Jump to content

mirovina


Jumpy jay

Preporučene objave

pozdrav branitelji,danas sam bio u tvrtkovoj kod pravnog savjetnika i nikada se u životu nisam osječao jadnije ,koda sam došao nešto molit,uopšte nije slušala što sam joj govorio.branitelj sam i invalid domovinskog rata sa oštečenjem 20 posto stalno od 95 god.imam 38 g.staža,pitam ju jel mogu u mirovinu po zakonu o braniteljima,kaže ona tek sa 60 g.da ok,ali ja sam invalid domovinskog rata sa zdrastvenim problemima,da sam htio ići prije vrlo lako bi to bilo,uz malo viši ton sa moje strane mi je rekla da moram na vještačenje,ne kužim a nije mi htjela objasnit,pa ja več imam utvrđen invaliditet.nikad nisam ništa tražio ali voda je došla do grla.oprostite mi ako sam nerazumno nešto napisao,molim vas savjet šta trebam napravit,u radnom sam odnosu gdje mi prijeti otkaz,dali da pobjegnem na bolovanje,nikada nisam bježao,ali ču izgleda morat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Jumpy jay je napisao:

pozdrav branitelji,danas sam bio u tvrtkovoj kod pravnog savjetnika i nikada se u životu nisam osječao jadnije ,koda sam došao nešto molit,uopšte nije slušala što sam joj govorio.branitelj sam i invalid domovinskog rata sa oštečenjem 20 posto stalno od 95 god.imam 38 g.staža,pitam ju jel mogu u mirovinu po zakonu o braniteljima,kaže ona tek sa 60 g.da ok,ali ja sam invalid domovinskog rata sa zdrastvenim problemima,da sam htio ići prije vrlo lako bi to bilo,uz malo viši ton sa moje strane mi je rekla da moram na vještačenje,ne kužim a nije mi htjela objasnit,pa ja več imam utvrđen invaliditet.nikad nisam ništa tražio ali voda je došla do grla.oprostite mi ako sam nerazumno nešto napisao,molim vas savjet šta trebam napravit,u radnom sam odnosu gdje mi prijeti otkaz,dali da pobjegnem na bolovanje,nikada nisam bježao,ali ču izgleda morat.

Kolega ako imate reguliran status Hrvi imate pravo i na mirovinu. Sa statusom se umirovilo na 1000 branitelja. Odite u dr. tražite da vam ispuni potrebne obrasce, kompletirajte cijelu dokumentaciju i na hzmo predajte. Vještačenje je normalni slijed to svi prolaze. Tako to ide 1 stupanj i revizija MB. Možete dobit inv.djelomicno-potpunu, a ovo sa omjerima rat-dr.okolnosti su dosta srezali. Međutim uvijek imate pravo žalbe i tužbu na sud naknadno ako niste zadovoljni. Nemojte se zamarati šta vam tko govori. Meni je pravnica za branitelje rekla da nemam određena prava koja tražim pa sam ih isto dobio.

uređeno: od Nixon1973
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala ti prijatelju na brzom odgovoru,jer kada sam izašao iz tvrtkove poćeo sam se tresti,nisam znao šta napraviti,jedino ako još imaš savjet u vezi bolovanja,jer če mi ga gazda sigurno uručiti,hvala ti još jednom,potražiču i savjet psihijatra,dezorijentiram sam,a najviše ogorčen.poz svim borcima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Jumpy jay je napisao:

pozdrav branitelji,danas sam bio u tvrtkovoj kod pravnog savjetnika i nikada se u životu nisam osječao jadnije ,koda sam došao nešto molit,uopšte nije slušala što sam joj govorio.branitelj sam i invalid domovinskog rata sa oštečenjem 20 posto stalno od 95 god.imam 38 g.staža,pitam ju jel mogu u mirovinu po zakonu o braniteljima,kaže ona tek sa 60 g.da ok,ali ja sam invalid domovinskog rata sa zdrastvenim problemima,da sam htio ići prije vrlo lako bi to bilo,uz malo viši ton sa moje strane mi je rekla da moram na vještačenje,ne kužim a nije mi htjela objasnit,pa ja več imam utvrđen invaliditet.nikad nisam ništa tražio ali voda je došla do grla.oprostite mi ako sam nerazumno nešto napisao,molim vas savjet šta trebam napravit,u radnom sam odnosu gdje mi prijeti otkaz,dali da pobjegnem na bolovanje,nikada nisam bježao,ali ču izgleda morat.

Procedura je da dr.ispuni obrazac 1-IN, a firma 2-IN. Ja sam u mom slučaju kopirao sve nalaze, kao i hrvi, te odnio na pisarnicu hzmo. Poslije toga čekate poziv za vještačenje.

U zakonu pise:
(1) (Kada doktor medicine koji je liječio osiguranika smatra da je liječenje i medicinska rehabilitacija završena) i
da je nastalo smanjenje radne sposobnosti uz preostalu radnu sposobnost, djelomični gubitak radne 
sposobnosti, potpuni gubitak radne sposobnosti, profesionalna nesposobnost za rad ili opća nesposobnost za 
rad na poslovima koje osoba koja se vještači obavlja, odnosno poslovima sukladno zvanju i zanimanju 
osiguranika, upućuje osiguranika nadležnoj ustrojstvenoj jedinici Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, 
kojoj dostavlja na utvrđenom obrascu „Izvješće s nalazom i mišljenjem o zdravstvenom stanju i radnoj 
sposobnosti osobe koja se vještači“ (u daljnjem tekstu: Obrazac 1-IN) i „Opće podatke o osiguranika s opisom 
poslova koje obavlja“ (u daljnjem tekstu: Obrazac 2-IN) zajedno s medicinskom i ostalom dokumentacijom, 
koja se smatra obveznom prema posebnim propisima.
(3) Obrazac 2-IN sadrži: opće podatke o osiguranika, razini obrazovanja, odnosno zanimanju, mirovinskom 
stažu i podatke o poslovima koje obavlja. (4) Obrazac 2-IN za osiguranika u radnom odnosu ispunjava 
poslodavac, a za osiguranika koji nije u radnom odnosu bivši poslodavac kod kojeg je osiguranik bio u 
posljednjem radnom odnosu prije podnošenja zahtjeva za ocjenu radne sposobnosti. Ako poslodavac kod 
kojeg je osiguranik bio u posljednjem radnom odnosu više ne postoji. Obrazac 2-IN ispunjava vještak Zavoda. 
(5) Za osiguranika koji nije u radnom odnosu, nadležna ustrojstvena jedinica Hrvatskog zavoda za mirovinsko 
osiguranje dužna je dostaviti ispis staža osiguranja te naznaku da poslodavac ne postoji.
Ovim stavkom-člankom uređuje se (obveza liječnika primarne zdravstvene zaštite) da pokrene postupak za 
ocjenu radne sposobnosti kada ocijeni:
 da se zdravstveno stanje osiguranika stabiliziralo i da daljnje liječenje i medicinska rehabilitacija neće 
dovesti do ponovnog uspostavljanja radne sposobnosti.
 da je došlo do smanjenja radne sposobnosti.
 (Uz podneseni zahtjev doktor medicine je dužan) prethodno pripremiti cjelokupnu medicinsku dokumentaciju 
i zajedno sa svojim nalazom i mišljenjem dostaviti je Zavodu ili tijelu vještačenja radi vještačenja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Jumpy jay je napisao:

pozdrav branitelji,danas sam bio u tvrtkovoj kod pravnog savjetnika i nikada se u životu nisam osječao jadnije ,koda sam došao nešto molit,uopšte nije slušala što sam joj govorio.branitelj sam i invalid domovinskog rata sa oštečenjem 20 posto stalno od 95 god.imam 38 g.staža,pitam ju jel mogu u mirovinu po zakonu o braniteljima,kaže ona tek sa 60 g.da ok,ali ja sam invalid domovinskog rata sa zdrastvenim problemima,da sam htio ići prije vrlo lako bi to bilo,uz malo viši ton sa moje strane mi je rekla da moram na vještačenje,ne kužim a nije mi htjela objasnit,pa ja več imam utvrđen invaliditet.nikad nisam ništa tražio ali voda je došla do grla.oprostite mi ako sam nerazumno nešto napisao,molim vas savjet šta trebam napravit,u radnom sam odnosu gdje mi prijeti otkaz,dali da pobjegnem na bolovanje,nikada nisam bježao,ali ču izgleda morat.

https://hzzo.hr/obvezno-osiguranje/naknada-place-za-vrijeme-privremene-nesposobnosti-za-rad

Za bolovanje popričajte s dr. Vi kad ste u procesu za mirovinu trebate primati naknadu do rješenja hzmo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, Jumpy jay je napisao:

Nema predaje,niti če je bit dok god postoje ljudi kao ti,koji provode vrijeme da drugima pomažu. Mi

Evo šta stoji na str.hzmo hrvi. Masnim slovima je stavljeno -trajno tako da imate puno pravo tražiti mirovinu.  Pustite šta vam govore ti uredski činovnici. Ne dajte se obeshrabiti💪🤗

Pravo na invalidsku mirovinu ima hrvatski branitelj iz Domovinskog rata s trajno utvrđenim statusom hrvatskog ratnog vojnog invalida (HRVI), kod kojega je nastao potpuni gubitak radne sposobnosti ili djelomični gubitak radne sposobnosti kao posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u neprijateljskom  logoru, zatvoru ili u drugom neprijateljskom objektu, bolesti, pogoršanja bolesti, odnosno pojave bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.

uređeno: od Nixon1973
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obavezno na bolovanje ako imaš PTSP ako misliš da bi mogao dobiti otkaz,. Ako je HRVI zbog ranjavanja a nemaš PTSP tvoj obiteljski liječnik ti treba dati nekako bolovanje da duže traje, a na PTSP ti traje duže tj. riješit ćeš vještačenje i mirovinu.  

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Jumpy jay je napisao:

hvala ti prijatelju na brzom odgovoru,jer kada sam izašao iz tvrtkove poćeo sam se tresti,nisam znao šta napraviti,jedino ako još imaš savjet u vezi bolovanja,jer če mi ga gazda sigurno uručiti,hvala ti još jednom,potražiču i savjet psihijatra,dezorijentiram sam,a najviše ogorčen.poz svim borcima.

Hitno otiđi kod psihijatra !

Ako treba , otiđi na hitni prijem na Jankomir ili negdje drugdje.

Reci psihijatru što si napisao ovdje , da si radikalno rastresen,  da to utječe na tvoje zdravstveno stanje . Nakon toga otvori bolovanje koje će, ako budeš išao na redovite kontrole ali i koje bolnicko liječenje ,potrajati mjesecima.

Dok si na bolovanju, ne možeš dobiti otkaz !

U međuvremenu rješavaj papirologiju vezano za mirovinu , počevši od svog doktora opće prakse .

Sretno !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Dragi moji branitelji,nakon dužeg vremena se javljam i molim za savjet.U  drugom mj,sam vas rekao da mi prijeti otkaz,ali nisam napomenuozbog čega,gazda mi je rekao da sam potrošena roba,šepao sam i radio kolko sam mogao,toliko me boljelo da više nisam mogao izdržati pa sam umjesto bol.otišao tri tj.na godišnji.naručio se u jankomir i dobio termin tek krajem 4 mj,ali mene je mučilo šepanje i znao sam da nešto drugo nije u redu.bio kod doktorice koja mi je rekla da je to od kralježnice i da mogu dobiti još dva tj. bolovanja.ja sam preležao 4 tj.u krevetu i stanje se nije popravljalo,supruga i mama su me natjerali privatno na magnetsku kralježnice i tu se imalo što vidjeti,teško oštečenje 4 kralješka.otuda šepanje,kada sam dokt.odnio nalaz odmah mi je otvorila otvoreno bolovanje,poslala me neurokirurgu,kod kojega sam naručen za 4mj,ostalo mi opet privatno otići,gdje mi je on rekao da kako ja upče stojim na nogama,dao mi odmah tri inekcije u kralježnicu i objasnio da ču morati najvjerovatnije na težu operaciju.ali probačemo sa fiz.ter.kod njih u poliklinici.pa če onda odlučiti.smijem samo dvije terapije po tjednu koliko je teško oštečenje.u međuvremenu kako ste me savjetovali otišao na zak.termin u jankomir gdje mi je dokt.rekla da se ja još dobro držim i napisala da nisam radno sposoban.mislim da je šifra f62.tako da sam vam ja več duže vrijeme na bolovanju,s time da mi doktorica hoče sama napisati papire za invalidsku mirovinu,ja sam joj rekao da sam ja hrv.ratni vojni invalid sa oštečenjem organizma trajno i da ako trebam išao bi u mirovinu po posebnim propisima za nas v.invalide.Pojma nemam šta trebam napraviti,jer ona nezna kaj je to.Malo je bilo opširno,oprostite mi.Trebam savjet,s time da i dalje idem na terapije.stanje nepromjenjeno.Hvala vam na savjetima unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Jumpy jay je napisao:

Dragi moji branitelji,nakon dužeg vremena se javljam i molim za savjet.U  drugom mj,sam vas rekao da mi prijeti otkaz,ali nisam napomenuozbog čega,gazda mi je rekao da sam potrošena roba,šepao sam i radio kolko sam mogao,toliko me boljelo da više nisam mogao izdržati pa sam umjesto bol.otišao tri tj.na godišnji.naručio se u jankomir i dobio termin tek krajem 4 mj,ali mene je mučilo šepanje i znao sam da nešto drugo nije u redu.bio kod doktorice koja mi je rekla da je to od kralježnice i da mogu dobiti još dva tj. bolovanja.ja sam preležao 4 tj.u krevetu i stanje se nije popravljalo,supruga i mama su me natjerali privatno na magnetsku kralježnice i tu se imalo što vidjeti,teško oštečenje 4 kralješka.otuda šepanje,kada sam dokt.odnio nalaz odmah mi je otvorila otvoreno bolovanje,poslala me neurokirurgu,kod kojega sam naručen za 4mj,ostalo mi opet privatno otići,gdje mi je on rekao da kako ja upče stojim na nogama,dao mi odmah tri inekcije u kralježnicu i objasnio da ču morati najvjerovatnije na težu operaciju.ali probačemo sa fiz.ter.kod njih u poliklinici.pa če onda odlučiti.smijem samo dvije terapije po tjednu koliko je teško oštečenje.u međuvremenu kako ste me savjetovali otišao na zak.termin u jankomir gdje mi je dokt.rekla da se ja još dobro držim i napisala da nisam radno sposoban.mislim da je šifra f62.tako da sam vam ja več duže vrijeme na bolovanju,s time da mi doktorica hoče sama napisati papire za invalidsku mirovinu,ja sam joj rekao da sam ja hrv.ratni vojni invalid sa oštečenjem organizma trajno i da ako trebam išao bi u mirovinu po posebnim propisima za nas v.invalide.Pojma nemam šta trebam napraviti,jer ona nezna kaj je to.Malo je bilo opširno,oprostite mi.Trebam savjet,s time da i dalje idem na terapije.stanje nepromjenjeno.Hvala vam na savjetima unaprijed.

Doslovno Ti je sve objasnio Nixon 1973 .da bi otišao/dobio invalidsku mirovinu moraš pristupiti invalidskoj komisiji u HZMO u.prijedlog za upućivanje na komisiju ispisuje Tvoj doktor OP.to su svi prošli pa moraš i Ti.po kojim propisima će obračunati mirovinu to će odlučiti referent u mirovinskom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 57 minuta, buda2 je napisao:

Doslovno Ti je sve objasnio Nixon 1973 .da bi otišao/dobio invalidsku mirovinu moraš pristupiti invalidskoj komisiji u HZMO u.prijedlog za upućivanje na komisiju ispisuje Tvoj doktor OP.to su svi prošli pa moraš i Ti.po kojim propisima će obračunati mirovinu to će odlučiti referent u mirovinskom.

vještak odlučuje da li je civilna ili postoji dio u svezi rata,a na osnovu toga se onda radi obračun

prije 21 sati , Jumpy jay je napisao:

s time da mi doktorica hoče sama napisati papire za invalidsku mirovinu,ja sam joj rekao da sam ja hrv.ratni vojni invalid sa oštečenjem organizma trajno i da ako trebam išao bi u mirovinu po posebnim propisima za nas v.invalide.Pojma nemam šta trebam napraviti,jer ona nezna kaj je to

ona pravi normalnu obradu kao i za svakog drugog .....i neka pravi jer je to prvi korak.....njoj obavezno daj rješenje o hrvi-a ako ona kaže da joj to ne treba onda kad ona tu obradu pošalje u mirovinsko ti odeš tamo i sam priložiš to rješenje (to je pod obavezno),možeš i potvrdu o status branitelja

na osnovu tvoje dokumentacije vještak će vidjeti da imaš hrvi i on će to uvažiti i dat će ti sigurno jedan dio u svezi rata ( u današnje vrijeme ne očekuj puno) .

bit češ pozvan kod vještaka i reći će ti svoju odluku i ako bude mirovina ide na reviziju u zg.

nakon toga ako sve prođe za tebe ok,ide obračun.

sve će to potrajati mjesecima .

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Jumpy jay je napisao:

hvala puno,dali znate možda dali me doktorica drži na bolovanju dok postupak traje ili završavam na burzi,jer ja još uvijek jedva hodam,lijećim se.a i neke pretrage se još uvijek čekaju,mislim termini.

Bit ćeš na bolovanju dok specijalist u nalazima piše da je potrebno liječenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Jumpy jay je napisao:

hvala puno,dali znate možda dali me doktorica drži na bolovanju dok postupak traje ili završavam na burzi,jer ja još uvijek jedva hodam,lijećim se.a i neke pretrage se još uvijek čekaju,mislim termini.

Dokle god liječenje trajalo imate mogučnost bolovanja.Ako ste minimalno 6 mjeseci na bolovanju možete zatražiti od doktorice da vam ispuni obrazac 1 IN i prikupljenu medicinsku dokumentaciju priložite skupa sa riješenjem o statusu hrvi. Nadam se da imate vezano za hrvi nekakvih nalaza od psihijatra sve ove godine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija