Jump to content

Podjela (nelegalne) imovine kod prekida izvanbračne zajednice!!!


iva.mia

Preporučene objave

Naime pročitala sam već puno rasprava na ovu temu..i znala bi kako postupiti u svojoj situaciji da ne postoji ovaj detalj "nelegalne".

 

Dečko i ja smo prekinuli pred nekih mjesec i pol. Do prekida je došlo s njegove strane što bi bilo irelevantno da nisam iz povrijeđenosti šutke iselila iz zajedničog prostora i tu se sj.. misleći kako ćemo se naknadno ljudski dogovorit oko svega. Naravno nismo..tj. on odbija.

Problem je u tipu "nekretnine" u kojoj smo živjeli.

Prvo smo 3 godine živjeli kao podstanari,u stanu pod ugovorom,sve pravno uredno. A problem je što smo zadnjih 6 mj. živjeli u tom nelegalnom prostoru. Riječ je o kulturnom centru, čije je korištenje, u svrhu kulture, legalno do jedne mjere njegova korištenja. A stanovanje to nije.

Određeni prostori dodjeljuju se,od strane udruge i zajednice, drugim udrugama (uz najamninu) ili poznanicima za stanovanje. Mi smo se našli u drugoj skupini.

Prostor koji smo dobili je naime neadaptiran tavan cca200m2..od kojih smo cca70 odlučili kompletno uredit za stanovanje + izdvojenih 5 za sanitarni čvor.

Kroz tih 6.mj. postojala su i daljnja ulaganja..neka zajednička,većina iskreno s njegove strane,iz razloga što zarađuje tri puta više od mene,a za tri puta manje utrošenog vremena nego ja..te je on,kao partner sa više novaca i slobodnog vremena,logično uložio više sebe. No na taj dio uloga nisam ni pomislila. Čak niti na zajedničku imovinu koju sam mu prilikom iseljenja svu ostavila i odnijela samo svoju osobnu imovinu,stečenu prije zajedničkog stanovanja.

Mene zanima samo novac koji je uložen u prvom valu uređenja,prije samog useljenja,što je minimalno 14,000kn od toga mojih 7,000kn.

U to ulazi isključivo građevinski materijal za tih 70m2 (krovni prozori,usb ploče,staklena vuna,izolacijske folije,farba,sitni materijal),materijal za sanitarije (vodovodne cijevi,bojler,pipa,sanitarna keramika) i majstori (vodoinstalater i električar). Da ni ne spominjem da smo ciljano,jer se u takvom prostoru ne može računat na dugoročnost, kupovali materijale koji se naknadno tj pri iseljenju mogu poskidat i prodat.

U principu je,tehnički gledano,pola kuće moje..al da izbjegnem divljački čupanje pola zidova itd. mislila sam da to riješimo isplaćivanjem.

No njegovi jedini odgovori u tih mjesec dana su "vrati mi pumpu za bicikl" i "prodaj si sve moja poklone pa si možda i vratiš tih 7000kn" pa vam je valjda jasno o kakvom tipu osobe pričamo.

Na žalost svi računi su kod njega i sama plaćanja je on izvršavao..imam dokaze za samo 5,700kn koje sam mu prebacila internet bankarstvom,a nešto smo rješavali gotovinski.

Tako da u principu nemam ništa..nikakvu pravnu osnovu osobito jer je riječ o prostoru kakvom je,sa između ostalog i ilegalnom strujom..a on ima SVE. Našu kuću,naše stvari..sve. I ne znam kako najhumanijim putem doći do svojega nazad? Bez da ugrozim pitanje njegova stanovanja..ili još gore i ostalih stanara unutar te zajednice.

:confused:

Molim vas za pomoć!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedan od načina je da probaš razgovarat s ostalim stanarima i reći u čemu je problem, pa neka i oni pokušaju utjecati na njega, jer ćeš u protivnom, zbog takvog njegovog ponašanja i odnosa prema tebi, morati dignuti frku koja neće po nikog završiti dobro. Upozori ih u svakom slučaju o čemu je riječ i neka budu svjesni što se može izroditi iz svega toga zbog njegovog ne fer playa.

 

Btw, koliko mi je poznato, po novom zakonu sasvim je svejedno tko je koliko ulagao, odnosno tko je više zarađivao dok ste bili skupa. Ti si mogla sjediti i po cijele dane surfati internetom, ili piti kavu s frendicama svejedno. Doprinosi koliko je tko ulagao u zajednicu se više ne gledaju. Na taj način zaštićene su npr. žene koje ne rade negdje u firmama, već doma čuvaju djecu, kuhaju, pospremaju itd. Njihov "doprinos" je isti kao i suprugov koji je zarađivao i donosio doma mjesečno npr. 20.000kn. Tako da te ne brine to što je on više zarađivao. To uopće pravno nije bitno u cijeloj priči.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da.. "..vlasnici te bračne/izvanbračne stečevine jednakim dijelovima su oba partnera.." i kad bi išla riješavat to pravnim putem dobila bi i puuuno više od svojih uloženih 7000kn.

Što me iskreno ne zanima..jer nije mi cilj nikoga oštetiti pa čak ni njega..ne želim ni zajedničke stvari jer su mi sad već samo ružan podsjetnik..samo želim taj svoj prvotni ulog nazad.

Zanima me da li uopće potezat išta s pravne strane??? Ili se odlučit za "frku"? Koja,da,sigurno neće po nikog završiti dobro..

:sudac:? ili :poguzi:?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moraš se pitat po kojoj pravnoj osnovi si bila u tom prostoru, odnosno da li ga je on rješio ili ti. Ako ga je on rješio onda te oslobodio troška najma što si pokrila ulaganjem u tu nekretninu jer si tamo de facto živjela besplatno.

 

Grad ih neće deložirat u to budi sigurna. Ući ćeš u pravni problem ako ga tužiš iako bi možda dobila spor, ali bitnije od svega izgubit ćeš prijateljstvo njega i cijele zajednice, tim više što si i sama svjesna da je do problema došlo tvojim slobodnim izborom - samovoljnim izlaskom iz nekretnine i napuštanjem posjeda. Sad si izvan njega ali sama si se dovela u tu situaciju, moj savjet ti je da naučiš na tom slučaju i pokušaš promjeniti svoju inatljivu narav - time bi dobila puno više od 7000 kn. Imaj na umu da nisi bila s njim u tom prostoru, da bi za trošak najma morala dat barem toliko, ako ne i više tako da nisi ekonomski oštećena svojom vezom s njim i ulaganjem te love.

 

Ukoliko su moje pretpostavke točne, nemaš moralno pravo da ga tužiš i inatiš mu se,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam u kojem trenu sam ja pokazala inat? S time da sam izašla iz prostora zbog čiste humanosti jer "on nema gdje a ja mogu kod svojih roditelja" (makar sa svojom plaćom može rentat šta god poželi)

Mislim da je krajnje nebitno što me oslobodio troška stanovanja..jednako tako je oslobodio i sebe.

A on sad ima kuću od 14,000kn+, svu zajedničku imovinu, višak materijala s kojim može još pola kuće uredit, i još sve to može poslije poskidat i prodat.

Kuća je naprosto zajednička imovina..samo dio izvanbračne stečevine..na koju imam jednaka prava kao i on..i jedino nemoralno u cijeloj priči je njegovo ponašanje.

 

Molila bih još nekog za odgovor..ipak sam molila za pomoć,ne obrnuto..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moraš se pitat po kojoj pravnoj osnovi si bila u tom prostoru, odnosno da li ga je on rješio ili ti. Ako ga je on rješio onda te oslobodio troška najma što si pokrila ulaganjem u tu nekretninu jer si tamo de facto živjela besplatno.

 

Grad ih neće deložirat u to budi sigurna. Ući ćeš u pravni problem ako ga tužiš iako bi možda dobila spor, ali bitnije od svega izgubit ćeš prijateljstvo njega i cijele zajednice, tim više što si i sama svjesna da je do problema došlo tvojim slobodnim izborom - samovoljnim izlaskom iz nekretnine i napuštanjem posjeda. Sad si izvan njega ali sama si se dovela u tu situaciju, moj savjet ti je da naučiš na tom slučaju i pokušaš promjeniti svoju inatljivu narav - time bi dobila puno više od 7000 kn. Imaj na umu da nisi bila s njim u tom prostoru, da bi za trošak najma morala dat barem toliko, ako ne i više tako da nisi ekonomski oštećena svojom vezom s njim i ulaganjem te love.

 

Ukoliko su moje pretpostavke točne, nemaš moralno pravo da ga tužiš i inatiš mu se,

 

 

??? Ne kužim u kojem dijelu je autorica bila inatljiva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Pocahontas :)

Meni Martain zvuči više kao zastupnik mojeg bivšeg i dotične zajednice.. a ja bi stvarno molila da mi se javi neko sa savjetom.. kako dalje postupiti?

Znači živjeli smo više od 3 godine zajedno,dakle u izvanbračnoj zajednici koja se tretira jednako kao brak. Tako da je neupitno da pravno imam pravo na pola stečene imovine..što je i puno više od onog što ja potražujem.

Da li se upuštati u pravne stvari i po kojoj osnovi s obzirom na nelegalni dio???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moraš se pitat po kojoj pravnoj osnovi si bila u tom prostoru, odnosno da li ga je on rješio ili ti.

Ni ja ni on nismo tamo bili po nikakvoj pravnoj osnovi..oboje smo bili tamo nelegalno..i oboje oslobođeni troška stanovanja. Tako da ga bez imalo truda deložiram..al to nije moj cilj. Jer tako i ja i on gubimo. Mislim da je jedino pošteno da me isplati, i to samo sa troškom izgradnje..te na taj način sačuva SVU zajedničku stečevinu.

Al pošto odbija samovoljno..očito moram na drugi način doć do tog novca..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije no što se upustimo u diskusiju, molim pojašnjenje iva.mia, Vašeg posta broj 3, u kojem navodite da ne znate da li se odlučiti za pravni put ili za "frku" koja neće po nikog završiti dobro?

 

Da ne čekam, nadam se da ne insinuirate nikakve protuzakonite aktivnosti koje bi mogle rezultirati kaznenim postupkom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Frka bi značilo ili deložacija..ili nasilno otimanje svojeg dijela kuće,a pošto on ne posjeduje nikakva prava na taj prostor nema zbog čega rezultirati kaznenim postupkom..

Dajem naravno prednost pravnom putu..zato sam i tu da bi me vi svi i savjetovali o tome.

 

A što se tiče utvrđivanja izvanbračne zajednice..najmanji problem.

Previše svjedoka i dokaza..za početak ugovor o najmu stana u kojem smo živjeli prve 3 godine..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iva-Mia, prvo i osnovno - nasiljem nećete ništa postići, već si samo "nakopati" dodatne probleme, koji mogu biti i vrlo, vrlo ozbiljni, na što vam je već ukazala kolegica Burn. Razumijem vaš trenutni emocionalni modus operandi, ali granice morate znati, čak i u ovakvim situacijama.

 

U idealnoj situaciji, vi bi imali pravo na 1/2 nekretnine ili da izvanbračni suprug isplati vaš dio. Međutim, ovdje je problem u tome što nekretnine nema. Pravno gledajući. Ona fizički postoji, ali ni vi, a ni vaš (sada već bivši) izvanbračni suprug ne možete se upisati kao (su)vlasnici iste. Stoga što se tiče ovih ulaganja koje ste oboje imali, veoma lako bi se moglo postaviti pitanje, ponavljam oboje - pa tko vam je kriv što ste ulagali u nešto za što ste i sami vrlo dobro znali da nikada neće moći biti vaše? Stavili ste sve "na crno", al ispalo je "crveno".

 

Po meni, izvanbračna stečevina su isključivo stvari, glede kojih svakome od vas pripada po 1/2 dijela. Ali riječ je o prilično neuobičajenoj pravnoj situaciji, za koju je relativno upitno rješenje, izuzev vašeg dogovora. Moj savjet - pokušajte se dogovoriti, pa barem podijeliti stvari i na taj način, ajmo reći "prebiti" vaš ulog u "stan". Najlakše je podnijeti tužbu, al je pitanje hoćete li uspijeti s njome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 10.

<Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima>

(1) Osoba koja ima faktičnu vlast glede neke stvari, njezin je posjednik.

Članak 20.

(1) Samovlast je zabranjena; BEZ OBZIRA na to KAKAV je posjed, nitko ga nema pravo

samovlasno smetati, ako i smatra da ima jače pravo na posjed.

(2) Tko posjedniku bez njegove volje oduzme posjed ili ga u posjedovanju UZNEMIRAVA,

samovlasno je smetao njegov posjed.

Članak 21.

(1) Koga drugi samovlasno smeta u posjedu, bilo da ga UZNEMIRAVA u posjedu ili mu ga je oduzeo, ima pravo na zaštitu posjeda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija