Jump to content

"Nova Rješenja"


Plemeniti

Preporučene objave

Veza teme:

 

- usporedni izračun mirovina

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani esigente,

 

 

Mislim da je nemoguće da Vam u HZMO nije registrirano razdoblje provedeno u pričuvi.

 

Ovo moje pisanje je da pokušate shvatiti svu glupost članka 80. ZOMO.

 

Što god Vi poduzimali u svezi njega, promjena Vaše sadašnje mirovine je moguća doslovno samo 1 kunu.

 

Već sam u prethodnoj objavi objasnio DISKRIMINACIJU nas korisnika mirovina po posebnom propisu u odnosu na korisnike mirovina po općem propisu a u svezi staža 12/24 i to je jedan od pravih problema.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li bi vrijeme provedeno u pricuvnoj brigadi trebalo biti uracunato u staz osiguranja (primao sam placu 10500 dinara, time mi je logicno da treba biti uracunato u staz osiguranja)?

 

Sve je puno nelogicnosti, npr: Za period od 14.08. 1992 do 30.06. 1996 (rat) staz osiguranja je sa povecanjem 12/16, a od 1.07.1996 do 30.11.1998 (mir) staz osiguranja je sa uvecanjem 12/18.

Da mi nisu racunali pripadnost 204-toj brigadi zakljucujem iz ovoga:

"Uvidom u spis predmeta utvrdjeno je da je zaliteljev staz osiguranja ostvaren u razdoblju od 23.02.1988 do 8.10.1991. i od 14.08.1992 do 30.11.1998."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- usporedni izračun mirovina

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani esigente,

 

 

Trebalo je.

 

Ako niste (a iz priloženog niste) bili u radnom odnosu, prvih 12 mjeseci od 12/24 ide Vam u korist povećanja STAŽA OSIGURANJA.

 

Drugih 12 mjeseci od 12/24 ide u dio mirovine po posebnom propisu (povećava je) koji je zamrznut.

 

Za istih 12/24 korisnicima mirovina po općem propisu ovaj drugi 12., povećava mirovinu po općem propisu ??

 

Zašto period od 14.08. 1992 do 30.06. 1996 (rat) staž osiguranja sa povećanjem 12/16 ?

 

 

Zatražite onu potvrdu.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To su utvrdili u spisu da je tako izracunavano. Zbog tih nelogicnosti su uvazili moju zalbu i poslali spis da iznova utvrde staz i koeficijente.

Potvrdu cu svakako zatraziti od MORH-a. Sve drzavne institucije rade slampavo, ja sam umirovljen sa cinom koji sam imao u brigadi, brigada je poslala prijedlog za pocasni cin u zborno podrucje, nikada ga nisam dobio. To izlazi iz ove teme, pa o tome nema smisla tu vise pisati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prosli utorak je bio prvi pokusaj doci do personalne za casnike u MORH-u, dosao sam oko 11,30 sati, nakon sto je vojni policajac sa porte vise puta pokusao da ih dobije telefonom, oni se nisu javljali, odustao sam i otisao (zurio na jednu sahranu). Danas sam uspio doci do njih i predao zahtjev za izdavanjem potvrde o stazu osiguranja. Receno mi je da je staz osiguranja sa koeficijentom 1,8 (u mirovinskom su ga racunali sa koeficijentom 1,6), poslat ce potvrdu na kucnu adresu.

Uspio sam u HZMO-u proci od saltera informacija, preko pravnice do referenta koji vodi moj predmet. Referent je rekao da ce traziti potvrde o radnom stazu od nadleznih institucija, dao sam mu kopiju potvrde o pripadnosti 204-toj brigadi, da se ne desi da opet taj staz ne uvrste.

Sada mi samo preostaje da cekam razvoj dogadjaja i novo rjesenje. Nadam se da ce sve biti ispravno u njemu.

Jos jednom se zahvaljujem prof-u na savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Bravo, brzi su.

 

Zahtjev za tom potvrdom MORAJU sami napraviti svi DVO i PS koji su imali djelatni status u MUP – u ili MORH – u za vrijeme Domovinskog rata od 1990. do 30.06.1996.g.

 

Nakon toga tu potvrdu dostaviti HZMO kao prigovor na netočno priznati staž osiguranja.

Zahtjev za utvrđivanje beneficiranog radnog staža - Ivan Ivić.doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Jučer je ministra u Veteranima mira rekao da će to prvo ukinuti!

 

U vezi razdvajanja rješenja ja nisam shvatio novog ministra da će isto biti vračeno na staro, tj. da će se ponovo mirovina spojiti u jednu cijelu a ne iz dva djela.

Ja sam njega razumio da će oni smo zaustaviti izdavanje rješenja braniteljima vezano za ista razdvajanja a da će to hzmo odraditi drugačije.

 

A ne znam , sumnjičav sam ja. Tko se jednom opeče na hladan krompir puše i na hladan.

 

Neki dan u saboru ( na izglasavanju povjerenja novom premijeru i vladi ) su iz Bandićeve stranke koja je ajmo reći u koaliciji s vladajućima , rekli Oreškoviću kako su branitelji spremni i na nove rezove ako će to pomoći Hrvatskoj.

 

E pa ja nisam spreman na nove rezove ! U čije je on ime pričao, ne znam ali nije u moje.

Pa dokle više s rezovima braniteljskih materijalnih prava ?????

Od čega misle oni da ćemo mi živiti ? Plaćati račune ? Školovati djecu ?

Alooooo ! Ajde se malo urazumite i napravite nešto za boljitak jedine nam lijepe naše ali dosta više preko naših leđa i preko usta naše djece !

 

Osobno što se mene tiče bolje ovi sada nego oni prije ali ...... ne znam, bumo vidjeli rekli bi slepci.

 

http://www.hrt.hr/enz/veterani-mira/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma daj , Kompa. Vjeruješ u to ? Pa i Bago je rekao da političari najviše kokodaču kad dođu i kad odlaze s vlasti. Još koji dan i mir. Neki će plakat za Fredom jer imamo jednu zgođušnu crtu da plačemo za bivšima . Jučer sam se sjetio malo mlađih dana i poslušao Azru -Kad fazani lete... . Je li se išta promijenilo ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani crny46 ,

 

Kad bi sve umirovljene:

 

1) - djelatne vojne osobe, policijski službenici, službene osobe s posebnim dužnostima i ovlastima u sigurnosno-obavještajnom sustavu,

2) - ovlaštene službene osobe na poslovima izvršavanja kazne zatvora, mjere pritvora, odgojne mjere upućivanja u odgojni zavod i osiguranja pravosudnih tijela,

3) - ovlaštene službene osobe u Ministarstvu unutarnjih poslova i djelatnici s posebnim dužnostima i ovlastima u sigurnosno-obavještajnim službama,

4) - ovlaštene službene osobe u Ministarstvu pravosuđa koje rade na poslovima izvršavanja kaznenopravnih sankcija i mjera

 

Koji su u nekom razdoblju od 1990. do 30.06.1996.g (tijekom Domovinskog rata) bili u radnom odnosu u nekom od ministarstva, na poslovima na kojima se računa beneficirani radni staž sa 12/14, 12/15, 12/16 ili 12/18 mjeseci, dostavili odgovarajuću potvrdu u HZMO o takvom stažu, bilo bi bar 90 % novih, povoljnijih rješenja o razdvajanju bez odluke sudova.

 

 

Radi se o umirovljenicima, umirovljenim po:

 

- Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba ili

 

- Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata

 

 

Za navedeno, samo je potrebno ispuniti (svojim podacima) dokument u privitku i dostaviti ga ministarstvu u kojem su bili u radnom odnosu.

 

Nakon toga, po dobivanju te potvrde, presliku iste dostaviti u HZMO uz pisanu zamolbu da se izvrši novo razdvajanje mirovine po posebnom propisu.

 

 

Lijep pozdrav

Zahtjev za utvrđivanje stvarnog beneficiranog radnog staža - Ivan I.doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
vrijedi li sada išta poduzimati jer je rok za žalbu istekao, a po mojim izračunima su mi isto ukrali oko 2,5 godine staža osiguranja

 

Poštovani prijatelju,

 

Vrijedi, samo ovih 2.g. (2015. i 2016.g.) otišlo Ti je u nepovrat.

Nadnevkom zahtjeva (ako bude pozitivno riješen) ostvaruješ svoja nova prava.

Molim Te, iskreno Te molim, kreni u ostvarivanje svojih prava odmah.

Nemoj zaboraviti najprije podnijeti Zahtjev za utvrđivanja stvarnog beneficiranog staža prema MORH – u.

 

Tek kad njega dobiješ, podnesi u HZMO zahtjev za korekciju razdvajanja po članku 80. ZOMO Tvoje mirovine po posebnom propisu, temeljem tog novog dokumenta iz MORH-a (ovjerena preslika) i drugih ako ih imaš.

 

Lijep pozdrav

Zahtjev za utvrđivanje beneficiranog radnog staža - Ivan Ivić.doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi jasno

 

Poštovani prijatelju,

 

Kad ti nešto nije jasno u svezi mirovine, uvijek prema područnom uredu HZMO uputi pisani zahtjev za priznavanje tog prava.

 

Najprije uputi dopis MORH, primjer je u prethodnoj objavi.

Nakon toga podnesi u HZMO zahtjev (uz povratnicu) za korekciju razdvajanja po članku 80. ZOMO Tvoje mirovine po posebnom propisu.

 

Priložena ovjerena preslika potvrde iz MORH prikazuje im Tvoj stvarni staž osiguranja za razdoblje Domovinskog rata, temeljem tvog djelatnog statusa u HV (gardijska brigada) koji nedostaje u HZMO.

 

Molim Te, nije važno što ti je jasno ili ne, već poduzmi ono što već godinama pišem.

 

 

Lijep pozdrav

 

 

PS

 

Ovo važi za sve djelatne VO i PS za razdoblje Domovinskog rata. HZMO ne posjeduje taj podatak dok ga sami ne dostavimo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani malicovjek,

 

Zahvaljujem na iskazanom trudu, to je samo djelomični, ali i VRLO stvarni iskorak od dosadašnjih bedastoća Zakona o mirovinskom osiguranju – ZOMO o kojima pišem već par godina.

 

Još nedostaje ispravka članka 81.

 

Isti je u provedbi proizveo suludu situaciju:

 

- djelatna vojna osoba sa stažom u JNA od cca 15.g. (prekinuo radni odnos 91. g. u činu majora (u RH to je čin bojnika)

- do umirovljenja stekao cca 4.g. mirovinskog staža u Hrvatskoj

 

Dobio je rješenje o punoj starosnoj mirovini u iznosu od cca 1.160 kn, to jest minimalnu starosnu mirovinu za svoj mirovinski staž.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MOLIM NEKOG OD PRAVNIKA DA NAPIŠE SVOJ OSVRT...

 

 

 

KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O MIROVINSKOM OSIGURANJU

 

 

Članak 1.

U Zakonu o mirovinskom osiguranju (Narodne novine, br. 157/13, 151/14, 33/15 i 93/15), u članku 79. stavak 3. briše se.

 

Članak 2.

Članak 80. briše se.

 

Članak 3.

Članak 89. briše se.

 

Članak 4.

U članku 94. stavak 2. briše se.

 

Članak 5.

U članku 155. dodaje se stavak 3. koji glasi:

 

(3) Ministar nadležan za mirovinski sustav, u suradnji s ministrom nadležnim za financije pravilnikom uređuje način utvrđivanja visine sredstava iz stavaka 1. i 2. ovoga članka.“.

 

PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

 

Članak 6.

(1) Korisnicima mirovine određene, odnosno ostvarene prema posebnim propisima pod povoljnijim uvjetima, koji su mirovinu ostvarili do stupanja na snagu ovoga Zakona, a kojima je mirovina bila određena prema članku 79. stavku 3., članku 80., članku 89. i članku

94. stavku 2. Zakona o mirovinskom osiguranju (Narodne novine, br. 157/13, 151/14, 33/15 i 93/15), na mirovinu odnosno dio mirovine pripadajuću prema posebnom propisu na dan 31. prosinca 2016., od 1. siječnja 2017. primijenit će se važeća aktualna vrijednost mirovine iz članka 88. Zakona o mirovinskom osiguranju (Narodne novine, br. 157/13, 151/14, 33/15 i 93/15) te zbrojiti s do tada usklađenim dijelom mirovine određene za staž osiguranja i tako utvrđena jedinstvena svota mirovine iskazana u jedinstvenim osobnim bodovima postaje osnova za daljnje usklađivanje mirovine prema članku 88. Zakona o mirovinskom osiguranju.

 

(2) Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje donijet će, po službenoj dužnosti, najkasnije u roku od šest mjeseci od stupanja na snagu ovoga Zakona, rješenje o jedinstvenoj svoti mirovine prema stavku 1. ovoga članka.

 

Članak 7.

Postupci za ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja započeti do 31. prosinca 2016. godine, dovršit će se za razdoblje ostvarivanja prava do 31. prosinca 2016. godine prema odredbama Zakona o mirovinskom osiguranju (Narodne novine, br. 157/13, 151/14, 33/15 i 93/15).

 

Članak 8.

Pravilnik iz članka 5. ovoga Zakona donijet će ministar nadležan za mirovinski sustav u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

 

Članak 9.

Ovaj Zakon objavit će se u Narodnim novinama, a stupa na snagu 1. siječnja 2017. godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam danas dobio novo rješenje po takozvanom "razdvajanju rješenja".na to prvo rješenje iz mjeseca srpnja 2015.g, uložio sa žalbu, žalbu su uvažili,tražili su potvrdu o radnom stažu, i to priložio dakle staž iz HV/djeltna vojna osoba, sa uvećanim trajanjem, sve korektno, no nigdje nema priznatog staža iz bivše JNA oko 12.godina, niti se u tom novom rješenju pozivaju na taj staž da ga odbijaju ili ne ili priznaju bilo što.

Ne znam što o znači, !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E moj poštovani kira,

 

Nema veze što Vam nisu dovoljno objasnili u tom rješenju o razdvajanju.

 

 

„Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje donijet će, po službenoj dužnosti, najkasnije u roku od šest mjeseci od stupanja na snagu ovoga Zakona, rješenje o jedinstvenoj svoti mirovine prema stavku 1. ovoga članka.“

 

Znači od 01.01. do 30.06.2017.g. stižu nova rješenja iz HZMO koja stavljaju izvan snage svu dosadašnju GLUPOST o razdvajanju mirovina po posebnom propisu temeljem općeg propisa ZOMO iz prosinca 2013.g.

 

Konačno ode članak 80.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Donesen Zakon o izmjenama i dopuni ZOMO-a radi izjednačavanja mirovina pri usklađivanju mirovina

Zagreb, 04.01.2017.

 

Na sjednici održanoj 9. prosinca 2016. Hrvatski sabor donio je Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o mirovinskom osiguranju radi izjednačavanja mirovina prema općem propisu i prema posebnim propisima pri usklađivanju mirovina prema svakoj budućoj aktualnoj vrijednosti mirovine. Zakon je objavljen u Narodnim novinama broj 120/2016, a stupa na snagu 1. siječnja 2017.

Ovim izmjenama ukida se institut razdvajanja mirovine prema kojem su se mirovine ostvarene prema posebnim propisima pod povoljnijim uvjetima razdvajale na dio mirovine ostvaren na temelju staža osiguranja, koji se financira iz doprinosa, i na dio mirovine pripadajuće prema posebnom propisu, koji se isplaćuje iz državnog proračuna.*

Od 1. siječnja 2017. utvrditi će se jedinstvena svota mirovine koja postaje osnova za daljnje usklađivanje.*

Na taj način izjednačava se usklađivanja mirovina ostvarenih prema općem i posebnim propisima tj. izjednačuje se aktualna vrijednost mirovine neovisno o tome je li mirovina, odnosno mirovinsko primanje ostvareno prema općem propisu ili prema posebnom propisu.*

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje donijet će, po službenoj dužnosti, najkasnije u roku od šest mjeseci od stupanja na snagu ovoga Zakona, nova rješenja o jedinstvenoj svoti mirovine.*

Praćenje visine sredstava potrebnih za isplatu mirovina i mirovinskih primanja ostvarenih prema posebnom propisu utvrdit će se posebnim pravilnikom koji će u roku od tri mjeseca donijeti ministar nadležan za mirovinski sustav te će se na taj način osigurati jasan uvid u visinu sredstava potrebnih za namirenje prava svake pojedine kategorije korisnika mirovine prema posebnom propisu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam kaj su nam to dali ili vratili, svota mirovine ostat će nepromjenjena kao i kad su razdvajali rješenja, jedino što će ići usklađivanje dva puta godišnje, a povrat 10% još ništa iako je isto uređeno zakonom.

 

Svota mirovine neće ostati nepromijenjena već će porasti. Uskladit će se ovaj "ratni dio" koji se do sada, godinu ili dvije nije usklađivao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Fino, jos ce ispasti da su nam nesto dali (a u biti su nam vratili oduzeto).

Da su ostali na vlasti crveni sa Matićem na čelu ministarstva branitelja a kojemu su dirigirali svi od Hrelje do Milanovića , ne bi se dogodilo ovo sigurno, nego bi nam se oduzelo još ! Već bi oni smislili što i kako. Stručnjaci su oni, a mi smo im trn u oku.

 

Poslušajte tu i tamo kakve intervjue daje Hrelja vezano za braniteljsku populaciju koji su u mirovinama i vezano za ova razdvajanja mirovina. Bit će vam puno jasnije u kojem smjeru vodi njegova politika od koje, da su crveni ostali, nama se ne bi pisalo ništa dobro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moguće da si u pravu Kompa, no tko želi gledati realno i malo šire vidjet će da ni plavi nisu bili cvijeće u odnosu na branitelje, dapaće..istina je uvijek negdje u sredni..moglo bi se i o jednima i drugima napisati svašta, ali kako ovo nije ni tema ni mjesto za takav tip rasprave ja neću a zamolio bih i sve ostale da stanu na loptu. Bilo kakovo daljnje natjecanje u pišanju u dalj neću dozvoliti. Hajdemo rađe (tko može) uhvatiti se lopate pa očistiti snijeg nekom starijem susjedu, neće im to napraviti ni crveni ni plavi nego ljudi..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Hvala,poslije sam u gore navedenom pročitao tu informaciju,samo se sjećam toga riješenja gdje je bilo puno nejasno,pogotovo vezano za koeficijente,koji nisu bili kao prije,nisam uložio žalbu jel su rekli da to ne pomaže,niži časnik sam ntpr HV,umirovljen po članku 6a, 2003.g. profesionalna nesposobnost,poslije invalidska,rješenjima se nezna broj,HRVI 20%,dragovoljac DR,11,5 g DVO (gardijska brigada)10 g mirovinsko staža prije rata.Kada dobijem to novo rješenje nevjerujem da će to biti to,vjerovatno ću iskoristiti pravo žalbe,ako ga bude,podatak koji nedostaje je manji od 5.000,00 kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zaboravio sam napisati da sam RVI 40% trajno i da sam dragovoljac DR mirovinskog staža imam 6 mjeseci. I kada sam umirovljen 2006. godine sačinom stožernog narednika 100% u svezi DR osobni bodovi su mi iznosili 131,9442 i mirovina mi je bila 6400KN. I sada po ovom zadnjem rješenju o razdvajanju mirovine za 6 mj. mirovinskog staža mi određuju 0,540 osobne bodove a za gore navedenu mirovinu 106.334 osobne bodove što zbrojeno iznosi 106,874 pa bih molio znalce da mi odgovore što se dogodilo i zašto su smanjeni osobni bodovi i dali će se novim rješenjem vratiti na staro? Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala,poslije sam u gore navedenom pročitao tu informaciju,samo se sjećam toga riješenja gdje je bilo puno nejasno,pogotovo vezano za koeficijente,koji nisu bili kao prije,nisam uložio žalbu jel su rekli da to ne pomaže,niži časnik sam ntpr HV,umirovljen po članku 6a, 2003.g. profesionalna nesposobnost,poslije invalidska,rješenjima se nezna broj,HRVI 20%,dragovoljac DR,11,5 g DVO (gardijska brigada)10 g mirovinsko staža prije rata.Kada dobijem to novo rješenje nevjerujem da će to biti to,vjerovatno ću iskoristiti pravo žalbe,ako ga bude,podatak koji nedostaje je manji od 5.000,00 kn

 

možeš se slikati kad na rješenje o razdvajanju nisi pisao žalbu. rješenje je postalo pravomoćno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obavijest o utvrđivanju jedinstvene svote mirovine

Zagreb, 23.01.2017.

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje obavještava korisnike mirovina ostvarenih prema posebnim propisima da će cjelokupna mirovina za siječanj 2017., koja će se isplatiti u veljači, biti usklađena s važećom aktualnom vrijednošću mirovine u visini 61,59 kn.

Na taj način se izjednačava usklađivanja mirovina ostvarenih prema općem i posebnim propisima tj. izjednačuje se aktualna vrijednost mirovine neovisno o tome je li mirovina, odnosno mirovinsko primanje, ostvareno prema općem ili posebnom propisu, a Zavod će u ožujku 2017. svim korisnicima tih mirovina, po službenoj dužnosti, donijeti rješenje o jedinstvenoj svoti mirovine.

Naime, 1. siječnja 2017. na snagu su stupile Izmjene i dopune Zakona o mirovinskom osiguranju ("Narodne novine", broj 120/2016.) koje propisuju da se korisnicima mirovina ostvarenih prema posebnim propisima pod povoljnijim uvjetima, objedini dio mirovine ostvaren na temelju staža osiguranja i dio mirovine ostvaren prema posebnom propisu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma to je ok ali prilikom mojeg umirovljenja imao sam izračunate osobne bodove 131,9442 a po zadnjem riješenju o razdvajanju mirovina osobni bodovi iznose 106,874 znači smanjeni su i pravna savjetnica u mirovinskom mi kaže da će mi usklađivati mirovinu prema nižim bodovima. pa s obzirom da došlo do izmjena zakona (NN 120/160) dali će se svima osobni bodovi vraćati na staro?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obavijest o utvrđivanju jedinstvene svote mirovine

Zagreb, 23.01.2017.

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje obavještava korisnike mirovina ostvarenih prema posebnim propisima da će cjelokupna mirovina za siječanj 2017., koja će se isplatiti u veljači, biti usklađena s važećom aktualnom vrijednošću mirovine u visini 61,59 kn.

Na taj način se izjednačava usklađivanja mirovina ostvarenih prema općem i posebnim propisima tj. izjednačuje se aktualna vrijednost mirovine neovisno o tome je li mirovina, odnosno mirovinsko primanje, ostvareno prema općem ili posebnom propisu, a Zavod će u ožujku 2017. svim korisnicima tih mirovina, po službenoj dužnosti, donijeti rješenje o jedinstvenoj svoti mirovine.

Naime, 1. siječnja 2017. na snagu su stupile Izmjene i dopune Zakona o mirovinskom osiguranju ("Narodne novine", broj 120/2016.) koje propisuju da se korisnicima mirovina ostvarenih prema posebnim propisima pod povoljnijim uvjetima, objedini dio mirovine ostvaren na temelju staža osiguranja i dio mirovine ostvaren prema posebnom propisu

 

vukovar , koliko je povećanje mirovine ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema linearnoga povećanja! povećanje je samo za dio vojni. i to tako da se osobni bodovi vojnog djela pomnože s raliko AVM 61,59 sa AVM u momentu zamrzavanja usklađivanja....recimo praktično oko 1,5 kn puta osobni bodovi vojnog djela. s tim da se OB vojnog djela uzima iz omjera rat-mir. recimo ovako-imaš 120 OB,omjer R_M 50-50%. dakle 60 bodova pomnožiti s razlikom AVM ( recimo da je razlika 1,5,možda i 2) i dobiješ povećanje-usklađivanje 90 -120 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nitko ništa ne komentira pa jel moguće da su se samo meni novim rješenjem o razdvajanju mirovina smanjili osobni bodovi?

 

Poštovani war,

 

Vaši osobni bodovi,trenutno u iznosu 106,874 su ispravno izračunati.

 

Osobni bodovi prilikom umirovljenja od 131,9442 najprije su Vam 2010.g. smanjeni za 10 % i iznosili su 118,74978.

 

Nakon smanjenja od novih 10 % od 01.01.2014.g. Vaši osobni bodovi iznose 106,874.

Obavijest o iznosu istih dobili ste tek u rješenju o razdvajanju mirovine temeljem članka 80.

 

Povratak na iznos osobnih bodova od 118,74978 može se očekivati tek kad se donese zakon o ukidanju smanjenja od 10 % za mirovine po posebnom propisu koje su veće od 5.000 kn.

 

 

 

Lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam koliko je povećanje i kakvo je povećanje meni u rješenju za razdvajanje piše piše vojni dio iznosi oko 5400 kn, a civilni oko 800 kn.inače u mirovini 100% općoj vojnoj.Tako da nisam više pametan kako oni računaju samo iz iskustva znam da će me opet zaj...ti,ovo je skinuto što sam napisao sa stranica mirovinskog tako da je sto posto istina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Treba se nadati znači ukidanju članka 80. kako bi se vratilo zadnje umanjenih 10%

 

Poštovani war,

 

Niste me dobro razumjeli.

 

Članak 80. već je ukinut, uskoro čekamo rješenja o povratu na stanje prije razdvajanja mirovina po posebnom propisu.

 

Vaši osobni bodovi i dalje će iznositi 106,874.

 

Povratak na iznos osobnih bodova od 118,74978, (koji je bio do 31.12.2013.g.) može se očekivati tek kad se donese zakon o ukidanju smanjenja od 10 % za mirovine po posebnom propisu koje su veće od 5.000 kn.

 

Prema najavama ne prije 2018.g., i to svaku godinu ukidanje smanjenja za 1/3 (znači 3,333 % godišnje).

 

Znači ukidanje smanjenja u 2018.g. za 3,333 %, u 2019.g. za 6.666 % a tek 2020.g. za 10 %, to jest u Vašem slučaju povrat na iznos osobnih bodova od 118,74978.

 

Ovaj problem najviše će osjetiti buduće udovice (i obitelji) branitelja sa mirovinama iznad 5.000 kn. Ovakav pristup rješavanja ukidanja smanjenja od 10 % donosi da:

 

1. Za udovicu kojoj suprug umre do 31.12.2017.g. nikad nema povrata tih 10 % mirovine.

 

2. Za udovicu kojoj suprug umre do 31.12.2018.g. ima povrata samo 3,333 % mirovine.

 

3. Za udovicu kojoj suprug umre do 31.12.2019.g. ima povrata samo 6,666 % mirovine.

 

4. Za udovicu kojoj suprug umre nakon 01.01.2020.g. ima povrata svih 10 % mirovine.

 

Poštovani suborci, branitelji, molim Vas pomno planirajte nadnevak svoje smrti, vodite računa o iznosima obiteljskih mirovina.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

možete li riješiti moju nedoumicu iz predhodnog posta crny46 ?smanjena mi je mirovina po odluci premijerke Kosor.

 

Poštovani buda1965,

 

Nemam logično objašnjenje za razliku Vaših osobnih bodova. Najbolje je otići u HZMO i pitati u čemu je problem, zašto je razlika osobnih bodova bez smisla.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani buda1965,

 

Nemam logično objašnjenje za razliku Vaših osobnih bodova. Najbolje je otići u HZMO i pitati u čemu je problem, zašto je razlika osobnih bodova bez smisla.

 

Lijep pozdrav

 

buda/prof.....najvjerovatnije se radi o smanjivanju 10% pa onda opet 10%....a i ko bi ih zna....ja sam se žalija na rješenje o razdvajanju,pa su mi civilni dio povećali za desetak kn,ali potpuno nerazgovjetno....nema jasnog izračuna što,tko,kako.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

najvjerovatnije se radi o smanjivanju 10% pa onda opet 10%....a i ko bi ih zna....ja sam se žalija na rješenje o razdvajanju,pa su mi civilni dio povećali za desetak kn,ali potpuno nerazgovjetno....nema jasnog izračuna što,tko,kako.....

 

Poštovani crny46 ,

 

Temeljem podatka koje je dao poštovani buda 1965, osobni bodovi 82,5572 u trenutku umirovljenja 2007.g. nakon smanjenja 2010.g. (Kosorica) za 10% trebali bi iznositi 74,30148.

 

82,5572 x 0,9 = 74,30148

 

Ako mu je 01.01.2014.g. mirovina bila iznad 5.000 kn, smanjenje osobnih bodova maksimalno je bilo moguće za 10 % i iznosilo bi minimalno 66,871332 osobnih bodova.

 

74,30148 x 0,9 = 66,871332

 

Rješenjem o razdvajanju (temeljem suludog članka 80. ZOMO) iz 2015.g. zbroj razdvojenih osobnih bodova trebao bi iznositi minimalno 66,871332.

 

12,8283 + 47,1339 = 59,9622

 

 

Kako prema iskazu poštovanog bude 1965 kod njega zbroj osobnih bodova iznosi 59,9622 za mene to nema nikakvog smisla i treba razjašnjenje potražiti u HZMO.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani crny46 ,

 

Temeljem podatka koje je dao poštovani buda 1965, osobni bodovi 82,5572 u trenutku umirovljenja 2007.g. nakon smanjenja 2010.g. (Kosorica) za 10% trebali bi iznositi 74,30148.

 

82,5572 x 0,9 = 74,30148

 

Ako mu je 01.01.2014.g. mirovina bila iznad 5.000 kn, smanjenje osobnih bodova maksimalno je bilo moguće za 10 % i iznosilo bi minimalno 66,871332 osobnih bodova.

 

74,30148 x 0,9 = 66,871332

 

Rješenjem o razdvajanju (temeljem suludog članka 80. ZOMO) iz 2015.g. zbroj razdvojenih osobnih bodova trebao bi iznositi minimalno 66,871332.

 

12,8283 + 47,1339 = 59,9622

 

 

Kako prema iskazu poštovanog bude 1965 kod njega zbroj osobnih bodova iznosi 59,9622 za mene to nema nikakvog smisla i treba razjašnjenje potražiti u HZMO.

 

 

Lijep pozdrav

 

evo sad sam letimično pogleda svoja rješenja-temeljno i ono o razdvajanju,i po rješenju o želbi na razdvajanje-i isto je i meni-smanjenja po 10%-ali bodova manje-ko da je još 10ak % smanjeno! moguće su ti neki preračuni,faktori......najbolje je viditi na HZMO-u!

ovako samo nagađamo.:place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prilikom smanjenja po odluci vlade premijerke Kosor mirovina mi je bila 3573 kune i nešto lipa.umanjeno mi je samo 73 kune

 

Poštovani buda1965,

 

Najveći problem kod naših mirovina je što mi kao korisnici mirovina po posebnom propisu se postavljamo kao autsajderi, nedovoljno pratimo propise i ne reagiramo pravovremeno na rješenja iz HZMO.

 

Također Vas moram utješiti ???? !!!!!!!, nakon novog rješenja iz HZMO o ukidanju razdvajanja mirovine temeljem članka 80. Vaša će se mirovina vratiti (smanjiti) na iznos od 3.500 kn baš zbog djelovanja Zakona o smanjenju mirovina za 10 % iz 2010.g.

 

Tako će ostati dok izračun Vaše bruto mirovine (bez umanjenja od 10 %) ne poraste do 3.888,89 kn.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako to ? Po kojem "novom" zakonu? Pa umanjili su mi (nama) 2010.od onda mi je "povećana" za 161 kunu (sada 3661).nemogu mi (nama svima) opet skinu 10%.2010 su umanjili i zamrznuli na dvije godine.potom su "po malo"uvećavali.znači li to da će onda svima biti umanjena mirovina ,vraćena na izračun od 2010 ? Imaju li uporišta(već sada) u zakonu da to naprave (ili slijedi novi zakon) ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof;

u riješenju od mirovine ,od 2008.godine ,a u obrazloženju pišecitiram. -da je bio pripadnik *izvan* gardijske postrojbe- dragovoljac domovinskog rata,

što uopće nije točno bio sam pripadnik gardijske postrojbe, dali ova kriva konstatacija mijenja daljnji sadržaj rješenja koje ima 4-5 stranica.Mislio sam na koeficjente,osobne bodove.

19.09.1991. do 14.12.1992.-pričuvni sastav, zatim 15.12.1992. do 11.03.2003. DVO,umirovljen s činom natporučnika,profesionalna nesposobnost.Kasnije invalidska.Dali oni u mirovinskom uopće znaju da sam bio DVO i dali to mjenja način i izračun mirovine,hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani prof.

 

prvo riješenje privremeno o mirovini 6a dobio sam i hzmo zagreb,i drugo i treće iz 2003.i2005 godine i niti jedno nije isto po pitanju staža,kao da se radi o dva korisnika,pa tako stoji b)Pridodani staž,prema članku 29.ZOMO iznosi 12 god. 7 mj, i 2o dana u rješenju od 2005.god iz zagreba .U rješenju iz hzmo sl,brod stoji b)Pridodani staž,prema članku 29. ZOMO, iznosi9 god. 6mj,i 18 dana, gdje nestaše sve tolike godine,a o drugim nepravilnostima da i ne govorimo.Zvao sam hzmo i pitao za to kaže mi predstojnik ureda da pošto se nisam žalio na niti jedno rješenje nakon umirovljenja imam mogućnost napisati podnesak u kojem bi naveo sve što mislim da je neispravno da bi se predmet mogao proanalizirati radi eventualnih nepravilnosti,recimo pošteno i da ga svakako kontaktiram kad pošaljem predmet.Pitao sam dali imaju sve podatke kako kaže prof. staž osiguranja iz pers.službe morha i drugo rekao je da oni imaju sve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ni meni u dva rješenja nije isti radni staž.ja se ne sekiram.ionako bi to bilo par lipa.ovaj razgovor o bodovima trajao minutu.sve po zakonu.ako znam da nešto nije izračunato po pravilu da napravim žalbu.možeš misliti.bitno mi je da ne umanjuju mirovinu.(možda i bude kakvo povećanje cca.0,5%

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965;

 

dobro kažeš vezano za staž,ali kada u obrazloženju rješenja naiđeš na stavku koja kaže,

- da je bio "izvan" gardijske postrojbe-dragovoljac iz Domovinskog rata, onda pušem i na hladno,što im uopće predstavljamo,broj vjerovatno i to mi smeta.Ako sam bio 11 g DVO, pripadnik GBR,onda izračun mirovine,mislim na osobne bodove i sve drugo može vjerovatno biti upitno,neznam dali se slažeš samnom,ali ja to tako prevodim.Ako možeš prokomentirat ovaj post,hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemogu Ti dati nikakav komentar jer smo Mi (branitelji) "neuki" što se tiče ne čitanja,rješenja već tumačenja stavki u rješenju.relevantne podatke imaju samo u mirovinskom.i formule kako izračunati pojedinu mirovinu.a mi nemamo uvid u to da bi primjetili njihovu grešku u izračunu.

 

Hvala buda1965.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija