Jump to content

Dva ugovora o dozivotnom uzdrzavanju


Imilkoo

Preporučene objave

Poz, evo na slici vidite situaciju u Z. K su upisana dva ugovora moj je ovaj drugi od 2019g napravio sam ga sa stricem koji nema djece Tj nije ih imao ni on ni pokoja supruga jedini se o njemu brinem ima jos jednog brata isto bez djece stariji o kojem isto ja brinem... Uglavnom zanima me kako izbrisati ovaj prvi jer je to napravio stric za svojom zrnom strinom koja je umrla 2016g sva imovina je na stricu ona nije imala nista na sebi pa su napravili taj ugovor u slučaju da on prvi umre da joj se nebi ko mjesao u stan. 

Posto je ona umrla prva on je izrazio zelju da sve ostavi meni i da napravimo ugovor i onda smo tek naisli na ovaj stari na koji je i on zaboravio, u Z. K smo predali smrtni list i on sam je zatrazio pismeni da se obrise prvi ugovor. 

Pitanje 

1.vec je proslo 3 mj jos nije izbrisano dali ce biti obrisano? Dali treba ici nekim drugim putem? 

2.U slučaju da se nesta desi sa stricem koji je ugovor valjan koji ima prednost sto bi se desilo koji scenarij? 

Screenshot_20191001_095122.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Imilkoo je napisao:

U slučaju da se nesta desi sa stricem koji je ugovor valjan koji ima prednost sto bi se desilo koji scenarij

Sasvim izvjesno da je u konkretnom slučaju ovaj prvi ugovor izgubio svaki smisao i da niko na temelju istog neče i ne može zatražiti upis prava vlasništva,odnosno preuzeti ugovorne obveze umrle davateljice uzdržavanja(strine). 

 

prije 5 sati , Imilkoo je napisao:

.vec je proslo 3 mj jos nije izbrisano dali ce biti obrisano

Zemljišno-knjižni postupci su strogo formalni, glede čega postoji mogućnost da prijedlog za brisanje bude odbijen. 

Naime, i ako je sasvim jasno da je podnositelj prijedloga za brisanje zabilježbe ugovora(primatelj uzdržavanja-stric) jedini nasljednik umrle davateljice uzdržavanja, pa je samim tim nastupilo sveopće pravno sljedništvo iz kojeg proizilazi da je stric glede predmetnog ugovora istovremeno davatelj i primatelj uzdržavanja, a što je nedopustivo, međutim takve činjenice nisu utvrđene, a Zemljišno-knjižni ured nije ovlašten da utvrđuje nešto što je u nadležnosti ostavinskog suda. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I meni se tako čini, tim više što postoji pravno pravilo koje kaže da noviji zakon ukida primjenu starijeg zakona (lex posteriori derogat legi priori), to je posebno očigledno kod oporuka - ne morate posebnom odlukom ukidati stariju oporuku, ona je ukinuta samim činom pisanja nove oporuke.

S obzirom da nema nasljednika, da nema djece iza strica ni njegovog brata, nema tko potraživati ništa po ovom ugovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Imam, pitanje ,Deda je sa unucima 2000 g napravio darovni ugovor i živio sa njima do 2008 tj od njihovog rođenja,nekretnine su prenešene na unuke i upisane, 2008 pokušava porušiti darovni ugovor, 2012 pravi sa prijateljem i njegovim sinom ugovor o doživotnom uzdržavanju, prijatelj umire ove godine , odustaje od poništenja darovnog ugovora i trenutno ide na ništetnost nakon 19 god, pitanje 

Šta je od svega toga ispravno, koji ugovor vrijedi i dali je ugovor o doživotnom zapravo ništetan ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija