Jump to content

RTV pristojba


zgracani

Preporučene objave

Imam jedno pitanje o plaćanju rtv pristojbe. Malo je specifično a ovdje nisam našao nešto baš slično mom slučaju pa evo da pitam.

Član sam kućanstva koje redovito plaća RTV pristojbu. Zbog posla povremeno znam boraviti na adresi u Zagrebu na kojoj nema RTV prijemnika (tv, radio, računalo,…). Dana 02.02.2015. na tu adresu je došao kontrolor RTV pristojbe, napravio uvid i nije našao nijedan RTV prijemnik. No tada je na moj potvrdan odgovor da li koristim prijenosno računalo rekao da sam dužan plaćati RTV pristojbu za tu adresu.

Moje pitanje je sljedeće:

Ako imam prebivalište na adresi na kojoj se uredno plaća RTV pristojba (plaća je moj otac koji je i vlasnik nekretnine) da li sam dužan plaćati istu pristojbu za moje prijenosno računalo za adresu na kojoj znam privremeno boraviti a na kojoj se ne koristi nijedan RTV uređaj što je i utvrđeno kontrolom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prijenosno računali (ili stolno računalo)ne podliježe zakonskoj obvezi plaćanja rtv pristojbe osim ako ima instaliranu tv karticu.

rtv pristojba se plaća za prijemnike signala.

 

konotrolora nisi obvezan pustiti u stan. nisi obvezan sa njim razgovarti (ni pozdraviti ga ), dat mu bilo kakve podatke.

nadam se da nisi nasjeo i potpisao prijavu za pristojbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok! Dok sam zivjela u Zg uredno sam placala pristojbu,i vise nemam prijavljeno ni prebivaliste i boraviste u RH. Uz BIH sam poslala HRT-u odjavu prebivalista,te potvrdu o prebivalistu na kojem mi je adresa u BIH,i napisala sam im da ja vise ne zivim na adresi na kojoj sam zivjela,i da ne zivim u HR,te da vise nemam zasto placati pretplatu. Vise nisam dobila ni jedan racun od njih. Medjutim danas je dosao kontrolor na adresu gdje sam prije zivjela,i trazio mene da mu dam svoj potpis. (???!!!!!) Osoba koja tu zivi mu je rekla da ja vise tu ne zivim,ali on je njoj nesto nabrajao,da onda ide neka prijava,nesto tamo vamo,ona je samo rekla da nema nista s tim i zatvorila vrata,i mene nazvala. Sad me zanima sto oni zele,sto oni mogu meni uciniti?! ??!!!

Poslje mene nisu dolazili,i nitko nije placao pristojbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Došao je u kontrolu. Vi ste im poslali dokumentaciju (tako ste napisali) da više nemate prebivalište-boravište u RH.

 

Trebali ste im poslati dokumentaciju u pošti (povratnicom).

 

Kontrolor, ima ih "svakavih" bisera, nešto moraju reći, ali ako ste podmirili vaše obaveze, ne bi trebalo biti problema.

 

Najbolje bi bilo da nazovete HRT http://www.hrt.hr/pristojba/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

razumio sam . tako stoji u Zakonu o HRT-u. ali ako tv ili radio prijemnik koristi najmoprimatelj on bi trebao plaćati hrt pristojbu.

 

Članak 34.

(2) Kućanstva koja u vlasništvu ili posjedu imaju dva ili više prijamnika plaćaju mjesečnu pristojbu utvrđenu člankom 35. stavkom 2. ovoga Zakona kao da imaju jedan prijamnik

(6) Kućanstvom se u smislu ovoga Zakona smatra svaka obiteljska ili druga zajednica osoba koje zajedno stanuju i zajednički troše svoje prihode za podmirenje osnovnih životnih potreba (stanovanja, prehrane i sl.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Postovani,

danas sam ipak dobila u taj stan gdje sam prije zivjela racun. Stvarno mi nije jasno kako oni to rade,kako ja mogu dobiti racun gdje ne zivim,ne zivim ni u toj drzavi,niti sam bila u tom stanu kad je kontrola dolazila,receno je tom covjeku da ja tu ne zivim,no medjutim ipak je stigao racun na moje ime. Zvala sam ih,zena je bila uzasno bezobrazna. Rekla mi je da imaju moje dokumente,odjavu prebivalista u RH,potvrdu o prebivalistu iz BIh,ovjerenu izjavu od javnog biljeznika i sve. Poslala sam im mail,vec 2 dana ne odgovaraju. I sto da sad ja radim? Da cekam da me zovu na sud,da trosim svoje vrijeme i novac da idem u Zagreb radi njihovog bezobrazluka i lazi???!!!!

 

Hvala,

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poslala sam im i mailom,i postom. Danas sam ih zvala i kazu kao da bi skinuli zapisnik sa mene,da im posaljem kopiju osobne i ime tko sad zivi u stanu. Cijelo vrijeme me covjek ispitivao tko sad tu zivi,da kazem inace ne moze prihvatiti moju zalbu. Ma kakav je to nacin da oni mene ucjenjuju??!! Naravno da nisam rekla tko zivi. Sad se mislim da posaljem samo kopiju osobne? A ako ne platim racun od 240kn do prekosutra,proci ce 8 dana,pa se bojim kazne od 1000 kn,provlacenja po sudu ili neceg slicnog? Toliko me ovo sve frustrira i ne znam vise sto da radim?!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...na što se točno odnosi taj iznos od 240,00 kn, dali to dolazi sa naslova nekog penala koji je HRT utvrdio ili je to pristanak na retroaktivno podmirenje obveze s njenim nastavkom u nedogled u budućnost, ako je u pitanju samo penal za propust nekog Vašeg ocjenjenog postupanja sastavite dopis HRT-u i tražite od njih pojašnjenje s naglaskom na deklaraciju o Vašem budućem statusu u odnosu na obvezu podmirenja pristojbe i svakako im za odgovor ostavite primjereni prekluzivni rok od osam (8) dana u kojem periodu su suspenzirani svi rokovi i obveze koje bi iz njih nastale, na kraju svakako dodati da se izostanak odgovora s njihove strane smatra odustajanjen na ikakvo buduće potraživanje, takvim dopisom obvezat ćete ih oblikom prešutnog ugovora adhezivnog karaktera koji kasnije niti na jedan pravno valjani način neće moći pobijati a Vi ćete imati neobori dokaz za sud da se suprotna strana odrekla prava na potraživanje... slanje dopisa HRT-u na adresu Prisavlje...obavezno s povratnicom...

sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
dobio sam obavijest o pokretanju prekrsajnog postupka 240 kn i pise da kontrolor utvrdio da se neplaca rtv za 1 prijemnik napisan je na moje ime i prezime ja im nisam nista potpisao samo su me zvali bili kontrola sta da radim

s time da je tata na ovu adresu prebacio u isto vrijeme pretplatu i trebo bi sad jos da placam 2 pretplate na istoj adresi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

razumio sam . tako stoji u Zakonu o HRT-u. ali ako tv ili radio prijemnik koristi najmoprimatelj on bi trebao plaćati hrt pristojbu.

 

Članak 34.

(2) Kućanstva koja u vlasništvu ili posjedu imaju dva ili više prijamnika plaćaju mjesečnu pristojbu utvrđenu člankom 35. stavkom 2. ovoga Zakona kao da imaju jedan prijamnik

(6) Kućanstvom se u smislu ovoga Zakona smatra svaka obiteljska ili druga zajednica osoba koje zajedno stanuju i zajednički troše svoje prihode za podmirenje osnovnih životnih potreba (stanovanja, prehrane i sl.).

evo bovu je napisao članak iz zakona.......e sad malo je to nedorađeno...jer zakon propisuje da je netko u kučanstvu ako žive zajedno ...a ti živiš odvojeno....po tome što je on vlasnik ne bi trebao plaćati,ali opet kao što vidiš oni misle drugačije....

da li si ti sam ili imaš obitelj.......možda da u žalbi napišeš da je tv od tvog oca,pa shodno tome ti s tim nemaš ništa........

znam za jedan slučaj (al' je ista županija) gdje je dio obitelji koja živi odvojeno od vlasnika kuće (dvije kuće) na kraju uspjela u žalbi da ju oslobode plaćanja pretplate

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobio sam obavijest o pokretanju prekrsajnog postupka 240 kn i pise da kontrolor utvrdio da se neplaca rtv za 1 prijemnik napisan je na moje ime i prezime ja im nisam nista potpisao samo su me zvali bili kontrola sta da radim

 

dobio si obavjest o pokretanju prekršajnog postupka?

 

traži (pismeno ) da ti daju ime prekršajnog suda u kom su pokrenuli postupak .

pošalju obavjest APP. ako dobiješ od odluku prekršajnog suda piši žalbu.

protiv inkasatrora podnijeti kaznenu prijavu zbog lažnog prijavljivanja.

 

čiji je stan/kuća ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A o kojem bi se kaznenom djelu tu radilo?

 

Nema tu kaznenog djela lažnog prijavljivanja, jer neplaćanje tv pretplate nije kazneno djelo.

U ponašanju tih kontrolora ima ponekad elemenata kaznenih djela narušavanje nepovredivosti doma, prijetnje, prisile, prijevare, iznude, ...

Mogli bismo sada razglabati o pojedinom slučaju ima li tu uopće kakve realne osnove za progon po tim člancima KZ, ali u nekim ekstremnim slučajevima rekao bih da ima. Ne tvrdim da ima neke realne mogućnosti da bi neki kontrolor bio i osuđen.

 

Ali što je npr, sa ćl. 279. KZ - krivotvorenje službene ili poslovne isprave?

Ili, ako stvar dođe do suda, što je sa čl. 305. - davanje lažnog iskaza ?

 

Ponovo - tu se zapravo postavlja pitanje je li taj kontrolor spreman izložiti se riziku da bude kazneno gonjen. Ja tvrdim da nije spreman.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobio sam obavijest o pokretanju prekrsajnog postupka 240 kn i pise da kontrolor utvrdio da se neplaca rtv za 1 prijemnik napisan je na moje ime i prezime ja im nisam nista potpisao samo su me zvali bili kontrola sta da radim

Obavijest da će bit pokrenut prek postupak ako ne platiš 240 kn?

Kako je utvrdio?

Bili su u stanu/kući?

 

Zapisnik ne moraš potpisat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj slučaj......

Dobio prijavu od odvjetničkog društva koje zastupa HRT.Išao na sud i dakako sve negirao te tražio grafološko vještačenje mog potpisa.Dok sam čekao vještačenje u nadležnoj PP prijavio slučaj krivotvorenja te ista PP podiže kaznenu prijavu protiv kontrolora HRT.Na slijedećem sudskom ročištu oslobođen optužbe,dok u sasvim drugom postupku kontrolor se odbija pojaviti pred sudom te ga privodi Policija te isti biva pravomoćno presuđen i dobija otkaz.

Ponavljam,ovo je moj osobni slučaj kojeg sam već prije objavio na ovom forumu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema tu kaznenog djela lažnog prijavljivanja, jer neplaćanje tv pretplate nije kazneno djelo.

 

Naravno da nije, zato sam i to istaknuo da se ljudima ne daju krivi savjeti.

 

Ali što je npr, sa ćl. 279. KZ - krivotvorenje službene ili poslovne isprave?

 

U smislu intelektualnog falsifikata - moglo bi biti.

 

Ili, ako stvar dođe do suda, što je sa čl. 305. - davanje lažnog iskaza ?

 

E, pa to je ključ, ovo djelo definitivno stoji, ako stvar dođe do suda.

 

Ponovo - tu se zapravo postavlja pitanje je li taj kontrolor spreman izložiti se riziku da bude kazneno gonjen. Ja tvrdim da nije spreman.

 

Ima "bisera", koji misle da iskaznica njihova poslodavca zapravo predstavlja šerifsku značku. Zato kada naiđu na ljude, koji ne "puše" takve stvari, ishod biva kao što ga je opisao korisnik Toma1. Jedino se postavlja pitanje ima li tko toliko živaca, vremena, a i novaca da tjera to do kraja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

razumio sam . tako stoji u Zakonu o HRT-u. ali ako tv ili radio prijemnik koristi najmoprimatelj on bi trebao plaćati hrt pristojbu.

 

Članak 34.

(2) Kućanstva koja u vlasništvu ili posjedu imaju dva ili više prijamnika plaćaju mjesečnu pristojbu utvrđenu člankom 35. stavkom 2. ovoga Zakona kao da imaju jedan prijamnik

(6) Kućanstvom se u smislu ovoga Zakona smatra svaka obiteljska ili druga zajednica osoba koje zajedno stanuju i zajednički troše svoje prihode za podmirenje osnovnih životnih potreba (stanovanja, prehrane i sl.).

 

moj je slucaj da zivim u tatinoj kuci on je vec na drugoj adresi placa pretplatu s tim da povremeno zivi i vamo tamo i zajednicki podmirujemo rezije posto su roditelji nezaposleni, ali na hrt tumace taj zakon drukcije da svaka kuca zasebno placa pretplatu nema veze sto se rezije itd placaju zajednicki

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Nakon što sam prije desetak godina dobio HRT na sudu i isto toliko mira očigledno da slijedi nastavak moje priče...

Danas mi je poštar uručio optužni prijedlog od HRT jer sam dana 23.04.2014.god u svojem kućanstvu posjedovao televizijski prijemnik a što je utvrđeno na temelju "neposrednog opažanja"ovlaštene osobe tužitelja na temelju kojeg je sačinjen službeni zapisnik.

Dana 15.02.2016.god.je pred Prekršajnim sudom u Zagrebu zakazana glavna rasprava na pomenute okolnosti.

Kao i prvi puta tako ni sada nisam ništa potpisao čak i štoviše uopće ne otvaram vrata.

Iz obrazloženja između ostalog piše da Službeni zapisnik se smatra valjanim i u slučaju ako sam odbio istoga potpisati i primiti.

Molim cijenjene forumaše da iznesu svoje slučajeve ili saznanja da se znam pripremiti za Glavnu raspravu,na koju se ne moram odazvati ali moram sačiniti pisanu obranu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon što sam prije desetak godina dobio HRT na sudu i isto toliko mira očigledno da slijedi nastavak moje priče...

Danas mi je poštar uručio optužni prijedlog od HRT jer sam dana 23.04.2014.god u svojem kućanstvu posjedovao televizijski prijemnik

 

'Optužni prijedlog'?

Zbog posjedovanja TV prijemnika???!

Pa nije TV prijemnik vatreno oružje.

 

Jeste li sigurni da tako piše?

 

 

a što je utvrđeno na temelju "neposrednog opažanja"ovlaštene osobe tužitelja na temelju kojeg je sačinjen službeni zapisnik.

...

Dana 15.02.2016.god.je pred Prekršajnim sudom u Zagrebu zakazana glavna rasprava na pomenute okolnosti.

Kao i prvi puta tako ni sada nisam ništa potpisao čak i štoviše uopće ne otvaram vrata.

Vidite postove #20 i #24.

 

Iz obrazloženja između ostalog piše da Službeni zapisnik se smatra valjanim i u slučaju ako sam odbio istoga potpisati i primiti.

Nije to prekršajni nalog koji je napisao policijski službenik.

 

Papir trpi sve.

I ja mogu sastaviti 'zapisnik' da mi je Pero Perić dužan milijun kuna, i napisati u tužbi da se po kućnom redu moje kuće to smatra valjanim iako je Pero odbio potpisati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon što sam prije desetak godina dobio HRT na sudu i isto toliko mira očigledno da slijedi nastavak moje priče...

Danas mi je poštar uručio optužni prijedlog od HRT jer sam dana 23.04.2014.god u svojem kućanstvu posjedovao televizijski prijemnik a što je utvrđeno na temelju "neposrednog opažanja"ovlaštene osobe tužitelja na temelju kojeg je sačinjen službeni zapisnik.

Dana 15.02.2016.god.je pred Prekršajnim sudom u Zagrebu zakazana glavna rasprava na pomenute okolnosti.

Kao i prvi puta tako ni sada nisam ništa potpisao čak i štoviše uopće ne otvaram vrata.

Iz obrazloženja između ostalog piše da Službeni zapisnik se smatra valjanim i u slučaju ako sam odbio istoga potpisati i primiti.

Molim cijenjene forumaše da iznesu svoje slučajeve ili saznanja da se znam pripremiti za Glavnu raspravu,na koju se ne moram odazvati ali moram sačiniti pisanu obranu.

 

preporučio bi da na raspravu ne ideš bez odvjetnika kao punomoćnika.

ako dobiješ spor imaš pravo na povrat troškova (u što spada i zastupanje odvjetnik) ako ih zatražiš prije završetka rasprave.

kad plate razmišljat će o budućim postupcima.

http://www.propisi.hr/print.php?id=3501

čl.14.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

'Optužni prijedlog'?

Zbog posjedovanja TV prijemnika???!

Pa nije TV prijemnik vatreno oružje.

 

Jeste li sigurni da tako piše?

 

 

 

Vidite postove #20 i #24.

 

 

Nije to prekršajni nalog koji je napisao policijski službenik.

 

Papir trpi sve.

I ja mogu sastaviti 'zapisnik' da mi je Pero Perić dužan milijun kuna, i napisati u tužbi da se po kućnom redu moje kuće to smatra valjanim iako je Pero odbio potpisati.

 

POštovani Felixx točno piše "Optužni prijedlog" od ovlaštenog tužitelja HRT-greške nema.S tim da se u privitku još nalazi Poziv okrivljeniku i Odluka o načinu kontrole plaćanja mjesečne pristojbe i iz koje sam izvukao onaj citat koji govori o tome da će Zapisnik o obavljenoj kontroli plaćanja mjesečne pristojbe biti valjan i u slučaju odbijanja potpisa od strane Obveznika plaćanja mjesečne pristojbe(4.9).

Po ovoj od Odluci imaju ista ili veća prava od djelatnika Policije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Teret dokazivanja je na drugoj strani.

Na sudu provjerite da li je prisutan kontrolor koji je napravio zapisnik.

Provjerite ima li podatak o tipu i modelu TV prijamnika (ako piše TV prijamnik, jer pretplata se plaća i za druge vrste AV prijamnika).

 

Nemojte reći neku glupost "moj TV se ne vidi izvana", "već plaćam MaxTv", "Ne gledam Hrt"... i:

HTV pristojba NEMA VEZE s antenama niti s pretplatom na Internet.

1) Moguće je imati antenu bez prijemnika. Ako nema stanara ni prijemnika, a pretplata je odjavljena - ne mora se skidati antene.

 

2) Internet može služiti za razne stvari

a) netko može legalno imati PC koji koristi Internet, i taj PC služi obavljanju djelatnosti

b) ima ljudi koji plaćaju pretplatu iz raznih razloga - ugovori se ne mogu raskinuti bez penala; neki plaćaju pretplate a da to ni ne znaju, ili ni ne znaju što je to što plaćaju.

c) netko bez uređaja može plaćati za goste ili prijatelje kojima može zatrebati 'flat' internet.

d) postoje razni pametni uređaji, koji nemaju ni ekran ni zvučnik, a spajaju se na internet. Openhome.io navodi: detektori ugljičnog monoksida, dima, vode; senzori pokreta, otvorenih vratiju, prozora, razbijanja stakla; kamere, termostat, rasvjeta, brave, ključevi, daljinski upravljač, wearables (npr. narukvica)... pa i jednostavni

.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dali je odluka objavljena u Narodnim novinama ili samo na oglasnoj ploći HRT-a ? pročitaj presudu pod II

 

U obrazloženju Optužnog prijedloga među ostalim piše:Sukladno članku 4.8.Odluke onačinu kontrole plaćanja mjesečne pristojbe od 24.01.2012.god.donesene na temelju čl.36.st.1.Zakona o HRT,a objavljene na internetskim stranicama ovlaštenog tužitelja sukladno čl.42.st.3.Zakona o HRT,u slučaju da ovlaštena osoba tužitelja neposednim uvidom utvrdi da prijamnik nije prijavljen,izvršit će prijavu prijamnika ovlaštenom tužitelju a u kojem slučaju se dan obavljene kontrole prijamnika smatra danom nabave prijamnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mora li Odluka biti objavljena u NN - ne mora, ali ako se objavi samo na oglasnoj ploči onda se ne može pretpostaviti poznavanje tog propisa...

 

Iz jedne presude (Povrv-1906/15-4):

 

Na ročištu održanom dana 21. prosinca 2015. godine tužitelj je po z. punomoćnika naveo da tuženik tv prijemnik nije odjavio na način propisan Odlukom o načinu prikupljanja – naplati RTV pristojbe od dana 5.ožujka 2007. godine tako da je on prema evidenciji tužitelja još uvijek aktivni obveznik plaćanja RTV pristojbe.

 

No, po ocjeni ovoga Suda, iako je Hrvatska radio televizija ovlaštena donositi odluke u obavljanju javnih ovlasti pa tako i Odluku o načinu odjave RTV prijemnika te odluke moraju biti objavljene na način da su dostupne svima. Naime, odredba članka 36. st. 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji daje tužitelju samo pravo da svojom odlukom utvrđuje način odjave ili kontrole plaćanja mjesečne pristojbe, ali ne i da ju objavljuje na način suprotan načinu objave ostalih akata ili propisa koji se primjenjuju prema širem krugu ljudi.

 

Objava samo na oglasnoj ploči tužitelja nije dovoljna da se Odluka učini dostupnom svima na koje se primjenjuje pa to u ovom slučaju utječe na pravo tuženika kao korisnika da mu u trenutku kada se odluči na odjavu RTV usluga tužitelja bude poznato na koji način će to učiniti. U samom tekstu Odluke u članku 11. određeni su i dodatni načini objave, ali iz bilješke na odluci koju je potpisala glavni tajnik HRT-a ne proizlazi da je ista objavljena bilo gdje drugdje osim na oglasnoj ploči tužitelja.

 

Dakle, Odluka ravnateljstva HRT-a o načinu prikupljanja – naplati RTV pristojbe od 5. ožujka 2007. godine nije objavljena na uobičajeni način na koji se objavljuju zakoni, uredbe ili drugi propisi i odluke koje bi trebale djelovati prema svima.

 

Ukoliko Odluka nije na adekvatan način objavljena ona, po ocjeni ovoga Suda, tuženika niti ne obvezuje radi čega Sud postupanje tuženika na način da o odjavi RTV prijamnika izvijesti tužitelja pisanim dopisom dostavljenim preporučenom poštanskom pošiljkom smatra dovoljnom da bi njegova obveza na plaćanje RTV pristojbe prestala. Naime, iz povratnice koju je tuženik priložio u spis predmeta jasno je vidljivo da je ona tužitelju poslana 1. srpnja 2014. godine i da je sadržaj iste odjava tv prijemnika marke „Grunding“

 

U smislu gornjih navoda upućuje se i na istovjetan stav sudske prakse iznesen u presudi Županijskog suda u Bjelovaru Gž-1246/2014-2 od dana 5. studenoga 2015. godine.

 

Prema tome, tuženik je, po ocjeni ovoga Suda, na valjan način izvijestio tužitelja o odjavi prijamnika, pa je njegova obveza sa danom odjave prestala, radi čega je izdani platni nalog neosnovan, pa ga je Sud stavio izvan snage.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav svima, nadam se da je ovo pravo mjesto da podjelim moje iskustvo.

Kontrolor HRT-a me je prijavio za posjedovanje RTV-prijamnika. Nakon par tjedana dobio sam opomenu pred prekršajnu prijavu i uplatnicu na 240 kuna. Budući da on nije bio u mojoj kući niti vidio da ja bilo što posjedujem, nazvao sam njega i njegovog šefa te sam im to i rekao. Nakon dva dana opomena je stornirana. Evo, ako nekog zanimaju detalji mogu detaljnije podjeliti svoje iskustvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Imam i ja jedno pitanje. Do koje mjere su ovlasti tih ljudi, nedavno sam odjavio pristrojbu, mislio sam to je samo TV, ali je ispalo da je to i mobitel i PC laptop radio, jer sad oni i na internetu imaju nekakve live sadržaje.

Nekužim kako je uopce moguce da u 21stoljecu mi nemamo pravo izbora nego sam osuđen placati dozivotno to, jedini nacin da neplacam je da zivim na vrhu brda negdje di nema signala u sred sume, ako sam dobro shvatio pravilnik.

 

Ali dobro, da pređem na pitanje:

Naravno da mi nepada napamet izbaciti ni laptop niti mobitel iz stana.

Zanima me niz sljedecih pitanja, dali sam ja i u kojem slucaju duzan ikoga od njih pustiti u kucu? Ako su bez pratnje policije ili ako su cak s njima ili nekakim papirom nalogom ili sl, jel realno i policiju od*ebem kad mi dođe.

Situacija 2: Oni dođu ja zakljucam u ormar laptop i mobitel i prekrijem ih donjim rubljem? Jel oni smiju samo prosetati kucom ili mi mogu i mirisati gaće i ponjet si koji primjerak kuci i to?

Situacija 3. Dali ja smijem imati Ruter za internet koji radi i recimo humoristično laptop koristitim spojen na taj internet u dvoristu 20cm udaljeno od moje nekretnine sto znaci da sam na posjedu susjeda koji placa RTV?

Situacija 4. Ako kojim slučajem dođu i ja imam pokidani TV/laptop ili ga je svojevoljno s*ebem bas kad dodju, dali i dalje imaju osnova za kaznu ili jel netko i tko utvrđuje ispravnost?

Situacija 5. Imam sina koji često xxxx u sobi i zakljucava uvijek vrata, znaci soba je zakljucana vlasnik stana nema kljuc jer sin nezeli da mu se remeti pubertetska privatnost i sin ode s ključem na 20dana na put i nema ga, oče se u tu sobu provaliti imaju li ikakvo pravo ili kako bi se tu postupilo?

Pitanje 6, dali oni imaju ikakve uređaje s kojima to stvarno mogu provjeriti dali ima nekakvih signala i uređaja u sobi i sl ili je to bajka?

 

I recimo zadnja teoretska situacija je da unutar moje kuće postoji jedna igra koju cjela obitelj voli igrat jer je to jednostavno nasa kuca i nasa sloboda a tamo se svi volimo gađati s go*nima koja mjesecima recimo skupljamo u vrecice, i u trenu kad ulazi ja ga upozorim da imamo tu malo nastranu stranu docekivanja gostiju, te da ulazi na vlastitu odgovornost, ima li kakvih posljedica za mene ako ga svi clanovi moje obitelji izgađaju izmetom kojeg cu poceti od sutra skupljat samo za taj trenutak?

 

Hvala

I isprika sto sam odvratan, neugodan i iznimno sarkastičan ali jednostavno mi je zlo, imam filing da ću ih xxxxxx ako mi dođu jer znaci ovog xxxxx nema ni u sjevernoj koreji .

 

Hvala na svakom odgovoru stvarno me zanima kako to ide pravno gledano

uređeno: od G-man
neprimjereno izražavanje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, vlasnica plaća tv pristojbu u kući u kojoj živi u Zg, no međutim vlasnica je i kuće na moru koju iznajmljuje turistima u vrijeme turističke sezone..od 15.6-01.09., kao legitimni privatni iznajmljivač do 10 kreveta.

Prošle godine dolaze kontrolori i jednostavno bez provjere, uručuju uplatnicu na uplatu od 360 kn, kako je kao privatni iznajmljivač dužna plaćati Tv pristojbu..., obzirom se radi o starijoj gospođi, na inzistiranje inkasatora starica potpisuje i plaća tv pristojbu... Kako da se sad to odjavi?, odnosno koja je zakonska osnova za plaćanje s obzirom da je vlasnica obiju nekretnina!?..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

1.Zanima me niz sljedecih pitanja, dali sam ja i u kojem slucaju duzan ikoga od njih pustiti u kucu? Ako su bez pratnje policije ili ako su cak s njima ili nekakim papirom nalogom ili sl, jel realno i policiju od*ebem kad mi dođe.

Situacija 2: Oni dođu ja zakljucam u ormar laptop i mobitel i prekrijem ih donjim rubljem? Jel oni smiju samo prosetati kucom ili mi mogu i mirisati gaće i ponjet si koji primjerak kuci i to?

Situacija 3. Dali ja smijem imati Ruter za internet koji radi i recimo humoristično laptop koristitim spojen na taj internet u dvoristu 20cm udaljeno od moje nekretnine sto znaci da sam na posjedu susjeda koji placa RTV?

Situacija 4. Ako kojim slučajem dođu i ja imam pokidani TV/laptop ili ga je svojevoljno s*ebem bas kad dodju, dali i dalje imaju osnova za kaznu ili jel netko i tko utvrđuje ispravnost?

Situacija 5. Imam sina koji često xxxx u sobi i zakljucava uvijek vrata, znaci soba je zakljucana vlasnik stana nema kljuc jer sin nezeli da mu se remeti pubertetska privatnost i sin ode s ključem na 20dana na put i nema ga, oče se u tu sobu provaliti imaju li ikakvo pravo ili kako bi se tu postupilo?

Pitanje 6, dali oni imaju ikakve uređaje s kojima to stvarno mogu provjeriti dali ima nekakvih signala i uređaja u sobi i sl ili je to bajka?

 

1. ne,a policija s njima neće doći

2. ne smiju prezraživat kuću i ormare

3. vlasnik si laptopa bez obzira gdje uzimaš signal

4. bitno je vlasništvo a ne ispravnost

5. ne može provaljivat

6. imaju,ali ne nose sa sobom

7. normalno da ćeš odgovarat

 

Poštovani, vlasnica plaća tv pristojbu u kući u kojoj živi u Zg, no međutim vlasnica je i kuće na moru koju iznajmljuje turistima u vrijeme turističke sezone..od 15.6-01.09., kao legitimni privatni iznajmljivač do 10 kreveta.

Prošle godine dolaze kontrolori i jednostavno bez provjere, uručuju uplatnicu na uplatu od 360 kn, kako je kao privatni iznajmljivač dužna plaćati Tv pristojbu..., obzirom se radi o starijoj gospođi, na inzistiranje inkasatora starica potpisuje i plaća tv pristojbu... Kako da se sad to odjavi?, odnosno koja je zakonska osnova za plaćanje s obzirom da je vlasnica obiju nekretnina!?..

http://slobodnadalmacija.hr/novosti/hrvatska/clanak/id/135842/samo-jedna-pretplata-nema-vise-haraca--60000-iznajmljivaca-dobilo-rat-s-hrt-om
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DennyC,

> Naravno da mi nepada napamet izbaciti ni laptop

 

Laptop možete posjedovati legalno i ako imate firmu. Inače ste po zakonu dužni u roku od 30 dana prijaviti posjed prijamnika i plaćati pristojbu.

 

3. V. navod iz posta #31 "2) Internet može služiti za razne stvari "

6. Glasine o tome su metoda zastrašivanja, tu taktiku su kopirali od BBC-a. Ljudi svašta vjeruju i lako je manipulirati njihovim emocijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam i ja jedno pitanje. Do koje mjere su ovlasti tih ljudi, nedavno sam odjavio pristrojbu, mislio sam to je samo TV, ali je ispalo da je to i mobitel i PC laptop radio, jer sad oni i na internetu imaju nekakve live sadržaje.

 

 

 

Naravno da mi nepada napamet izbaciti ni laptop niti mobitel iz stana.

 

dali si pristojbu odjavio preporučenom pošiljkom i sa povratnicom?

uz pismeno kojim odjavljeješ pristojbu mora biti i kopija prijave.

najbolj bi nilo kad bi pristojbu odjavio zbog propasti uređaja za koji plaćaš pristojbu (nemože se popraviti. potvrda od rtv servisera).

 

ne potpisuj papir koji ti nudi inkasator ili kontrolor HRT-a .

sa njima ne moraš ni razgovarati (ako nećeš). nesmiju ući u tvoju kuću/stan bez dozvole.

 

laptop ili PC bez instalirane RTV kartice nije prijemnik signala pa ne podliježe obveziiz Zakona o HRT-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Zadovoljstvo mi je javiti da sam opet u 10-ak godina dobio HRT na prekršajnom sudu odnosno oslobođen sam od optužbe.Bitna stavka sa kojom sam se aktivno branio je preporuka korisnika bobo3(kojem posebno zahvaljujem)i u mome primjeru je uticala na oslobađajuću presudu.U ispitivanju svjedoka-kontrolora HRT isti je izjavio,citiram:"Sjećam se navedene kontrole,vidio sam uključen TV,ravno do ulaznih vrata stana,okrivljenik je bio drzak,rekao je da je već bio na sudu i da će ići opet.Na upit suca izjavljujem;ja nisam na licu mjesta utvrđivao niti sam ikrivljenika pitao kada je nabavio sporni prijamnik jer do te faze nismo došli,on je zapravo zatvorio vrata od stana.

Ovo je izgleda bilo dovoljno jer u obrazloženju presude konstatirano da nema dokaza da je okrivljenik ostvario prekršaj koji mu se stavlja na teret.Također optužni prijedlog nije sastavljen sukladno čl.160.st.2.Prekršajnog zakonajer ne sadrži podatak o vremenu izvršenja prekršaja,odnosno nema podatka kada je prijamnik nabavljen.

Pouka ove presude je da se ne bojite jer eto dva puta sam dobio presudu HRT.Ovo su samo najosnovniji detalji iz ove presude koja inače ima 5 stranica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
, bobo3 je napisao:

@Toma1

Od kojeg datuma je Odluka o načinu kontrole plaćanja mjesečne pristojbe?

 

 

Verzija od 27.08.2015 čini se da ne vrijedi jer je objavljena samo na oglasnoj ploči HRT-a.

Starija verzija - neki dijelovi su poništeni presudom...

Pozdrav svima.

 

HRT je 18. lipnja donio novu odluku o kontroli plaćanja mjesečne pristojbe i načinu odjave prijamnika.

Koliko bi moglo koštati pokretanje ocjene zakonitosti pred Visokim upravnim sudom i tko snosi troškove?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, ilovrak je napisao:

Koliko bi moglo koštati pokretanje ocjene zakonitosti pred Visokim upravnim sudom i tko snosi troškove?

Gotovo  je nemoguće procijeniti visinu troškova postupka, jer ovise o samom tijeku postupka. U svakom slučaju, svaka stranka prethodno sama podmiruje troškove koje je prouzročila svojim radnjama. Na kraju postupka stranka koja izgubi spor u cijelosti snosi sve troškove spora. Ako stranka djelomično uspije u sporu, sud može, s obzirom na postignuti uspjeh, odrediti da svaka stranka snosi svoje troškove ili da se troškovi raspodijele razmjerno uspjehu u sporu. O troškovima spora sud može odlučiti zajedno s odlukom o glavnoj stvari ili posebnim rješenjem u roku od 15 dana od dana objave presude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
, sivko je napisao:

Obavijest da će bit pokrenut prek postupak ako ne platiš 240 kn?

Kako je utvrdio?

Bili su u stanu/kući?

 

Zapisnik ne moraš potpisat.

pozdrav Sivko.

ovdje bih se nadovezao svojim primjerom.

dobio sam poziv za sud temeljem prekršaja iz čl.47 Zakona o HRT.

postoji zapisnik u kojem kontrolor navodi vrijeme kontrole i svoje neposredno opažanje te u napomeni piše kako obveznik odbija potpisati zapisnik,sin je otvorio vrata,TV prijemnik radi,ostavio sam poruku korisniku,nije se javio.

I pošto me se tereti povreda čl.47.kao i čl.34 zakona o HRT isljučivo putem zapisnika koji se temelji na neistini jer u vrijeme kontrole i sastavljanja zapisnika sin mi je bio na poslu što je izvadio potvrdu u administraciji kod poslodavca odlučio sam se na odlazak na sud.

Pitanje

Dali je ta potvrda relevantni dokaz u pobijanju istinitosti zapisnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , puprek je napisao:

Dali je ta potvrda relevantni dokaz u pobijanju istinitosti zapisnika?

osim ako nemaš još kojeg sina koji nije bio na poslu :)

kad se uhvati u "laži" on će reci "mislio" sam da je sin,al to ne mijenja na činjenično stanje da mi je netko otvorio vrata i ja sam vidio da tv radi itd.itd...a šta će sudac onda odlučiti tko zna...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Mister-X je napisao:

osim ako nemaš još kojeg sina koji nije bio na poslu :)

kad se uhvati u "laži" on će reci "mislio" sam da je sin,al to ne mijenja na činjenično stanje da mi je netko otvorio vrata i ja sam vidio da tv radi itd.itd...a šta će sudac onda odlučiti tko zna...

Samo njega imam ali i to što veliš,odmah se priča može izokrenuti a onda je do suda. 

Problem je taj što smo se nas dvojica sreli dva tjedna prije i rekao sam mu da tu živimo ja i sin.

tako da je on znao tko je u kući.

Ali poanta svega je da stvarno tv-a nije bio. Planiram slikati ulaz u kuću( jer je samo hodnik) i ako krene izjavljivati nebuloze to i predočiti.Evo da se vidi.

IMG_20191118_174901.thumb.jpg.44487e2404a181febb7139467c16f344.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija