Jump to content
Sancy1303

Odricanje od obitelji

Preporučene objave

Bok! 

Molim da mi se pomogne jer imam zaista ne podnosljivu situaciju u obitelji. 

Ako je itko upucen u postupak kako se odreci obitelji, prezimena, srodstva I ikakvih obaveza prema istima bila bih jako zahvalna na informaciji.

Inace, do prije 10 godina da mi je netko rekao kako cu biti danas u situaciji  ovakvoga kova rekla bih mu da je lud. No, zivot ne bira.

Zahvaljujem unaprijed na pomoci.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Nekakav jednostavan i unificiran postupak na koji predmnjevam da aludirate u svome pitanju ne postoji. Nešto tipa oglasa u novinama da se odričete toga i toga, ne. Takovo što nema pravnog učinka. A prezime kao takovo prema Zakonu o osobnom imenu imate pravo promijeniti.

Podijeli ovu objavu

prije 5 sati , Sancy1303 je napisao:

Ako je itko upucen u postupak kako se odreci obitelji, prezimena, srodstva I ikakvih obaveza prema istima bila bih jako zahvalna na informaciji.

nije obitelj  stvar koju možeš odbaciti. znaš onu uzrečicu " krv nije voda"

prezime možeš mijenjati. raspitaj se u nadležnom matičnom uredu. ili udajom.

prema obitelji nemaš nikakve zakonske obveze osim ako se radi o malodobnom djetetu (čija si majka) i zakonskoj obvezi uzdržavanja.

prema bratu ili sestri nemaš nikakve zakonske obveze ali oni zakonski nisu obitelj. otac i majka nisu obitelj (zakonski).

u obitelj se ubrajaju roditelji(bračni par) i dijete/ca.

prema roditeljima imaš obveze ako su te uzdržavali i brinuli se  o tebi ali samo ako  nemaju dovoljno sredstava za  plaćanje pomoći ili svoje uzdržavanje, i to u granicama svojih mogućnosti. 

Uređeno od bovu

Podijeli ovu objavu

Osobno ime možete promijeniti (ako ste punoljetna) jer je to vaša dispozicija (što su i momci napomenuli), a ovo ostalo osim nekog duševog mira neće imati nikakve pravne konzekvence niti postoji kakav postupak kojim biste to mogla učiniti.

Ako su stvari već doista otišle iza točke povratka i nema ni teoretske šanse da se odnos pokuša sanirati, onda se jednostvno maknite iz društva ljudi koji vam smetaju, prekinite ikakav kontakt s njima i živite svoj život kao da ih nema.

Podijeli ovu objavu

Zanima me da li je moguce odreci se roditelja koji je u invalidskoj mirovini (psihicka bolest), ali je taj roditelj pokretan. 

U obitelji ta osoba ima jos jedno dijete, ima bracu i sestre zive. 

Mora li drugo dijete brinuti financijski za tog roditelja (koji ga je zlostavljao i zataskao zlostavljanje od strane drugog clana obitelji, to zlostavljanje nije prijavljeno policiji niti socijalnim radnicima).

Hvala. 

Podijeli ovu objavu

, Sancy1303 je napisao:

Bok! 

Inace, do prije 10 godina da mi je netko rekao kako cu biti danas u situaciji  ovakvoga kova rekla bih mu da je lud. No, zivot ne bira.

Zahvaljujem unaprijed na pomoci.

Postovana! Razgovor, ljubav, tolerancija i dobro, dobro zdravlje u 2018.

Poslije kise dolazi sunce.

LP

Podijeli ovu objavu

, Sancy1303 je napisao:

Za sve postoje granice, pa tako i za trpljenje raznih situacija, pa i u obitelji.

Niste naveli o čemu je riječ, zlostavljanju, iskorištavanju ili...ako je zbilja loše obratite se djelatniku centra, koji može pomoći uputama,savjetom..od koga trpite pritisak, muža, roditelja ? Iz kojih razloga ? 

Podijeli ovu objavu

, Draganec je napisao:

.Postovana! Razgovor, ljubav, tolerancija i dobro, dobro zdravlje u 2018.

Poslije kise dolazi sunce.

Poštovani Draganec u potpunosti se slažem sa Vama i Vašim razmišljanjima, pa kamo bi to prošlo kad bi postojala kakva pravna mogućnost odreći se svojih roditelja, rodbine i svih svojih predaka, svaki dan u svakoj obitelji dolazi do nekih trzavica, poglavito u današnjim teškim vremenima, pa više bi bilo tih i takvih koji bi pribjegli odricanju od obitelji, nego rastva braka kojih, nažalost, nikad nije bilo više nego u današnje vrijeme...

Uređeno od Željac047

Podijeli ovu objavu

, Wanksta je napisao:

Za sve postoje granice, pa tako i za trpljenje raznih situacija, pa i u obitelji.

Da, al ne postoje pravni osnovi odricanja od obitelji i obiteljskih korijena, srodstva isl., jedino od supružnika rastavom braka...

Uređeno od Željac047

Podijeli ovu objavu

, PlavaPustinja je napisao:

Zanima me da li je moguce odreci se roditelja koji je u invalidskoj mirovini (psihicka bolest), ali je taj roditelj pokretan. 

U obitelji ta osoba ima jos jedno dijete, ima bracu i sestre zive. 

Mora li drugo dijete brinuti financijski za tog roditelja (koji ga je zlostavljao i zataskao zlostavljanje od strane drugog clana obitelji, to zlostavljanje nije prijavljeno policiji niti socijalnim radnicima).

Hvala. 

Da li ste uspjeli naći odgovor na to pitanje? Zanima me ista stvar ali ne mogu pronaći informacije.

Podijeli ovu objavu

, Imeimeime je napisao:

Da li ste uspjeli naći odgovor na to pitanje? Zanima me ista stvar ali ne mogu pronaći informacije.

U kojem smislu mislite kada spominjete ˝odricanje˝? Mislite na oslobađanje obveze uzdržavanja roditelja ili?

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Napravi novi...