Jump to content

ukida se besplatno dopunsko zdrastveno


zng-a

Preporučene objave

Dakle predložena mjera da se ukine dopunsko za sve hrvi koji nisu 100% hrvi kao mjera uštede.UVODI DOHODOVNI CENZUS.

Hvale vrjedna ušteda baš tamo gdje treba,sad će nas još pokapat u vrećama za smećE,a mjesto križa piSaće RECIKLIRANO!

Sva serća usput će se uštedjet i na papiru jer uskoro će zakon o pravima HB i HRVI-a propisivat jop jedan članak manje.

Šta je sljedeće?

knjige za djecu

invalidnine

cestarine

iznos mirovine(ako ih i bude)

status branitelja

 

Prelijepo je vidjet kako ni jedna udruga ne diže glas,a prava su svakim danom sve manja i manja,toliko o nama lovcima na privilegije.

Baš me zanima koliko ću se uspijet lječit sa 114 kn invalidnine. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zng-a je napisao:

Dakle predložena mjera da se ukine dopunsko za sve hrvi koji nisu 100% hrvi kao mjera uštede.UVODI DOHODOVNI CENZUS.

Hvale vrjedna ušteda baš tamo gdje treba,sad će nas još pokapat u vrećama za smećE,a mjesto križa piSaće RECIKLIRANO!

Sva serća usput će se uštedjet i na papiru jer uskoro će zakon o pravima HB i HRVI-a propisivat jop jedan članak manje.

Šta je sljedeće?

knjige za djecu

invalidnine

cestarine

iznos mirovine(ako ih i bude)

status branitelja

 

Prelijepo je vidjet kako ni jedna udruga ne diže glas,a prava su svakim danom sve manja i manja,toliko o nama lovcima na privilegije.

Baš me zanima koliko ću se uspijet lječit sa 114 kn invalidnine. :misli:

Kolega ispravak netoćnog navoda :smijeh::smijeh::namiguje::namiguje: Nije potpuno ukidanje dopunskog za >> SVE<< branitelje RVI ostaje i dalje za 30% i više :namiguje::namiguje::palac::palac::kavica::kavica::kavica::kavica::kavica::kavica:
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

još malo bi se osvrnuo na neke stvari,darivatelji mislim da su dosad morali imati određen broj dvanja krvi 30 i više da bi ostvarili pravo,meni je nešto drugo upalo u oko često se spominje taj prag 30% invalidnosti kao pravo na neke povlastice,nešto mi tu jako smrdi,na rezanje prava svima ispod 30% invalidnosti.A sjećate li se izjava da do kraj 6 mjeseca treba uskladit sve invalidske u skladu sa EU propisima u neke jedinstvene skale itd.........mislim da je ovo samo dio priče koji nas čeka......A dobro su izračunali ako se nevaram najveći broj je 20% hrvi,pa sad ako im ukinu dodatno,plačat če ljudi od invalidnine jer nisu svi u mirovini i onda i to što su ti dali,vrate si nazad 90% kroz dodatno zdrastveno i evo dvostruke uštede koji mozgovi.Dobro odigrano dali imamo kartu koju mi možemo odigrati na ovu njihovu??? :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ni to nije tako jednostavno jer to vrijedi samo za onih nekoliko desetaka koji su već donirali organe. Ja sam registrirani donor već od 1999. godine ali sam još u komadu i to mi ništa ne znaći. No ovo što rade je čista perverzija, to treba ući u anale:invalidima kojima najviše treba liječnik - ukidaju dopunsko. Zašto ne otvore Goli Otok i pošalju nas sve dole, mi smo i tako državni neprijatelji br.1

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tonka59 je napisao:

Ni to nije tako jednostavno jer to vrijedi samo za onih nekoliko desetaka koji su već donirali organe. Ja sam registrirani donor već od 1999. godine ali sam još u komadu i to mi ništa ne znaći. No ovo što rade je čista perverzija, to treba ući u anale:invalidima kojima najviše treba liječnik - ukidaju dopunsko. Zašto ne otvore Goli Otok i pošalju nas sve dole, mi smo i tako državni neprijatelji br.1

 

 

 

:palac:
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zng-a je napisao:

bidj

daj se informiraj i ne laprdaj svašta,di si ti to čitao???

Tvoje rječi:

Kolega ispravak netoćnog navoda Nije potpuno ukidanje dopunskog za >> SVE<< branitelje RVI ostaje i dalje za 30% i više

 

Ponavljam još jednom ukidaju svima koji nisu 100% HRVI i uvode cenzus.

Pa kolega ti laprdaš :smijeh::smijeh::namiguje::namiguje: još sinoć je objavljeno od 191000 80% invalida i hr. branitelja od 30% invalidnosti država če plaćat dopunsko za njih oko 81000 :-o:-o:-o:-P:-P:-P:-P:-P:palac::palac::palac::palac:
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne mislim da sam i sam pročitao od 30% pa naviše prolazi za neplaćanje.ali nije poanta u tome dečki,poanta je ta što oni konačno ne odvoje branitelje od onih nebranitelja,invalide ( ranjene i bolesne) od onih koji to nisu,odnosno koji su se sami ranili,povredili igrajuči nogomet pa im sredili da su povređeni na terenu i tako ima tu dosta toga samo oni se plaše dirati kako u registar branitelja tako i u sve ove sumnjive jer bilo bi tu svega i svašta,zato generaliziranje svi ste vi isti,sve vas treba srezat u " povlaštenim " pravima i onda svi šute jer veći je dio onih koji su na ovim jaslama samo figurativno dok rade i dalje,neki na crnjak neki u službama poput mup,hv i zar su to rvi ? čast svima ali ako si rvi ( ranjen ili bolestan) pa kako onda možeš raditi i zauzeti radno mjesto nekom mladom,zdravom i školovanom !!!! meni je muka od sveg ovog odoh ja na svoju terapiju i dakako podržavam sve koji iskazuju svoje negodovanje na ove sramotne pokušaje oduzimanja naših prava ,a oni koji šute i samo prate zbivanja poruka; vi ste gospodo upravo oni koje sam prozvao da koristite ove pogodnosti au biti vam nije ništa !!!!!!! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

opsssssss moje isprike eto našo članak u večernjaku

:misli:

Darko Milinović uštede vidi i u smanjivanju broja ljudi kojima će država plaćati dopunsko zdravstveno osiguranje, tako da će taj broj sa sadašnjih 1,2 milijuna pasti na 883.000 ljudi. Prema prijedlogu, za koji se mora provesti procedura promjene zakona, država će plaćati policu dopunskog osiguranja za učenike i redovite studente iznad 18 godina, za dobrovoljne darivatelje krvi s više od 35 davanja (muškarci), odnosno s više od 25 davanja (žene), za darivatelje organa, za invalide sa 100-postotnim tjelesnim oštećenjem te za osobe čiji prihod po članu obitelji u prethodnoj kalendarskoj godini ne prelazi prihodovni cenzus koji trenutačno iznosi 1.516,32 kune, odnosno 1.939,39 kuna za samce. Više od 360.000 ljudi kojima je dosad država podmirivala taj trošak morat će plaćati dopunsko 80 ili 130 kuna mjesečno, ovisno o prihodima. Primjerice, od 318.000 nezaposlenih, u sustavu plaćenog dopunskog ostat će samo oko sto tisuća nezaposlenih. Ili, od 191.000 ljudi sa 80 posto tjelesnog oštećenja i hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata s utvrđenim oštećenjem organizma od najmanje 30 posto, iz državnoga proračuna dopunsko će država plaćati za njih nešto više od 83.000.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predloženim mjerama ne poštuje se Zakon o pravima hrvatskih branitelja iz domovinskog rata i članova njihovih obitelji(NN 174/04).Znači ići če se na novu promjenu zakona.A,josip Đakić(HVIDRA) če opet naglasiti na nužnost izmjene,te ponovo dodati da ove izmjene "ne idu na štetu,već na korist branitelja".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi moji branitelji točna je informacija da svi oni koji su iznad 30% invalidnosti neće plaćati participaciju. Nije mi jasno što je točno sa tim RVI od 30%, mislim da i oni ulaze u neplaćanje. Ali gospodo ovo nije sve, ovo je istek počelo što nas sve čeka, ali koliko vidim nitko se od branitelja ne buni, sindikati su krenuli u pobunu, seljaci također, a di su branitelji ili se ovo njih ne tiče. Koliko sam čuo a nemojte me držati za riječ mirovine će se rezati ali ne svima isto, najviše će se rezati mirovine iznad 7000 kuna, tu bi rezovi mogli biti i 1000 kuna manje. Mirovine preko 9 000 i 1500 manje, ovi bi se rezovi odnosili na sve mirovine bez obzira tko ih prima. Ponavljam ovo nije službena informacija.

Svakako da će Zakon o pravima Hrvatski branitelja ići ponovo na promjenu određenih Članaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

predloženom mjerom je povređen i Ustav RH

diskriminacija

 

100% HRVI koji su ranjeni,povređeni ili obolili u obrani suvereniteta RH imaju prava na besplatno liječenje tj. ne plačaju participaciju.

 

HRVI sa 20% i više do 90% koji su takođe stradali u obrani suvereniteta RH (kao i HRVI 100% ali sa blažim posljedicama)

plačaju participaciju kod liječenja a zbog čega nemaju pravo na besplatno liječenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko sam ja shvatila, dopunsko će plaćati samo HRVI sa 20%, što je čista idiotarija i diskriminacija.Možda je netko sa 20% bolesniji od nekog sa npr. 40% samo nije bio u stanju izboriti se za svoja prava. Mislim da bi trebali tražiti neko uporište u Ustavu i zakonu te početi pisati tužbe.Vjerujte, to nije kraj: druge godine će faliti love pa će uzeti onima sa 30%, godinu iza, onima sa 40% itd. Ovo je samo štih proba da vide hoće li proći i ako nitko ne odreagira krenut će dalje. Zato mislim da svi mi koji imamo više ne bi smjeli zavući se u kut i smijuljiti se nego biti potpora ovima koji su sada nažalost prvi na udaru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tonka59 je napisao:

Koliko sam ja shvatila, dopunsko će plaćati samo HRVI sa 20%, što je čista idiotarija i diskriminacija.Možda je netko sa 20% bolesniji od nekog sa npr. 40% samo nije bio u stanju izboriti se za svoja prava. Mislim da bi trebali tražiti neko uporište u Ustavu i zakonu te početi pisati tužbe.Vjerujte, to nije kraj: druge godine će faliti love pa će uzeti onima sa 30%, godinu iza, onima sa 40% itd. Ovo je samo štih proba da vide hoće li proći i ako nitko ne odreagira krenut će dalje. Zato mislim da svi mi koji imamo više ne bi smjeli zavući se u kut i smijuljiti se nego biti potpora ovima koji su sada nažalost prvi na udaru.

 

 

Koliko se piše po medijima i tiskovinama...plaćaju SVI osim 100 % civilnih i vojnih invalida....i naravno oni koji ne prelaze famozne cenzuse...znači i 30,40 50 %......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poki je napisao:

Dragi moji branitelji točna je informacija da svi oni koji su iznad 30% invalidnosti neće plaćati participaciju. Nije mi jasno što je točno sa tim RVI od 30%, mislim da i oni ulaze u neplaćanje. Ali gospodo ovo nije sve, ovo je istek počelo što nas sve čeka, ali koliko vidim nitko se od branitelja ne buni, sindikati su krenuli u pobunu, seljaci također, a di su branitelji ili se ovo njih ne tiče. Koliko sam čuo a nemojte me držati za riječ mirovine će se rezati ali ne svima isto, najviše će se rezati mirovine iznad 7000 kuna, tu bi rezovi mogli biti i 1000 kuna manje. Mirovine preko 9 000 i 1500 manje, ovi bi se rezovi odnosili na sve mirovine bez obzira tko ih prima. Ponavljam ovo nije službena informacija.

Svakako da će Zakon o pravima Hrvatski branitelja ići ponovo na promjenu određenih Članaka.

 

 

SVI osim 100 % kako reče kolega

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Konačno je i netko iz HVIDR-e reagirao, naime danas je predsjednik ZU HVIDR-e Zagreba, gosp.Ante Pandžić poslao dopis Vladi RH, a predsjednik HVIDR-e Črnomerec poslao pismo svim medijima. Istina je da su mogli biti malo oštriji, ali bar su nešto pokušali za razliku od Đakića i svih ostalih udruga. Vjerojatno će slijediti kazna za neposluh kao što je kažnjen i Ivan Panđa. Još me zanima hoće li i koji mediji to sutra objaviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da smo u duploj - veelikoj banani, svjestan da svi trebamo doprinjeti štednji, ali ipak mislim da nije moralno niti pravedno svim ( osim 100% ) HRVI mijenjati uvjete za participaciju.

Ne mogu prihvatiti da ranjeni i bolesni koji su stradali u ratu ne mogu besplatno biti liječeni. Novčano za državu su to mali iznosi, ali ovakvim metodama država - društvo postaje nemoralno, jadno i bijedno.

Ovako odbačeni i povrijeđeni ljudi, osjećaju se poput istrošenih krpa, a vjerovali su ! Imali su časti da brane Zemlju.

I kako se ne osjećati jadno, izgubljeno, bjedno, i krivo mi je - jako krivo svih poginulih jer se i oni osjećaju bjedno, a trebaju biti anđeli, heroji, uzori, ..........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Darivatelji organa neće plaćati dopunsko !

Bit će oslobođeni od plaćanja dopunskog zdravstvenog jer su registrirani kao darivatelji organa ! A za to treba samo kod svog doktora OP potpisati jedan papir i dobije se iskaznica da ste darivatelj organa, tj. da poslije vaše smrti doktori mogu uzeti zdrave organe iz vašeg tijela a da se nikome posebno oko toga ne trebaju očitovati ili ikoga pitati.

 

Nije loše, jer nakon što se rikne baš mi je bitno hoću li imati ili ne koji organ koji je još bio zdrav, a s druge strane nekome može spasiti život.

 

Tako piše u onome prijedlogu koji je ministar zdravstva neki dan prezentirao ( darivatelji krvi koji su krv dali 35 muški i ženski 25 puta i darivatelji organa ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa,

2004 godine stupio je zakon o doniranju organa NN 177/04.

Prije toga , ako si htio donirati organe to si radio dobrovoljno,prijavio bi se i potpisao i dobio donorsku karticu.Stupanjem novog zakona krajem 2004.to se je promijenilo,te je donesen zakon po kojima svima nakon smrti se mogu uzeti organi ako nije potpisao da ne želi biti donator organa.Znači nema liste popisa donatora,nego lista nedarovitelja organa.Provjereno,član uže obitelji mi čeka transplataciju organa,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eduard je napisao:

Kompa,

2004 godine stupio je zakon o doniranju organa NN 177/04.

Prije toga , ako si htio donirati organe to si radio dobrovoljno,prijavio bi se i potpisao i dobio donorsku karticu.Stupanjem novog zakona krajem 2004.to se je promijenilo,te je donesen zakon po kojima svima nakon smrti se mogu uzeti organi ako nije potpisao da ne želi biti donator organa.Znači nema liste popisa donatora,nego lista nedarovitelja organa.Provjereno,član uže obitelji mi čeka transplataciju organa,

 

 

Znači da moj suprug koji je ranjen i 20 % HRVI nema pravo na dopunsko osiguranje-besplatno.

Pa šta je onda očekivati dalje ukidanje invalidnine,mirovine,...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

koji invalidi ostaju da bi se na njih moglo primjeniti plaćanje participacije.

 

svaki ranjeni HRVI ima i PTSP. od 20% do 100%

svaki povređeni HRVI ima PTSP.

svaki zatočeni HRVI ima PTSP.

...odakle ti ta informacija? Ja sam ranjen u glavu i nogu od PZ topa 20 mm i nemam PTSP...što ne znači da dio ranjenih nema PTSP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

koji invalidi ostaju da bi se na njih moglo primjeniti plaćanje participacije.

 

svaki ranjeni HRVI ima i PTSP. od 20% do 100%

svaki povređeni HRVI ima PTSP.

svaki zatočeni HRVI ima PTSP.

 

pa svaki tko je učestvovao u ratu ima PTSP ne mora biti ranjen

 

Posttraumatski stresni poremećaj ili PTSP (često se krivo izgovara pi-ti-es-pi jer se misli da je to engleska kratica; engleski je Post-traumatic stress disorder i engleska kratica PTSD izgovara se pi-ti-es-di; pravi hrvatski izgovor je pe-te-es-pe) oblik je psiholoških posljedica izlaganja stresnim doživljajima, koji uključuju smrtnu opasnost, ozbiljne fizičke povrede ili prijetnju fizičkom integritetu osobe te koja ta osoba doživljava krajnje traumatično.

 

U središtu traume je nametljivo sjećanje na središnji stresni (nasilni) događaj, poput slike i zvuka puščane vatre, vriskovi ili trenutačna tišina, ubod nožem, prasak puške, eksplozija mine, ranjavanje, udarac, liptanje krvi, zvukovi zrakoplova, zvukovi sirena.

 

Nasilna djela imaju pogubnije posljedice na žrtve od posljedica prirodnih katastrofa, jer žrtve nasilja ili nasilnih događaja imaju osjećaj da su namjerno odabrane kao cilj zlostavljanja. Za žrtve zlostavljanja društveni svijet postaje opasnim mjestom u kojem ljudi iz okoline predstavljaju prijetnju sigurnosti. U pamćenje žrtve urezuje se obrazac ljudske okrutnosti zbog koje napadnuta osoba sa strahom gleda sve što imalo nalikuje samom napadu koji je izazvao traumu.

 

Simptomi

 

Osnovni simptomi PTSP-a jesu:

 

* Ponovno proživljavanje traumatskog događaja - npr. kroz sjećanja na događaj, snove..., neki svakodnevni događaj potakne sjećanje na traumatski događaj, aktivira se lučenje hormona stresa, žrtvi pred očima sijevaju prizori iz prošlosti, tijelo preplavljuje istim onim osjećajima koje je osjetila tijekom izvorne traume: tijelo se počne preznojavati, javi se osjećaj straha, groznica, drhtanje. Osobe kod kojih je hormon stresa preobilan ne prilagođavaju se i za razliku od osoba bez jakog traumatskog događaja koje se svakodnevnim npr. glasnim zvukovima prilagođavaju, žrtve traume reagiraju uvijek jednako, preintenzivno.

* Izbjegavanje svih podsjetnika na traumu (npr. izbjegavanja odlaska na mjesto gdje se trauma dogodila, gledanje filmova sa takvim sadržajima)

* Pojačana podražljivost koja se manifestira kao nesanica, razdražljivost, snižen prag na frustracije i sl.

 

PTSP se liječi farmakoterapijom (tj. lijekovima) i psihoterapijom. Od lijekova se koriste antidepresivi i anksiolitici, te stabilizatori raspoloženja. Od psihoterapije koriste se različite tehnike prorade trauma (preplavljivanje), ali i tehnike relaksacije (npr. progresivna mišićna relaksacija).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz postojanje verificiranog traumatskog događaja potrebno je postojanje simptoma ponavljajućih intruzivnih sjećanja na traumatski događaj, ponovna proživljavanja traumatskog događaja u budnom stanju ili snovima, a često je izbjegavanje događaja, koji podsjećaju na preživjelu traumu, jaka vegetativna stigmatiziranost, gubitak samopouzdanja, povlačenje iz društva, nesanice i izrazito sniženi prag na frustracije. Čest je razvoj alkoholizma, depresije i suicidalnosti, ali i niza somatskih bolesti.

 

Klaster simptoma koji upućuju na visoki rizik od suicida osoba oboljelih od PTSP-a čine:

 

*

 

depresivnost

*

 

osjećaj bezvrijednosti

*

 

osjećaj bezizlaznosti

*

 

gubitak smisla za životom

*

 

anhedonija

*

 

disforičnost

*

 

osjećaj krivnje

*

 

agresivnost

*

 

precjenjivanje teškoća aktualnih situacija

*

 

distorzija realiteta

*

 

gubitak vjere i povjerenja

*

 

izoliranje iz okoline i od prijatelja

*

 

seksualni poremećaji

*

 

gubitak vitalnih nagona

 

Uz ovaj klaster kliničkih simptoma potrebno je dodati i klaster socijalnih rizičnih čimbenika, među kojima su najčešći:

 

*

 

socijalna izolacija

*

 

maritalni sukobi

*

 

konfliktuoznost

*

 

gubitak posla

*

 

zakazivanje u obiteljskim i prijateljskim kontaktima

*

 

egzistencijalna ugroženost

 

Obje recentne klasifikacije dovode pojavu PTSP-a u svezu s izrazito intenzivnim stresogenim događajem, no prisutne su izvjesne razlike u definiciji stresnog poremećaja, koje razlike međutim u kliničkoj praksi ne čine većih problema. Daleko više razlika među tim dvjema klasifikacijama nalazi se u opisu i kvantifikaciji simptoma i znakova, a glavne razlike su u činjenici da američka klasifikacija navodi jednu dijagnostičku kategoriju i za akutni PTSP i za kronični (F43.1), dok MKB-10 navodi dvije dijagnostičke kategorije: PTSP pod šifrom F43.1 i Trajna promjena ličnosti nakon katastrofalnog doživljavanja pod šifrom F62.0. Iako se klinički ponekad nalaze opravdanja za razlikovanje kliničke slike akutnog PTSP-a od kronificiranog stanja s izmijenjenom i kliničkom slikom i intenzitetom simptoma te trajnošću i ireverzibilnošću simptoma (F62.0), nužno je da se u slijedećoj klasifikaciji značajno poboljša operacionaliziranost dijagnostičkih kategorija i uskladi ih s kliničkim slikama većine oboljelih.

 

Primjer "prelaska" jedne dijagnostičke kategorije u drugu kao prirodni tijek nije čest u psihijatriji, i jedva da nalazimo nekoliko primjera (npr. prelazak shizofrene slike u Restzustand njemačkih autora), pa je vjerojatno i zbog toga u kliničkoj praksi "prijelaz" PTSP-a u trajne promjene ličnosti nakon katastrofalnog doživljaja teško prihvatljiv. Vrlo često u rutinskoj kliničkoj praksi nalazimo na istom dokumentu i u isto vrijeme navedeno obje dijagnoze, i F43.1 i F62.0, što dakle prema izričitoj preporuci nije moguće. Slijedeći razvoj kliničke slike PTSP-a u kliničkoj praksi vidimo dosta često promjenu pojedinih simptoma, njihov razvoj ali i transformaciju, koje su promjene uvelike ovisne o liječenju oboljeloga, njegovim premorbidnim crtama ali i stavu okoline i situacijama u koje oboljeli ulazi.

 

Slijedeći preporuke MKB 10 u praćenju bolesnika s dijagnozom PTSP-a moguće ih je "izgubiti" na slijedeća dva načina:

 

*

 

one koji su izliječeni

*

 

oni koji su "prešli" u dijagnostičku kategoriju trajnih promjena ličnosti (F62.0)

 

U usporedbi s DSM-IV klasifikacijom "gubljenje" neizliječenih bolesnika je jedna od najvećih razlika. DSM-IV je više operacionalizirana klasifikacija i klasifikacija s višim stupnjem validnosti, daje jasnije odrednice za postavljanje dijagnoze i jasnije definira dizabilitet kao nužni simptom za postavljanje dijagnoze, što kod MKB -10 nije eksplicitno navedeno. Prednost MKB-10 je u većoj mogućnosti uvrštavanja i klinički ne sasvim tipičnih kliničkih slika, jer ta klasifikacija više vodi računa o vrsti simptoma, dakle na kliničkim odrednicama, a DSM-IV kao što joj i ime kaže, na statističkim odrednicama. U nastojanju lakšeg snalaženja i otklanjanja postojećih razlika, izrađen je veći broj priručnika, no ni u njima nema jasnih objašnjenje kako premostiti razlike u kriterijima za PTSP između MKB-10 i DSM-IV.

 

Prema podacima praćenja osoba s PTSP-om oko 30-35 posto ih prelazi u dijagnozu trajne promjene ličnosti što znači svaki treći. Već samo taj podatak govori o velikim mogućim razlikama u prevalenciji tog poremećaja, ali i nizu drugih relevantnih pokazatelja, kao npr. učinkovitosti pojedinih metoda liječenja, smrtnosti i slično. To upućuje na potrebu usklađivanja dijagnostičkih kriterija i mogućnost usporedbi samo onih istraživanja, u kojima se primjenjuje jedna od klasifikacija.

Mjerne skale

 

U kliničkoj praksi u postavljanju dijagnoze i ocjene psihičkog stanja često može biti od koristi primjena mjernih skala, među kojima se u nas najčešće primijenjuju slijedeće: TOP-8, CAPS, CGI-S, CGI-I, Davidson Trauma Scale (DTS), Medical, Outcomes Survey Short Form-36 (SF-36). Te se skale rutinski primjenjuju u klinčkim farmakološkim studijama u cilju evaluacije učinkovitosti pojedinih terapijskih metoda mjereći intenzitet pojedinih simptoma i nivo socijalnog funkcioniranja oboljelih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

svemirac je napisao:

jučer sam dobio dopis HZZO-a kojim me obavještavaju da mi dopunsko prestaje godinu dana od donošenja novog zakona,koji je donešen 18 lipnja 2010.

 

ujedno mi nude ugovor za sklapanje dopunskog po visini mojih primanja tj. 960kn godišnje. :-D

 

inače imam 60% na ranjavanje...PTSP imam ali nikad nisam dokazivao.

 

A šta je onda s ovime na kraju, jel istina ili nije ?!;;;

 

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=503342105&forum=33

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko sam do sada prikupio informacija, više nećemo imati iskaznicu dopunskog osiguranja kao do sada, već ćemo morati predočavati rješenje o statusu HRVI kod liječnika i onda će on pod šifrom 56 pravdati troškove koji će ići na račun HZZO.

Znači nećemo morati plaćati policu dopunskog, već ćemo sa sobom morati nositi rješenja o statusu HRVI.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

commando je napisao:

Koliko sam do sada prikupio informacija, više nećemo imati iskaznicu dopunskog osiguranja kao do sada, već ćemo morati predočavati rješenje o statusu HRVI kod liječnika i onda će on pod šifrom 56 pravdati troškove koji će ići na račun HZZO.

Znači nećemo morati plaćati policu dopunskog, već ćemo sa sobom morati nositi rješenja o statusu HRVI.

 

Nema logike nositi sa sobom rješenje kada isto riješenje služi u svrhu oslobađanja od plačanja participacije pod šivrom 56, zar nije jednostavnije dostaviti rješenje nadležom uredu hzzo-a i da izdaju iskaznicu sa šifrom 56 a rješenje ( ovjerenu kopiju istoga ) neka si ukovire na zid ako žele.

 

Nama je tako jednostavnije a njima je svejedno jer ako postoji šifra 56 ona postoji , ali sumnjam u to jer je to riječ o nekom naputku a zakon je jači od naputka o vezi plaćanja participacije osoba iz čl. 11 Zakona o braniteljima.

 

I pitanje , jel ima netko da ima oslobođenje pod tom šifrom ?

Ako ima neka kaže postupak , da znamo i mi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Drage moje kolege!

Dopisom HZZO-a bolničkom ustanovama, ugovornim subjektima specijalističko-konzilijarne zdravstvene zaštite,ugovornim subjektima primarne zdravstvena zaštite te CEZIH portalu od 02. studenog 2010. gospodin ravnatelj Tihomir Strizrep upućuje iste na postupanje u svezi naplate sudjelovanja prema čl.11. zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, pa između inog kaže:

...od sudjelovanja u pokriću dijela troškova zdravstvene zaštite(čitaj participacije) oslobođeni su:

1.Članovi obitelji smrtno stradalog, zatočenog i nestalog branitelja iz Domovinskog rata

2HRVI iz Domovinskog rata

3. Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata sa utvrđenim oštečenjem od najmanje 30%

 

Navedene osobe svoj status dokazuju rješenjem o priznavanju tog statusa odnosno drugimodgovarajućim dokumentom MOBiMS-a.

 

 

 

Pozdrav svim braniteljima i blagoslovljene nadolazeće blagdane od IDRIZI-a! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija