Jump to content

mirovina i rad


kanavaca

Preporučene objave

Ne vidim zašto bi bilo riskantno, mirovinsko čak samo donosi takve brošure gdje jasno stoji da je isto moguće, jedino treba paziti da se temeljem ugovora o djelu ne obavlja rad (za koji je proopisan ugovor o radu) najjednostavnije je prihvatiti ugovor o djelu kao ugovor kojim se dogovara izvršenje jednog posla na način i u vrijeme onoga koji radi po ugovoru o djelu, dakle nema radnog vremena, obveze godišnjeih odmora, porez ide po stopi 25% + prirez, a isto tako jeinteresantnan onaj dio vezan uz rad kod kuće uz onu listu poslova koji se po novom mogu raditi kod kuće (sitniji popravci, održavanje vrtova, izrada suvenira i sl.)

Jedino što je riskantno je obavljanje pravog rada temeljem ugovora o djelu (a kojih primjera ima dosta) i ako te tu uhvati nadzor onda je loše po izvođača radova a i po poslodavca ali recimo ako sklopiš ugovor o djelu na način da treba neku robu odvesto od mjesta a do mjesta b u slijedećih tjedan dana sredstvima i u vrijeme koje si odredi izvršioc rada a plačanje ide po obavljenom radu i kontrolom robe na mjestu b uz plačanje ptrebitih poreznih davanja prema ovome što vidimo nema nikakvih rizika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

grozni je napisao:

kanavaca je napisao:

molim da mi pomognete odgovorom

naime dali HRVI 50% opca nesposobnost za rad moze raditi i primati mirovinu ako moze po kojom je to zakonu .

 

hvala

 

Kako takvo šta uopče možeš pitat.

Gdje si nabavio papire za opču nesposobnost.

A pošto si zdrav možeš radit jedino na "crno". :place::-o

 

 

o cemu ti pricas , ko je nabavio papire i ko je zdrav.

 

ja sam otvorio tu temu jer u udruzi kojoj pripadam svak na svoj nacin kao u ostalom i ti to tumacite.

 

ja nisam invalid i nisam u mirovini dakle u cemu imas problem :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kanavaca je napisao:

grozni je napisao:

kanavaca je napisao:

molim da mi pomognete odgovorom

naime dali HRVI 50% opca nesposobnost za rad moze raditi i primati mirovinu ako moze po kojom je to zakonu .

 

hvala

 

Kako takvo šta uopče možeš pitat.

Gdje si nabavio papire za opču nesposobnost.

A pošto si zdrav možeš radit jedino na "crno". :place::-o

 

 

o cemu ti pricas , ko je nabavio papire i ko je zdrav.

 

ja sam otvorio tu temu jer u udruzi kojoj pripadam svak na svoj nacin kao u ostalom i ti to tumacite.

 

ja nisam invalid i nisam u mirovini dakle u cemu imas problem :palacdolje:

gluposti gluposti i same gluposti.ako si nesposoban za rad opće ili profesionalno onda si nesposoban.Ako si profesionalno nesposoban onda ti treba dati posao za koji si sposoban a ne dati mirovinu i hajlajf..i onda se čudimo ća smo u banani,bumo u još većoj as ti gospe

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PrEsVeTli je napisao:

Kakvih problema imate vi koji se niste niti potrudili pogledati link koji sam stavio u postu, pogledajte stajalište mirovinskog i onda pričajte jel može ili ne može.

 

a) invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad, zbog trajnog gubitka radne sposobnosti nastale kao posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u logoru, bolesti, pogoršanja bolesti, odnosno pojave bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske;zbog trajnog gubitka radne sposobnosti

 

To su naši zakoni a gdje je logika? :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

po meni osoba koja ima IM-opču ne bi mogla raditi niti na nikakav ugovor.navodim primjer : u aktima o osnivanju braniteljske zadruge upravitelj ne može biti osoba ako ima IM-opču mirovinu.

 

Kakvi vražji ugovori ako si nesposoban za rad onda si nesposoban zato si u mirovini,ako si sposoban kakva mirovina.

Dok je 350000 ljudi nezaposleno umirovljenici rade,gdje toga ima,samo kod nas.

E svaka čast tim "stručnjacima" koji su pisali ovaj zakon. :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

grozni je napisao:

buda1965 je napisao:

po meni osoba koja ima IM-opču ne bi mogla raditi niti na nikakav ugovor.navodim primjer : u aktima o osnivanju braniteljske zadruge upravitelj ne može biti osoba ako ima IM-opču mirovinu.

 

Kakvi vražji ugovori ako si nesposoban za rad onda si nesposoban zato si u mirovini,ako si sposoban kakva mirovina.

Dok je 350000 ljudi nezaposleno umirovljenici rade,gdje toga ima,samo kod nas.

E svaka čast tim "stručnjacima" koji su pisali ovaj zakon. :palacdolje:

Bravo,grozni.Inače,kod mene,u krugu 1 kilometra živi 10-ak invalida i svi uredno rade...neki na crno a neki u firmi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pazi ti ovo, invalidi pa rade, i ja sam bio invalid i poznam još takvih invalida koji nose u sebi gelere i rade, ne vidim kaj bi tu trebalo biti čudno.

Drugo, ako zakon omogućuje takve stvari ne vidim razloga da netko tko je završio i invalidskoj mirovini profesionalnoj ili opčoj sa omjerom 20/80 (ovih 80% je civilno) i ima mirovinu od 2200 kuna a kod kuće ima dvoje ili troje djece koji idu u školu i kojima treba omogućiti neke stvari, zašto takav ne bi nešto dodatno radio i toj djeci omogućio da to nešto imaju.

Ovi koji viću protiv rada u mirovini očito imaju velike mirovine i nije im sila prehranjivati obitelj sa malim mirovinama, a da se mene pita sve mirovine više od 3000 kuna išle bi na reviziju ratnog puta pa ako nema 100 dana prve linije nema niti kroničnog utjecaja stresa a samim time nema niti ostalih povlastica koje nose takve mirovine.

Ranjene i povrijeđene ne bi trebalo dirati, ali ako netko nema stopala i ima malu mirovinu i nesposoban je za rad po mišljenju vještaka, ne vidim zašto ne bi mogao raditi za računalom, pratiti nadzorne kamere, pisati knjige i slično.

Ako je radno nesposoban može se takvim stvarima baviti iz hobija a pametan će taj hoby i iskoristiti a osim toga čemu služe radne terapije unutar liječenja.

Ako nije za oružje, tko to može tvrditi da je nesposoban ispred sebe gurati kosilicu i orezivati vočke ili šišati živicu a i to se nudi kao dodatno zanimanje i može se registrirati bez obzira na vrstu mirovine profesionalnu ili opću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PrEsVeTlI

 

 

Pazi ti ovo, invalidi pa rade, i ja sam bio invalid i poznam još takvih invalida koji nose u sebi gelere i rade, ne vidim kaj bi tu trebalo biti čudno.

 

Nije tu ništa čudno ako rade a nisu u mirovini,hvala Bogu da su radno sposobni.Ja sam pisao o onima koji su u mirovini zbog opče nesposobnosti za rad,a rade(ma nekose oni travu babama po selu) dok drugi zdravi i mladi nemaju posao možda i zbog takvih.Ovaj kažeš ima 2000 kn mirovine(nije baš tako)a ovaj drugi zdrav nema ni kune.E prijatelju ako je zatebe to pravedno svaka čast.Zakoni su takvi kakvi su a dali su pravedni za sve jednako???????

 

Ovo je vjerovatno za mene.

 

Ovi koji viću protiv rada u mirovini očito imaju velike mirovine i nije im sila prehranjivati obitelj sa malim mirovinama, a da se mene pita sve mirovine više od 3000 kuna išle bi na reviziju ratnog puta pa ako nema 100 dana prve linije nema niti kroničnog utjecaja stresa a samim time nema niti ostalih povlastica koje nose takve mirovine.

 

Vičem i viat ču jer nije pravedno može bit po zakonu ali pravedno nije.

Kad spominješ reviziju ma može prijatelju mene su izrevidirali ni sam neznam koliko puta(zadnja 06.2010.)nema problema.Nisi ti od jučer na forumu ti si mislio na nešto sasvim drugo zašto nepišeš otvoreno šta misliš?

 

I na kraju-prosudite sami koliko je tu nelogičnosti i na koju skupinu HB se odnosi ovaj post zamotan u celofan.

 

Ranjene i povrijeđene ne bi trebalo dirati, ali ako netko nema stopala i ima malu mirovinu i nesposoban je za rad

 

:smijeh::smijeh::smijeh::smijeh::smijeh::smijeh::smijeh::smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

grozni je napisao:

 

Kakvi vražji ugovori ako si nesposoban za rad onda si nesposoban zato si u mirovini,ako si sposoban kakva mirovina.

Dok je 350000 ljudi nezaposleno umirovljenici rade,gdje toga ima,samo kod nas.

 

Da je od tog broja nezaposlenih barem 50 % onih koji bi radili bilo kakav posao i bilo gdje, umirovljenici ne bi imali šanse raditi jer bi isti poslovi već bili popunjeni.

 

Ne zaposlenom se na burzi ponudi posao ali on ga onda odbije jer uvijek nađe razlog zašto ne prihvatiti ponuđeni posao. Ili je razlog taj što mu se nudi posao u drugom gradu ili ne dorastao njegovom obrazovanju ili mu ne odgovaraju radni uvjeti ili plaća...itd... Od birača nema ništa, uzmi i prihvati šta ti se nudi i tijekom tog posla traži si bolji a ne on jednostavno kaže neću to raditi i ostaje i dalje na burzi.

Ugostitelja se uvijek traži-pa čak i u krizi, konobara pogotovo, ali jako je malo onih koji žele taj posao raditi, bez obzira je li muško ili žensko.

 

I onda se mi čudimo zašto rade umirovljenici ili čak dolazi i radna snaga iz drugih zemalja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@grozni

Ne znam zašto si se ti osjetio prozvan, ja sam samo komentirao iglin post u kojem govori da oko njega rade invalidi. Kako si sebe iščitao unutar moga posta ne znam, ali mi to dovoljno govori o osobi koja se svagdje uspije pronaći.

 

@kompa

Potpuno si u pravu, evo primjera iz prakse, trebali su berače jabuka u jednom vočnjaku u mojoj blizini, organiziran prijevoz autobusima, koliko nabereš toliko zaradiš, oglas na biro, oglas putem radio stanice, nezaposlenih nekoliko stotina, prvi dan se javilo 50-tak ljudi a drugi dan 30-tak koji su i ostali do kraja i za mjesec dana su si zaradili cca 2500 kuna.

Gdje su sad bili svi ti jadni nezaposleni, nigdje jer se tamo trebalo raditi, svaku kunu su morao zaraditi svojim rukama, nema muljanja i nema ljenčarenja.

 

@grozni

govoriš o nekakvoj pravdi, pa zar nije pravedno omogućiti ljudima da rade, tko je brani nezaposlenima da se zaposle na ta radna mjesta koja popunjavaju umirovljenici, očeš da ti ja kažem zašto , zato jer im je malo 2500 kuna i još k tome treba raditi. I pogledaj primjer iz prakse, a tražilo se i za berbu grožđa, sakupljanje žira, pa ako je nekoga sramota raditi takve poslove ili mu se vidi premalo onda neka plače kako je nezaposlen i kako ne može živjeti.

Koliko je tih tvojih jadnih nezaposlenih spremno otići na drugi kraj županije ili u drugu županiju da bi radilo, ja sam prijatelju sa 18 godina otišao od kuće i počeo raditi i živjeti za sebe 200 kilometara od roditeljskog doma i nisam cvilio kako nema posla.

 

@igla

Ako ovo što si napisao nije obična provokacija da uznemiriš groznoga i ako smatraš da su neki nezasluženo u mirovini (mito/korupcia/lažni ratni put i sl) postupak znaš, imaš nekoliko adresa za obratiti se

 

@grozni

Ovo napisano za iglu važi i za tebe obzirom da znaš takve koji rade a nezasluženo su u mirovini.

 

 

Moje osobno mišljenje: bolje da nam umirovljeni branitelji rade iz hoby-a i zarađuju neku paru i da profesionalno nesposobni sklope ugovore o radu nego da isti ti vise po birtijama, loču, i još uvijek ratuju sa vjetrenjačama.

Isto tako mislim da onaj koji je opće nesposoban ne bi trebao moći raditi na bilo kakav ugovor koji ima karakteristike rada, ali kučna radinost da jer odmara živce i ubija vrijeme.

 

Obzirom da je ovo pravni forum, nije niti mjesto niti vrijeme za iznašanje vlastitih mišljenja jer zakon kaže da određene kategorije umirovljenika mogu raditi određene poslove i tu bi trebao biti kraj rasprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PrEsVeTli

u vašoj ranijoj objavi vidim kako je 2 200 kn nedostatno za život a poslije toga 2 500 je dobra lova

meni je to pomalo smiješno - da u istoj državi ista količina novca nekom bude malo a nekome mnogo

dalje ne želim komentirati

 

kompa

volio bih da je istina to što si naveo da ljudi odbijaju poslove i da bi bilo 50% manje nezaposlenih i nadam se da niti jedan političar to neće pročitati pa to stalno ponavljati i kriviti običan narod da je on kriv što smo u banani da ne kažem nešto drugo

 

što se tiče invalida koji rade evo jedan primjer pa mi recite da sam i ovakav i onakav

radim za 4 000 kn i onda moj poslodavac dovede invalida HRVI-ja da radi jer fali ljudi i imao je 3 000 kn i obavljao je pomoćne poslove

neka čovjek radi rekoh

da bi nakon 2-3 mjeseca poslodavac počeo pričati kako on može naći radnike i za tri tisuće a mi se vučemo za četiri

(mi se vučemo a on zaradi preko deset miliončeka godišnje neto) ako ne radimo kako zaradimo ?

dobro ali onda hrvi počne pričati kako imamo velike plaće i kako nam je dobro

 

tek sam tu rekao tom čovjeku da šta on uopće radi ovdje ako ima mirovinu od 3 800 i pitao ga kakav je invalid uopće jer mu ništa nije falilo koliko sam ja vidio i rekao mu daje njegova mirovina kolika i moja plaća i ako je dobra šta on onda dolazi svaki dan i nekom čovjeku koji nema ništa direktno otkida od usta

spomenuo sam mu postotak invalidnosti koju ima trenutno i pitao ga ima li naznake da mu se poveća taj postotak

više nije dolazio raditi a poslije sam doznao koliko je i šta bio u domovinskom radu i nije mi jasno kako je uopće stekao status hrvi

neka radi svatko ko može ali ne na štetu drugog

pravim invalidima povećati mirovinu da mogu dostojanstveno živjeti a falšete razotkriti

pozdrav :palac::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hahaha g.presvetli,dobru si im "bukvicu" očital hehhe,dobrraaa,...........inače se slažem s tvojim mišljenjem..

 

...ima još dosta boraca za šankom koji se bore bolje nek 91.g.takvi tipovi rade razdor među braniteljskom populacijom...

 

...pa naravno,bez obzira ako čovjek je primoran da mora raditi bez obzira što je u mirovini-to je pohvalno i ja sam za to :palac: ....

 

 

...a naši nezaposleni HB i civili nek sam kalkuliraju,pametuju i biraju poslove ,zato nam i tak ide u državi uz ovo mito,kurpciju i pljačku.....

 

 

...ima toga još,još...ali dosta za sad-živjeli Vi meni 100 let! :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@vulinjo

nigdje ja nisam rekao da je 2500 dobra lova ali je svakako bolja i veća od kuknjave kako nema posla i biti doma za 0,00 kuna ili neku socijalnu pomoć i još vikati kako je mala ta pomoč.

 

Pogrešno ste me procjenili ja ne govorim da je mirovina od 4000 kuna prevelika nego da je ona od 2200 premala.

 

U zadnjem redu se slažemo, treba očisiti više te braniteljske redove od bojovnika koji su bili u ratu od 3 mjeseca 93 do 5 mjeseca iste te godine u R brigadi ili u muzičkom orkestru a vidjeli smo da su pojedinci svoj status branitelja zaradili u vojnom muzeju. Da dalje ne govorim o onima koji imaju status temeljem odluke župana koprivničko-križevačkog .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zkova je napisao:

hahaha g.presvetli,dobru si im "bukvicu" očital hehhe,dobrraaa,...........inače se slažem s tvojim mišljenjem..

 

...ima još dosta boraca za šankom koji se bore bolje nek 91.g.takvi tipovi rade razdor među braniteljskom populacijom...

 

...pa naravno,bez obzira ako čovjek je primoran da mora raditi bez obzira što je u mirovini-to je pohvalno i ja sam za to :palac: ....

 

 

...a naši nezaposleni HB i civili nek sam kalkuliraju,pametuju i biraju poslove ,zato nam i tak ide u državi uz ovo mito,kurpciju i pljačku.....

 

 

...ima toga još,još...ali dosta za sad-živjeli Vi meni 100 let! :namiguje:

 

zkova

 

nemam ja ništa protiv rada (radim ja već dosta dugo) ali isto tako više ne dopuštam nekom da namjerno ili iz gluposti

kopa jamu ispod mojih nogu a ako sam mogao riskirati život za ovu državu onda odgovorno tvrdim da mogu i za sebe i svoju obitelj

 

a ako već nekoga želiš crniti onda bar probaj pročitati post - dva od dotične osobe da znaš otprlike s kim imaš posla

 

pozdrav :palac::-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PrEsVeTli je napisao:

@grozni

Ne znam zašto si se ti osjetio prozvan, ja sam samo komentirao iglin post u kojem govori da oko njega rade invalidi. Kako si sebe iščitao unutar moga posta ne znam, ali mi to dovoljno govori o osobi koja se svagdje uspije pronaći.

 

@kompa

Potpuno si u pravu, evo primjera iz prakse, trebali su berače jabuka u jednom vočnjaku u mojoj blizini, organiziran prijevoz autobusima, koliko nabereš toliko zaradiš, oglas na biro, oglas putem radio stanice, nezaposlenih nekoliko stotina, prvi dan se javilo 50-tak ljudi a drugi dan 30-tak koji su i ostali do kraja i za mjesec dana su si zaradili cca 2500 kuna.

Gdje su sad bili svi ti jadni nezaposleni, nigdje jer se tamo trebalo raditi, svaku kunu su morao zaraditi svojim rukama, nema muljanja i nema ljenčarenja.

 

@grozni

govoriš o nekakvoj pravdi, pa zar nije pravedno omogućiti ljudima da rade, tko je brani nezaposlenima da se zaposle na ta radna mjesta koja popunjavaju umirovljenici, očeš da ti ja kažem zašto , zato jer im je malo 2500 kuna i još k tome treba raditi. I pogledaj primjer iz prakse, a tražilo se i za berbu grožđa, sakupljanje žira, pa ako je nekoga sramota raditi takve poslove ili mu se vidi premalo onda neka plače kako je nezaposlen i kako ne može živjeti.

Koliko je tih tvojih jadnih nezaposlenih spremno otići na drugi kraj županije ili u drugu županiju da bi radilo, ja sam prijatelju sa 18 godina otišao od kuće i počeo raditi i živjeti za sebe 200 kilometara od roditeljskog doma i nisam cvilio kako nema posla.

 

@igla

Ako ovo što si napisao nije obična provokacija da uznemiriš groznoga i ako smatraš da su neki nezasluženo u mirovini (mito/korupcia/lažni ratni put i sl) postupak znaš, imaš nekoliko adresa za obratiti se

 

@grozni

Ovo napisano za iglu važi i za tebe obzirom da znaš takve koji rade a nezasluženo su u mirovini.

 

 

Moje osobno mišljenje: bolje da nam umirovljeni branitelji rade iz hoby-a i zarađuju neku paru i da profesionalno nesposobni sklope ugovore o radu nego da isti ti vise po birtijama, loču, i još uvijek ratuju sa vjetrenjačama.

Isto tako mislim da onaj koji je opće nesposoban ne bi trebao moći raditi na bilo kakav ugovor koji ima karakteristike rada, ali kučna radinost da jer odmara živce i ubija vrijeme.

 

Obzirom da je ovo pravni forum, nije niti mjesto niti vrijeme za iznašanje vlastitih mišljenja jer zakon kaže da određene kategorije umirovljenika mogu raditi određene poslove i tu bi trebao biti kraj rasprave.

 

Toliko si proziran da netreba bit prepametan da bi zaključio na koga ciljaš i zašto.

Vređanja neznanca ti dobro ide,kao i tvom istomišljeniku zkovi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

grozni je napisao:

 

 

Toliko si proziran da netreba bit prepametan da bi zaključio na koga ciljaš i zašto.

Vređanja neznanca ti dobro ide,kao i tvom istomišljeniku zkovi.

 

Obzirom da ja sebe nikada nisam smatrao "prepametnim" molim te da mi objasniš KOGA sam ciljao a naročito ne mogu shvatiti ovo ZAŠTO pa mi malo pojasni. Mislim, obzirom da sam ja tebi objasnio da je moj post išao nakon iglinog gdje on decidirano navodi zaposlene invalide a ne umirovljenike.

Nadalje, nije mi jasno ovo vezano uz vrijeđanje pa te molim da citiraš dio gdje je tvoj ego (opet) pronašao sebe kao ciljanu vrijeđanu skupinu.

A i ovaj dio oko transparentnosti (prozirnosti) također ne razumijem, kojom sam ja to riječju ili djelom pokazao "prozirnost".

Kako sam i sam ostao ospnut ovim tvojim postom molim pojašnjenje izrečenoga a ja ću ti lijepo ako treba dio po dio razložiti moj "poduži" post pa ćeš shvatiti da i nije toliko kompliciran za razumjeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jutro

u potpunosti se slažem s tobom

ali kako su mirovine u većini slučajeva male a velik dio branitelja ima maloljetnu djecu i moraju se skrbiti o njima što im drugo preostaje

moj savjet je da ne spuštaju cijenu radnicima koji žive samo od plaće jer onda dolazi do onog što govori sova1 i onda ljudi naprave i kažu ono što i ne misle

 

da je prava država onda nebi bilo toliko umirovljenika i umirovljenici bi živjeli bolje

bar se nadam

a i svi drugi

pozdrav :palac::palac:

 

molim groznog i presvetlog da nesporazum izglade preko pp

mislim da nebi trebalo biti nesporazuma

:misli::misli::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tko je u mirovini neka radi ako mu se pruži prilika za dodatnom zaradom jer ako je on uspio pronaći posao isto tako isti taj posao je mogao pronaći i netko drugi tko nije u mirovini nego na burzi i još prije ovoga što je u mirovini, naravno da je to želio, jer na kraju krajeva što je zadatatk onoga tko nema posao nego da posao traži !

 

Isto tako tko je u mirovini a nađe posao na crnjaka neka ne priča nikome od tamo stalno zaposlenim da je u mirovini jer postoji zavist ovih što rade zašto oni nisu u mirovini nego moraju raditi i kako to onaj koji je u mirovini može raditi isti posao a za to biti manje plaćen.

Radite i šutite dok ide, u mirovini ste zasluženo a isto tako ste i posao pronašli zasluženo i radite ga za dogovorenu plaću !

 

Osobno sam u mirovini ali ne radim već sa ženom imam sporazum da se brinem oko djece a ona radi. Da su djeca veća da se sama mogu brinuti o sebi ili da ih ima čuvati neka od baka ili teta ali nema najvjerojatnije bi i ja sebi našao kakav poslić a možda i ne bi jer mi je mirovina prevelika pa je ionako ne mogu potrošiti. :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav Branitelji! U vezi ove teme evo da se i ja malo javim sa svojim gledištem. Kao što sam i pisao o sebi u opčoj mirovini sam bez statusa HRVI 54 mj. provedenih kao miner u ratu pa je to vjerojatno prva linija. preboljen srčani udar i ugrađeni stentovi u srce i 41.g. 8.mj mirov.staža. Mirovina 2734,66 kn.Da li netko misli da zbog toga što sam obolio i što sam u mirovini ja ne bih želio raditi neki posao?Da li se meni treba život sastojati samo u odlascima doktoru i čekanja da umrem? Ja mislim da ne,dok sam živ tražit ču bilo kakav posao jer ja od te mirovine nemam ništa jer ju je uzela banka da namiri sebe. Do sada nisam imao uspjeha u pronalasku posla ali tražim i dalje ču tražit. Jer kad nekome kažeš da si u mirovini pa još da si srčani bolesnik pa PTSP a tko čete uzet radit? pa šta da mi neko napravi uslugu pa mi da neki posao pa umrem? Ode čovjek ni kriv ni dužan na robiju zato što je htio učinit drugome dobro. A na kraju digao sam kredit jer sam morao pa sad ga moram i vratit. Banku to ne zanima.Srečom pa žena dobije 2200 kn. pa nismo donekle gladni. Tako da onaj tko je u mirovini i tko može radit neka radi onaj ko nemože kao ja nek se nada boljem sutra. Nemam više pojma šta napisat sve mi se zgadilo,to prepucavanje tko je veći branitelj tko manji.Pozdrav svim Braniteljima ma gdje bili!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hm,cijeneći ovaj podforum ,te istinjske HB-e ,ispričavam se što sam "rasplamsao" ovu temu.To mi nije bila namjera,već se dogodilo vađenje iz konteksta mojih pojedinih riječi i s time su pojedinci dočekali me na "NOŽ"

 

Mislim da se moramo ujediniti kao 91.ali svako ima pravo na svoje mišljenje ne vrijeđajuči drugog.

 

...svako nek se snalazi za svoj život kako zna i umije,da prehrani obitelj,a grijeh nije RADITI,već npr.krasti!...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledajte, kaj se tiće mene i groznoga ja tu ne vidim nesporazum i bilo kakvo prepucavanje tako da nema potrebe za PP jer nemamo niti on a niti ja bilo kaj za skrivati i zaglađivati, samo smo iznijeli svatko svoje mišljenje i to je to.

Svoje mišljenje oko rada umirovljenika sam iznio a isto tako sam iznio ono što je omogućeno zakonom i čak sam linkao letak mirovinskog koji samo potvrđuje ono što sam rekao.

Nije nužno da se moje mišljenje poklapa sa zakonskim odredbama, kao što nije nužno da zakon i praveda idu ruku pod rukom jer smo svjedoci ne samo po problemima branitelja već i mnogo širje da je država došla do nečega za što se nismo borili a skoro sve je bilo zakonito.

Osnvno pitanje od čega je sve krenulo glasilo je da li osoba u braniteljskoj mirovini općoj, 50/50 može raditi (dakle vojni dio je samo 50% a 50% je civilni te i sama logika govori da i samo temeljem tog civilnog dijela - opća civilna invalidska može raditi) a zakon to dopušta (opet moje osobno mišljenje oni koji imaju 100% vojnu ne bi se trebali naći na ugovoru o bilo kakvom radu).

Dakle osoba koja je postavila prvo pitanje ima 50% obične, civilne, invalidske mirovine te kao svaki civilni invalid ima pravo na rad.

Bolje da se raspravlja oko toga što mu donosi tih 50% civilnoga osim da zagorča život i smanji mirovinu.

Ima li temeljem tih 50% (a neki imaju i 80%) civilnog dijela mirovine pravo raditi kao i svaki invalid iz civilstva.

I da ne odemo ustranu u ovim postocima govorimo o nesposobnosti za rad a ne o postotku invalidnosti jer i invalid 20% (primjer RVI - PTSP) je nesposoban za rad.

S ovim postom zaključujem svoje sudjelovanje u ovoj temi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitam komenatar od "Kompa" 7.01.2011. 23:11 nekolko puta i svaki put isti zaključak.Hrvatski branitelj i ratni invalid kaže po mom prijevodu radite na crno tj. kradite državu za koju ste se borili i obolili i sve one koji legalno rade.Kompa ne kaže da iz doprinosa i poreza koje uplaćuju normalni poslodavci se isplaćuje i njegoava mirovina ali kaže da će poslodavac(kriminalac kao i oni koji na taj način ta njega radi)prije zaposliti umirovljenika jer mu je "jeftiniji".Grozno!Krađa se očituje na više razina,prva je potkradanje državnog proračuna za doprinose,poreze i ostala davanja iz radnog odnosa,drugo je uzimanje radnog mjesta tvom kolegi iz rova koji nema nikakve prihodei poslodavac će te prije zaposliti jer si jeftiniji kao umirovljenik a usput si zdravi invalid.Treće je da te poslodavac mora isplaćivati na ruke na crno a to može "legalno" samo iz crnih fondova.Na kraju još jednom pročitah komentirani tekst i opet isti zaključak,grozno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sova1 je napisao:

Borba za preživljavanje ....

Ljenost ....

Zavist ....

Evo ,neka se svako u ova tri navedena nađe i priči je kraj !

Znači državu kradu i oni koji skupljaju i prodaju boce za 50 lipa,jer neplaćaju porez za navedenu dobit.Njih ima jakooo punooo, tisće i tisuće ,i šta misliš za koliko su oni oštetili državu? Međutim samo njih par ima koji taj isti otpad otkupljuju -legalno- ,a šta misliš koliko je njih par oštetilo državu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Šta se čudiš jutro1 ? Ovo je borba za opstanak, ko prije djevojci njegova djevojka, nema tu oću , neću više, sada ima samo moram ako želim da preživim!

 

Za to nije nitko od nas na ovome forumu kriv za to krivca treba tražiti u onima koji su u saboru, svima njima !

 

Da mi koji smo u mirovinama imamo dostojne mirovine za život ne bi trebali raditi a da svatko tko radi ima dostojnu plaću ne bi trebao režati i biti zavistan onome ko je u mirovini, jer sve je po zalslugama, bilo bi nam svima ljepše.

 

Osobno nemam ništa protiv nikoga tko radi ilegalno ili leganlo, muka je to, nije to nimalo ugodno ali eto muka ne pita .

 

A bolje je i poštenije i iliegalno raditi nego banku pljačkati !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jutro1 je napisao:

Sve dok svoju krađu opravdamo a drugoga optužujemo nema prava ni pravde ni normalne Hrvatske za koju se većina nas hrvatskih branitelja borila.Ako vrijedi zakon "tko prije djevojci"tj.zakon jačeg tu normalni i "slabiji" nemaju šansu a to se zove anarhija ili"divlji zapad" ili tko je brži na obaraču!

 

Za to nismo mi krivi !

Krivca treba tražiti u zgradi sabora .

 

Mi se samo prilagođavamo situaciji u kojoj smo se našli a sve s ciljem kako bi preživili , ne ostali gladni, smrznuti i ne primječeni od nikoga u centru grada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PrEsVeTli je napisao:

Da ti ja i ostali puno ne izmišljamo, pogledaj ovo što slijedi i ti i svi koje zanima rad u mirovini

 

POGLEDAJ

Ma čovječe (Jutro1),kakva krađa,i ko je uopće opravdava,šta je stobom.Izvukao si to iz konteksta i sad si ti Zoro spasitelj.Čovjek samo pokušava objasniti šta nas je snašlo i ništa drugo.Petljaš se u zakone a u njih se razumiješ kao i ja,ali kad si tako znalac i predstavnik zakona,onda nam svima tu objasni otkud onda onaj famozni civilni omjer u mirovinama,bili smo zdravi kad smo otišli iz civilstva u rat ,u zdravstvenim kartonima bile samo ispisane korice na kojima je pisalo ime i prezime,ostalo prazno i sad se pojavljuje taj omjer.Nekažem da ih nema,i nebranim one koji su "izgubili"svoje kartone ali to njima na dušu.

Nesjedaj ljudima na muku i netrpaj ih u isti koš sa najvećim šljamom u ovoj državi ,zbog kojih nam i je tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jutro1 je napisao:

Dragi kolege ne mogu vjerovati da neki na ovom forumu koji se zove "Legalis"javno i opetovano propagiraju nelegalnosti zapravo pozivaju na nepoštivanje propisa i zakona tj.krađu a da to nitkome previše ne smeta niti komentira pa ni sam moderator!

 

 

Svatko ima pravo iznjeti svoje mišljenje u svezi nečega i za to ne može biti kažnjen ! Misli nisu kažnjive ( barem po ovim zemaljskim zakonima ) !

 

Mišljenja pojedinaca se ne moraju uvijek pa i nikada podudarati. Zato i je svatko od nas osoba za sebe ! :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

grozni je napisao:

Misli nemogu biti kažnjene,ali javno iznešene mogu na razne načine.

 

:palacdolje:

 

Ako netko naglas razmišlja, na javnom mjestu ili u javnom prijevozu - općenito na mjestu gdje se okuplja veći broj ljudi ? :misli: Jeli i to kažnjivo ? :misli:

 

Zavisi o čemu razmišljaš.

Može bit i te kako. :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PrEsVeTli je napisao:

Pazi ti ovo, invalidi pa rade, i ja sam bio invalid i poznam još takvih invalida koji nose u sebi gelere i rade, ne vidim kaj bi tu trebalo biti čudno.

Drugo, ako zakon omogućuje takve stvari ne vidim razloga da netko tko je završio i invalidskoj mirovini profesionalnoj ili opčoj sa omjerom 20/80 (ovih 80% je civilno) i ima mirovinu od 2200 kuna a kod kuće ima dvoje ili troje djece koji idu u školu i kojima treba omogućiti neke stvari, zašto takav ne bi nešto dodatno radio i toj djeci omogućio da to nešto imaju.

Ovi koji viću protiv rada u mirovini očito imaju velike mirovine i nije im sila prehranjivati obitelj sa malim mirovinama, a da se mene pita sve mirovine više od 3000 kuna išle bi na reviziju ratnog puta pa ako nema 100 dana prve linije nema niti kroničnog utjecaja stresa a samim time nema niti ostalih povlastica koje nose takve mirovine.

Ranjene i povrijeđene ne bi trebalo dirati, ali ako netko nema stopala i ima malu mirovinu i nesposoban je za rad po mišljenju vještaka, ne vidim zašto ne bi mogao raditi za računalom, pratiti nadzorne kamere, pisati knjige i slično.

Ako je radno nesposoban može se takvim stvarima baviti iz hobija a pametan će taj hoby i iskoristiti a osim toga čemu služe radne terapije unutar liječenja.

Ako nije za oružje, tko to može tvrditi da je nesposoban ispred sebe gurati kosilicu i orezivati vočke ili šišati živicu a i to se nudi kao dodatno zanimanje i može se registrirati bez obzira na vrstu mirovine profesionalnu ili opću.

 

zašto bi mirovine preko 3000 kn trebale ići na reviziju ? omjer određuje vještak a u mirovinskom rade izračun.nije to trgovina pa da uzmeš koliko ti treba ( kuna :-o )

 

ima (znam ih ) branitelja koji su imali plaću preko 3000 kuna a mirovina po izračunu nije niti 2000 kuna.kako po tvome njima nadoknaditi razliku ?

 

bez ljutnje,ali ima i radnika sa primanjima od 2200 i sa djecom.šta sa njima ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PrEsVeTli je napisao:

Pazi ti ovo, invalidi pa rade, i ja sam bio invalid i poznam još takvih invalida koji nose u sebi gelere i rade, ne vidim kaj bi tu trebalo biti čudno.

 

 

ajde malo pojasni kako se to može malo biti invalid a onda malo ne biti invalid meni je to ipak malo čudno ako si invalid onda si invalid barem je to tako ovdje gdje ja živim

ili si krivo i greškom to napisao

 

pozdrav :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako sam rekao da se više neću javljati na ovu temu ali moram objasniti zadnji post.

Pa zar ti prijatelju nisi nikad čuo da postoji hrpa invalida u ovoj zemlji koji rade, ako si invalid nisi nužno nesposoban za rad, čovjek bez noge je invalid ali radi kao informatičar, jel bi po tvome trebalo takvome zabraniti raditi.

Daj malo razmisli prije nego li što napišeš i nauči razliku između invalidnosti i radne nesposobnosti jer jedno ne znači i drugo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A oprosti lapsus calamus, i ja sam bio radio kao invalid (bi trebalo pisati) ali prsti brži od glave pa fali dio. :):-D

 

A doduše poznam i takve koji su bili invalidi a onda više nisu, prvostupanjska i drugostupanjska prvi puta im odredi 20 % (i onda jesu ratni vojni invalidi) a u drugom ili trećem krugu ispod 20% i više nisu RVI

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

dan.......malo refresh teme...

 

.......zanima me dal je netko član zadruge branitelja sa općom nesp.za rad,te povremeno da radi određene poslove u sklopu zadruge,uz naknadu koja se ispl.na tekući račun??

....znači nije radni odnos,nema ugovora o djelu,već je samo član braniteljske zadruge!

 

dal je to legalno i sve po zakonu? hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da t probam odgovoriti po pitanjima.

Zašto bi mirovine veće od 3000 kn išle na reviziju, zato jer vjerujem da ih ima sa 5 dana terena i kroničnim ptsp-om a isto tako ima ljudi sa kroničnim ptsp-om i preko 100 dana terena bez prava na mirovinu.

Ovo oko određivanja i izračuna ostavimo onima koji se sa time bave, mirovinsko izračunava prema zakonskim odredbama tako da tu nema mogućnosti nekom više nekom manje.

Ruku na srce i relano tko može imati veću irovinu nego što mu je bila plaća za koju je radio, još jedna stavka koja nije korektna i koja je dovela do hiperpovečanja mirovina.

Ima radnika sa niskim primanjima ali za to nisu krivi oni (ili jesu jer ih je teško organizirati) i tu se ne može ništa, ne vidim uopće svrhu tog dijela komentara.

Tema je rad i mirovina ako se ne varam i omogućavanje rada ljudima u mirovini.

I ono kaj govorim u konačnici nije mirovina od 3000 kuna velika već je ona od 1500 premala, a za neku reviziju mislim da se svi slažu jer se svakaj navuklo u braniteljske mirovine (na žalost kako je tko koga znao) od mjesnih odbora i vatrogasaca do nekih po političkim odlukama a koliko njih u braniteljskoj mirovini nema niti 30 dana prve crte i najveći mu je stres bio kaj gablec kasni pola sata.

I molim te nemoj mi moralizirati jer kad smo tražili ljude za popunit postrojbu posebnih namjena nitko se nije javio jer su rekli "Pa kod vas se gine" a svatko je imao mogućnost pristupiti specijalcima i A brigadama, a danas baš takvi koji nisu bili voljni priključiti se takvim postrojbama najviše galame.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Bok svima :mase1:

Je li moguće zaposliti se uz (prijevremenu) starosnu mirovinu bez da se ista prekida i kako krenuti, koga obavijestiti? HZMO? Našla sam neki članak u kojem se objašnjava da je to moguće na pola radnog vremena no nisam pronašla da li se od prihoda moraju odmah plaćati neke dače ili sve ostaje "po starom" odnosno ima li poslodavac osim mog prihoda još neka izdvajanja.

:misli:

Hvala unaprijed znalcima na pomoči i mogućem odgovoru da ne lutam bespučima birokracije.

članak: http://www.poslovni.hr/hrvatska/dosad-1384-umirovljenika-iskoristilo-mogucnost-rada-uz-mirovinu-291020

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ste dobro procitali clanak ciji link ste stavili uz svoje pitanje vidjeli bi da se nemozete zaposliti sa prijevremenom starosnom mirovinom na 4 sata dnevno a da vam se mirovina i dalje redovito isplacuje.

 

citiram "Pravo na rad uz mirovinu uvedeno je od početka prošle godine, a mogu ga koristiti osobe koje su u mirovinu otišle prema Zakonu o mirovinskom osiguranje, i to korisnici starosne mirovine te invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti ili djelomičnog gubitka radne sposobnosti.", zavrsen citat.

 

Vi kao prijevremeni umirovljenik se mozete zaposliti na puno radno vrijeme ali vam se isplata mirovine blokira za sve vrijeme dok radite, nakon sto prikupite najmanje godinu dana radnog staza, imate pravo traziti ponovni izracun mirovine i na taj nacin povecati svoju mirovinu.

Za ovaj period zaposlenja davanja su vam ista kao dok ste radili.

 

Iz vaseg posta nisam mogao dobro skuziti ali ako imate namjeru se zaposlit (nastaviti raditi) na istom radnom mjestu u istoj firmi onda ni netrebate ici u prijevremenu mirovinu, onda bolje da samo nastavite raditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na pojašnjenju! Bila sam jučer u Mirovinskom i pravnica mi je isto tak objasnila. No ipak - nisam ja penzić tipa Šeks - otišla na jedan dan pa da se vraćam na isto radno mjesto u istu firmu. Sve firme u kojima sam do mirovine radila su propale. Što stare - propale nakon pretvorbe, što novo osnivane ali nekonkurentne prema velikima. U mirovini sam više od 5 godina i sad se nešto nudi van moje struke pa se raspitujem. Puno sreće svima koji nađu posao!

:mase1:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U mirovini sam više od 5 godina i sad se nešto nudi van moje struke pa se raspitujem.

 

Tocno vi kao prijevremeni umirovljenik se nemozete zaposliti bez da vam se isplata mirovine ne blokira, ali ako se nudi dobra placa (u odnosu na sadasnju mirovinu) a posao ce trajati vise od godinu dana zasto nebi radili a poslje kad vam zavrsi taj rad zatrazili novi izracun mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Oprostite na nedovoljnim informacijama ..Umirovljen sam po članku 6. zanima me da li bih mogao kod privatnog poslodavca raditi skraćeno radno vrijeme (do 4 sata) a da mi se ne obustavlja isplata mirovine.

http://www.poslovni.hr/hrvatska/dosa...irovinu-291020

da li tu ulaze i mirovine po posebnim propisima

jer ovdje piše drugačije.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete raditi i dalje, ali morate se raspitati u HZMO, jer nećete dobivati cijelu mirovinu, a koliko će vam odbiti od mirovine ne možemo točno izračunati.

 

Najbolje bi bilo da odete u HZMO kod njihovog pravnika (obavezno rješenje o mirovini i popratnu dokumentaciju ponijeti sa sobom-preslike, ali samo na uvid) i sami izračunajte ili neka vam oni izračunaju, isplati li se raditi, minus odbitak, morate i platiti državi doprinose ......

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Bog svima!

Može li mi netko odgovoriti dali se ikako može uz opću nesposobnost radit nekakav manji poslić(uređivanje vrta...) u Njemačkoj sa radnom prijavom tj.dali je sustav u Njemačkoj povezan sa Hrvatskim radi kojih bi imao mogućih problema zbog mirovine.Ako netko zna isto bi pitao i za Kanadu?Jbga,tečko se živi od ove naše mizerije pa se čovjek mora nekako snać osigurat svojoj djeci bar nekakvu bolju budućnost a da ne pričam koliko su ljudi u dugovima,kreditima...Unaprijed hvala na odgovorima.LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ti Nijemac ne uplačuje mirovinsko i socijalno ( njihovo naravno) nigdje nisi zaveden.nečeš primati njihovu mirovinu.u slučaju da ti uplačuju njihove dađbine kad budeš počeo primati njihovu mirovinu morat ćeš vratiti sve naše koje si primao u razdoblju kojem je kod njih uplačivano mirovinsko i socijalno.

Nemožeš sa jednom guzom sjediti na dvije stolice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Lijep pozdrav! Molim nekoga tko je upućen, ako mi može odgovoriti na ovo: zanima me da li mogu kao umirovljeni branitelj po članku 6a ići raditi van, recimo u Njemačku ili Irsku, nebitno, i ako mogu, koje su procedure, koji problemi? Hvala unaprijed!

Da možeš.

Nađeš posao , sklopiš ugovor o radu, taj ugovor predaš u svoj nadležni hzmo i to je to.

Kasnije dobivaš još nešto i od mirovine uz tu plaću za koju radiš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da možeš.

Nađeš posao , sklopiš ugovor o radu, taj ugovor predaš u svoj nadležni hzmo i to je to.

Kasnije dobivaš još nešto i od mirovine uz tu plaću za koju radiš.

 

mirovina 6a-možeš se ponovo stalno zaposliti. prijavi zaposlenje na HZMO i dobivat ćeš oko 66% sadašnje mirovine. ako u radu provedeš više od godinu dana,po ponovnom početku korištenja ( pune) mirovine imaš pravo na novi izračun mirovine.

 

Ažurirano

 

Bog svima!

Može li mi netko odgovoriti dali se ikako može uz opću nesposobnost radit nekakav manji poslić(uređivanje vrta...) u Njemačkoj sa radnom prijavom tj.dali je sustav u Njemačkoj povezan sa Hrvatskim radi kojih bi imao mogućih problema zbog mirovine.Ako netko zna isto bi pitao i za Kanadu?Jbga,tečko se živi od ove naše mizerije pa se čovjek mora nekako snać osigurat svojoj djeci bar nekakvu bolju budućnost a da ne pričam koliko su ljudi u dugovima,kreditima...Unaprijed hvala na odgovorima.LP

 

 

 

nemože! pripazi da te ne uhvate jer je sustav s Njemačkom u sustavu razmjene informacija o mir.osiguranju. samo profi invalidske i mirovine po 6a.

Za one koji bi recimo u Australiji ili N.Zelandu našli posa-njih ne interesira naša mirovina. ali je morate prijaviti zbog poreza!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ništa ti se neće dogoditi.samo se kvalitetno informiraš ako bi " možda" došlo do toga.ispitaš kod njih sve moguće solucije.nemožeš ništa izgubiti.možeš samo informacijama " preduhitriti" neke odredbe ukazane zakonom ( nema nemilih iznenađenja).

 

ako ideš na informacije podijeli saznanje sa drugima. LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je možda civilna takva?A ko ću ić informirat se naravno da ću podijelit sa ekipom tu.Za Njemačku su mi rekli da se može ali sa nekakvom prijavom sta se zove mini job i to je za max.450 eura.To dođe nešto kao dodatan posao ili pripomoć i nigdje se ne prijavljuje a nije i na crno.Kao kod nas nešto ugovor o djelu.Navodno je na samo 3 mjeseca u godini ali za to još nisam siguran.Kad doznam,javim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

profesionalna je profesionalna bilo da je dobio radnik ili branitelj sa statusom HRVI ( to nam je samo dodatak koji povećava visinu mirovine određenu nekim zakonom)

 

Meni frend koji ima prof.vojnu invalidsku rekao da u slucaju da ide van mora zamrznut mirovinu i jednog dana kad se vrati kad je ode odmrznut mora prvo na reviziju a tamo 99% ukidaju mirovinu.Ako on laže,lažem i ja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija