Jump to content

kada 2. stupanjsko rješenje?


beni

Preporučene objave

Čeka se oko 10 mjeseci. Neki čekaju i duže.

 

01/3657804 ili 01/3657805

 

Po pravilniku za utvrđivanje postotka oštećenja organizma HRVI iz DR-a trebali bi ti dati invalidnost za stalno ali ne bi bio jedini ako opet dobiješ privremeno (čak što više-sigurniji sam u to da ćeš opet dobiti privremeno, a nadajmo se da griješim).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što ti ističu tri godine, to se radi vjerojatno o kalendarske tri godine, a ne da si već bio tri puta na PLP.

I meni su kalendarske tri godine istekle krajem ožujka ove godine, ali sam produljenje statusa HRVI dobio ponovo privremeno do kraja travnja sljedeće godine. Po svemu tome se te tri godine mogu jako, jako otegnuti. Ni meni nije jasno to njihovo tumačenje. Po svemu tome znači ja ću kad mi istekne sljedeće godine privremeni status, imati status HRVI privremeno četri godine, a u biti onda sljedeće godine tek trebam ići treći puta na PLP. Pa onda dok dođem na red za taj treći put, to će biti vjerojatno negdje srpanj, kolovoz, pa dok dođe blagoslov od DLP, eto nama u najboljem slučaju proljeća 2010 (možda već budemo u EU). I opet mi na kraju nije jasno to njihovo tumačenje, a to je da li se trajni status dobija odmah taj treći put ili tek kad prođe i taj treći "mandat"? Puno pitanja vuče ta tema.

Pozdrav svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Klinički utvrđeni neurotski poremećaji(anksiozni, fobični, disocijativni,somatoformni i drugi neurotski poremećaji)ako se utvrdi da prije rata nije od toga bolovao a) lakog stupnja manje od 20% b) teškog stupnja 20% do 30% privremeno do 3 godine, a nakon toga trajno.

 

vjerovatno se komisije drže ovog, privremeno do 3 godine, a nakon toga trajno. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanja privremenosti / trajnosti statusa HRVI-a po osnovi psihičkog oboljenja razmjerno je česta tema na ovom PF, ali se isto tako često griješi oko određivanja početka i trajanja roka od 3 godine.

Zato samo dvije načelne napomene:

- početak roka računa se od datuma izdavanja prvog nalaza i mišljenja DLP-a (dakle, ne od prvog NIM-a PLP-a niti od prvog prvostupanjskog ili drugostupanjskog rješenja);

- rok nije određen brojem pregleda već godinama ("do 3 godine...")iako se često broj pregeleda izjednači sa brojem godina.

I još nešto. Ukoliko drugostupanjsko tijelo zanemari odredbu Pravilnika o trajanju privremenosti statusa, a DLP (ponovnu) privremenu ocjenu ne obrazloži sukladno načelima medicinske struke, može se izvanrednim pravnim lijekom zatražiti da drugostupanjsko tijelo - ako hoće - ispravi svoju grešku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

...

- početak roka računa se od datuma izdavanja prvog nalaza i mišljenja DLP-a (dakle, ne od prvog NIM-a PLP-a niti od prvog prvostupanjskog ili drugostupanjskog rješenja);...

 

Od kada bi trebali - mogli računati te famozne tri godine ako je dolazilo do promjena u stupnju oštećenje npr. siječanj 2006 nalaz i mišljenje DLP 20% privremeno; srpanj 2007 nalaz i mišljenje DLP 30% privremeno; koji datum uzeti kao granični kada se može tražiti za stalno od 2006 ili 2007?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

Od kada bi trebali - mogli računati te famozne tri godine ako je dolazilo do promjena u stupnju oštećenje npr. siječanj 2006 nalaz i mišljenje DLP 20% privremeno; srpanj 2007 nalaz i mišljenje DLP 30% privremeno; koji datum uzeti kao granični kada se može tražiti za stalno od 2006 ili 2007?

 

Uvijek od prvog nalaza i mišljenja DLP-a (naravno, ukoliko je utvrđena privremena invalidnost veća od 20%) - bez obzira na kasnije ev. povećanje % invalidnosti u postupku nastavnog priznavanja prava.

Znači, u datom primjeru rok od 3 godine počeo bi se računati od nalaza i mišljenja DLP-a iz siječnja 2006. godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PLP u Rijeci 04.10. 2007. godine. Privremeno rješenje dobio 16.10.2007. (traje do 10.2008). Zvao Ured državne uprave u Rijeci, kažu da je 05.11.2007. zaprimljeno u ZG. Do sada ništa, zvao masu puta, nitko se ne javlja na telefon. Pazi sada, još malo pa već moram opet na PLP, a još nije došlo staro od DLP.

 

A to mi opet smanjuje mirovinu, dok opet ne pošaljem u Mirovinski rješenje od DLP. A u Mirovinskom će opet trebati par mjeseci dok usklade mirovinu i pošalju zaostatke.

Tome nikad kraja. Preko 2 i pol godine stalne zafrkancije.

 

Mi: :misli:

Oni :kavica:

Rezultat :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

štovani !

u sličnoj sam situaciji za trajno riješenje.molim Vas po kojem članu zakona o hrvatskim braniteljima se određuje stalno riješenje?31.8.2008 istiće mi tri godine od prvog riješenja drugostupanjske komisije.28.o4. sam bio na prvostupanjskoj u Osijeku i samo su mi produžili privremeni status do Srpnja iduće godine.nadao sam se da ću dobitu, kao moj prijatelj, prijedlog za stalno.može li se žalbom (ako drugostupanjska komisija nebude dala trajno riješenje) zatražiti da mi se prizna trajno ako riješenje ne stigne do 31.08.2008.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trajno rješenje za status HRVI se ne regulira Zakonom o pravima hrvatskih branitelja nego Pravilnikom o utvrđivanju postotka oštećenja organizma HRVI iz Domovinskog rata.

 

Na drugostupanjsko rješenje se ne možete žaliti već možete jedino podnijeti tužbu Upravnom sudu RH i to u roku od 30 dana od primitka rješenja, a koliko se čeka na odluku Upravnog suda to svi znamo (3 do 6 godina).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hitno trebam pomoć. Naime danas sam dobio rješenje od mirovinskog gdje sve lijepo piše da mi se faktor sa 1,5 povečava na 1,85 što je sasvim OK. problem je u tome što mi se RVI priznaje od 1.1.2006 a novi izračun mirovine vrijedi od 1.6.2008. Kako sam u mirovini od 29.12.2006 po mom proračunu dužni su mi cca 17000 kn. Sad si oni misle da im to budem oprostio. Ima li itko takav problem te ako ga je imao i rješio molio bih bar ogledni primjerak tužbe , žalbe ...... bilo kaj samo da ostvarim svoja prava. :-?:zao::-?

 

Hvala!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obeliks je napisao:

Hitno trebam pomoć. Naime danas sam dobio rješenje od mirovinskog gdje sve lijepo piše da mi se faktor sa 1,5 povečava na 1,85 što je sasvim OK. problem je u tome što mi se RVI priznaje od 1.1.2006 a novi izračun mirovine vrijedi od 1.6.2008. Kako sam u mirovini od 29.12.2006 po mom proračunu dužni su mi cca 17000 kn. Sad si oni misle da im to budem oprostio. Ima li itko takav problem te ako ga je imao i rješio molio bih bar ogledni primjerak tužbe , žalbe ...... bilo kaj samo da ostvarim svoja prava. :-?:zao::-?

 

Hvala!!!!

 

Pa ja mislim da bi ti trebali dati razliku od dana umirovljenja sa priznatim koeficjentom 1,85 - i da tu ne bi trebalo biti problema. Ne vidim u čemu je problem ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trebali bi. Ali nedaju. Kažu od dana kad sam predao drugostupanjsko rješenje tj. 27.05.2008.

Citiram: "Dan s kojim osiguraniku pripada pravo i isplata invalidske mirovine u postupku obnove povodom zahtjeva korisnika određen je prema članku 121. stavka 2. ZOMO-a, tj. pravo pšripada od prvog dana idućeg mjeseca nakon podnošenja zahtjeva za obnovu postupka"

Na početku rješenja piše "isplata ove mirovine pripada korisniku, počevši od 01.06.2008"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obeliks je napisao:

"Dan s kojim osiguraniku pripada pravo i isplata invalidske mirovine u postupku obnove povodom zahtjeva korisnika određen je prema članku 121. stavka 2. ZOMO-a, tj. pravo pšripada od prvog dana idućeg mjeseca nakon podnošenja zahtjeva za obnovu postupka"

Na početku rješenja piše "isplata ove mirovine pripada korisniku, počevši od 01.06.2008"

Upravo je onako kako je referent HZMO-a napisao u obrazloženju svojeg rješenja:

 

Članak 121. ZOMO

 

(1) Ako se nakon donošenja rješenja protiv kojega nema redovitoga pravnog lijeka u upravnom postupku, sazna za nove činjenice ili se nađe, odnosno stekne mogućnost da se upotrijebe novi dokazi koji bi sami ili u svezi s već izvedenim ili upotrijebljenim dokazima mogli dovesti do drukčijeg rješenja da su te činjenice, odnosno dokazi bili izneseni ili upotrijebljeni u prijašnjem postupku, može se iznimno od uvjeta i rokova iz Zakona o općem upravnom postupku, obnoviti postupak iz mirovinskog osiguranja. Postupak će se obnoviti na zahtjev stranke ili po službenoj dužnosti.

(2) Prava utvrđena rješenjem donesenim u obnovljenom postupku, prema stavku 1. ovoga članka, pripadaju od prvoga dana idućega mjeseca nakon podnošenja zahtjeva za obnovu postupka, odnosno od prvoga dana idućega mjeseca nakon donošenja rješenja u obnovljenom postupku pokrenutom po službenoj dužnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svejedno pišem žalbu. Bumo vidli. Ima raznih načina da se uštede novci, nemoraju na meni šparat.

A ja sam kako se čini dobro i prošo. Zakidaju me 17 mjeseci. Pa kolege koji ste otišli u mirovinu bez RVI računajte koliko su vas zakinuli.

Još je i RVI privremen a to onda znači još jedno zakidanje itd itd

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obeliks je napisao:

Jel to znači da se mogu oprostit od love?

Duro ti je već odgovorio, ali, evo, ako treba jednostavnije:

- kada ste priložili rješenje o priznatom statusu HRVI-a referent je pravilno zaključio da ste ujedno podnijeli zahtjev za obnovu postupka jer se stekla mogućnost da se upotrijebe novi dokazi (navedeno rješenje o ostvarenom statusu HRVI-a) koji bi sami ili u svezi s već izvedenim ili upotrijebljenim dokazima (već utvrđena invalidnost i status dragovoljca) mogli dovesti do drukčijeg rješenja (odnosno, PF=1,85) da su te činjenice, odnosno dokazi bili izneseni ili upotrijebljeni u prijašnjem postupku.

Tako je to po ranije citiranom članku 121. stavku 1. ZOMO-a, a po stavku 2. istog članka ZOMO-a novoostvareno pravo na povoljniju invalidsku mirovinu utvrđenu rješenjem HZMO-a donesenim u obnovljenom postupku pripada od prvoga dana idućega mjeseca nakon podnošenja zahtjeva za obnovu postupka.

Prema tome, ukoliko ste, kako navodite, dana 27.05.2008. HZMO-u predali drugostupanjsko rješenje o ostvarenom statusu HRVI-a (odnosno, predali zahtjev za obnovu), početak prava vam je morao biti priznat počevši od 01.06.2008. godine.

 

@buda1965

To što si naveo je sve OK, ali se u tvom slučaju nije radilo o obnovi postupka, već o postupku provedenom zbog promjena u stupnju invalidnosti (pogoršanje). Zato se kod tebe novo, povoljnije pravo priznaje od dana kada je vještačenjem utvrđeno povećanje % invalidnosti, a ne od prvoga dana idućega mjeseca nakon podnošenja zahtjeva (kao kod obnove postupka).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obeliks je napisao:

... kaj da delam.

Nikaj.

HZMO je proveo postupak obnove, a članak 121. stavak 2. je jasan - pravo na veću invalidsku mirovinu utvrđenu rješenjem HZMO-a donesenim u obnovljenom postupku ide od prvoga dana idućega mjeseca nakon podnošenja zahtjeva.

Dakako, možeš se žaliti - to ti nitko ne može zabraniti - ali izgledi da uspiješ sa žalbom su jednaki nuli. Jedino što će ti drugostupanjsko tijelo ponoviti ovo što si već pročitao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da tu postoji nekakva kvaka u svemu tome jer promjena nije nastupila sada neko već kod prvostupanjskog rješenja a to što svi mi tako dugo čekamo na DLP to je nešto drugo tako da mislim da se treba svakako žaliti a i možda u HZMO-u preko nekoga poznatog pokušati odgonetnuti tu stvar, jer opet se ponavljam invalidnost nije nastupila sada nego davno prije ali naša birokracija....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mrljo je napisao:

... mislim da se treba svakako žaliti ...

Pravo na žalbu nitko ne dovodi u pitanje.

 

mrljo je napisao:

Mislim da tu postoji nekakva kvaka u svemu tome jer promjena nije nastupila sada neko već kod prvostupanjskog rješenja a to što svi mi tako dugo čekamo na DLP to je nešto drugo ....

 

Priznavanje prava na invalidsku mirovinu i priznavanje statusa HRVI dva su odvojena postupka, koja provode različita tijela i koja su regulirana različitim propisima.

Činjenica da stranka ima status HRVI-a bitna je samo njoj, a HZMO-u samo ako i kada ga stranka upozna s tom činjenicom. Ukoliko stranka naknadno dostavi dokaz o postojanju statusa HRVI - koji status je npr. ostvaren prije donošenja rješenja o invalidskoj mirovini - to je nova činjenica za HZMO i ono će na prijedlog stranke pokrenuti obnovu postupka.

Kvaka je u tome što se u slučaju obnove, koji regulira članak 121. stavak 1. ZOMO-a, primjenjuje i stavak 2. toga članka.

Na ovom PF često se ne pravi razlika između zahtjeva za obnovu postupka zbog nove činjenice (kao u vašem slučaju) i zahtjeva za utvrđivanja novog stupnja invalidnosti zbog pogoršanja.

Naime, kada HZMO-u predate rješenje o priznatom statusu HRVI-a, referent vas neće uputiti na novi pregled kod vještaka već će samo priznati novi polazni faktor (npr.: kao kod obeliksa - 1,85 umjesto 1,5), uz isti omjer uzroka koji je ranijem postupku utvrđen.

Međutim, ukoliko prilaganjem drugostupanjskog rješenja o priznatom statusu HRVI-a zatražite i ponovno vještačenje s tvrdnjom da vam se stanje pogoršalo, a kao dokaz za to navedete priznati status, uz povećanje PF bit ćete upućeni i na ponovno vještačenje. Ali i u ovom drugom slučaju pravo na novi iznos invalidske mirovine neće ići od dana kada vam je priznat status HRVI-a, već od dana kada i ako prvostupanjski vještak utvrdi pogoršanje.

 

mrljo je napisao:

... promjena nije nastupila sada neko već kod prvostupanjskog rješenja a to što svi mi tako dugo čekamo na DLP ....

 

Promjena je nastupila za vas i to u trenutku kada je prvostupanjsko rješenje potvrđeno u postupku revizije, ali to neće izazvati nikakvu promjenu kod HZMO-a ukoliko ih o tome ne obavijestite (HZMO neće po službenoj dužnosti tražiti od vas ili od MOBMS-a podatak o vašem ev. statusu HRVI-a).

Inače, prvostupanjsko rješenje o priznatom statusu HRVI-a nema nikakvog učinka dok ne prođe reviziju. Tek nakon revizije možete reći da imate navedeni status i počet ćete dobivati priznati iznos osobne invalidnine.

Na koncu, radi ilustracije razlika u postupku, kada vam priznaju status HRVI-a to će biti od prvog dana slijedećeg mjeseca nakon podnošenja zahtjeva. Dakle, ne nakon pregleda kod PLP-u ili obavljene revizije nalaza na DLP-u.

S druge strane, invalidska mirovina vam se priznaje od dana kada je prvostupanjski vještak utvrdio da postoji invalidnost s pravom na invalidsku mirovinu. Dakle, ne od prvog dana slijedećeg mjeseca nakon podnošenja zahtjeva, niti od dana kada ste ev. krenuli na dugo bolovanje koje je završilo umirovljenjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija