Jump to content

Specijalna Policija - HRVI Čin


Zeljkorezicx

Preporučene objave

Poštovani prijatelji,

zanimam se za navedeno jer nigdje nisam mogao naći odgovor pa pokrećem ovu temu.

Umirovljen sam kao branitelj 2007.g. bez hrvi (zakasnio), dobio na osnovu bolesti (PTSP) invalidsku mirovinu.

Žalio se na sve distance HR pravosuđa te na kraju završio na međunarodnom sudu za ljudska prava u Strasbourgu.

Predmet nije odbačen nego došao na treću (završnu) distancu i u tijeku rasprave se donio novi zakon o braniteljima gdje sud prekida razmatranje predmeta te

obzirom na novi zakon nalaže da sada (2018.g.) podnesem novi zahtjev i kako ne postoji nikakva prepreka, neka ministarstvo donese riješenje za HRVI (jer im je izgovor bio da isključivo ne mogu zbog zakona koji je istekao dati HRVI, te da ne osporavaju moju bolest na temelju domovinskog rata).

Podnosim zahtjev, prilažem dokumentaciju i nakon zakonskog procesa prvo "privremeno" prošli mjesec sam dobio HRVI 20% stalno.

Obzirom da sam dragovoljac DR, 100% borbeni sektor, bio pripadnik SJP MUP-a, imam policijski čin.

Moji suborci (doduše prije 2006.g.) su ostvarili pravo da se čin prevede u vojni i kao pričuvni pripadnik ostvarili pravo u obračunu na čin časnički namjesnik.

Molim sve koji se razumiju ili imaju informaciju/iskustvo, je li moguće danas ostvariti tu pogodnost?

Isto tako sam malo zbunjen šta sada, nakon što imam HRVI 20% - stalno, raditi sa obračunom mirovine?

Ne znam je li trebam preko obiteljske liječnice tražiti po nekom obrascu novi izračun, je li ići osobno u mirovinsko i podnjeti zahtjev?

Koju svu dokumentaciju trebam priložiti u ovom slučaju?

Čak u starom obračunu (kod prve invalidske mirovine bez HRVI) nisu uračunali moj vojnički čin razvodnika nego samo obračun napravili po vojniku. Tada, obzirom da nisam imao HRVI nisam ni mogao dobiti čin časničkog namjesnika, za što je bio uvjet HRVI.

Čitajući zakon o HB sam vidio da imam pravo na najpovoljniji izračun mirovine ukoliko se pojavljuju više faktora za izračun, je li to vrijedi i danas za moj slučaj??

Šta biste vi napravili na mom mjestu?

Zahvalan sam unaprijed svima na pomoći oko mog slučaja!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Zeljkorezicx je napisao:

Hvala,

Je li taj postupak ja pokrećem ili on treba ići automatski?

Ako ga ja pokrećem, šta sve ja moram učiniti obzirom da i dragovoljački dodatak nije do sada uračunat, ne primam ga.

Ima dosta nepoznanica koje mogu iči vama u prilog niste naveli u kojoj ste invalidskoj mirovini prof. ili opča dali ste dobili omjer rat/mir kad ste odlazili u mirovinu. Ako ste bili u specijalnoj policiji imate pravo na čin policajac ili desetnik?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 02. 11. 2023. u 16:02, huskyCRO je napisao:

Ima dosta nepoznanica koje mogu iči vama u prilog niste naveli u kojoj ste invalidskoj mirovini prof. ili opča dali ste dobili omjer rat/mir kad ste odlazili u mirovinu. Ako ste bili u specijalnoj policiji imate pravo na čin policajac ili desetnik?

Invalidska mirovina prof. Nemam omjer rat/mir, meni bar nije poznat. Nigdje ne pise. Ne znam na koji cin imam pravo. Bio sam pricuvni SJP. Moji suborci iz pricuve su dobili cin casnicki namjesnik, aktivni cin satnika-svi.

Medjutim neki dan sam zvao pravnika u mirovinskom, on tvrdi da toga vise nema...da je to bilo ako odlazis iz sluzbe u mirovinu i da se to ukinulo...

Citajuci zakon o braniteljima, cl.52, pise da svaki branitelj ima pravo na najpovoljniji izracun. Ako je to meni najpovoljnije, sta onda - nema vise toga??

Ja sam imao cin policajac!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Zeljkorezicx je napisao:

Invalidska mirovina prof. Nemam omjer rat/mir, meni bar nije poznat.

pa piše ti u riješenju......

ako imaš omjer onda samo trebaš odnijeti riješenje o hrvi i pravi se novi obračun (iako možeš praviti i obradu radi opče ili povećanja omjera)

ako nemaš omjer onda moraš kod doktora opče prakse praviti novu obradu i priložiti nove nalaze pa ponovo na mirovinsku komisiju da ti odrede omjer u svezi rata ,pa ako je stanje gore možda dobiješ i opču

prije 15 sati , Zeljkorezicx je napisao:

Moji suborci iz pricuve su dobili cin casnicki namjesnik

nisu dobijali časnički namjesnik nego viši policijski narednik koji se prevodi u stožerni narednik

to je bilo prije tako (neznam dal je to i sad tako,ali to rješava MUP tako da im predaš zahtjev sa hrvi i da ti treba za obračun mirovine)

međutim i prije je bio problem kad je branitelj umirovljen ,pa nakon par godina dobije invalidnost mirovinsko nije priznavalo taj čin jer se priznavalo samo onima koji idu u mirovinu i prilože taj čin

tako da mislim da imaš male šanse za taj čin

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Zeljkorezicx je napisao:

Hvala na odgovoru!!

nema na čemu ,za prvi dio odgovora sam siguran,a ovo oko čina sam naveo kako je bilo prije nekoliko godina tako da se ipak još malo raspitaš kako je danas u mup-u za čin,pa ako ti oni kažu da bi ga mogao dobiti,onda u mirovinskom dal će ti ga priznati,pa čak i to moraš dodatno provjeriti jer nekad ne dobiješ pravu ili točnu informaciju.....npr tebi je rekao da se nekad to dobijalo kad ideš iz službe ,što nije točno jer dobijali su svi koji su išli u mirovinu sa hrvi-em bez obzira kad je napustio mup

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izgleda da su oni meni bez vojnog dijela dali mirovinu, po ZOMO (nemam u blizini dokumentaciju pa ne mogu sada provjeriti).

Moje misljenje (sad jesam li u pravu ili ne ne znam) je da ako jedan dobije - svi trebaju/moraju dobiti!

Mislim da je pitanje inace je li protuustavno!

Mislim da je sve vjerojatnije da cu uzeti odvjetnika koji da me zastupa kako bi sve dobio....ako nista drugo pravno savjetovao. I to ne njihov besplatni nego odvjetnik mog povjerenja koji ce se angazirati za to i ponajprije meni protumaciti vazeci zakon!

Ja sigurno nisam ratovao da bi zaradjivao, ali ako zakon kaze da me sljeduje, onda ocekujem to i da dobijem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Zeljkorezicx je napisao:

Izgleda da su oni meni bez vojnog dijela dali mirovinu, po ZOMO (nemam u blizini dokumentaciju pa ne mogu sada provjeriti).

ono što možeš napraviti i bez odvjetnika je da sad tražiš novu obradu kod svog liječnika s obzirom da imaš hrvi tako da dobiješ i dio u svezi rata ,ali moraš imati i novu dokumentaciju .......iako čak i tada možeš iako dobiješ dio u svezi rata da ostaneš na istoj mirovini jer u zadnje vrijeme daju male postotke u svezi rata,pa opet završiš na nekakvoj minimalnoj braniteljskoj mirovini,ali vrijedi pokušati

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I mislim sluzbeno sve pokrenuti, pravno se posavjetovati pa sacekati ishod.

Ukoliko bude negativan odvjetnika angazirati da to izgura, ukoliko odvjetnik ne vidi ranije zakonske prepreke koje mogu biti protivne svemu sto mislim da trebam dobiti.

Isto tako se pitam kako biti hrvi a imati 0% vojni dio kada jasno pise u nalazima da je bolest posljedica rata??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 54 minuta, Zeljkorezicx je napisao:

Da, poslije roka. 2007.g.

pa zato i nemaš u svezi rata ništa,već civilnu mirovinu (iako su jedan kraći period branitelji dobijali u svezi rata i koji nisu imali hrvi)....međutim ti nisi dobio i sad da dobiješ moraš napravit novu obradu kod dr.opče prakse

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mozda nije za ovu temu pitanje, ali informativno, ako netko zna! Kako ce podrucni odjel MORH-a pronaci platnu listu od prije 31 god. iz samih pocetaka NOCZ i ZNG-a za potrebe Mirovinskog, nekom tko je napustio postrojbu eventualno prije nego su pravilno evidentirane liste od placa ili se naiđe na problem sa pronalaskom platnog lista? Ili postoji tablica pa, ako uz ime nema cina pise se vojnik prema tablici kao u zakonu o ZOHBDR i to salje mirovinskom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Mister-X je napisao:

nema na čemu ,za prvi dio odgovora sam siguran,a ovo oko čina sam naveo kako je bilo prije nekoliko godina tako da se ipak još malo raspitaš kako je danas u mup-u za čin,pa ako ti oni kažu da bi ga mogao dobiti,onda u mirovinskom dal će ti ga priznati,pa čak i to moraš dodatno provjeriti jer nekad ne dobiješ pravu ili točnu informaciju.....npr tebi je rekao da se nekad to dobijalo kad ideš iz službe ,što nije točno jer dobijali su svi koji su išli u mirovinu sa hrvi-em bez obzira kad je napustio mup

Sad je tako. Dobiju jedino oni koji u mirovinu idu iz službe, postoji pravilnik do kojeg ne možeš doći. Podnio sam zahtjev prije godinu-dvije i dobio takav odgovor. Ako netko zna drugačije neka nam kaže, i ja bih volio dobiti to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl.52 zakona o braniteljima jasno kaze da se uzima tebi najpovoljniji izračun u obzir.

Ja se ne mislim tek tako na izgovor nekog sluzbenika i njegove priče dati otkantati... zato i mislim paralelno sa zahtjevom ići se pravno savjetovati i čuti šta na sve kaže odvjetnik.

Na riješenje, ukoliko nije uzet čin u obzir, idem preko odvjetnika na žalbu.

Jednostavno ako nas dvojica imamo isti ratni put i provedeno vrijeme u istoj postrojbi, je li ustavno da ja dobijem čin prije 10g. a tebi se odbija? Ako je jedan dobio-moraju svi imati na to pravo. To je moj stav i zato idem svojim planom da se savjetujem (ne kazem da sam u pravu ali neka mi pravni stručnjak to rastumači).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 01. 11. 2023. u 13:13, Zeljkorezicx je napisao:

Poštovani prijatelji,

zanimam se za navedeno jer nigdje nisam mogao naći odgovor pa pokrećem ovu temu.

Umirovljen sam kao branitelj 2007.g. bez hrvi (zakasnio), dobio na osnovu bolesti (PTSP) invalidsku mirovinu.

Žalio se na sve distance HR pravosuđa te na kraju završio na međunarodnom sudu za ljudska prava u Strasbourgu.

Predmet nije odbačen nego došao na treću (završnu) distancu i u tijeku rasprave se donio novi zakon o braniteljima gdje sud prekida razmatranje predmeta te

obzirom na novi zakon nalaže da sada (2018.g.) podnesem novi zahtjev i kako ne postoji nikakva prepreka, neka ministarstvo donese riješenje za HRVI (jer im je izgovor bio da isključivo ne mogu zbog zakona koji je istekao dati HRVI, te da ne osporavaju moju bolest na temelju domovinskog rata).

Podnosim zahtjev, prilažem dokumentaciju i nakon zakonskog procesa prvo "privremeno" prošli mjesec sam dobio HRVI 20% stalno.

Obzirom da sam dragovoljac DR, 100% borbeni sektor, bio pripadnik SJP MUP-a, imam policijski čin.

Moji suborci (doduše prije 2006.g.) su ostvarili pravo da se čin prevede u vojni i kao pričuvni pripadnik ostvarili pravo u obračunu na čin časnički namjesnik.

Molim sve koji se razumiju ili imaju informaciju/iskustvo, je li moguće danas ostvariti tu pogodnost?

Isto tako sam malo zbunjen šta sada, nakon što imam HRVI 20% - stalno, raditi sa obračunom mirovine?

Ne znam je li trebam preko obiteljske liječnice tražiti po nekom obrascu novi izračun, je li ići osobno u mirovinsko i podnjeti zahtjev?

Koju svu dokumentaciju trebam priložiti u ovom slučaju?

Čak u starom obračunu (kod prve invalidske mirovine bez HRVI) nisu uračunali moj vojnički čin razvodnika nego samo obračun napravili po vojniku. Tada, obzirom da nisam imao HRVI nisam ni mogao dobiti čin časničkog namjesnika, za što je bio uvjet HRVI.

Čitajući zakon o HB sam vidio da imam pravo na najpovoljniji izračun mirovine ukoliko se pojavljuju više faktora za izračun, je li to vrijedi i danas za moj slučaj??

Šta biste vi napravili na mom mjestu?

Zahvalan sam unaprijed svima na pomoći oko mog slučaja!!

Pozdrav

Otišao sam u mirovinu 2011 .imao sam HRVI ,ali do čina je bilo teško doći jer sam ga tražio na pogrešnim mjestima ,svi su rekli da je to pravo davno nestalo. Skoro i odustao ...Treba direktno otići u kadrovsku policije u kojoj ste bili i obavezno tražiti ratni put i čin . Mislim da bi vi trebali ići ponovo na vještačenje jer HRVI nije isto što i omjer rat-mir . Ukoliko imate sviježu dokumentaciju , trebate otići kod pravnika u mirovinsko i raspitati se . Dodatno nazvati pravnika u nekom drugom gradu npr Zagrebu ,pa vidjeti jel im se slažu mišljenja . Do vještačenja treba nabaviti čin i ratni put i na vještačenju tražiti spis na uvid . Išao sam na vještačenje 3 puta i nikad nije bila kompletna dokumentacija koju sam predao . Ne znam što se do sad mijenjalo i ima li uopće smisla 2023. Ovo što sam napisao . 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Pa ja sam zvao prije 2 dana kadrovski odjel PU i razgovarao sa osobom koja obrađuje dokumentaciju.

On kaže da ja ne pokrećem za čin nego mirovinsko.

Ja trebam skupiti dokumentaciju za pokretanje postupka novog izračuna mirovine. Mirovinsko onda šalje zahtjev za čin, pa nadležna PU sa potvrdama nadležne PU šalje u komisiju u ministarstvo u ZG, tamo komisija određuje čin - prevodi ga u vojni te šalje riješenje natrag u mirovinsko koji dalje na temelju čina pokreće izračun. Rekao mi je: " vjerujte, znam šta govorim. Radim taj posao preko 20g."

Pravnika sam zvao pa mi je rekao da toga više nema odavno...da zaboravim.

Ali da mogu ići tražiti čin i predati pa dobiti pismeno odgovor...

To je i okidač koji me naveo na razmišljanje uzeti odvjetnika!

Meni nije žao platiti tako nešto kako bih dobio nešto što ću imati cijeli život. Naravno, ponovo naglašavam da ne znam jesam li u pravu i ne tvrdim ništa ali probat ću...

Kada pokrenem sve i razgovaram sa odvjetnikom objavljujem update svog iskustva.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 07. 11. 2023. u 14:18, Zeljkorezicx je napisao:

Jednostavno ako nas dvojica imamo isti ratni put i provedeno vrijeme u istoj postrojbi, je li ustavno da ja dobijem čin prije 10g. a tebi se odbija? Ako je jedan dobio-moraju svi imati na to pravo. To je moj stav i zato idem svojim planom da se savjetujem (ne kazem da sam u pravu ali neka mi pravni stručnjak to rastumači).

a da li je ustavno da branitelji iz istih postrojbi dobiju na komisijama različite omjere ,pa jedan dobije 20% a drugi 100% pa jedan ima mirovinu 3000kn a drugi 10000kn.....sve je to moj kolega igra bez granica...

evo ti primjer iskustva od prije kad su se sigurno dobijali činovi za specijalnu policiju ( stožerni narednik)

odemo ja i kolega skoro istovremeno na mirovinsku komisiju (obojica još nismo imali hrvi jer je bio u rješavanju) ,s obzirom da nismo imali hrvi vještaće nas kao civile i mene odbije drugostupanjska ( tad mi vještak kaže budi sretan što su te odbili) ,a kolega dobije civilnu mirovinu.....nakon par mjeseci obojica dobijemo hrvi i ponovo radimo mirovinsku obradu i ja dobijam pozitivno rješenje o mirovini sa postotkom u svezi rata ,kao i on da iz civilne prelazi u braniteljsku...i sad tu nastade problem oko čina...meni ga bez problema priznaše ,a njemu ne jer čin navodno mora biti sa datumom umirovljenja ,a s obzirom da je on umirovljen (civilno) prije nisu mu htjeli u mirovinskom priznati taj čin....neznam dal je to bilo nečije neznanje ili pravilo ,niti znam dal je to ikad riješio...

znači i tada je bilo problema,a s obzirom da si ti već u mirovini moga bi se dogoditi slična situacija,ako uoče i postoje više ti činovi .....pa ako ikad riješiš bilo bi dobro da i napišeš iskustvo koje možda netko bude trebao...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 07. 11. 2023. u 14:18, Zeljkorezicx je napisao:

Čl.52 zakona o braniteljima jasno kaze da se uzima tebi najpovoljniji izračun u obzir.

Ja se ne mislim tek tako na izgovor nekog sluzbenika i njegove priče dati otkantati... zato i mislim paralelno sa zahtjevom ići se pravno savjetovati i čuti šta na sve kaže odvjetnik.

Na riješenje, ukoliko nije uzet čin u obzir, idem preko odvjetnika na žalbu.

Jednostavno ako nas dvojica imamo isti ratni put i provedeno vrijeme u istoj postrojbi, je li ustavno da ja dobijem čin prije 10g. a tebi se odbija? Ako je jedan dobio-moraju svi imati na to pravo. To je moj stav i zato idem svojim planom da se savjetujem (ne kazem da sam u pravu ali neka mi pravni stručnjak to rastumači).

Rješenje o HRVI, potvrdu PU o činu,  ustrojbenom mjestu i funkciji poslati na mirovinsko i zatražiti novi obračun mirovine.. Još nešto, zaboravi na dva čina gore.. U međuvremenu se puno toga zakonski izmijenilo, tako da je sve u skladu sa Ustavom.. I za kraj, nadati se što povoljnijem rješenju vezanom za omjer rat / mir...S obzirom na protek vremena, jako teško da će taj omjer biti veći u odnosu na postotak HRVI...Ne zvuči motivacijski , ali tako je to danas.. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Darko96 je napisao:

Rješenje o HRVI, potvrdu PU o činu,  ustrojbenom mjestu i funkciji poslati na mirovinsko i zatražiti novi obračun mirovine.. Još nešto, zaboravi na dva čina gore.. U međuvremenu se puno toga zakonski izmijenilo, tako da je sve u skladu sa Ustavom.. I za kraj, nadati se što povoljnijem rješenju vezanom za omjer rat / mir...S obzirom na protek vremena, jako teško da će taj omjer biti veći u odnosu na postotak HRVI...Ne zvuči motivacijski , ali tako je to 

Hvala,

Jesu tebi priznali nedavno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Zeljkorezicx je napisao:

Hvala,

Jesu tebi priznali nedavno?

još prije par godina, ali se koliko je meni poznato u međuvremenu ništa nije promijenilo...Nije mi jasna mirovina zbog profesionalne bolesti, bez omjera rat i mir ... Znači, sto posto civilna mirovina...Koliko je meni poznato, na taj način se zbrinjavao višak onih koji se nisu uklapali u nove ustrojbene planove, pod uvjetom da ispunjavaju određene zakonske kriterije ..

Zbog nezadovoljstva, neki su tek nakon umirovljenja ganjali raznorazne papire, invalidnost, činove itd ..Eh, ima tu puno svega i svačega, što zapravo ne čudi s obzirom na nasljeđe sustava, gdje se mnogo toga rješavalo po principu snađi se druže...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Zeljkorezicx je napisao:

Pozdrav,

Pa ja sam zvao prije 2 dana kadrovski odjel PU i razgovarao sa osobom koja obrađuje dokumentaciju.

On kaže da ja ne pokrećem za čin nego mirovinsko.

Ja trebam skupiti dokumentaciju za pokretanje postupka novog izračuna mirovine. Mirovinsko onda šalje zahtjev za čin, pa nadležna PU sa potvrdama nadležne PU šalje u komisiju u ministarstvo u ZG, tamo komisija određuje čin - prevodi ga u vojni te šalje riješenje natrag u mirovinsko koji dalje na temelju čina pokreće izračun. Rekao mi je: " vjerujte, znam šta govorim. Radim taj posao preko 20g."

Pravnika sam zvao pa mi je rekao da toga više nema odavno...da zaboravim.

Ali da mogu ići tražiti čin i predati pa dobiti pismeno odgovor...

To je i okidač koji me naveo na razmišljanje uzeti odvjetnika!

Meni nije žao platiti tako nešto kako bih dobio nešto što ću imati cijeli život. Naravno, ponovo naglašavam da ne znam jesam li u pravu i ne tvrdim ništa ali probat ću...

Kada pokrenem sve i razgovaram sa odvjetnikom objavljujem update svog iskustva.

 

mirovinsko nema baš ništa sa tvojim činom, niti ga mogu dodijeliti a niti oduzeti ..To sve dolazi iz postrojbe zajedno sa drugom dokumentacijom  za umirovljenje..Ako nakon dobivanja rješenja iz mirovinskog uočiš nešto što se ne uklapa u vjerodostojan sadržaj, piše se žalba i traži novi izračun... Dodijela činova su daleka prošlost, kada su se u pravilu dijelilli braniteljima ovisno o težini ozljeda i posmrtno poginulim braniteljima..Znam ljude koji su iz sustava otišli još davne 2005. godine, i to sa statusom HRVI, ali ni jedan od njih nije dobio nikakav čin iznad osobnog čina ili ustrojbenog mjesta.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja i ne očekujem niti dva čina više, niti počasan čin.

Bio sam prčuvni specijalac sa činom policajac.

Neka to prebace u vojni čin i naprave obračun i ja zadovoljan.

Samo meni kadrovska iz PU ne želi (bar je na telefonu tako rekao) dati potvrdu nego to službeno mora tražiti mirovinsko.

Sad kada krenem, vidjet ću kako je u praksi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Darko96 je napisao:

mirovinsko nema baš ništa sa tvojim činom, niti ga mogu dodijeliti a niti oduzeti ..To sve dolazi iz postrojbe zajedno sa drugom dokumentacijom  za umirovljenje..Ako nakon dobivanja rješenja iz mirovinskog uočiš nešto što se ne uklapa u vjerodostojan sadržaj, piše se žalba i traži novi izračun... Dodijela činova su daleka prošlost, kada su se u pravilu dijelilli braniteljima ovisno o težini ozljeda i posmrtno poginulim braniteljima..Znam ljude koji su iz sustava otišli još davne 2005. godine, i to sa statusom HRVI, ali ni jedan od njih nije dobio nikakav čin iznad osobnog čina ili ustrojbenog mjesta.

 

Činova iznad prilikom umirovljenja zbog bolesti nema još od 2000.samo oni koji su ranjeni i policajci iz sustava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sustav Mup nije mijenjao pravilnik iz 2015 god o prevođenju zvanja u činove. Neke moje kolege su tokom 2022 g dobili cinove. Samo što su otišli prije u mup mirovinu, pa su naknadno dobili hrvi. Hzmo je po rješenju o hrvi to tražio od mup. Samo je još nepoznanica o podizanju 2 čina, ako si još uvijek u sustavu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Zeljkorezicx je napisao:

Ja i ne očekujem niti dva čina više, niti počasan čin.

Bio sam prčuvni specijalac sa činom policajac.

Neka to prebace u vojni čin i naprave obračun i ja zadovoljan.

Samo meni kadrovska iz PU ne želi (bar je na telefonu tako rekao) dati potvrdu nego to službeno mora tražiti mirovinsko.

Sad kada krenem, vidjet ću kako je u praksi...

Kolega,i ja sam bio u pricuvi sjp,dobit ces cin desetnika,vise se nede po potvrdu u mup nego mirovinsko salje upit,sluzbeno,dok se ne promjeni ukaz o cinovima iz 2015. nema  nam dva cina gore,lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, orao je napisao:

Kolega ovdje nitko i ne spominje 2 cina gore. Toga nema.

Ovdje je rijec je li priznaju bilo koji cin dobitkom hrvi?

Ako odlazis u mirovinu cinom policajac iz sluzbe - prevodi se u desetnik.

Ako si hrvi prevodi se u stozerni narednik.

Neka me netko ispravi ako nisam dobro shvatio...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, Zeljkorezicx je napisao:

 

Nisam sve pročitao što su ljudi pisali. Samo sam se referirao na zadnjem komentaru a tiče se zvanja-činova. I meni su rekli u pravnoj službi za branitelje da to više ne postoji. Eto moj kolega koji je išao u mup mirovinu još 2012 g dobio proslu godinu rješenje hrvi. 

Hzmo mu je po zvrsenom vještačenju tražio od mup prevođenje njegovog zvanja dok je bio u službi. Iz Pu su ga zvali da dostavi rješenje hrvi. Oni kad su to odradili šalju nazad na hzmo, koje onda pišu novo rješenje o mirovini. Bio je pol.insp i dobio casnicki namjesnik.

To o 2 čina ćemo uskoro saznati zato što je to istim pravilnikom predviđeno.

Rijetko tko još ima hrvi a da je uniformi.  Znaci to bi trebalo vrijediti samo za one koji se još vode u sustavu. Ostali dobivaju zvanje koje su imali. 

Živi bili pa vidjeli 🤗

uređeno: od Nixon1973
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 minuta, orao je napisao:

Nisi dobro shvatio,da si prije 2015te imo hrvi dobio bi cin stozerni narednik,jer je to 2 cina gore,posto si dobio hrvi poslje 2015. bez obrida na vas hrvi , ostaje cin desetnika

Vidio sam rješenje 1 kolege koji je po pravilniku iz 2015 g dobio 2 čina gore. Rješenje mu izdano 2021 god. On je bio u sustavu, ali je imao i hrvi za stalno. 

Da li se šta promjenilo od tad ne znam, ali ču uskoro saznati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 25 minuta, Nixon1973 je napisao:

Vidio sam rješenje 1 kolege koji je po pravilniku iz 2015 g dobio 2 čina gore. Rješenje mu izdano 2021 god. On je bio u sustavu, ali je imao i hrvi za stalno. 

Da li se šta promjenilo od tad ne znam, ali ču uskoro saznati.

Ako je bio u sustavu ima pravo,problem smo mi koji nismo u suatavu a dobili smo hrvi poslje 2015.,sad jedan dio ima cin stozernog narednika  ,a drugi desetnika,,zbog tog ukaza nemamo svi ista prava,dali je ovo po ustavu ili ne,ne znam 

uređeno: od orao
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, orao je napisao:

Ako je bio u austavu ima pravo,problem smo mi koji nismo u suatavu a dobili smo hrvi poslje 2015.,sad jedan dio ima cin stozernog narednika  ,a drugi desetnika,,zbog tog ukaza nemamo svi ista prava,dali je ovo po ustavu ili ne,ne znam 

Kolega na žalost ima puno nepravde 

Osobno ja ostajem bez otpremnine koja mi se oduzima jer imam hrvi.  U inv mirovini otpremnina nije predviđena jer ptsp nije profesionalna bolest. 

Otpremnina je predviđena za ozljedu na radu i prof.bolest

Eto jedna caka i ostaješ bez onog šta si godinama u uniformi zaslužio. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 30 minuta, buda2 je napisao:

2005.su mi tako obrazložili u ministarstvu branitelja.

pogrešno su ti obrazložili niti su nadležni.....2005 su činovi išli bez problema ( za pripadnike spec policije bez obzira dal su pričuvni ili aktivni niti je bilo bitno dal su iz službe ) jedino je bilo bitno da je dobio mirovinu i da ima hrvi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 09. 11. 2023. u 21:41, Nixon1973 je napisao:

Kolega na žalost ima puno nepravde 

Osobno ja ostajem bez otpremnine koja mi se oduzima jer imam hrvi.  U inv mirovini otpremnina nije predviđena jer ptsp nije profesionalna bolest. 

Otpremnina je predviđena za ozljedu na radu i prof.bolest

Eto jedna caka i ostaješ bez onog šta si godinama u uniformi zaslužio. 

 

Jesi siguran da ostaješ bez otpremnine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , sivko je napisao:

Jesi siguran da ostaješ bez otpremnine?

Čl.21 Zakon o Policiji
Pol.sluzbeniku kojem prestaje državna služba radi stjecanja prava na inv.mirovinu zbog ozljede na radu ili prof.bolesti, pripada pravo na neto iznos otpremnine u visini prosječne mjesecne neto place isplaćene po zaposlenom u pravnim osobama u RH utvrdenoj od strane Državnog zavoda za statistiku, a za razdoblje sijecan-kolovoz prethodne godine, uvećane 12 puta.

(Prema Zakonu ptsp nije na listi profi bolesti ) 

Ptsp se definira kao civilna bolest. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Nixon1973 je napisao:

Čl.21 Zakon o Policiji
Pol.sluzbeniku kojem prestaje državna služba radi stjecanja prava na inv.mirovinu zbog ozljede na radu ili prof.bolesti, pripada pravo na neto iznos otpremnine u visini prosječne mjesecne neto place isplaćene po zaposlenom u pravnim osobama u RH utvrdenoj od strane Državnog zavoda za statistiku, a za razdoblje sijecan-kolovoz prethodne godine, uvećane 12 puta.

(Prema Zakonu ptsp nije na listi profi bolesti ) 

Ptsp se definira kao civilna bolest. 

 

Meni su ptsp priznali kao ratni ptsp i cijelo vrijeme dok sam bio na bolovanju, dobivao sam 100% plaću.

Ptsp može biti i civilni , ne samo ratni . Npr. ptsp od prometne nesreće ili ptsp od potresa...

Sve zavisi od čega je ptsp utvrđen.

prije 1 minutu, Kompa je napisao:

Meni su ptsp priznali kao ratni ptsp i cijelo vrijeme dok sam bio na bolovanju, dobivao sam 100% plaću.

Ptsp može biti i civilni , ne samo ratni . Npr. ptsp od prometne nesreće ili ptsp od potresa...

Sve zavisi od čega je ptsp utvrđen.

Inače,  u mirovinu sam otišao iz sustava mupa, a čija mi je komisija ptsp kategorizirala kao ozljedu na radu , a tijekom domovinskog rata. Znači,  mup je ptsp priznao kao ozljedu na radu.  Godina 2007.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, Kompa je napisao:

Meni su ptsp priznali kao ratni ptsp i cijelo vrijeme dok sam bio na bolovanju, dobivao sam 100% plaću.

Ptsp može biti i civilni , ne samo ratni . Npr. ptsp od prometne nesreće ili ptsp od potresa...

Sve zavisi od čega je ptsp utvrđen.

Imam i ja svu dokumentaciju. Poslije Oluje se počeo liječiti po osnovi ptsp-rat. Socijalni naknada 100% vezano za rat, i rješenje mup bolest iz uniforme.

Koliko ja znam uniforma nije civilstvo.

Ali to vještake puno ne zanima. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Nixon1973 je napisao:

Imam i ja svu dokumentaciju. Poslije Oluje se počeo liječiti po osnovi ptsp-rat. Socijalni naknada 100% vezano za rat, i rješenje mup bolest iz uniforme.

Koliko ja znam uniforma nije civilstvo.

Ali to vještake puno ne zanima. 

Ne znam. 

Ja pišem kako je meni bilo. 

Znači,  pripadnik sjp od 1993, mirovina 2007. 

Sve komisije mi priznale ptsp kao posljedicu rata.

To je moje iskustvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, Kompa je napisao:

Ne znam. 

Ja pišem kako je meni bilo. 

Znači,  pripadnik sjp od 1993, mirovina 2007. 

Sve komisije mi priznale ptsp kao posljedicu rata.

To je moje iskustvo.

Vještačenja koja se sad radu nemaju veze s ničim. 

Ne gledaju dokumentaciju, a sve skupa traje par min. 

Osporava se bolest vezana za rat zbog proteka vremena, unose se krivi podaci u rješenja, i cijeli postupak se gleda produžiti unedogled.

Osobno sam pričao s jednim eminentnim starim psihijatrom čije mišljenje ima težinu.

Kazao mi je da njega kao dr. zanima dokumentacija, nalazi koji povezuju bolest s ratom.

Ili si bolestan vezano za rat, ili nisi nema između. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 35 minuta, Nixon1973 je napisao:

Vještačenja koja se sad radu nemaju veze s ničim. 

Ne gledaju dokumentaciju, a sve skupa traje par min. 

Osporava se bolest vezana za rat zbog proteka vremena, unose se krivi podaci u rješenja, i cijeli postupak se gleda produžiti unedogled.

Osobno sam pričao s jednim eminentnim starim psihijatrom čije mišljenje ima težinu.

Kazao mi je da njega kao dr. zanima dokumentacija, nalazi koji povezuju bolest s ratom.

Ili si bolestan vezano za rat, ili nisi nema između. 

 

Samo da se nadovežem na Nixona..

Nixone, totalno si u pravu, bio sam na vještačenju u 7 mj.ove god. Bio kod vještakinje 5 min. rekla je, predložit ćemo opću nesp.za rad, i to sad ide za Zg na 2-go stup.komis.

Od tada je prošlo četri mjeseca, rješenja još nema, jedino sam u podr.uredu Hzmo saznao da je u Zg priznata opća nesp.za rad i da sada Hzmo od Mupa traži nekakve podatke ( po ovome što ostali pišu, vjerojatno se radi o činu ).

I ono što mene još kopka, a to neznam,..prvo sam bio pričuva u temelj.policiji, da bi nas 10-ak poslali u pričuvu u specijal.policiju. Mene sada zanima ako imam pravo na čin, iz kojeg će mi sastava priznati- temeljne, ili spec.policije ?Nadam se onome koje je povoljnije za mene.

I da se još nadovežem na odugovlačenje postupka, u profes.mirovini sam od 2016. g. Zahtjev za Hrvi predajem u 12 mj.2018, godine, 2022 dobijam trajno 20-80, i još uvijek nemam novi izračun mirovine...dakle punih 5 godina traje postupak od pod.zahtjeva, do ostvariv.prava...a kada ću dobiti rješenje i kakvo će biti, ni dragi Bog nezna..

uređeno: od lonili
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 33 minuta, lonili je napisao:

Samo da se nadovežem na Nixona..

Nixone, totalno si u pravu, bio sam na vještačenju u 7 mj.ove god. Bio kod vještakinje 5 min. rekla je, predložit ćemo opću nesp.za rad, i to sad ide za Zg na 2-go stup.komis.

Od tada je prošlo četri mjeseca, rješenja još nema, jedino sam u podr.uredu Hzmo saznao da je u Zg priznata opća nesp.za rad i da sada Hzmo od Mupa traži nekakve podatke ( po ovome što ostali pišu, vjerojatno se radi o činu ).

I ono što mene još kopka, a to neznam,..prvo sam bio pričuva u temelj.policiji, da bi nas 10-ak poslali u pričuvu u specijal.policiju. Mene sada zanima ako imam pravo na čin, iz kojeg će mi sastava priznati- temeljne, ili spec.policije ?Nadam se onome koje je povoljnije za mene.

I da se još nadovežem na odugovlačenje postupka, u profes.mirovini sam od 2016. g. Zahtjev za Hrvi predajem u 12 mj.2018, godine, 2022 dobijam trajno 20-80, i još uvijek nemam novi izračun mirovine...dakle punih 5 godina traje postupak od pod.zahtjeva, do ostvariv.prava...a kada ću dobiti rješenje i kakvo će biti, ni dragi Bog nezna..

6-8 mjeseci otprilike to traje. Mom kolegi je od predaje na šalter 6 mjeseci trajalo do rješenja hzmo.

Vjerovatno to s činom produzava cijeli postupak.

Poznavajući njihov način rada, njima je jako teško nešto što se može u 1 dan provjeriti, da to ne produže bar 2 mjeseca.

Za prevesti zvanje-čin treba biti atomski fizičar.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija