Jump to content

Korisni savjeti za DSI


notarica

Preporučene objave

Ja sam polagala sad u subotu ispit i nije tako strašno bilo. Bila sam jako nervozna, imala sam virozu cijeli tjedan od živciranja, stresa i svega, dobila i temp. bilo mi je već svega dosta i htjela sam odustati. Pala sam 2 predmeta, ali sam zadovoljna, s obzirom na kratko vrijeme koje sam učila. Moj savjet vam je, dobra organizacija prije svega. Dobro se organizirajte, odredite si koji su vam predmet prioritetni (s obzirom na struku) i učite. Nije da možete proći ako baš ništa ne znate, ali komisija je stvarno fer i korekta. Za SSS su dovoljne samo osnove. Pazite da se ne zaribate kao ja, pa učite krive predmete. Za ZAPISNIČARA NA SUDU nema EU, sustav drž. uprave i uredsko poslovanje. Ja sam se zaribala i ipzgpubila dosta vremena na učenje tih predmeta. Meni su jako pomogli vaši savjeti ovdje i pitanja, napisat ću vam i ja neka koja se sjećam

USTAV/ZAKON O SUDOVIMA

- trodioba vlasti

- tko obavlja zakonodavnu, nadležnosti hrv. sabora, imunitet

- nadležnosti predsjednika, tko ga bira, na koje vrijeme,

- o držv. odvjetništvu, vlada RH

- podjela sudova

- što rade opći sudovi

- sudski savjetnici

 

ZUP/ZUS/SLUŽBENIČKI ODNOSI

- nabrojati načela u ZUP-u, odabrati jedno i objasniti

- kako se pokreće upr. postupak

- što je upravna stvar, stranke

- kako se pokreće spor

- koje odluke se donose upr. sporom, i tko ih donosi

 

iz službeničkih se ne sjećam baš pitanja, lake i teške povrede, kodeks, ne mogu se sjetiti više.

 

POSLOVNIK/PRISTOJBE

- o poslovniku nas je pitao o arhivama, što znači v.r., što je izvornik, a što otpravak, poslovi pisarnice, štambilj, gdje se stavlja

 

- tko je oslobođen plaćanja pristojbi, u kojim postupcima se plaćaju, ako je stranka dobila spor tko onda plaća pristojbe

 

Ne mogu se više sjetiti ničega. Nadam se da sam bar malo pomogla. Sretno vam svima, i držim vam svima fige. NIje tak strašno, ak i ne stignete naučiti sve, probajte bar proći 5 predmeta, da drugi put ne ponavljate sve. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa oni nisu normalni, ja sam inače pravnica i odrađujem stručno u centru za socijalnu skrb i saznala sam da mogu polagati državni, ali baš da moram položiti do isteka osposobljavanja si nisam baš mislila. Zvat ću sutra i jedino tako saznati šta mi je dalje činiti i kad prijaviti. Hvala svima na odgovorima.

 

Najbolje ti je nazvat pa da budes sigurna.mene je to isto bunilo,al su nam onda javili da mozemo polagat ako zelimo i da mozemo polagat nakon zavrsetka osposobljavanja i da nam je rok za polozit 6 mjeseci nakon isteka osposobljavanja..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zvala sam danas Ministarstvo i rečeno mi je da se u pravilu prijavljuje dva mjeseca prije isteka stručnog, ali da to nije obvezno, već da mogu slobodno prijavit i u 1. mj. budući da mi ugovor ističe 13.1., a da imam šest mjeseci za položit što i piše u toj Uredbi o načinu polaganja dsi, tako da ipak budem imala dovoljno vremena za učit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eiii ma ja sam prijavila državni prvi tjedan u 11 mjesecu i mislim da je to bio zadnji tjedan za prijavu da se upadne sada 14.12. sve prijave koje su kasnije stigle prebacene su za sljedecu godinu...taj podatak je siguran jer prijateljicu su prijavili na drzavni tjedan poslije mene ili 2 tjedna poslije i ona ide tek u prvom mjesecu na drzavni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala lijepa na info, ali zar nije zadnji rok u 12. mjesecu 21.12? Užas, pa mene tek prijavljuju sredinom prosinca, pa ja ću doći na red tek u 2.mjesecu :azdaja:
ja sam bila zvala za sebe u ministarstvo pa evo tocnih informacija kako mi je rekao gospodin koji odreduje rokove. Ferije pocinju nakon 21.12.kada ce te staviti za polaganje dsi ovisi i do kada imas ugovor i kada se tvoje podrucje polaze. Ja sam mislila da su sva podrucja svaku sub ali to nije tako.cekaju da se skupi odredjen broj ljudi pa onda zovu ispitivace za to podrucje.meni ugovor istice 15.1 a prijavu sam poslala 12.11 i polazem 14.12. Za moje podrucje datumi polaganja su 14.12 i 18.1. Tako da sam mogla birati. Posalji prijavu s min. I nakon par dana ih tel zovi i trazi dane hodaka jer on jedini odredjuje rokove pa se s njim dogovoris i vidi kada su rokovi za tvoje podrucje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O

Hvala Vam na informacijama, meni ističe ugovor sad za 8 dana, 11.12., ali su naši odlučili nas prijaviti tek sredinom 12.mj... prestrašno
Objasni ti iovim svojim biserima da prema uredbi o polaganju ispit se moze prijaviti 2mj prije isteka ugovora. Ne znam kako ti je koncipiran ugovor ali volonteri bi trebali unutar godine dana poloziti drzavnin. Zvrcni ti u ministarstvo pa ces imat tocne informacije.i nakon razgovora zamoli osobu s kojim si razgovarala da ti to maila da imas crno na bijelo za pokazati sefovima. Vjerovatno te prijavljuju kasnije kako i nebinmorali davati placeni dopust za ucenje i pripremu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sve je meni to jasno, ja od 9 mjeseca ukazujem da se to treba prijaviti najkasnije 11.10., ali naša direkcija u Zagrebu je poslala upit vezano uz to Ministarstvu uprave i oni su im rekli da moramo prijaviti istekom godine dana.. i položiti u roku 6mjeseci od isteka godine dana.. sve te mailove čuvam i da oprostite pi+dim jer započnem s učenjem, pa stanem.. da ne govorim da mi se cijeli posebni dio mijenja od 01.01. 2014. godine, a evidentno je da ću polagati najranije u 1.mjesecu... užas

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav svima, samo sam vam htjela prenijeti moja iskustva s drzavnim ispitom koji sam prije nekih 10ak dana položil..

prvo pto se tiče prijavljivanja ispita, na seminaru su nam pojasnili da oni koji u u državnoj službi da mogu prijavit i prije al u pravilu prijavljuju nakon isteka, a polazu tek nakon što im istekne osposb., dok s druge strane za one u lokalnoj samoupr. i županijama vrijedi da moraju prijaviti prije isteka i polagati prije isteka.tako nekako...

što se tiče učenja, nije strašno, da se to naučit, po meni da bi malo bolje naučili treba sigurno mjesec dana, al dalo se to proć i s manje učenja uz malo sreće s ispitivačima. u svakom slučaju savjetujem da učite po prezentacijama sa stranica državne škole za javnu upravu..jer su stvarno kvalitetne, imaju ono najosnovnije koje svi pitaju, samo ju je potrebno malo nadopuniti i to je sasvim dovoljno za učenje.

 

što se tiče samog ispita, moram priznat da mi je to sve bilo prilično stresno za mene..nije teško, ali ono čekanje, pa idi od jednog do drugog profesora..uff, svakako nije jednostavno. sve u svemu ispitna komisija mi je bila skroz ok, traže da se zna nešto, nije se moglo proć ako baš ništa neznaš, pomagali su svi doprilike al ipak se nešto i moralo znati. koliko sam čula bilo je i dosta lakših komisija.

ujutro u 8ipo je bila prozivka, nakon koje smo krenuli s posebnim djelom. inače sam bila u poreznoj upravi na str. ospos. a iz pismenog djela sam dobila opisati hrvatski porezni sustav, pa mi je jako dobro došla plava knjižica koju su mi dali u poreznoj upravi, u tom djelu je bilo potrebno navesti poreze (državne, općinske, županijske, zajedničke), i uz to su svi dobili detaljnjije opisati jednu od ovih skupina (vrste poreza, porezni obveznici, stope, rokovi, način obračuna, tko obračunava, tko prati naplatu, tko je odgovoran za naplatu, opomena, ovrha). nakon što sam ga napisala, išli smo odmah na ispitivanja. prvo sam bila na posebnom djelu, tu smo ulazili po dvoje. nije bilo strašno, čak mi je to bilo najjednostavnije, gospođa koja je ispitivala je bila jako ljubazna, postavila bi po 3 pitanja, mislim da nije nikog bacila, i maksimalno bi pomagala s podpitanjima, čak bi i doslovno rekla odgovor ako bi negdje zapelo. mene je pitala državni proračun, prihode proračuna, porez na dobit, i hnb..a poslije sam čula da je stalno vrtila ista pitanja, carinska tarifa, porez na potrošnju, stope poreza na dohodak.

SLUŽBENIČKO I LOKALNA - pitala ista ispitivačica, postavljala je po 10ak pitanja, jest malo zahtjevno al čim vidi da znaš odgovor odma prekida i nije potrebno da joj se baš sve odgovori. inače je imala listu s pitanjima na kojoj je zaokruživala pitanja koja bi postavila..ovo nije nitko pao čini mi se

EU - mladi gospodin crne duže kose, inače čini mi se jako ugodan ispitivač, tražio je da znamo bar nešto, nije bilo potrebe da se 100% znaju sva pitanja. mene je pitao euro, nabrojati zajedničke politike eu, europska komisija. curu koja je bila samnom je pitao proračun eu, europski parlament. padali su oni koji nisu baš ništa znali

USTAV I SUSTAV - ispitivač stariji, po meni najzeznutiji, jer ti postavi pitanje i pusti te da pričaš, znači nema prekidanja, bitno da pričaš, nikako ne mučati jer onda baca. ima listu s pitanjima i pita po 3 pitanja. iz ustava me pitao: najveće vrednote ustava rh, izbori za hrv sabor i prava nacionalnih manjina. iz sustava: nabrojati poslove drž uprave, provođenje upravnog nadzora

ZUP, ZUS I UREDSKO - ispitivačica je bila korektna, isto je tražila da se zna, al bi prekinila kad vidi da znaš, inače ako neznaš postavi koje pod pitanje kao pomoć. Zup i zus pita nekih 5 pitanja, pošto mi je to bilo zadnje ne sjećam se više pitanja, znam da me pitala što je žalba, tužba, ko je tuženik..što se tiče uredskog, pitala me dostavne knjige, klasifikacijsku oznaku i opća oslobođenja od plaćanja pristojbe.

 

eto nadam se da sam pomogla!! sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene zanima isto. Pošto vidim da si isto polagala već, ako može mala pomoć. Ja odrađujem stručno osposobljavanje u upravnom odjelu za turizam Istarske županije, kao stručni suradnik za međunarodne projekte i isto mi je došlo riješenje da polažem posebni dio iz upravnog područja europskih integracija. Zanima me šta je bilo na posebnom dijelu, može i na mail: tmaligec@gmail.com. Ispit mi je 20.12. pa je strka-panika :)

I ne znam pošto radim u odjelu za turizam da li se podrazumijeva da se polaže i dio iz turizma ili samo dio koji je napisan u rješenju za ispit?

Hvala puno na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, jel mi može netko reći u nakon koliko se dobije svjedožba o položenom DSI? Valjda nije duže od 2 tjedna...

 

Prodajem svoje materijale za polaganje DSI (posebni dio EU integracije ) i knjigu Priručnik za polaganje općeg dijela DSI iz 2011. g. Zaintereseirani neka mi se jave na mail: danijela.staroveski@gmail.com.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, jel mi može netko reći u nakon koliko se dobije svjedožba o položenom DSI? Valjda nije duže od 2 tjedna...

 

Prodajem svoje materijale za polaganje DSI (posebni dio EU integracije ) i knjigu Priručnik za polaganje općeg dijela DSI iz 2011. g. Zaintereseirani neka mi se jave na mail: danijela.staroveski@gmail.com.

 

Ja sam položila 09.11. a svjedodžba mi je stigla točno poslije mjesec dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Učio sam 2 mjeseca za ispit budući da sam čitao po forumu da ima svakakvih ispitivača zato i je učenje trajalo duže jer sam detaljno učio po Geomanovoj skripti. Skripta je jako dobra, ali je treba izažurirati malo. Prvih mjesec dana sam prolazi skriptu po 2h, drugi mjesec učio 3-4 h dnevno. E sad da sam znao da ću imati ovako dobru komisiju vjerovatno nebi toliko učio, ali i teta koja nas je vodila je rekla da ima onih koji zahtjevaju detalje, ali i isipitvača koji su kao moji bili tako da nikad neznaš tko će te dopasti, pa treba učiti.

 

Evo par dojmova sa ispita 14.12.2013.

 

Posebni dio: Javna nabava. Pet pitanja iz zakona. Svi odgovori se nalaze u Zakonu o javnoj nabavi. 1. Koji su minimalni uvjeti koje treba sadržavati registar ugovora? 2. Što je središnje tijelo za javnu nabavu? 3. Navesti dva dokaza tehničke sposobnosti. 4. Kako naručitelj treba postupiti kada zaprimi žalbu od DKOM-a? 5. Neuobičajeno niska cijena. Kod kolega sam zapamtio da su bila pitanja 1. Sukob interesa 2. Pravila komunikacije 3. Jamstva.

Na usmenom dijelu me pitala načela javne nabave, postupci javne nabave, rokovi dostave ponude i rokovi za žalbe i pitanje iz ispita - postupanje naručitelja kada zaprimi žalbu DKOM-a. Znači osnove osnova je pitala kako mene tako i kolege. Žena je stvarno dobra bila i puna razumjevanja.

 

Opći dio:

Inače sam na stručnom osobljavanju u Gradu Zagrebu i polagao sam za VSS. Svi ispitivači normalni, korektni, pomažu ako zapneš i pitaju te osnovna pitanja praktički za razinu SSS, ali moraš znati bar nešto zucnut da se vidi da si imao skriptu u ruci. Inače smo bili po 2 ulazili na odgovaranje. Cura koja je samnom polagala je od svakog pitanja znala po rečenicu - dvije i bilo joj je dovoljno da položi. Od nas 30-tak 1 osoba mora ponovit sve i 1 EU, a ostali su sve položili.

 

USTAV

1. Trodioba vlasti

2. Na kojem zakonu se temelji hrvatsko državljanstvo?

3. Nabrojati min 5 osobnih i političkih sloboda i prava čovjeka

4. Postupak imenovanja Vlade

SUSTAV

1. Koja su tijela državne uprave?

2. Inspekcijski nadzor

3. Tko donosi pravilnik o unutarnjem redu u državnim tijelima?

4. Koje poslove obavljaju uredi državne uprave?

SLUŽBENIČKI ODNOSI

1. Tko su državni službenici, a tko namještenici?

2. Koja su temeljna prava državnih službenika?

3. Što je napredovanje, a što promicanje?

LOKALANA

1. Pojedinačni akti - tko ih donosi, kako je osigurana pravna zaštita i koji se propisi primjenjuju.

2. Koja su upravna tijela Grada Zagreba?

3. Tko imenuje pročelnika Grada Zagreba, kome odgovara, mandat i koja je razlika njega i predstojnika državne uprave u županiji?

ZUP/ZUS

Tu mi je postavila dodatno pitanje jer sam kod načela uporabe jezika i pisma zaboravio reći da se postubak može osim na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu voditi i na drugom stranom jeziku koji je u službenoj uporabi u javno-pravnom tijelu. Ja sam rekao u uporabi u javnom-pravnom tijelu, a izričito moram reći službenoj. :)

1. Objansit načelo službene uporabe jezika i pisma

2. Kako se pokreće upravni postupak?

3. Što je nadležnost i vrste nadležnosti?

4. Što je žalba?

UREDSKO

1. Što je prijemni štambilj i sve o njemu?

2. Zaglavlje akta

3. Osnovne evidencije uredskog poslovanja

EU

1. Sve o Europskom parlamentu

2. Proračun EU

3. Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju

 

Eto to je sve od mene. Sretno svima. Probajte se skulirat što više možete da Vas trema ne pojede, ponesite si vode i neki sendvič, čokoladicu ili kekse. Ja sam tamo bio od 8.30 do 14h. :cita:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polagala sam 14.12 državni i položila ZA VSS. Prije ispita čitala sam po forumima da ima super komisija i onih malo zeznutih i vjerujem da je stvarno tako. Mene je zapala super komisija, svi spremni na pomaganje s ciljem da prođete. ne znam da li je itko pao u našoj grupi iz bilo kojeg predmeta. Jedan dečko iz grupe je rekao da je žena sa ustava/sustava toliko izvlačila iz njega da je njemu bilo neugodno, naravno prošao.

 

Ono što je bitno je da se stvarno treba znati bar nešto pa se može proći.

Istina da pitaju po pitanjima ali to nisu samo ona sa stranica ministarstva uprave neko njihova prerađena. primjeice nemaju pitanje tko su zaposlenici državne uprave nego je to posebno pitanje tko su službenici i tko su namještenici. ali ima i pitanja koja na stranicama nema...

Da krenem redom..

 

Sustav lokalne i područne samouprave / službenički odnosi

Neki lik iz Splita - pola sata smo bili kod njega s time da je većinu on pričao i to gluposti-o klimi, stanju ekonomije, par viceva..ma legenda... kao šta sam prije rekla imaju ta svoja pitanja pitaju vas po njima i zaokružuju što su vas pitali i stavljaju pluseve- čak i ako si neš svoje govorio šta nije baš bio odgovor na postavljeno pitanje- naravno govorim za svoj slučaj.... Od pitanja koje nije na stranicma ministarstva uprave bilo mi je plan prijema objasniti. ostalo sa onih pitanja. po 4-5 pitanja je pitao i onda još zaokružio 4-5 pitanja kao da te pitao i da si znala

 

ustav/sustav-

ja sam imala posebni dio školstvo pa me žena koja me ispitivala školstvo ispitivala i sustav i ustav inače ispitivačica za ta dva područja da se nebi nešto krivo shvatilo.

pitaju one jednostavnija pitanja sa stranica ministarstva, tu nije bilo niti jedno pitanje van onih.

ne pitaju prijmerice poslove predstojnika, zamjenika ravnatelja i sl..

što je ustav, odredbe, nac manjine koje su njihova prava i da li imaju pravo na zastupljenost, ne mogu se sjetiti više

sustav isto jednostavnija pitanja i to uglavnom ona s početka- koji us poslovi državne uprave, središnje tijelo državne uprave i prvostupanjsko tijelo, nadzor upravni i inspekcijski...isto 4-5 pitanja..

 

eu

plava gospođa-simpatična smirena. pita malo van pitanja ali odmah kaže ako ne znate nema veze. osim pitanja sa ministarrstva uprave pitala je što je nadnacionalni pristup odlučivanja i kod institucionalnog trokuta odlučivanja kada komisija predlaže a vijeće i parlament donose odluke u odnosu na koga to rade-u odnosu na parlametn.

ovo ni pitanje ni odgovor nisam skužila ni kad je pitala a ni kad je objašnjavala...

3 pitanja svakom

 

zup-zus i uredsko

malo više je pitala ZUP I ZUS, ali ok ženska, kada vidi da znaš i počneš nešto obrazlagati odmah prekine, inače ja zablokirala kod stranke definicije kao da me pitala ko zna šta.

 

stranke tko su, podjela stranka, odluke kod zusa, zatim dijelovi rješenja, što je zapisnik, što je presuda (donosi se kod tužbenog zahtjeva a ne tužbe!!!!!!- to je rekla da sam joj jedina dobro odgovorila), mjesna i stvarna nadležnost, oponumoćenik za pisma, zakonski zastupnik i opunomoćenik, način pokretanja postupka, vrste dostave, načelo zakonitosti i mjesne nadležnosti- ovo su pitanja koja je pitala mene i kolegu koji je bio samnom, inače svakome skoro 10 pitanja pitanja iz zupa i zusa

 

uredsko 3 pitanja

prijamni štambilj, razlika pečat žig štambilj, kada se pristojba plaća izravno

 

 

moj savjet je da je dovoljno učiti po pitanjima iz razloga što se i po tome može proći. frendica mi je imala iz eu gospođu za koju je tajnica rekla da je najgora-neka crna i prošla je mada je učila po pitanjima apol toga nije znala jer ju je više pitala opću kulturu vezano za eu šta nema u materijalima a šta nećeš znati osim ako nisi pratio ulazak rh u eu primjerice tko je potpisao zahtjev za pristupanje eu s naše strane- kosor i josipović, i zašto oba dva-tada je bila privremena vlada....

 

ako ima tko pitanja kakva stojim na raspolaganju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijep pozdrav svima... Moje kolege i ja na stručnom osposobljavanju smo naišli na jedinstven problem.. Istekom godine dana, po uputi Ministarstva uprave, naše tijelo je prijavilo za nas sve DSI.. S 1.1. iduće godine se naše tijelo gasi i sada Ministarstvo uprave ne dopušta nam polaganje DSI-a.. Da se razumijemo, to je do sada išlo usmenim putem, nemamo još ništa napismeno.. Da li se netko od vas našao u takvoj situaciji i kako se to riješilo? Iskustva i pomoć je dobrodošla..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, ja sam isto bio na ispitu 14.12., polagao sam za SSS i nije bilo tako zahtjevno, morate znati osnove iz svakog predmeta, one prezenzacije sa portala škole za javnu upravu su jako korisne i treba ih malo dopuniti.

Poruka svima koji moraju polagati državni ispit da nauče osnove i da pogledaju te prezentacije.

A ispitivači su ok, ako u odgovoru na pitanja zapnete oni vam postave podpitanje, uglavnom ispituju po 2 predmeta, samo EU ima jednog ispitivača, i njima je cilj da prođete ispit, nemaju namjeru nikoga rušiti.

Mislim da tog dana nitko nije pao državni ispit. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!

 

Polagala sam dsi 21.12.2013., vsš, odnosi sa javnošću i protokol. Komisija je bila ok. Mislim da se ljudi previše živciraju jer stvarno niti jednom ispitivaču nije cilj nekoga srušiti. dovoljno je učiti samo najosnovnije. kod nas nije pravila razlika između sss,všs i vss. Pitanja se iskreno ne sjećam, ali ako ste učili bar tjedan dana nećete pasti. Čula sam da se ljudi pripremaju mjesecima, iskreno to su gluposti. dva tjedna po 2,3 sata dnevno je skroz dovoljno!

Ništa strašno. Živjeli! I sretno! :zivili:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polagala sam 14.12 državni i položila ZA VSS. Prije ispita čitala sam po forumima da ima super komisija i onih malo zeznutih i vjerujem da je stvarno tako. Mene je zapala super komisija, svi spremni na pomaganje s ciljem da prođete. ne znam da li je itko pao u našoj grupi iz bilo kojeg predmeta. Jedan dečko iz grupe je rekao da je žena sa ustava/sustava toliko izvlačila iz njega da je njemu bilo neugodno, naravno prošao. Ono što je bitno je da se stvarno treba znati bar nešto pa se može proći.Istina da pitaju po pitanjima ali to nisu samo ona sa stranica ministarstva uprave neko njihova prerađena. primjeice nemaju pitanje tko su zaposlenici državne uprave nego je to posebno pitanje tko su službenici i tko su namještenici. ali ima i pitanja koja na stranicama nema...Da krenem redom..Sustav lokalne i područne samouprave / službenički odnosiNeki lik iz Splita - pola sata smo bili kod njega s time da je većinu on pričao i to gluposti-o klimi, stanju ekonomije, par viceva..ma legenda... kao šta sam prije rekla imaju ta svoja pitanja pitaju vas po njima i zaokružuju što su vas pitali i stavljaju pluseve- čak i ako si neš svoje govorio šta nije baš bio odgovor na postavljeno pitanje- naravno govorim za svoj slučaj.... Od pitanja koje nije na stranicma ministarstva uprave bilo mi je plan prijema objasniti. ostalo sa onih pitanja. po 4-5 pitanja je pitao i onda još zaokružio 4-5 pitanja kao da te pitao i da si znalaustav/sustav-ja sam imala posebni dio školstvo pa me žena koja me ispitivala školstvo ispitivala i sustav i ustav inače ispitivačica za ta dva područja da se nebi nešto krivo shvatilo.pitaju one jednostavnija pitanja sa stranica ministarstva, tu nije bilo niti jedno pitanje van onih.ne pitaju prijmerice poslove predstojnika, zamjenika ravnatelja i sl..što je ustav, odredbe, nac manjine koje su njihova prava i da li imaju pravo na zastupljenost, ne mogu se sjetiti višesustav isto jednostavnija pitanja i to uglavnom ona s početka- koji us poslovi državne uprave, središnje tijelo državne uprave i prvostupanjsko tijelo, nadzor upravni i inspekcijski...isto 4-5 pitanja..euplava gospođa-simpatična smirena. pita malo van pitanja ali odmah kaže ako ne znate nema veze. osim pitanja sa ministarrstva uprave pitala je što je nadnacionalni pristup odlučivanja i kod institucionalnog trokuta odlučivanja kada komisija predlaže a vijeće i parlament donose odluke u odnosu na koga to rade-u odnosu na parlametn.ovo ni pitanje ni odgovor nisam skužila ni kad je pitala a ni kad je objašnjavala...3 pitanja svakomzup-zus i uredskomalo više je pitala ZUP I ZUS, ali ok ženska, kada vidi da znaš i počneš nešto obrazlagati odmah prekine, inače ja zablokirala kod stranke definicije kao da me pitala ko zna šta.stranke tko su, podjela stranka, odluke kod zusa, zatim dijelovi rješenja, što je zapisnik, što je presuda (donosi se kod tužbenog zahtjeva a ne tužbe!!!!!!- to je rekla da sam joj jedina dobro odgovorila), mjesna i stvarna nadležnost, oponumoćenik za pisma, zakonski zastupnik i opunomoćenik, način pokretanja postupka, vrste dostave, načelo zakonitosti i mjesne nadležnosti- ovo su pitanja koja je pitala mene i kolegu koji je bio samnom, inače svakome skoro 10 pitanja pitanja iz zupa i zusauredsko 3 pitanjaprijamni štambilj, razlika pečat žig štambilj, kada se pristojba plaća izravnomoj savjet je da je dovoljno učiti po pitanjima iz razloga što se i po tome može proći. frendica mi je imala iz eu gospođu za koju je tajnica rekla da je najgora-neka crna i prošla je mada je učila po pitanjima apol toga nije znala jer ju je više pitala opću kulturu vezano za eu šta nema u materijalima a šta nećeš znati osim ako nisi pratio ulazak rh u eu primjerice tko je potpisao zahtjev za pristupanje eu s naše strane- kosor i josipović, i zašto oba dva-tada je bila privremena vlada....ako ima tko pitanja kakva stojim na raspolaganju
Bok, jel polaže tko 17.01? Ja imam financije na posebnom, upomoć, što sve spremati?Imam skriptu financije i porezni sustav RH, jel treba još nešto učit, kako izgleda pisana zadaća na posebnom dijelu, koliko se piše, hvala vam!
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polažem državni 25.1. i građevinske sam struke. Zanima me prema kojem zakonu polažem posebni dio? Od 1.1. na snazi je novi zakon (nova tri) iako ja po njima nisam ništa radila jer su tek sad izašli i sve što sam kroz posao učila i radila je prema starom zakonu.[/quote

 

Moje je mišljenje da polažeš po novom zakonu, jer sam takav odgovor i ja dobila kada sam pitala ispitivače, budući i meni dolaze novi zakoni. njihov odgovor je bio da sam dužna pratiti izmjene i nove zakone, pa makar izašao novi zakon dan prije =/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav svima,

prije dva tjedna zavrsila sam sa strucnim osposobljavanjem, a za dsi prijavljena sam za 18. sijecnja. medjutim ja ga sad ne bih polagala i ne znam sto da radim. je li polaganje nakon strucnog obaveza ili mogucnost? kako da povucem prijavu? sto ako se ne pojavim? koje su mi sljedece mogucnosti?

 

http://www.uprava.hr/default.aspx?id=530

 

Više manje sve ti piše na stranicama Ministarstva Uprave. DSI je u tvom slučaju mogućnost koju ja ne bi propustio. Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, imam pitanje u vezi uvjerenja o položenom DSI...Naime, položila sam ga 07.12. prošle godine i još uvijek nema uvjerenja. Čula sam se s kolegicom iz uprave gdje sam bila na SO i kaže mi da ni ona ne zna gdje je zapelo sa slanjem toga jer njima nisu još stigle pa da mi je može proslijediti. Jel ima tko slično iskustvo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, imam pitanje u vezi uvjerenja o položenom DSI...Naime, položila sam ga 07.12. prošle godine i još uvijek nema uvjerenja. Čula sam se s kolegicom iz uprave gdje sam bila na SO i kaže mi da ni ona ne zna gdje je zapelo sa slanjem toga jer njima nisu još stigle pa da mi je može proslijediti. Jel ima tko slično iskustvo?
Pozdrav, imam pitanje u vezi uvjerenja o položenom DSI...Naime, položila sam ga 07.12. prošle godine i još uvijek nema uvjerenja. Čula sam se s kolegicom iz uprave gdje sam bila na SO i kaže mi da ni ona ne zna gdje je zapelo sa slanjem toga jer njima nisu još stigle pa da mi je može proslijediti. Jel ima tko slično iskustvo?

 

Pa što se čudiš? Ma ljudi su na skijanju,treba i njih razumjeti. Mislim da smo si malo i sami krivi, jer očito je to njima zajeb.....Ja sam zvao Min. Uprave-Službu za izobrazbu državnih službenika-evo i link sa kontaktima:http://www.uprava.hr/default.aspx?id=532

pogodite nitko se ne javlja, a kada sam zvao direktno centralu i pitao da me spoje s nekim nadležnim za DSI,vidi vraga netko se javio (ženski glas koji se nezna niti predstaviti). Nimalo ugodan razgovor, jer ja bi kao trebao znati što su mi rekli. E pa kada sam ja rekao da su mi rekli da ću dobiti početkom prvog mjeseca, a položio sam 20.12.2013. onda sam dobio odgovor da neka nazovem neki od navedenih kontakata. Pa sam zati rekao da sam i to uradio ,ali se nitko opet me javlja. Žena je šutila, a ja sam pitao da mi to nekako faksiraju ako je gotovo jer mi treba za natječaje. Ma kakvi, nema šanse. E sada dragi kolege imate brojeve-kontakte službe koje je teško i nači na stranicama Min.Uprave. Ja imam prijedlog da ih nazivamo svi koji imamo isti problem dok ne dobijemo odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok ekipa... Evo da se i ja uključim i probam pomoći koliko je to moguće.

 

Jučer (17.01.) sam položio DSI, posebni dio Odnosi s javnošću (Zakon o medijima, Pravo na pristup informacijama itd.)

 

Pismeni u posebnom dijelu nije bio onakav kakav sam očekivao. Umjesto da se napiše primjer protokola, poziva za medije, službena bilješka ili odgovor na zahtjev oko pristupa informacijama - potrebno je bilo odgovoriti na 3 konkretna pitanja. 1) Opća načela slobode medija 2) Kada je potrebno ograničiti prava na pristup informacijama i kada će ona opet biti dostupna 3) Kada se mogu ograničiti pojedine slobode medija?

 

Što se tiče općeg dijela, tu je već manje više sve napisano. Pitanja su bila standardna, a velika većina ispitivača se trudila pomoći ekipi koja je pristupila DSI-u. Jedino je štekao 'Ustav + Sustav'. Tu ako nisi znao ili si šutio - nije bilo pomoći od druge strane... Po mojem saznanju tu je i najviše ljudi palo.

 

Moj savjet vam je da dobro proučite materiju koju će vas ispitivati, a prije svega morate dokazati ispitivačima da ste se pripremili. Nije čak niti važno da znate svaki odgovor od riječi do riječi nego im možete i na svoj (zdravoseljački :-D ) način objasniti. Sve će vam prihvatiti. ;)

 

LP i sretno svima koji se pripremaju za ispit!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja ne mogu otvoriti ovo.. ima li netko noviju skriptu, opci i posebni dio financije.. blizi se ispit a ja pojma nista nemam :(

 

Evo neka bude link i u ovoj temi kad je zalijepljena na vrh.

Znači kako sam napisao na drugoj temi, ovo su pitanja ispitivača sa roka u 11. mj.

Odaberu neko pitanje s liste, svaki uglavnom po tri pitanja, ako vidi da odmah znaš ne tlači dalje...

 

http://rapidshare.com/share/F51EC6B8F32350726EDE600B11565F35

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam prijavljena za sljedeci rok, ali nisu mi jos javili kada je. Sta ti je bilo na pismenom?

Imala sam financijski plan opcine napravit. Kolegice su imale obracun place, jedna je imala opcinske i zupanijske poreze ( rjesenja).

 

na usmenom me pitala: stope pdva, temeljni financ. Izvjestaji, porezi, trosarine, obracun place.

Javi kada je rok molim te moze na mail: monita.balic@yahoo.com

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam sss, 1.2. idem polagati ispit. Mentorica me nije uputila u ništa. Sama se snalazim. Učim iz pitanja sa stranice Ministarstva. Ima li netko skriptu ili bilo što za posebni dio - opća uprava.. Koja bi pitanja možda mogla biti? Unaprijed zahvaljujem..

Kad si prijavila ispit? Ja sam prijavila 13.01. Jos mi nisu javili kad imam ispit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima! položila sam državni, posebni dio:financije i proračun! Pa da pomognem kolko mogu!Uglavnom čitala sam po forumu da ljudi uče po dva mjeseca a s obzirom da sam ja krenula učit kak spada tjedan prije, počela me hvatat panika.S tim da eu nisam stigla ni pročitat, znači doslovno ni jednu rečenicu.Službeničke sam pročitala jednom dan prije..Pismeni sam imala:nabrojati drž.poreze,i napisati sve o županijskim..Oko pismenog nemate šta brinut, pošto imate literaturu, tako da je taj dio stvarno smješan..Što se tiče posebnog dijela, nigdje nisam našla skriptu, tako da sam dan prije ispita samo pročitala o onim stvarima šta su drugi pisali po forumu da pitaju..Pitala me Hnb, pdv, općenito proračun, prihodi proračuna.na svako pitanje sam rekla dvije, tri rečenice, i to ono šta znam s faxa il opće kulture...Komisija je bila odlična, i apsolutno svi pomažu.Ako ste kampanjac kao ja, najbolje da svaki predmet bar pročitate koji put, pa da znate bar nešto reći svojim riječima.Normalno da ne smijete šutiti i onda očekivati prolaz.Pitanja necu pisati jer se stvarno ponavljaju, i da samo skupite sva pitanja koja su ljudi pisalo po forumima, prošli biste...S obzirom da se stvarno nisam pripremila za državni kako spada, očekivala sam da cu pasti,no prošla sam sve osim eu, jer skriptu nisam ni primila u ruke, znači nisam znala doslovno def. eu...Evo neki dan sam ponovno išla položiti, učila sam 3 dana..S obzirom da me pitala 3,4 pitanja, previše sam i učila....Znam da ima loše komisije i da i to treba uzeti u slučaj, no koliko sam shvatila to je stvarno rijetkost...Uglavnom samo želim reći da stvarno ne treba paničariti, mene su neki komentari stvarno uplašili, i tek sad vidim da je to sve bilo nepotrebno! Stvarno nije teško, jedino šta vas naravno kad dođete tamo uhvati trema, šta je normalno..Ja sam išla iz sobe u sobu,nisam imala baš lufta između odgovaranja,tako da nisam imala više vremena ni razmišljat o panici i koji predmet je slijedeći..Tako da mi je sve skupa brzo prošlo! I naravno kad položite, osjećaj je super! Sretno svima i još jednom: don t panic!!! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam položila sad u subotu i imala sam super komisiju, koja je doslovno izvlačila odgovore iz ljudi..jedna cura nije znala beknut službeničke odnose, ali ju je pustila iako joj je naglasila da je to sve skupa jako loše..nije strašno i ne pitaju detalje.svima bih preporučila da dobro nauče sustav državne uprave i zup/zus.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ej Daca, pitala me samo najosnovnije, npr. rekla mi je šta je Hnb, kažeš šta je, s čime se bavi..Stvarno sam o svakoj stvari rekla po 2,3 rečenice...Nisam nigdje mogla naći skriptu iz financija, tako da sam odustala od posebnog dijela..Zadnji dan prije ispita sam pročitala o svemu po malu..i to mi je bilo dovoljno..pitanja se stalno ponavljaju..Stvarno nije teško! Sretno! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E sad mi je odmah lakše :D Jer ja nisam stigla prije učit zbog drugih obaveza, nego tek prekjučer počela a ispit mi je 15.2. Strah me, ima toga jako puno, nadam se dobroj komisiji i osnovnim pitanjima kako svi kažu i kak Bog da...

Užasno je dosadno i naporno, al kak su svi tak ću valjda i ja :D

Pozdrav svima! položila sam državni, posebni dio:financije i proračun! Pa da pomognem kolko mogu!Uglavnom čitala sam po forumu da ljudi uče po dva mjeseca a s obzirom da sam ja krenula učit kak spada tjedan prije, počela me hvatat panika.S tim da eu nisam stigla ni pročitat, znači doslovno ni jednu rečenicu.Službeničke sam pročitala jednom dan prije..Pismeni sam imala:nabrojati drž.poreze,i napisati sve o županijskim..Oko pismenog nemate šta brinut, pošto imate literaturu, tako da je taj dio stvarno smješan..Što se tiče posebnog dijela, nigdje nisam našla skriptu, tako da sam dan prije ispita samo pročitala o onim stvarima šta su drugi pisali po forumu da pitaju..Pitala me Hnb, pdv, općenito proračun, prihodi proračuna.na svako pitanje sam rekla dvije, tri rečenice, i to ono šta znam s faxa il opće kulture...Komisija je bila odlična, i apsolutno svi pomažu.Ako ste kampanjac kao ja, najbolje da svaki predmet bar pročitate koji put, pa da znate bar nešto reći svojim riječima.Normalno da ne smijete šutiti i onda očekivati prolaz.Pitanja necu pisati jer se stvarno ponavljaju, i da samo skupite sva pitanja koja su ljudi pisalo po forumima, prošli biste...S obzirom da se stvarno nisam pripremila za državni kako spada, očekivala sam da cu pasti,no prošla sam sve osim eu, jer skriptu nisam ni primila u ruke, znači nisam znala doslovno def. eu...Evo neki dan sam ponovno išla položiti, učila sam 3 dana..S obzirom da me pitala 3,4 pitanja, previše sam i učila....Znam da ima loše komisije i da i to treba uzeti u slučaj, no koliko sam shvatila to je stvarno rijetkost...Uglavnom samo želim reći da stvarno ne treba paničariti, mene su neki komentari stvarno uplašili, i tek sad vidim da je to sve bilo nepotrebno! Stvarno nije teško, jedino šta vas naravno kad dođete tamo uhvati trema, šta je normalno..Ja sam išla iz sobe u sobu,nisam imala baš lufta između odgovaranja,tako da nisam imala više vremena ni razmišljat o panici i koji predmet je slijedeći..Tako da mi je sve skupa brzo prošlo! I naravno kad položite, osjećaj je super! Sretno svima i još jednom: don t panic!!! :)
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim još jednu informaciju PLEASE ako netko zna...

 

Da li se komisija pridržava toga tko je SSS, VŠS ili VSS? Pošto sam ja VŠS i imam još jako malo vremena do državnog, učim po pitanjima za VŠS a šta ako me pita za VSS, da li se netko s time već susreo??

 

Nije neka velika razlika, ali svako dodatno pitanje mi uzima vremena, pa me baš zanima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav. molim vas ako netko ima kakvih informacija o dsi posebni dio SoC. Skrb (stručni sam obavila u CZSS-u), tj. koja su bila pitanja i što je bilo na pismenom. Totalno sam pogubljena u tom posebnom djelu, ne znam kako bi to trebalo izgledati :( Inače učim Zakon o soc skrbi, humanit. pomoći, prof rehabil. plus još tri pravilnika, sve ono što je navedeno u kao da treba za taj posebni dio. Hvala puno unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hej pahuljiva. Evo ja sam pravnica. Bila sam na stručnom osposobljavanju u czss i imam prijavljen državni samo još ne znam datum polaganja. Od drugih sam saznala da za posebni dio u biti samo treba Zakon o socijalnoj skrbi, da ih čak Obiteljski zakon uopće ne zanima tak da ću se ja na to osloniti, jer previše je toga. Obiteljski ću proći reda radi, ali ne kanim ovo ostalo ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hej pahuljiva. Evo ja sam pravnica. Bila sam na stručnom osposobljavanju u czss i imam prijavljen državni samo još ne znam datum polaganja. Od drugih sam saznala da za posebni dio u biti samo treba Zakon o socijalnoj skrbi, da ih čak Obiteljski zakon uopće ne zanima tak da ću se ja na to osloniti, jer previše je toga. Obiteljski ću proći reda radi, ali ne kanim ovo ostalo ništa.

 

 

Hvala na odgovoru. Ja sam ovu literaturu našla u pravilniku o polaganju stručnog ispita za vss - pod posebni dio. Obiteljski zakon je ta nekakvu dr kategoriju, sad nisam ni sigurna više. Imam ispit 15.2. i prošla sam sve, sada samo ponavljam. Ali i ja smatram da je najbitniji zakon o soc skrbi (ja sam prošla i stari i novi :/ ), ali me opet brine što bi moglo biti na ispitu-da li je na pismenom djelu pisanje rješenja ili što, pa ukoliko je netko polagao da mi javi. Helci11 poslije 15.-tog ti javim što je bilo na posebno djelu :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako sam i ja gledala onaj pravilnik, ali to je ipak za stručni tak da mislim da nije sve za državni bitno. O, super što ideš 15.tog, ja još čekam. Kad si ti prijavila ispit? Jakooo bi ti bila zahvalna da mi javiš nakon 15.tog kako ti je bilo. Mislim da je netko pisao kako su na posebnom dijelu bila samo pitanja iz Zakona o socijalnoj skrbi, ali vidjet ćeš već. Sretno! :))

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav ekipa!!

 

Evo maloprije sam se registrirala, malo čitala vaše komentare...

Da li bi mi netko od vas poslao skriptu za opći dio 2014.!

Na stručnom sam u Upravi, komunalna naknada...

Bila bi jaaaako zahvalna, jer bi trebala početi učiti, a imam ogromnu skriptu od frendice od prošle godine :-?... ne znam kako bi počela:tupan:

Ako ima koja dobra duša, neka mi pošalje na ceky@hi.t-com.hr

Lijep pozdrav :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam bio u 11. mjesecu na DSI, obrt kao posebni dio. bilo je stvarno lagano, bar što se tiče posebnog dijela. taj pismeni dio se sastojao o 5 pitanja tipa, što je obrt, koji su uvjeti za otvaranje, razlika između slobodnog, vezanog i povlaštenog itd., samo osnove. uzmite novi Zakon o obrtu sa sobom i slobodno doslovce prepisujte, dopušteno je. nakon toga idete na usmeni, meni je bio jedan frajer iz MINPO-a, nije niti čitao kaj sam napisao na pismenom. njega je zanimalo u kojoj ispostavi radim, na kojem mjestu i koji mi je zapravo opis posla, jer on doslovce ne zna što mi radimo pa ga stvarno zanimalo kak mi radimo sa strankama. pričao je kak oni daju mišljenja, sudjeluju u odlukama itd., ali nema praktičnog iskustva. uglavnom, čavrljali smo uz dvije kave koje je on dofurao, frajer je bio stvarno super. čim je ušao je rekao, "bez brige, prošao si, meni su rekli da ja dodjem danas ovdje i da malo popričam s tobom samo. niti ne pomišljam da te rušim!" na kraju je morao u službeni zapisnik napisati kaj me je pitao pa sam smislio neka pitanja iz obujma svog posla i to je zapisao. mi se raspričali, trajalo to 45 min, najmanje o ispitnim pitanjima :)

još jedan savjet: učite, nije lako. iako svi pišu kak je bilo lagano, lako je bit general nakon..., jel da? istina je da ispitivači pomažu i pokušavaju vas navesti na odgovor ako zapnete, ali ako ne znate, neće vas pustiti na lijepe oči. bilo je ekipe koja je pala jedan ili više ispita, bilo je i ponavljača, tako da vidite da nije zajebancija. ima pametnjakovića koji tvrde da su pročitali 2 puta samo pa neki učili 2 tjedna pa neki par dana, bla bla, kenj kenj.. NE VJERUJTE, LJUDI SERU :rigoleto:!!! za tolko gradiva treba samo tjedan dana da pročitate Geomanovu skriptu (ja sam učio po njoj mjesec i pol, par sati dnevno, pred ispit i više), a kamoli to sve zapamtiti!!! uzmite si dosta vremena, sve prođite, puno je gradiva, treba vam to sjesti. a i ne bi bilo zgodno da dođete na posao i morate svima reći kak ste pali, odmah bi ispalo da ste ljenguza, jebivjetar i slično. nadam se da sam vam pomogao, sorry na opširnosti. i sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Položila sam državni stručni ispit 08.02. pa samo ću ukratko iznijeti svoje iskustvo. Posebni dio mi je bio financije i proračun (VSS). Na pismenom dijelu sam dobila napisati definiciju proračuna, sadržaj, postupak donošenja, rokove i to primjeniti na proračunu općine u kojoj sam stažirala. Na usmenom me ispitivala jedna draga gospođa i to ništa previše. Pitala me je što znam o poreznom sustavu, porez na cestovna i motorna vozila i hnb.

Ustav/Sustav

Što je ustav, temeljne odredbe ustava, nabrojati nekoliko sloboda, nadležnost ustavnog suda, provedbene propise, tko obavlja poslove državne uprave, nabrojiti nekoliko ministarstava, koje akte donosi vlada?

Zup/Zus/Uredsko

Vrste nadležnosti, kako se pokreće upravni postupak, dijelovi žalbe, tko je tužitelj, tuženik, kako se razvrstavaju pismena, za što se plaća upravna pristojba, vrste evidencija?

Službeničko/lokalna

Tko obavlja poslove u državnim tijelima, što rade namještenici, temeljna prava službenika, objasniti prisutnost na radnom mjestu, kazne za lake povrede službene dužnosti, vrste tijela u lokalnoj samoupravi, izvršno tijelo, kako se može opozvati načelnika

EU

Objasniti europski parlament, 5. val proširenja i kriteriji za ulazak u Eu?

Pitanja nisu teška i većina je sa stranice ministarstva osim zup/zus, to se ipak mora malo više i temeljnije naučiti. Puno sreće svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ljudi da i ja iznesem svoj dozivljaj, mozda nekome pomogne. :)

Polozila sam dsi jucer (15.2) za VSS (opci i posebni dio-inspekcija znr)

E, sad, meni je posebni dio poprilcno opsezan, pocela sam se pripremati za ispit cca 2 mj prije, odnosno nakon obavijesti o datumu polaganja, krajem 12 mjeseca. Vise sam se koncentrirala na posebni dio, a ovaj opci sam radila usput, kao odmor. :)

Prosla sam ovu geomanovu skriptu oko 3-4 puta, otprilike sam jednom tjedno procitala sva pitanja. I isto tako sam 2-3 puta prosla svoje biljeske sa seminara (pripreme za polaganje opceg dijela). Drugu literaturu nisam koristila. Pitanja su meni osobno bila lagana i zbilja osnovna. :)

Evo, ona kojih se sjecam (vecina):

 

 

Ustav i sustav: temeljne odredbe ustava, trodioba vlasti, imunitet zastupnika u hr saboru, ustavni sud, koja su tijela drz uprave, tko obavlja poslove drz uprave, gdje se osiguravaju sredstva za rad drz uprave, sto rade drz upravne organizacije...

 

Sluzbenicki odnosi: nacela rada, ocjenjivanje drz sluzbenika, povrede sluzbene duznosti, prestanak drzavne sluzbe, osnvno o etickom kodeksu

 

Uredsko poslovanje: sto je podnesak, pismohrana, dijelovi akta, razvrstavanje i rasporedjivanje akata, pocne evidencijske knjige, natpisne ploce

 

Upravni postupak i upravni sporovi: tko postupa po upr postupku, nacela zup-a, opunomocenik, podnesci, sastavni dijelovi rjesenja, prigovor, propis koji uredjuje upravne sporove, stranke u upravnom sporu, kako se pokrece upravni spor...

 

 

JLP®S: koje su jedinice LP®S, predstavnicko tijelo, neposredni oblici odlucivanja, uredi grada zagreba, statut JL®S, kandidiranje nacelnika, gradonacelnika, zupana

 

 

Europska unija: osnivacki ugovori, vijece eu, parlament, komisija-opis rada institucijalnog trokuta, europski revizorski sud

 

 

Ispitivaci su bili vise nego korektni, ako vide da znate brzo idu sljedeca pitanja, svi su bili dobro raspolozeni i ugodni, iako sam ja odgovarala opci dio tek posije 1...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polozila! :) Evo moje iskustvo. Dakle, nauciti se mora. Ne mora se sve znati u detalj, ne mora se znati bas odgovor na svako pitanje, postavit ce ti drugo, ali ne mozete doci da ne znate bas nista, tu nema prolaza. Ispitivaci ce se potruditi da da izvuku iz vas i da prodjete, nemaju namjeru srusiti. Govorim o mojim ispitivacima... :)

Ustav i sustav - za ustav se stvarno ne sjecam pitanja, znam da su bila uobicajena pitanja, nista posebno. Sustav - koji su poslovi drzavne uprave, zamjenik ministra, uredovni dani...

ZUP I ZUS - opcenito o ZUP-u, tko ga primjenjuje, sluzbena osoba, na koji nacin se predaje podnesak, upravni spor i stranke u upravnom sporu. Ispitivac je imao puno potpitanja.

Uredsko - pisarnica, pismohrana, evidencije, upravne pristojbe...

Sluzbenicki - sluzbenici i namjestenici, uvijeti za prijem u drzavnu sluzbu,povrede sluzbene duznosti,kazne koje se izricu za povrede sl. duznosti...

Lokalna - koje su jedinice lokalne samouprave, tijela, kako se biraju, prava nacelnika (gradonacelnika, zupana)...

EU - tijela EU, ugovori, pristupanje...

Sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, ja položila 15.2.

Ispitivači su bili super raspoloženi, tako da vjerujem da ih je jako malo palo, i padali su samo oni koji nisu ništa znali odgovoriti ispitivaču na pitanje, bitno im je da pričaš, da vide da ste pročitali, i baš nikome nije u cilju rušiti. Evo pitanja koja su meni bila, a izuzetno su lagana:

 

ZUP/ZUS, Uredsko: stranke u upravnom postupku, tko zastupa postupovno sposobnu stranku, načelo zakonitosti, načelo pomoći stranci, dijelovi rješenja, kako se računaju rokovi, Što je podnesak, prijamni štambilj, upravna pristojba.

 

Službenički/Lokalna: tko obavlja poslove u državnim tijelima, tko su namještenici, a tko drž. službenici, avke za prijam u drž. službu, uvjeti za prijam u službu, vrste povreda službene dužnosti, vrste jedinica lokalne i područne samouprave, što je općina, vrste tijela jedinica lokalne i područne samouprave, koja su izvršna tijela.

 

Ustav/Sustav: Hrvatski sabor, kako je ustrojena vlast u RH, osobne i političke slobode i prava, broj zastupnika u saboru nadležnosti Vlade RH, tijela državne uprave, koje provedbene propise donse čelnici tijela, nadležnosti ministra, zamjenika ministra , pomoćnika minisra i glavnog tajnika ministra, na koji način vlada donosi odluke, nabroji stručne službe.

 

EU: što je eurospka unija, što je euro, 4. stupanj proširenja EU, institucije EU.

 

Sretno svima! :mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo kako sam obećala mislim baš tebi da ti kažem kako je bilo na posebnom djelu jer je i mene to najviše mučilo. Pismeni usmena pitanja. mislim da ih je bilo 4 i imaš nekih pola sata za rješavanje. Ja sam imala prava u sustavu soc skrbi osoba s invaliditetom, zajamčena minimalna naknada, usluge soc skrbi, samo nabrojiti i još nešto ali ne znam što...ne mogu se sjetiti. Uglavnom pismeni je potpuno besmislen i nepotreban, znači sve prepisuješ, ljudi se maltene dogovaraju, nitko te ne kontrolira i na kraju nitko, čini mi se ni ne čita to napisano, ali naravno moraš napisati :) Usmeni je bila neka žena, sad ne znam ime točno, Marija nešto čini mi se i super je...odlično! Više kroz priču, pitala me korisnike soc skrbi, jednokratnu i da li stranci mogu primati socijalnu skrb u Rh (to je i mene i jednu curu pitala isto). Ali sve kroz razgovor, opušteno, super. Ja sam se bazirala na novi zakon o soc skrbi to ti je garantirano dovoljno! Uglavnom sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo položila sam državni stručni ispit 15.02.2014. Moja komisija je bila odlična, tražili su da se zna ali ako zapneš pomogli su da dođeš do odgovora! Polagala sam za VŠS ! Za posebni dio imala sam napisati općenito o poreznom sustavu, te nabrojiti i objasniti državne poreze (porezna stopa, porezni obveznik, porezna osnovica). Na usmenom ženskica me je pitala o plaći, dohotku, proračunu, HNB (pojam, zadaci, cilj).

 

Slijede ostala pitanja iz općeg dijela!!

 

USTAVNO UREĐENJE:

1.što je Ustav RH i kakva je država RH?

2.Oružane snage RH?

3. Koje stu ovlasti Hrvatskog Sabora"

 

SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE:

1.koja su tijela državne uprave?

2.tko čini Vladu RH?

3.što su uredovni dani?

 

ZUP I ZUS:

1. nabrojite načela upravnog postupka

2. što su sve dokazna sredstva

3.koji je rok za donošenje i dostavu rješenja stranci?

4.Upravni spor i stranke u upravnom sporu?

 

UREDSKO POSLOVANJE:

1.što je pisarnica?

2.što je podnesak, akt?

3.što označava klasa a što ur. broj?

 

SUSTAV LOKALNE I PODRUČNE SAMOUPRAVE:

1.vrste i osnovna obilježja jedinica lokalne i područne samouprave

2.tijela jedinice lokalne i područne samouprave, vrste?

3.upravna tijela jedinice lokalne i područne samouprave, vrste, djelokrug?

4.oblici mjesne samouprave - mjesni odbori

 

SLUŽBENIČKI ODNOSI:

1.načela kojih se moraju pridržavati državni službenici

2.prijam u državnu službu - pretpostavke

3. odgovornosti za povrede službene dužnosti - teške

4.kazne za povrede službene dužnosti

5. prestanak državne službe po slili zakona

 

EU:

1.europska komisija

2.koje su tri glavne institucije EU koje sudjeluju u procesu donošenja odluka na EU razini

3.kada je i s kojim ciljem osnovana Europska ekonomska zajednica?

4.Opišite ukratko kako je tekao proces proširenja Eu od osnivanja do danas?

5. Jedinstveno tržište EU

6. Tko je u RH donio konačnu odluku o ulasku RH u EU?

7. Koji je prvi ugovorni odnos RH i EU?

8. Nakon završetka pregovora o članstvu RH u EU u lipnju 2011. koji su još formalni koraci uslijedili do punopravnog članstva RH u EU?

 

Nemojte učiti napamet, učite s razumijevanjem jer sve možete objašnjavati sa svojim riječima! Sretno svima!! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

M.T. Čestitam.

Ja idem polagat 1.3. drzavni za VSS. :moli:

Vidim da si polagala financije iz posebnog dijela. Imaš li možda skriptu iz posebnog dijela ? iz čega si ti učila sve što si navela .......mislim na posebni dio.

 

Molim za pomoć............ tko god je polagao posebni dio financije......skripte, pitanja, pismeni dio?????

 

kikica2777@gmail.com

 

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok, jel polaže tko 17.01? Ja imam financije na posebnom, upomoć, što sve spremati?Imam skriptu financije i porezni sustav RH, jel treba još nešto učit, kako izgleda pisana zadaća na posebnom dijelu, koliko se piše, hvala vam!

 

Monita

 

helppppp možeš mi proslijedit te skripte od posebnog dijela i šta si pisala ???

kikica2777@gmail.com

 

hvalaaaaaa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok svima...bila sam danas (1.3.) na ispitu i prošla sam :) he,he nitko sretniji od mene....a i svi moji kolege također su položili. Neću ponavljati dojmove jer sve je u potpunosti kako su već napisale SaraOsijek i Minty. Poslikala sam pitanja pa kome treba iz čega mogu poslati na e-mail. Uglavnom- sasvim je dovoljno za prolaz učiti po onim skriptama s pitanjima i odgovorima osim zup-a i zus-a to baš treba malo više baš iz Zakona.

 

E da ništa ne brinite, jer proći ćete sigurno ako samo barem nešto znate, ako i ne znate odgovor na neko pitanje počnite pričati nešto svojim riječima,bilo što vam prvo padne na pamet vezano uz to. Ali i ispitivači će dobar dio odgovoriti umjesto vas :)

Samo hrabro i bez stresa....puno sreće želim svima ! ! !

 

Veliko hvala još jednom svima koji su davali savijete na ovom portalu i upute, jer meni je to puno značilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znam da ćete reći da sam pala s marsa al nikad nisam razmišljala o državnom ispitu. uglavnom, u 10.mj ću završit fax i bit ću prvostupnik javne uprave, neću moći odma dalje pa ću to naknadno iduće godine i sad me zanima kad ja polažem državni ispit...odma nakon faxa ili nakon nekog vrimena? da li moram ići na stručno osposobljavanje ili se mogu zaposlit bez toga i kad se zaposlim položit ispit? kako to sve ide, di se polaže, koja literatura? hvala puno :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

POzdrav!

Mozda sam ja skroz poludila ali ne mogu pronaći tu skriptu koju je netko od kolega stavio na forum pa bi Vas zamolila, ako je imate, da mi je proslijedite na mail adresu (bibinjka333@gmail.com). Kolegica koja je polagala proslu godinu u osmom mjesecu je ne može pronaći, a ni ja sada.

Hvala unaprijed i lijep pozdrav svima i break a leg!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo nikako da objavim ovo su moja pitanja sa DSI 01.03.2014.godine i naravno prošla sam i nije bilo uopće strašno, sretno svima :) Pitanja su za VŠS

 

Ustavno uređenje

1.Koje su temeljne odredbe Ustava RH?

a. Kakva je država RH?

2.Koje su dužnosti i nadležnosti oružanih snaga RH?

3.Koliko je najmanje a koliko najviše zastupnika u Hrvatskom saboru?

a. Koliki je trenutni broj zastupnika u Hrvatskom saboru?

b. Koliko zastupnika biraju nacionalne manjine a koliko dijaspora?

c. Koliko imamo izbornih jedinica u RH i koliko zastupnika svaka bira?

4. Pregled sudova?

a. Koliko imamo Upravnih sudova?

b. Koji je najviši sud?

5. Koja je temeljna zadaća Ustavnog suda?

 

Sustav državne uprave

1.Koji su poslovi državne uprave?

2.Koje su nadležnosti glavnog tajnika ministarstva?

3.Koga kontroliraju uredi državne uprave u županiji?

 

ZUP i ZUS

1.Što je postupovna sposobnost stranke?

a. Tko zastupa stranku ako nema postupovnu sposobnost ili joj je ta sposobnost ograničena?

b. Tko zastupa postupovno sposobnu stranku?

c. Da li djeca mogu biti stranke u postupku?

2.Što je nadležnost i koje su vrste nadležnosti?

3.Kako se računaju rokovi?

a. Kad se računa početak roka određenog na dane?

4.Tko su stranke u upravnom sporu?

a. Tko konkretno može biti tužena strana?

 

Uredsko poslovanje

1.Što je pisarnica?

2.Čemu služe pečati i žigovi s grbom RH?

3.Tko sve rabi pečat i žig s grbom RH?

4.Na koji se način plaćaju upravne pristojbe?

a. Tko je oslobođen od plaćanja upravnih pristojbi?

 

Europska unija

1.Iz koje je godine bio ugovor iz Lisabona?

2.Vijeće Europske unije?

3.Što predstavlja tzv. Schengenski prostor?

4.Što su pristupni pregovori s EU?

a. Pristupni pregovori s Hrvatskom?

b. Analitički pregled hrvatskog zakonodavstva? Kako se kaže pregled zakonodavstva na engleskom?

c. Pregovaračka poglavlja?

 

Sustav lokalne i područne(regionalne) samouprave

1.Što je županija?

2.Koji je temeljni opći akt svake jedinice i tko ga donosi?

3.Koji poslovi spadaju u samoupravni djelokrug općina i gradova?

 

 

Službenički odnosi

1. Propis kojim se uređuju prava, obveze i odgovornosti državnih službenika?

2.Kazne za lake povrede službene dužnosti?

3.Kolektivni ugovor?

 

Posebni dio- usmeni- opća uprava-ostali poslovi iz područja opće uprave i opći poslovi

 

1. Koji su sastavni dijelovi rješenja?

2. Što su sve dokazna sredstva?

3. Kad i na koji način se pokreće upravni spor?

4. Kada se provodi ispitni postupak?

5. U kojim slučajevima se radi nagodba?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ISPIT 8.3. 2014. VSS

Općeniti dojmovi pozitivni, treba učiti i treba znati ali pitanja su normalna, možda malo više detaljna u području u kojem radite.

EU ( ispitivačica prvi puta ispitivala, simpatična, pitanja općenita)

valovi proširenja, primarno zakonodavstvo, monetarna unija i euro, ciljevi i glavne politike eu, osnivački ugovori, glavne institucije, eu. parlament, eu, komisija.

USTAV I SUSTAV ( ispitivačica starija, normalna, priča o svemu i svačemu, pitanja pita s papira s područja( npr. svakome jedno pitanje iz temeljnih prava, pa iz institucija, pa ostalo), ako se zastane pomaže i veli odgovor pa objašanjava

- osobna prava, pravo na štrajk, predsjednik, ustavni sud

LOKALNA,SLUŽBENIČKI( ispitivačica mlađa, nervozna i nestrpljiva, ako se nezna konkretan odgovor čeka i ne pomaže)

- izbor gradonačelnika, upravna tijela, oblici neposrednog odlučivanja, referendum, statut, mjesni odbori, službenici/namještenici i ocjene za svake, lake povrede i kazne, prestanak službe, opći uvjeti za prijam

ZUP,ZUS,UREDSKO ( isto malo stroža ispitivačica, mora se znati)

načela zupa, pojam upravnog postupka, načini pokretanja, nadležnost, pr.lijekovi za pravomoćne odluke, stranke u zus-u, tko izrađuje žigove i štambilje i tko daje odobrenje, za što se upotrebljavaju, evidencije u uredskom, otvaranje akata, posebne oznake).

 

Evo to je to. Usput, prodajem sve skripte, s uvezom i nisu šarane, dio u boji printan. Sva područja- 50kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Položio ispit 15.3. VSS pravnik, posebni dio socijalna skrb, pa evo savjeta iz čega učiti:

1. ustav- iz pitanja za vss + gospodarska, socijalna i kulturna prava, vrhovni sud, pučki pravobranitelj

2. sustav državne uprave( to mi je bilo najteže za učit i za pohvatat sve) pitanja za vss + 1. U ministarstvima se, u pravilu, ustrojavaju: upravne organizacije u sastavu ministarstava (uprave, zavodi i ravnateljstva), sektori, službe i odjeli, a kao posebne ustrojstvene jedinice ustrojavaju se glavno tajništvo i kabinet ministra. 2. U državnim uredima se, u pravilu, ustrojavaju: sektori, službe i odjeli. Kao posebna ustrojstvena jedinica može se ustrojiti glavno tajništvo i kabinet predstojnika državnog ureda. 3. U državnim upravnim organizacijama se, u pravilu, ustrojavaju sektori, službe i odjeli, a po potrebi se može ustrojiti i kabinet ravnatelja. 4. U uredima, agencijama, direkcijama i drugim službama Vlade Republike Hrvatske mogu se ustrojiti službe i odjeli.

Kod drž. ureda još su osnovani- Državni ured za Hrvate izvan RH, Drž. ured za obranu i stambeno zbrinjavanje

Ovako sam si pojednostavnio neke stvari:

a. Za ministra, ravnatelja drž. upr. org. i predstojnike drž. ureda (za predstojnika ureda drž. upr. u županiji drugačije jer ne donose provedbene propise, uglavnom za njih odovjeno naučite) sam kod nadležnosti od onog što se nabraja naučio isto- da predstavlja i zastupa to svoje tijelo, brine o provedbi zakona i drugih pristupa, donosi provedbene propise kad je zakonom izrijekom ovlašten, nadzire zakonito i pravodobno izvršavanje zakona i drugih propisa te u pitanjima od zajedničkog interesa osigurava suradnju državnog ureda s drugim državnim tijelima, jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravnim osobama koje imaju javne ovlasti te drugim pravnim osobama, poduzima propisane propisane mjere u slučaju povrede službene dužnosti.

b. Kod nadležnosti glavnog tajnika ministarstva i gt državnog ureda sam također naučio isto, različito je za gt vlade. Glavni tajnik poduzima mjere za osiguranje učinkovitosti u radu te u pravilu usklađuje rad unutarnjih ustrojstvenih jedinica, brine o stručnom osposobljavanju, usavršavanju i napredovanju državnih službenika i namještenika u tijeku službe i o urednom i pravilnom korištenju imovine i sredstava za rad, nadzire rad državnih službenika i namještenika te obavlja i druge poslove koje mu povjeri ministar/prestojnik drž. ureda.

c.Koje poslove obavljaju drž. uredi i drž. uprav. organizacije- također naučio isto

 

1. rješavaju u upravnim stvarima kad su na to izrijekom zakonom ovlašteni

2. provode upravni, odnosno inspekcijski nadzor

3. prikupljaju, sređuju i razlučuju podatke od interesa za djelatnost za koju su ustrojeni

4. vode propisane očevidnike i evidencije

5. pripremaju stručne podloge za postupak odlučivanja u državnim tijelima

6. pripremaju prijedloge zakona i prijedloge drugih propisa

7. ostvaruju suradnju s tijelima državne uprave, jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugim pravnim osobama

8. ostvaruju međunarodnu suradnju

9. obavljaju i druge poslove utvrđene zakonom i drugim propisima.

d. kod 57. i 58. pitanja naučio isto-

 

1.upravljaju radom unutarnje ustrojstvene jedinice

2.planiraju poslove koje će izvršavati unutarnja ustrojstvena jedinica

3. raspoređuju poslove na unutarnje ustrojstvene jedinice i nadziru njihovo izvršavanje

4. raspoređuju poslove na pojedine službenike i namještenike obavljaju nadzor nad radom pojedinih službenika i namještenika

5. supotpisuju nacrte akata iz djelokruga unutarnje ustrojstvene jedinice, (te akte potpisuje čelnik tijela u čijem sastavu je ta unut. ustr. jedinica)

6. izvješćuju o stanju izvršavanja poslova

7. obavljaju i druge poslove koje im povjeri čelnik tijela.

 

 

6. kod vlade obvezno naučit koje akte donosi i što se kojom uređuje

 

 

3. službenički odnosi- pitanja za sss + plan za prijem u drž. službu

4. upravni postupak- zakon (to sam si povadio s foruma što su dosad pitali i zaokružio si u zakonu)

zus- pitanja za sss+predavanja sa stranice državne škole za javnu upravu (zus možete za sat naučit)

5. uredsko poslovanje- pitanja za sss + predavanja sa stranice državne škole za javnu upravu

6. europska unija- pitanja za sss + predavanja sa stranice državne škole za javnu upravu (s tim da pitanja budu jedno o ugovorima kroz povijest, drugo tijela eu, treće pristup u eu, znači ono o zajedničkim politikama nije toliko bitno)

7. lokalna i područna- pitanja za vss, + županijski porezi, gradski porezi (to je ono što sam slučajno vidio da ima u pitanjima za všs i da znaju pitat), s tim da kod nespojivosti mandata i za članove predstavničkog tijela i za župana, gradonačelnika, načelnika možete od primjera učiti one primjere što su navedeni kod župana, gradonačelnika, načelnika i ne morat sve naučit-4,5 nabrojite, tamo gdje se nabraja koliko je potrebno potpisa za nezavisne liste za predstavnička tijela prema novom zakonu je promijenjeno, ja nisam učio sve nego da za mjesta do 350 stan. -25 potpisa, za mjesta od 35000 – 60000 stanovnika -600 potpisa, iznad 500000 stanovnika- 2500 potpisa, za izbore za župana je po novom također drugačije tu sam naučio za mjesta do 350 stan. -35 potpisa, za mjesta od 35000 – 60000 stanovnika -900 potpisa, iznad 500000 stanovnika- 5000 potpisa

 

 

POSEBNI DIO – SOCIJALNA SKRB-

Naučit korisnike, načela soc. skrbe. Prava naučit, usluge nabrojat i o svakoj rečenicu, dvije. Od ostatka zakona - tko obavlja djelatnost soc. skrbi, - znati nešto o ovlastima centra, o ustrojstvu cen. za soc. skrb- upravno vijeće, stručno vijeće, ravnatelj, djelatnici centra . Ja sam naučio šta uređuje zakon i što je soc. skrb, ali to nije pitala. Za pismeni samo ponesite zakon, i to je to- prepisujete iz njega, kad dođete na usmeni to samo letimično pregledaju, možda potroše pola minute na pregled.

 

 

 

 

U prilogu su sva pitanja s usmenog koja su dosad objavljena na legalisu

 

 

dsi legalis.doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i ja sam položila u sobotu dsi, posebni dio informatika, pa koga to zanima može mi se slobodno javiti :)

Što se općeg dijela tiče, velika većina pitanja su bila ona koja su već ranije pisana ovdje

Ja sam ih sva povadila, maknila dupla i svelo se to uglavnom na jednu stranicu pitanja po predmetu, s tim da mi se neka ipak duplaju, ne idu po redu i ima grešaka u tipkanju, pa evo, možda nekome bude koristilo (naravno, ne odgovaram ako netko padne iz razloga što je učio samo po tome :frajer: )

ustav.doc

 

 

 

evo malo doživljaja (onim redom kojim sam išla, tako mi je najlakše prisjetiti se)

rekla bih da sam imala jako dobru grupu ispitivača, počeli u pola 9 ja bila gotova prije 12

službenički i lokalna:

pitanja su bila lagana, pomaže malo, ali trebali bi se sjetiti svega, mene je recimo pitala uvjete da se netko kandidra za gradonačelnika, ja sam rekla da ima 18 god, da ima prijavljeno prebivalište u jedinici barem 6 mj i onda je pitala što još, pa sam se sjetila da treba imati i naše državljanstvo

kolegu je recimo pitala što je kolektivni ugovor-to je znao, što se njime određuje-tu se pogubio, reko je prava i obveze radnika (to je zakonom), pa je mene pitala, ja sam rekla materijalna i nematrijalna prava radnika, valjd aje točno jer me onda pitala koja su materijalna (plaća, pomoć ako netko blizak umre i sl), a koja nematerijalna prava (godišnji, slobodni dani..)

bili smo brzo gotovi

eu:

ja ljubazna gospođa, sve kroz razgovor, nije cjepidlačila

bojala sam se jer nisam baš najbolje naučila

pitala me nabrojati glavne institucije i jel znam tko koga predstavlja (parlament građane eu, vijeće pojedine države, a komisije interese unije), pitala je jel slučajno znamo tko je naš u komisiji (Mimica, za zaštitu potrošača)

kolegu osnivačke ugovore, malo ih je pomješo, reko je da je prva eez, ali kao što rekoh uopče nije cjepidlačila i radila probleme

još je pitala o odlučivanju, gdje je unija stroga, a gdje se ide na dogovor i to je onda malo objašnjavala (stroga je po pitanju tržišta)

ustav i sustav:

mlada tamnokosa ispitivačica, jako puno pomaže, ali i postavlja dosta pitanja, kod nje smo se najduže zadržali

od neobičnijih pitanja recimo mene je pitala nabrojati poslove državne uprave, pa je rekla kako na kraju uvjek piše "i ostali poslovi", pa je kolegu pitala koji su to ostali poslovi (vidila sam to pitanje negdje, ali nisma ga učila)

i pitala je neki vladin ured za europu ili tako nešto, zaboravih sad već, to se ne sjećam da sam vidila među pitanjima, kolega se izmoto da je to za suranju s eu ili tak nešto

zup, zus i uredsko

toga sam se bojala, pa smo pitali tajnicu i rekla je da je ispitivačica ok, da voli pričati i da ne vjeruje da će biti problema

i zaista, bila je stvarno super, oboje smo bili informatičari pa je rekla da nas neće gnjaviti, pitala je jel se podnesak može predati elektroničkim putem (može) i kakav mora biti (mora imati elektronski potpis), pa smo malo o tome pričali, pitala je rokove, kakvi mogu biti, pa jel se može odrediti kraći rok od zakonom propisanog (ne može), a duži (može)

uredskog se ne sjećam baš, bilo je govora o pečatima, pa je pokazala zaglavlje akta na papiru i pitala od čega se sastoji, pitala je još gdje osim na pečati i u zaglavlju ima grb pa "Republika Hrvatska" (na natpisnoj ploči)

eu.doc

zup.doc

sluz.doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija