Jump to content

Inkluzivni dodatak


Kruno76

Preporučene objave

https://mrosp.gov.hr/vijesti/na-sjednici-vlade-rh-prihvacen-nacrt-prijedloga-zakona-o-inkluzivnom-dodatku/13226

 Na 265. sjednici Vlade RH, održanoj u četvrtak, 23. studenog 2023., prihvaćen je Nacrt prijedloga zakona o inkluzivnom dodatku.

……Zakonom o inkluzivnom dodatku četiri postojeća prava koje korisnici ostvaruju temeljem utvrđenog invaliditeta objediniti u pravo na inkluzivni dodatak:
 

1.  pravo na osobnu invalidninu, koje se ostvaruje sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi,

2.  pravo na doplatak za pomoć i njegu, koje se ostvaruje sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi,

3.  pravo na doplatak za dijete u uvećanom iznosu, koje se ostvaruje temeljem oštećenja zdravlja, težeg ili teškog invaliditeta sukladno Zakonu o doplatku za djecu i

4.  pravo na novčanu pomoć za nezaposlene osobe s invaliditetom, koje se ostvaruje temeljem Zakona o tržištu rada.


Dakle, to nema veze sa HRVI, Zakonom o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.

Inkluzivni dodatak se objedinjuje i veže sa Zakonom o socijalnoj skrbi, doplatku za djecu i Zakonom o tržištu rada.

 


 

uređeno: od Josip HR
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav.

Nalazim se u profesionalnoj vojnoj invalidskoj mirovini koja nije toliko velika.Zanima me dali mogu ostvariti inkluzivni dodatak koji vlada od 1.1.2024 donosi tj. stupa na snagu. Imam nekoliko oštećenja ,no nisam ranjavan.Zanima me gdje mogu podnesti zahtjev za dodatak i što mi je sve potrebno... Molim detaljan odgovor.Za sve informacije možete me kontaktirati na meil Sinky7@net.hr.Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , cvrtila je napisao:

profesionalna mirovina bi trebala biti po osnovi bolesti zadobivene na radnom mjestu ili ozljeda na radu, a time bi trebao dobivati i osobnu invalidninu putem HZMO, jest da je mala ali je po posebnim propisima

Ne postoji nikakva profesionalna mirovina nego profesionalna nesposobnost, a to znači da više ne može obavljati posao na kojem je radio, dakle postoji preostala radna sposobnost. Opća nesposobnost je kada ne postoji preostala radna sposobnost.

»Profesionalna nesposobnost za rad« postoji kada je kod osiguranika, zbog promjena u zdravstvenom stanju (koje se ne mogu otkloniti liječenjem), radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravom osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti. Ta se nesposobnost ocjenjuje individualno prema svakom osiguraniku posebno, uzimajući u obzir poslove koji odgovaraju njegovim individualnim tjelesnim i psihičkim sposobnostima a ujedno se smatraju odgovarajućim njegovim dosadašnjim poslovima.

»Opća nesposobnost za rad« je teži stupanj invalidnosti koja nastaje kad kod osiguranika nastanu promjene u zdravstvenom stanju, koje se ne mogu otkloniti liječenjem, nastane trajni gubitak sposobnosti za bilo kakav rad na bilo kojem poslu.

Tako da ne buniš čovjeka i ostale koji ovo čitaju, a za osobnu invalidninu treba ipak ispuniti određene uvjete.

https://gov.hr/hr/pravo-na-osobnu-invalidninu/722

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani!

Primam dodatak za pomoc i njegu 80e.

Lijepo molim za pojasnjenje,imam II i III stupanj ostecenja tijela.

Iz novog zakona o inkluzivnom.dodatku.nije bas jasno.kolko bi bila novcana naknada.

U tablici prikaza istog zakona spominje se IV i III stupanj ,sa naknadama 720, 483,i 420e.

Da li bih bivsi dodatak za pomoc i njegu po istom rangiranju bio.162e?

Hvala za odgovor!

Jasna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 29 minuta, Jasna1956 je napisao:

Postovani!

Primam dodatak za pomoc i njegu 80e.

Lijepo molim za pojasnjenje,imam II i III stupanj ostecenja tijela.

Iz novog zakona o inkluzivnom.dodatku.nije bas jasno.kolko bi bila novcana naknada.

U tablici prikaza istog zakona spominje se IV i III stupanj ,sa naknadama 720, 483,i 420e.

Da li bih bivsi dodatak za pomoc i njegu po istom rangiranju bio.162e?

Hvala za odgovor!

Jasna

Morate podnijeti novi zahtjev za vještačenje u socijalnu skrb i onda vještaci odrede u koju skupinu će te dopasti.

720,483 i 420 € će dobiti osobe III i IV stupnja koje imaju imaju 100% invalidnost a odredivat će se zavisno o kojoj je bolesti riječ.

Vi ćete poslije vještačenja dobiti veći iznos nego što je sada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , gonzo-stari je napisao:

Ne postoji nikakva profesionalna mirovina nego profesionalna nesposobnost, a to znači da više ne može obavljati posao na kojem je radio, dakle postoji preostala radna sposobnost. Opća nesposobnost je kada ne postoji preostala radna sposobnost.

»Profesionalna nesposobnost za rad« postoji kada je kod osiguranika, zbog promjena u zdravstvenom stanju (koje se ne mogu otkloniti liječenjem), radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravom osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti. Ta se nesposobnost ocjenjuje individualno prema svakom osiguraniku posebno, uzimajući u obzir poslove koji odgovaraju njegovim individualnim tjelesnim i psihičkim sposobnostima a ujedno se smatraju odgovarajućim njegovim dosadašnjim poslovima.

»Opća nesposobnost za rad« je teži stupanj invalidnosti koja nastaje kad kod osiguranika nastanu promjene u zdravstvenom stanju, koje se ne mogu otkloniti liječenjem, nastane trajni gubitak sposobnosti za bilo kakav rad na bilo kojem poslu.

Tako da ne buniš čovjeka i ostale koji ovo čitaju, a za osobnu invalidninu treba ipak ispuniti određene uvjete.

https://gov.hr/hr/pravo-na-osobnu-invalidninu/722

Što mi ti predlažeš da napravim?!Što je najbolje ? Inače sam u peofesionalnoj invalidskoj mirovini os 2012 godine ,17 godina sam radio u vojsci mirovina mi nije nešto naročito ,a dali imam kakva prava i koja prava da bi nešto postigao da dobim novčanu naknadu dali sa socijalnog ili podnesti na HZMO....Ranjavan nisam,ali imam zdrastvenih poteškoća ! Tko ima dobar savjet da nešto poduzmem jel ovo je doista sramotno....dali ići dalje u opću ali onda nema dalje raditi jel nema smisla ovako.... vjerojarno imam dodatak neki pravo !?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Sinky7 je napisao:

Što mi ti predlažeš da napravim?!Što je najbolje ? Inače sam u peofesionalnoj invalidskoj mirovini os 2012 godine ,17 godina sam radio u vojsci mirovina mi nije nešto naročito ,a dali imam kakva prava i koja prava da bi nešto postigao da dobim novčanu naknadu dali sa socijalnog ili podnesti na HZMO....Ranjavan nisam,ali imam zdrastvenih poteškoća ! Tko ima dobar savjet da nešto poduzmem jel ovo je doista sramotno....dali ići dalje u opću ali onda nema dalje raditi jel nema smisla ovako.... vjerojarno imam dodatak neki pravo !?

Nemaš pravo na novčanu naknadu jer primaš mirovinu.možeš probati podnijeti zahtjev za opću mirovinu.možeš raditi sa općom mirovinom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , buda2 je napisao:

Nemaš pravo na novčanu naknadu jer primaš mirovinu.možeš probati podnijeti zahtjev za opću mirovinu.možeš raditi sa općom mirovinom.

prije 14 sati , gonzo-stari je napisao:

Ne postoji nikakva profesionalna mirovina nego profesionalna nesposobnost, a to znači da više ne može obavljati posao na kojem je radio, dakle postoji preostala radna sposobnost. Opća nesposobnost je kada ne postoji preostala radna sposobnost.

»Profesionalna nesposobnost za rad« postoji kada je kod osiguranika, zbog promjena u zdravstvenom stanju (koje se ne mogu otkloniti liječenjem), radna sposobnost trajno smanjena za više od polovice prema tjelesno i psihički zdravom osiguraniku iste ili slične naobrazbe i sposobnosti. Ta se nesposobnost ocjenjuje individualno prema svakom osiguraniku posebno, uzimajući u obzir poslove koji odgovaraju njegovim individualnim tjelesnim i psihičkim sposobnostima a ujedno se smatraju odgovarajućim njegovim dosadašnjim poslovima.

»Opća nesposobnost za rad« je teži stupanj invalidnosti koja nastaje kad kod osiguranika nastanu promjene u zdravstvenom stanju, koje se ne mogu otkloniti liječenjem, nastane trajni gubitak sposobnosti za bilo kakav rad na bilo kojem poslu.

Tako da ne buniš čovjeka i ostale koji ovo čitaju, a za osobnu invalidninu treba ipak ispuniti određene uvjete.

https://gov.hr/hr/pravo-na-osobnu-invalidninu/722

 

Ja sam iz vojske kao profesionalni vojnik otišao iz gardijskih brigada .....zanima me konkretno koju naknadu bi mogao primati osim mirovine ,to je profesionalna invalidska mirovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po zadnjem Rješenju: Osoba  prima doplatak za pomoć i njegu, utvrđeno je da postoji teži invaliditet III stupnja. Utvrđeno je da postoji trajna potreba pomoći i njege u punom opsegu ( IV stupanj, a moguće i III stupanj ). Nije utvrđena potreba ponovnog vještačenja.

Mora li ona sada  ponoviti  postupak za priznavanje prava na inkluzivni dodatak ili je Zavod za socijalnu skrb dužan  donijeti rješenje i dostaviti ga stranci?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U raspravi o Nacrtu zakona o inkluzivnom dodatku u Saboru ministar je potvrdio da osobe vještačene od 2015. godne ne podliježu novom vještačenju, nego će ste stupanj invalidnosti prevesti u inkluzivni dodatak po službenoj dužnosti, dakle čekati novo rješenje u roku od 01.01.2024. do 31.12.2024.  Razlika id 01.01.2024. će se isplatiti po dobivanju rješenja. (ukidaju se članci 50-60 Zakona o socijalnoj skrb)

Ne razumijem što je to profesionalna mirovina (misliš zato što si bio profesionalni vojnik). Ljepo ti je objasnio Sinky7

Ali osoba u mirovini može primati inkluzivni dodatak osim ako ne prima drugi dodatak po posebnim propisima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , buda2 je napisao:

Nemaš pravo na novčanu naknadu jer primaš mirovinu.možeš probati podnijeti zahtjev za opću mirovinu.možeš raditi sa općom mirovinom.

 

prije 7 minuta, cvrtila je napisao:

U raspravi o Nacrtu zakona o inkluzivnom dodatku u Saboru ministar je potvrdio da osobe vještačene od 2015. godne ne podliježu novom vještačenju, nego će ste stupanj invalidnosti prevesti u inkluzivni dodatak po službenoj dužnosti, dakle čekati novo rješenje u roku od 01.01.2024. do 31.12.2024.  Razlika id 01.01.2024. će se isplatiti po dobivanju rješenja. (ukidaju se članci 50-60 Zakona o socijalnoj skrb)

Ne razumijem što je to profesionalna mirovina (misliš zato što si bio profesionalni vojnik). Ljepo ti je objasnio Sinky7

Ali osoba u mirovini može primati inkluzivni dodatak osim ako ne prima drugi dodatak po posebnim propisima

Da zato me to zanima 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Biti ću konkretan, Zastupnica Lukačić je to iznijela a ministar je isto potvrdio

Kad se već zanimaš za isto što misliš tko će i kako određivati Barthelov index, je u većini nalaz i mišljenja se ne spominje

Kod R-ZG se spominje pravo na pomoć i njegu IV stupnja a moguće i III, nije mi jasno jer IV supanj je osobna invalidnina, III stupanj je dodatak za pomoć i njegu koji može biti u punom ili smanjenom opsegu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, imam inalidnost III stupnja psihičkog I mentalnom oštećenja. Sada primam naknadu za pomoć i njegu od 600 kn odnosno 79 eura i nešto centi. To je 120% te naknade. U koju grupu i koji iznos ću dobivati inkluzivnog dodatka. Je li mi koji već primamo neku od tih naknada moramo podnijeti zahtijev za inkluz. dodatak ili će ići po starom vještaćenju po kojem i primam naknadu za pomoć i njegu. Samo da dodam da je zadnje vještaćenje bilo početkom 2020. godine. Hvala. Pozdrav.

uređeno: od Seka2
Dodatak podataka
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 41 minuta, cvrtila je napisao:

Kod R-ZG se spominje pravo na pomoć i njegu IV stupnja a moguće i III, nije mi jasno jer IV stupanj je osobna invalidnina, III stupanj je dodatak za pomoć i njegu koji može biti u punom ili smanjenom opsegu

U rješenju piše da postoji teži invaliditet III stupnja.

 

privitak.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Citiraj

Poštovani, imam inalidnost III stupnja psihičkog I mentalnom oštećenja. Sada primam naknadu za pomoć i njegu od 600 kn odnosno 79 eura i nešto centi. To je 120% te naknade. U koju grupu i koji iznos ću dobivati inkluzivnog dodatka. Je li mi koji već primamo neku od tih naknada moramo podnijeti zahtijev za inkluz. dodatak ili će ići po starom vještaćenju po kojem i primam naknadu za pomoć i njegu. Samo da dodam da je zadnje vještaćenje bilo početkom 2020. godine. Hvala. Pozdrav.

Vaša naknada po predloženom zakonu sada bi se prevela u 3 razinu  ako imate dodatne teškoće (432  EUR), odnosno 4 bez dodatnih reškoća (162 EUR). Vještačenja od 2015 ne trebaju na ponovno vještačenje, rješenje ide po službenoj dužnosti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G. Cvrtila iskopirala sam dio za inkl. dodatak:

Odrasli i djeca s lakim intelektualnim teškoćama
IV. stupnja s komorbiditetom 342,62 €
432 €
+89,38 €
(+DD)
Djeca s kroničnim bolestima/oštećenjima sluha
vida III. stupnja, tjelesnim oštećenjem III. stupnja 189,99 €
+242,01 €
(+DD)
Odrasle osobe s oštećenjem sluha III. i IV.
stupnja bez dodatnih teškoća 398,62 € +33,38 €
Djeca s intelektualnim teškoćama III. stupnja 189,99 €
+242,01 €
(+DD)
Odrasle osobe s gluho-sljepoćom III. stupnja,
intelektualnim teškoćama III. stupnja ili s
tjelesnim oštećenjem III. stupnja.

 

Ja nemam lakše intel. oštećenje IV stupanj gdje kaže i komorbiditet. Imam III stupanj mentalnog što je i intelektualno oštećenje i psihičko i potpunu nesposobnost za svoj posao. Šta je tu opisano u zadnjoj podgrupi. Jesam li u pravu?

uređeno: od Seka2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

seka 2, to bi po nacrtu zakona bilo:

3.razina - 432 EUR (bivša osobna invalidnina)

n) djeca i odrasle osobe s intelektualnim teškočama III stupnja bez dodatnit teškoča

o) odrasle osobe s psihičkim bolestima III stupnja s dodatnim teškočama

 

                                ili

4. razina - 136,20 EUR (bivši doplatak za njegu i pomoć)

g) odrasle osobe s psihičkim bolestima III skupine bez dodatnih teškoča

 

Morate razlikovati intelektualne bolesti od mentalnih i što Vam znaći +DD, te odakle ste to izvadili 

Na kraju, ja nemogu znati u koju će Vas razinu odnosno skupinu staviti, preporučam da pregledate Nacrt zakon o inkluzivnom dodatku članak 11. i 13.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , cvrtila je napisao:

seka 2, to bi po nacrtu zakona bilo:

3.razina - 432 EUR (bivša osobna invalidnina)

n) djeca i odrasle osobe s intelektualnim teškočama III stupnja bez dodatnit teškoča

o) odrasle osobe s psihičkim bolestima III stupnja s dodatnim teškočama

 

                                ili

4. razina - 136,20 EUR (bivši doplatak za njegu i pomoć)

g) odrasle osobe s psihičkim bolestima III skupine bez dodatnih teškoča

 

Morate razlikovati intelektualne bolesti od mentalnih i što Vam znaći +DD, te odakle ste to izvadili 

Na kraju, ja nemogu znati u koju će Vas razinu odnosno skupinu staviti, preporučam da pregledate Nacrt zakon o inkluzivnom dodatku članak 11. i 13.

Poštovani,jel možete ovdje staviti članak 11. i 13. Ne mogu otvoriti Nacrt zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 01. 12. 2023. u 11:44, cvrtila je napisao:

Biti ću konkretan, Zastupnica Lukačić je to iznijela a ministar je isto potvrdio

Kad se već zanimaš za isto što misliš tko će i kako određivati Barthelov index, je u većini nalaz i mišljenja se ne spominje

Kod R-ZG se spominje pravo na pomoć i njegu IV stupnja a moguće i III, nije mi jasno jer IV supanj je osobna invalidnina, III stupanj je dodatak za pomoć i njegu koji može biti u punom ili smanjenom opsegu

Barhelov Index (BI) mjeri u kojoj mjeri osoba može samostalno funkcionirati u svakodnevnom životu ( ADL)., tj.hranjenje,kupanje,dotjerivanje,odijeva je,odlazak u kupaonicu,kontrola mjehura sfinktera,penjati se i hodati stepenicama.Index također ukazuje na potrebu za pomoći.

BI je mjera široko korištena funkcionalna nesposobnost.Idex je razvijen za primjenu u rehabilitacijskih bolesnika s moždanim udarom i drugim neuromuskularni poremećajima,ali se također može koristiti u onkoloških bolesnika.

Bodovanje za svih 10 "aktivnosti" je od 0 -15 bodova po elementu.

0 -20 potpuna ovisnost

21-60 teška ovisnost

61-90 umjerena ovisn.

91-99 mala ovisnost

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To mi je jasno, ali tko će to određivati. U raspravi Barthelov indeks nije spominjan, a potvrđeno je da ne treba novo vještačenje, od 2015 godine. Mislim da 90% osoba sa IV stupnjem funkcionalne sposobnosti kod vještačenja nije uziman u obzir. Logično bi bilo da je IV stupanj karektiriziran sa dodatnim poteškoćama ili bez dodatnih poteškoća (kao kod osoba s intelektualnim teškoćama). Osim toga taj index je iz 1962 godine, dakle zastario.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , cvrtila je napisao:

To mi je jasno, ali tko će to određivati. U raspravi Barthelov indeks nije spominjan, a potvrđeno je da ne treba novo vještačenje, od 2015 godine. Mislim da 90% osoba sa IV stupnjem funkcionalne sposobnosti kod vještačenja nije uziman u obzir. Logično bi bilo da je IV stupanj karektiriziran sa dodatnim poteškoćama ili bez dodatnih poteškoća (kao kod osoba s intelektualnim teškoćama). Osim toga taj index je iz 1962 godine, dakle zastario.

Koliko znam određivati će komisija u CZSR.potrebno je podnijeti zahtjev ( i oni koji primaju osobnu invalidninu i tuđu pomoć i njegu ),ali oni koji su vještačeni od 2015.nemoraju ići na komisiju , odnosno medicinska dokumentacija,jer će dobiti rješenje automatizmom.e sad u koju grupu će biti smješteni to ovisi o vještak u.ostalima se mora ponovno vještačiti medicinska dokumentacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slušao sam raspravu u Saboru i ispada, a potvrdio je i ministar, da nema vještačenja već će se rješenja raditi iz registra osoba s invaliditetom. Osobno sam provjeravao za sebe što to stoji u registru i naravno neispravno. Morao sam slati kopije nalaza i mišljene vještaka. Preporučam svima da provjere status, osim toga na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravsto je obavijest tj. poziv da osobe s invaliditetom provjere svoj status (poslali su mi potvrdu na e-mail sa postotkom invaliditeta i stupnjem invalidnosti)

Slušao sam raspravu u Saboru i ispada, a potvrdio je i ministar, da nema vještačenja već će se rješenja raditi iz registra osoba s invaliditetom. Osobno sam provjeravao za sebe što to stoji u registru i naravno neispravno. Morao sam slati kopije nalaza i mišljene vještaka. Preporučam svima da provjere status, osim toga na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravsto je obavijest tj. poziv da osobe s invaliditetom provjere svoj status (poslali su mi potvrdu na e-mail sa postotkom invaliditeta i stupnjem invalidnosti)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me također ova tema, pa ću samo prokomentirati kako ministar očito priča priču napamet. Registar osoba s invaliditetom prikazuje samo postotak i stupanj oštećenja organizma, a prema prijedlogu Zakona o inkluzivnom dodatku kroz pet kategorija, potrebni su i drugi podaci kao što je "vrsta oštećenja", ali očito i Barthelov indeks koji se ne spominje niti u Nalazima ZOSI. Konkretno npr. osobe na trajnoj dijalizi spadaju u kronične bolesti, pa kao takve i pod 3.skupinu inkluzivnog dodatka, međutim ima osoba na trajnoj dijalizi koje su invalidskim kolicima i ne mogu same skrbiti o sebi, a Barthel indeks nije naveden  u Nalazima.Djeca npr. na dijalizi spadaju u 1.skupine inkluzivnog dodatka......Uglavnom, ima puno nejasnoća i nelogičnosti, koje će očito ovisiti o CZSR ili......tko zna!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 03. 12. 2023. u 23:22, buda2 je napisao:

Koliko znam određivati će komisija u CZSR.potrebno je podnijeti zahtjev ( i oni koji primaju osobnu invalidninu i tuđu pomoć i njegu ),ali oni koji su vještačeni od 2015.nemoraju ići na komisiju , odnosno medicinska dokumentacija,jer će dobiti rješenje automatizmom.e sad u koju grupu će biti smješteni to ovisi o vještak u.ostalima se mora ponovno vještačiti medicinska dokumentacija.

Poštovani, čitala sam dosta toga vezano za inkluzivni dodatak, no međutim 

znanje odnosno razumijevanje ide me malo teže, stoga ovo bi bilo pitanje ali

ne bi znala gdje ga napisati. Nadam se da ću ipak dobiti odgovor.

Vještačena sam 12.12.2017. god. Kod mene postoji više vrsta invaliditeta, tjelesno i mentalno. Postoji trajna promjena u zdravstvenom stanju, određena mi je trajna potreba u punom opsegu /IV stupanj, a moguće i III stupanj./

Metodologijom vještačenja utvrđeno je da sam osoba sa invaliditetom te je utvrđeno postojanje težeg invaliditeta III stupnja i prijeka potreba trajne pomoći i njege. Ono što me zanima je da li mogu očekivati iznos razine 3 

te da li ću trebati ići na ispitni postupak? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , sparmajerica je napisao:

Poštovani, čitala sam dosta toga vezano za inkluzivni dodatak, no međutim 

znanje odnosno razumijevanje ide me malo teže, stoga ovo bi bilo pitanje ali

ne bi znala gdje ga napisati. Nadam se da ću ipak dobiti odgovor.

Vještačena sam 12.12.2017. god. Kod mene postoji više vrsta invaliditeta, tjelesno i mentalno. Postoji trajna promjena u zdravstvenom stanju, određena mi je trajna potreba u punom opsegu /IV stupanj, a moguće i III stupanj./

Metodologijom vještačenja utvrđeno je da sam osoba sa invaliditetom te je utvrđeno postojanje težeg invaliditeta III stupnja i prijeka potreba trajne pomoći i njege. Ono što me zanima je da li mogu očekivati iznos razine 3 

te da li ću trebati ići na ispitni postupak? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru. 

Napominjem da sam u evidenciji osoba sa invaliditetom od 80% oštećenja organizma te III stupanj funkcionalnog oštećenja. Jutros sam dobila tu potvrdu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobra večer svim koji su na mreži. Moliio bi pojašnjenje oko ovog inkluzivnog dodatka. U mirovini sam, opća nesposobnost za rad, imam lll stupanj i 100 %  tjelesno oštećenje. Zbog uznapredovale progresije bolesti, u veljači su mi ugradili pumpicu  kojom mi ubrizgavaju tablete kao gel izravno ide u crijevo. 

Primam dodatak za pomoć i njegu 600 kn  i minimalnu braniteljsku mirovinu.

Krajem  2021  dobio sam zastalno 20 %  HRVI .

 Prije godinu dana sam bio na vještačenju po osnovi dodatka za pomoć i njegu.

 

"evidentiran/a osoba s invaliditetom u Hrvatskom registru osoba s invaliditetom, ima status osobe s invaliditetom u skladu sa Zakonom o registru osoba s invaliditetom (NN 63/22). Osoba ima 20% oštećenja organizma i 3. stupanj funkcionalnog oštećenja."   TO MI PIŠE U DOKUMENTU

 

Zanima me trebam li podnosit zahtjev za taj dodatak i koliki bi trebao biti.

Srdačn pozdrav

Hvala.

uređeno: od bimbos
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na stranicama hzmo piše da treba imati min.. 30 % e sad sve je to zbrkano i nitko nam ne govori ništa. Treba podnjeti zahtjev ali prije treba vidjet kako  onda stopitar vojnu invalidninu jer koliko se da iščitati nemože se primati jedno i drugo. Evo kolege koji su to napravili prije neka nam pojasne pa ćemo znati 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahtjev za vještačenje ne moraš podnijeti jer si bio na vještačenju za pomoč i njegu prije 2016. godine. Što se tiće osobne invalidnine po zakon u ne bi mogao primati po dvije osnove, jer po članku 10. stavk. 2. osoba  koja osobnu invalidninu ostvaruje prema posebnim propisima je zapreka za priznavanje na inkluzivni dodatak. Osobno sam se odrekao prava u korist većeg tj. civilnog (mogući je dogovor s institucijama).

Kako imaš 20% invaliditeta ako govoriš o 100%. (vjerojatno uzrokovano ratom 20% a civilno uzrokovano bolešću 100%). Prije svega moraš u Registru osoba s invaliditetom provjeriti i ispraviti postotak invaliditeta (vidi upute i obavjest na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, tražit će te dokument na kojem piše da si osoba sa 100% invaliditeta, isto sam prošao i ja te su mi ispravili podatke najlakše je rješiti telefonskim pozivom g. Martinu Ivanić

U koju razinu će te staviti ovisi o Hrvatskom zavodu za socijalni rad, kod tebe je teško reći jer imaš potrebne za specifičnom njegom, a ovisi i o Barthelovom indexu

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovaj odgovor koji ste dobili je vjerodostojan. Za početak podnesite mailom zahtjev da Vam izdaju potvrdu o invaliditetu. Uz zahtjev priložite scen osobne iskaznice sa obje strane - mail; invaliditet@hzjz.hr

Odgovor dobijete iznimno brzo, ukoliko podaci upisani u registar osoba sa invaliditetom ne odgovaraju Vašim nalazima, dužni ste im poslati kako bi ispravili postojeće. To bi trebali učiniti svi koji imaju invaliditet kako bi im se prilikom određivanja ekluzivnog dodatka odobrio pravedan iznos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Imam 47g i 11g sam u profesionalnoj invalidskoj mirovini bio sam zaposlen u Hrvatskoj vojsci 17g sve gardijske brigade.Vojna komisija me proglasila nesposobnim za djelatnu vojnu službu i umirovili me sa pravom na profesionalnu invalidsku mirovinu.Dakle imam samo mirovinu i to je to.Dali imam kakve daljnje mogućnosti na neki doplatak invalidski ili nešto slično od mirovinskog osiguranja ili preko socijale.Zdrastveno stanje mi nije nešto posebno i sve je to nastalo što sam bio u gardijskim brigadama .Dakle molim samo ozbiljne odgovore gdje da krenem dalje jel mirovina mi nije nešto posebno....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sinky7,

Mislim da bi u Vašem slučaju bilo dobro podnijeti zahjev CZSR u vašem mjestu za pravo na osobnu invalidninu ili pomoć i njegu, koji će Vas poslati na vještačenje (bez obzira na vrstu zahtjeva, vještak mora utvrditi činjenično stanje). Ako to učinite do 01.01.2023. vještačit će Vas po Zakonu o socijanoj skrbi i kasnije to prevesti po Zakonu o inkluzivnom dodatku ili pričekati 01.01.2024. pa će Vas vještačiti po Zakonu o inkluzivnom dodatku.

Ako ste u profesionalnoj invalidskoj mirovini trebali bi primati osobnu invalidninu od HZMO po osnovi povrede na radu ili profesionalne bolesti. Primate li isto nemate pravo na druga prava

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 25 minuta, cvrtila je napisao:

OK, dajem Vam za pravo, moje iskustvo nedavno je samo preslik i to samo stranica gdje je vidljiv postotak i stupanj

Potvrda Vam ne treba  jer HZSS vuće podatke iz registra, rješenje ne izdaje ZOSI, već samo nalaz i mišljenje

Potvrda je potrebna svim osobama sa invaliditetom kako bi provjerili da li su u registru osoba sa invaliditetom uneseni točni podaci. Ukoliko nisu trebaju dostaviti dodatnu dokumentaciju kako bi  u registru promijenili podatke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 31 minuta, cvrtila je napisao:

Sinky7,

Mislim da bi u Vašem slučaju bilo dobro podnijeti zahjev CZSR u vašem mjestu za pravo na osobnu invalidninu ili pomoć i njegu, koji će Vas poslati na vještačenje (bez obzira na vrstu zahtjeva, vještak mora utvrditi činjenično stanje). Ako to učinite do 01.01.2023. vještačit će Vas po Zakonu o socijanoj skrbi i kasnije to prevesti po Zakonu o inkluzivnom dodatku ili pričekati 01.01.2024. pa će Vas vještačiti po Zakonu o inkluzivnom dodatku.

Ako ste u profesionalnoj invalidskoj mirovini trebali bi primati osobnu invalidninu od HZMO po osnovi povrede na radu ili profesionalne bolesti. Primate li isto nemate pravo na druga prava

Dakle u profesionalnoj sam invalidskoj mirovini tj...iz vojske kao profesionalni vojnik dočasnik sam otišao u mirovinu i neprimam nikakav dodatak predao sam zahtjev na mirovinsko osiguranje krajem 10mj 2023 na zahtjev za izdavanje postotka  oštećenja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S

prije 26 minuta, cvrtila je napisao:

Ispričavam se spajmajerici, no moram primjetiti da ne postoji eiskaznica

Sinky, HZMO Vas je sigurno poslao na vještačenje, a isto se dosta dugo čeka, dobit čete poziv ZOSI 

Starija sam osoba te imam osobnu iskaznicu trajnu sa kojom se ne mogu registrirati na e-građani. Mi stariji preko 70 godina moramo svašta nešto, ako to ne znamo ne prođemo baš dobro. Vještačena sam i dobila sam potvrdu iz registra osoba sa invaliditetom, na koji način to baš i nije važno. Bogu hvala da barem znam na čemu sam i koju razinu iznosa inkluzivnog dodatka mogu očekivati. Bogu hvala što znam makar minimum da se mogu snaći u silnim informacijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana sparmajerica,

žao mi je na svemu, otvoren sam, i ja sam blizu 70, no teško bolestan, znam i uvažavam sve Vaše probleme

želim Vam puno zdravlja i da još dugo poživite unatoć bolesti 

Sretan Vam Božić i Nova godina

Poštovani Sinky, 

Da, dosta dugo se ćeka poziv vještaka (osobno sam bio 5 puta na vještačenju, čak i u središnjici) čekao sam i po 6 mjeseci

Sretni praznici i puno zdravlja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 57 minuta, sparmajerica je napisao:

S

Starija sam osoba te imam osobnu iskaznicu trajnu sa kojom se ne mogu registrirati na e-građani. Mi stariji preko 70 godina moramo svašta nešto, ako to ne znamo ne prođemo baš dobro. Vještačena sam i dobila sam potvrdu iz registra osoba sa invaliditetom, na koji način to baš i nije važno. Bogu hvala da barem znam na čemu sam i koju razinu iznosa inkluzivnog dodatka mogu očekivati. Bogu hvala što znam makar minimum da se mogu snaći u silnim informacijama.

Poštovana sparmajerica,

Da bi se prijavili u sustav e-građani i koristili sve usluge iz istoga, morate otići na FINU i zatražiti da vam izdaju Aktivacijski Kod za Vjerodajnicu kojom se prvi put logirate u sustav i unesete svoje odabrano korisničko ime i lozinku.. sve što vam treba je samo vaš email, na koji vam pošalju link za aktivaciju.  Ta usluga je besplatnaaktivacijski kod dobijete odmah na šalteru Fine i ima Certifikat niže razine ali se i s njim može obaviti dosta toga. Za Certifikat Više razine (visoka i najviša razina sigurnosti) morate imati ili noviju osobnu iskaznicu sa čipom (e-osobna i USB čitač za iskaznicu) ili morate kupiti u Fini USB-stick (Token.. cca 25..30eura) na kojemu je sigurnosni Certifikat visoke razine. 

LP..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, cvrtila je napisao:

Poštovana sparmajerica,

žao mi je na svemu, otvoren sam, i ja sam blizu 70, no teško bolestan, znam i uvažavam sve Vaše probleme

želim Vam puno zdravlja i da još dugo poživite unatoć bolesti 

Sretan Vam Božić i Nova godina

Poštovani Sinky, 

Da, dosta dugo se ćeka poziv vještaka (osobno sam bio 5 puta na vještačenju, čak i u središnjici) čekao sam i po 6 mjeseci

Sretni praznici i puno zdravlja

Vama poštovani i svima na stranici i van nje također želim mnogo zdravlja i lijepih trenutaka! Svako dobro i sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Sinky7 je napisao:

Dakle u profesionalnoj sam invalidskoj mirovini tj...iz vojske kao profesionalni vojnik dočasnik sam otišao u mirovinu i neprimam nikakav dodatak predao sam zahtjev na mirovinsko osiguranje krajem 10mj 2023 na zahtjev za izdavanje postotka  oštećenja. 

Iako si u invalidskoj mirovinu ne primaš invalidninu jer nemaš utvrđen invaliditet.možeš imati i 80% a da ne primaš nikakav dodatak.nemaš status RVI pa nemaš ni taj dodatak.jedino utješno je da predaš ( kao što Ti je savjetovano ) za tuđu pomoć i njegu ali i to ovisi o bolestima koje imaš.sve ovisi o vještacima.što se tiče osobne invalidnine to ponekad ne dobiju ni 100 % invalidi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle najbolje onda preko socijalno  predati ili kako.Na vještačenju sam bio u Zagrebu ,kod Esplanade a zgrada mirovinskog mislim da je dolje u prizemlju to bilo.No sada imam puno više razloga i medicinske dokumentacije.Tamo sam išao 2019 na vještačenje i mislim da su mi stavili nekih 20% ali nisam nikakav dodatak primao.Što dalje sada ,da donesem te papire koje imam od 2019 tamo natrag ili zahtjev da predam i kome ?! Što je najbolje???!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je buda2, možeš imati invaliditet i 100%, ali bitna je invalidnost - funkcioniranje unutar invaliditeta tj. stupnja I-IV do 01.01.2023. po Zakonu o socijalnoj skrbi a poslije razine 1 - 5 po Zakonu o inkluzivnom dodatku (ukidaju se članci 50-60 Zakona o socijalnoj skrbi)

Skay7, pitaj u HZMO dali primaš osobnu invalidninu jer to se inaće vještaći i dobiva s datumom odlaska u mirovinu, možda ti je to sadržano u mirovini

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, cvrtila je napisao:

HZMO računovodstvo gdje se obračunavaju mirovine

Uglavnom na listi mi piše invalidska mirovina.Radio 17g u vojsci i iz vojske sam otišao u mirovinu i na riješenje MORHa mi piše da imam pravo na invalidsku mirovinu,a na riješenje od mirovine piše profesionalna invalidska mirovina. Znam da mi se mirovina objedinila da imam obračun po stažu osiguranja efektivan i taj neki vojni dio ,to mi stigla obavijest 2015 da se mirovina objedinila da mi neće u dva djela isplaćivati po tom koeficijentu 80. No cijelo vrijeme sam radio u gardijskim brigadama i specijalnoj postrojbi sve borbeni sektor....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , cvrtila je napisao:

Tako je buda2, možeš imati invaliditet i 100%, ali bitna je invalidnost - funkcioniranje unutar invaliditeta tj. stupnja I-IV do 01.01.2023. po Zakonu o socijalnoj skrbi a poslije razine 1 - 5 po Zakonu o inkluzivnom dodatku (ukidaju se članci 50-60 Zakona o socijalnoj skrbi)

Skay7, pitaj u HZMO dali primaš osobnu invalidninu jer to se inaće vještaći i dobiva s datumom odlaska u mirovinu, možda ti je to sadržano u mirovini

Ja sam bio kao civil u invalidskoj i nisam primao invalidninu.da prima osobnu invalidninu ,232 € , znao bi jer bi kao prvo morao na vještačenje u socijalnom( što bi svakako morao znati da je bio ),a morao bi imati i rješenje i osobna invalidnina se isplaćuje mimo mirovine oko 15.u mjesecu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, buda2 je napisao:

Ja sam bio kao civil u invalidskoj i nisam primao invalidninu.da prima osobnu invalidninu ,232 € , znao bi jer bi kao prvo morao na vještačenje u socijalnom( što bi svakako morao znati da je bio ),a morao bi imati i rješenje i osobna invalidnina se isplaćuje mimo mirovine oko 15.u mjesecu.

Da ma sve to znam,ali napisao sam da sam predao na mirovinskom krajem 10mj.2023. pa sad se čeka....i koliko su to iznosi znam da je najveći iznos 269€

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 51 minuta, Sinky7 je napisao:

Da ma sve to znam,ali napisao sam da sam predao na mirovinskom krajem 10mj.2023. pa sad se čeka....i koliko su to iznosi znam da je najveći iznos 269€

Nisi napisao za što si predao u Mirovinskom.za kakvo vještačenje ? 

Za tuđu pomoć i njegu i osobnu invalidninu medicinsku dokumentaciju i zahtjev predaješ u Centru za socijalno ( stari naziv). 

Mirovinsko i socijalno dvije različite stvari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 49 minuta, Sinky7 je napisao:

Zahtjev za tjelesno oštećenje.Inače sam 11g u invalidskoj profesionalnoj mirovini.Raduo u vojsci 17g gardijske brigade....

Zahtjev za tjelesno oštećenje : šture informacije .na kapaljku.zbog koje bolesti ne navodiš.možda netko na forumu ima istu bolest pa je bio na vještačenju pa Ti može nešto više objasniti.kakve su šanse za prolaz,koji postotak oštećenja ...   ovdje se nemate čega ili koga bojati u pitanjima ali treba odmah obrazložiti sve potrebno za kvalitetan odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Sinky7 je napisao:

Psihičke probleme promjene osobnosti i fizičke probleme....

Od psihičkih bolesti ( vjerovatno PTSP ) slabo da ćeš dobiti tjelesno jer to nije tjelesna bolest a za fizičke moraju biti teške operacije ( tumori ),amputacije ili bolesti unutrašnjih organa.

uglavnom,ako netko misli da ima pravo na nešto, može pokušati ostvariti pravo koje mu zakon omogućuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 Naknade iz CZSR se isplačuju 18-19. u mjesecu (osobna invalidnina i doplatak za pomoć i njegu). Naknada iz HZMO po osnovi profesionalne bolesti i povrede na radu se isplačuju mislim sa mirovinom. Invalidninu za profesionalnu bolest, povredu na radu, nemaš šta tražiti u CZSR ako primaš naknadu iz HZMO. Vrste oštećenja su: tjelesno, osjetilno, intelektualno, mentalno, autizam. Psihička bolest bi bila neki poremečaj a mentalna bolest je zdravstveno stanje (manje - više isto)

Rekao si da si predao zahtjev, moraš čekati poziv jer to traje dosta dugo, a osim toga govoriš o psihičkom poremečaju kod ćega je bitno koji stupanj I-IV.

U pravilu se kod predaje zahtjeva za invalidsku mirovinu traži i naknada za tjelesno oštećenje u istom obrascu. E, sad dali si ti to tražio ili nisi, pitanje je. Valjda imaš rješenje o mirovini kao i nalaz i mišljenje vještaka. Ako nemaš možeš to tražiti u HZMO.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle 11 godina sam već u profesionalnoj invalidskoj mirovini vojna komisija me proglasila nesposobnim za djelatnu vojnu službu sa pravom na profesionalnu invalidsku mirovinu.Dobio sam samo mirovinu .Kao dočasnik OS RHa nakon 17g umirovili me 11mj. 2012 ,ali zdravstveno stanje nakon toga sve više i više se pogoršalo itd ... dakle sve je to zdravlje narušeno u Hrvatskoj vojsci.....pa sa tom mirovinom nisam zadovoljan i tražim druge mogućnosti i prava.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
prije 11 minuta, MarkoDelija je napisao:

Samo ako invalidninu primate u sustavu soc. skrbi onda će vas po sl. dužnosti do kraja godine poslati na komisiju za inkluzivni dodatak.

Invalidninu primam od Ministarstva Hrvatskih branitelja,a ranjen sam kao civil na radnom mjestu,pod radnom obavezom..Jel to znači da opet nemam pravo niti na inkluzivni ,kao što nisam imao pravo na energetski dodatak posto invalidninu ne primam od soc. Skrbi? Od kada sam ranjen nikakva ja prava nemam osim te mizerne invalidnine i ortopedskim dodatka uz nju.Ama baš ništa,nevjerojatno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 minuta, Slavonac55 je napisao:

Invalidninu primam od Ministarstva Hrvatskih branitelja,a ranjen sam kao civil na radnom mjestu,pod radnom obavezom..Jel to znači da opet nemam pravo niti na inkluzivni ,kao što nisam imao pravo na energetski dodatak posto invalidninu ne primam od soc. Skrbi? Od kada sam ranjen nikakva ja prava nemam osim te mizerne invalidnine i ortopedskim dodatka uz nju.Ama baš ništa,nevjerojatno.

Nemate pravo.

Zapreke za priznavanje prava na inkluzivni dodatak

Članak 10.

(1) Pravo na inkluzivni dodatak ne priznaje se:

1. osobi kojoj je priznata usluga smještaja ili organiziranog stanovanja sukladno odredbama zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugim propisima

2. osobi koja osobnu invalidninu ostvaruje prema posebnim propisima

3. osobi koja doplatak za pomoć i njegu ostvaruje prema posebnim propisima, osim korisnika prava na pomoć i njegu iz članka 11. stavka 2. ovoga Zakona.

(2) Pravo na inkluzivni dodatak u iznosu iz članka 11. stavka 1. točaka 4. i 5. ovoga Zakona ne priznaje se osobi:

1. koja ima u vlasništvu drugi stan ili kuću, osim stana ili kuće koju koristi za stanovanje, a koji može otuđiti ili iznajmiti i time osigurati sredstva za puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima

2. koja ima u vlasništvu poslovni prostor koji ne koristi za obavljanje registrirane djelatnosti

3. kojoj je osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi i kod drugih pružatelja socijalnih usluga, u zdravstvenoj ili u drugoj ustanovi odnosno organizirano stanovanje, sukladno odredbama zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi ili drugim propisima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 12. 01. 2024. u 20:26, Slavonac55 je napisao:

Invalidninu primam od Ministarstva Hrvatskih branitelja,a ranjen sam kao civil na radnom mjestu,pod radnom obavezom..Jel to znači da opet nemam pravo niti na inkluzivni ,kao što nisam imao pravo na energetski dodatak posto invalidninu ne primam od soc. Skrbi? Od kada sam ranjen nikakva ja prava nemam osim te mizerne invalidnine i ortopedskim dodatka uz nju.Ama baš ništa,nevjerojatno.

Poštovani moj Slavonac, bilo je na raznim TV programima da se osobe koje su invalidi a invalidninu primaju preko MB mogu informirati u CS za novo vještačenje i onda zamrzavanje invalidnine preko MB i ostavrivanje inkluzivnog dodatka. Znači osobno trebate otići kod njih i sa svojim papirima da oni vide da li možete pokrenuti upravni postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Skywalker007 je napisao:

Poštovani moj Slavonac, bilo je na raznim TV programima da se osobe koje su invalidi a invalidninu primaju preko MB mogu informirati u CS za novo vještačenje i onda zamrzavanje invalidnine preko MB i ostavrivanje inkluzivnog dodatka. Znači osobno trebate otići kod njih i sa svojim papirima da oni vide da li možete pokrenuti upravni postupak.

Naravno ako vještačenje bude pozitivno riješeno.npr. 100% IV stupanj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-tako je, može se izabrati povoljnije, a CZSR mora u svakom slučaju pokrenuti upravni postupak pa makar to bilo i negativno

-pitanje je samo kome se isplati, jer će se vještaci najvjerojatnije povoditi nalazima braniteljske komisije

-osobno sam primjer: referent u županiji me uputio da mi se više isplati civilna invalidnina to sam odustao od postupka za HRVI

-buda2 je u pravu 80-100%  invaliditeta i III ili IV stupanj invalidnosti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , cvrtila je napisao:

-tako je, može se izabrati povoljnije, a CZSR mora u svakom slučaju pokrenuti upravni postupak pa makar to bilo i negativno

-pitanje je samo kome se isplati, jer će se vještaci najvjerojatnije povoditi nalazima braniteljske komisije

-osobno sam primjer: referent u županiji me uputio da mi se više isplati civilna invalidnina to sam odustao od postupka za HRVI

-buda2 je u pravu 80-100%  invaliditeta i III ili IV stupanj invalidnosti

Hvala na odgovoru.Vidim da puno toga znate pa bih pitao isplati li mi se tražiti inkluzivni dodatak ako po btaniteljskoj komisiji imam 60% invalidnosti i lll stupanj oštećenja organizma po kojem imam pravo na ortopedski dodatak (umjetno koljeno )..u pitanju je bilo ranjavanje.Mogu li ući bar u 3. Skupinu inkluzivnog dodatka?Ako ne onda mi se baš ne isplati.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To vam za sada nitko ne može reći točno jer je zakon o inkluzivnom dodatku tek izašao prije par dana. Kako će se on točno u praksi primjenjivati, kako će vještaci ocjenjivati invaliditet to nitko ne zna. Kada je 2018 izašao novi zakon o braniteljima bilo je hvaljenja ali nitko nije rekao nigdje da treba 6 godina da se ostvari HRVI za trajno. Tako i ovo dok se ne pokaže što to točno znači i na koji način sve uzimam s rezervom. Kao što sam vam rekao postoji mogućnost ali vi sami to morate provjeriti da li to vama odgovara i da li će te pokrenuti postupak. 

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-dobro Vam je objasnio Skywalker007,  još uvijek je sve u povojima                                                                                                                -CZSR mora prihvatit zahtjev, e sad je bitno dali će ga odmah odbaciti rješenjem po čl. 10  Zakona o inkluzivnom dodatku ili Vas poslati na vještačenje

-inaće III stupanj funcionalnosti spadao bi u 3 razinu potpore odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem s Barthelovim indexom  36-60

-ja sam po preporuci u tokom upravnog postupka odustao (prošao predkomisiju) od HRVI radi povoljnijeg iznosa novčanog prava

-najbolje bi bilo provjeriti u CZSR

-čak mislim da su različite liste oštečenja organizma za civilne LIsta I i branitelje Lista III  Uredbe o metodologiji vještačenja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja vam od socijalnog primam doplatke za kućnu pomoć i njegu i invalidnine već 10 godina i prošao sam sito i rešeto komisija.

Prvo da vam kažem njih nije uopće briga koliku vi imate invalidnost niti koja ste razina oštećenja organizma.
Oni sami vas ponovno vještače i utvrđuju novi postotak invalidnosti i razinu oštećenja organizma.

Drugo kod dodjele doplatka tj. u slučaju inkluzivnog dodatka će se gledati isključivo razina oštećenja organizma i koliko ste ovisni u tuđoj pomoći i njezi u životu, funkcionalne sposobnosti od toga dali sami jedete, pijete, tuširate se itd. 

Sada za inkluzivni su me po prvi puta tražili Barthel index, što govori da će se još više gledati funkcionalnost u svakodnevnom životu.

Ako vi sami jedete, pijete, kupate se, možete imati 100% invalidnosti ali 3. razinu inkluzivnog dodatka nema šanse da dobijete zato što je potreban Barthel ispod 60. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sve je to jasno, imate razinu 3 u kojoj nije potreban Barthel za odrasle osobe s kroničnim bolestima (tjelesno oštećenje) IV stupanj

                          imate razinu 4 u kojoj nije potreban Barthel za odrasle osobe s kroničnim bolestima (tjelesno oštećenje) III stupanj

osim toga po uredbi o metodologiji vještačenja za IV stupanj morate imati Brthel 0-35,  III stupanj 36-60. II stupanj 61-90

Po toj logici osoba koja ima IV stupanj bi trebala spadati u 2 razinu jer već samim dobivanjem IV stupnja funkcionalnosti mora imati 0-35 index. Nelogično, ali ovdje je Zakon jači od Uredbe

                                                                                   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , cvrtila je napisao:

sve je to jasno, imate razinu 3 u kojoj nije potreban Barthel za odrasle osobe s kroničnim bolestima (tjelesno oštećenje) IV stupanj

                          imate razinu 4 u kojoj nije potreban Barthel za odrasle osobe s kroničnim bolestima (tjelesno oštećenje) III stupanj

osim toga po uredbi o metodologiji vještačenja za IV stupanj morate imati Brthel 0-35,  III stupanj 36-60. II stupanj 61-90

Po toj logici osoba koja ima IV stupanj bi trebala spadati u 2 razinu jer već samim dobivanjem IV stupnja funkcionalnosti mora imati 0-35 index. Nelogično, ali ovdje je Zakon jači od Uredbe

                                                                                   

Ja sam 2008. dobio 80% invalidnosti 2. stupanj.
2017. sam dobio 100% invalidnosti 4. stupanj a eto nemam barthel ispod 35 nit sad kada sam u puno težem stanju nego 2017. a niti imam vezu u komisiji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija