Jump to content

tužba za klevetu ili uvredu


xxx86

Preporučene objave

Danas sam saznala da jedna osba priča neistine priče o meni, širi laže o meni i o mom privatnom životu, razmišljam o tužbi protiv nje jer šteti mom ugledu i časti a i vrijeđa me to što priča, zanima me kako podnijeti tužbu protiv nje, imam svjedoke koji mogu potvrditi moju priču, da li je to tužba za klevetu ili uvredu, koje su sankcije i zanima me ako se pokrene tužba kolike su mogućnosti da se toj osobi dokaže krivnja, odnosno da li se isplati pokrenuti tužbu protiv nje ili postoji neki drugi način, nemam iskustva s tim pa me zanima kakav je postupak i kako to ide...

 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uvreda član 199 Krivičnog zakona

 

Kleveta član 200 Krivičnog zakona

 

 

St. 1 Tko za drugoga iznese ili pronese nešto neistiniro što može škoditi njegovoj časti i ugledu

Kaznit će se novčanom kaznom do 150 dnevnih dohodaka

 

st.2

Tko za drugoga iznese ili pronese nešto neistinito što može škoditi njegovoj časti i ugledu putem tiska , tadija , TV, pred više osoba , na javnom skupu ili na drugi način zbog čega je kleveta postala pristupačnom većem broju osoba ,

kaznit će se novčanom kaznom .

st. 3................

 

 

Kod KD klevete mora se dokazati umišljaj i postojanje svijesti upravo da se drugome naškodi , i da je drugome to i škodilo- tj sa posljedicama

 

Veći broj osoba recimo ne smatra se ako je nešto rečeno u tramvaju ,

 

 

Kod klevete valja i vidjeti što je prethodilo kleveti , da li je osoba bila izazvana također klevetom

 

Razmislite prije nego se upuštate u sudski postupak , ako suprotna strana dokaže suprotno tada snosite troškove

 

Samo za trač ne vrijedi parničiti se , obično treba misliti da nije važno što se kaže već tko kaže , pametni ljudi i ne vjeruju u tračeve .

 

 

Pozdrav ude .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

pozdrav svima...

 

trebala bi mi pomoc u vezi toga kolike su mogućnosti da dobijem sudski spor zbog klevete... naime radi se o tome da moj prvi susjed (iznad 50 godina) inace voli puno siriti glasine po kvartu i okolici je sad poceo o meni pricati ljudima koji me okruzuju da imam spolno prenosivu bolest koju sam dobila prije 2 godine i da o tome ima dokaze (medicinsku dokumentaciju) jer sam po njegovoj priči čak bila i u bolnici... naravno ništa od toga nije istina i to je najlakše dokazati, ali da li je dovoljno 5 svjedoka koji su bili u kafiću kada je on došao i rekao to jednom od članova? isto tako nekad je bio alkoholičar i imao probleme s dugovima, preprodajom švercanih stvari i dr. tako da je vjerojatno već otprije poznat policiji.. donedavno smo bili u dobrosusjedskim odnosima, sve dok evo prije 2-3 dana nije počeo širit gluposti o meni... takve priče ipak nisu sitnica i mogu mi znatno naštetiti odnose s ljudima i sam ugled u društvu pogotovo s obzirom da ja imam tek 17 godina...

naravno kad bi došlo do tužbe moj zakonski zastupnik bi bili majka ili otac, ali bilo je već puno priča, a nažalost takve stvari se najčešće rješavaju ili tužbom ili fizičkim obračunom koji dovodi do još većih problema pa je takve stvari bolje spriječiti...

hvala unaprijed na pomoći i oprostite na opširnosti, ali bolje da znate što detaljnije..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...
  • 7 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

 

zanima da li imam osnove za tužbu za klevetu protiv jedne osobe koja me sustavno optužuje da sam joj ukrao bicikl koji ja posjedujem več 9 godina. Radi se o malo boljem biciklu pa stvar i nije bezazlena. Živim u manjoj sredini gdje se takve dezinfomacije brzo šire i to bi meni kao vlasniku trgovine kojeg masa ljudi zna moglo dobrano naštetiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
Načelno, osnova postoji, ali vi kao ovlašteni tužitelj morat ćete dokazati kako okrivljeni navedene činjenične tvrdnje širi s isključivim ciljem nanošenja štete vašoj časti i ugledu. Razmislite.

Poštovani,

 

Napisali ste : '' ... s isključivim ciljem nanošenja štete vašoj časti i ugledu'' . Kazneni zakon u članku o kleveti tvrdi '' ... može naškoditi njegovoj časti i ugledu'' što je bitna razlika, a to je da onaj tko je oklevetao nije imao za isključivi cilj naškoditi časti i ugledu već je biće kaznenog djela dovoljno da je osoba oklevetala bez obzira na potencijalnu štetu časti i ugledu (što je naravno samo posljedica klevete)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Aludirao sam na stupanj krivnje, koji je dolusni i jasno bez posebne namjere klevetanja (tzv. dolus coloratus budući je kleveta kazneno djelo apstraktnog ugrožavanja), ali praktično gledajući najčešći pojavni oblik ima i taj dodatak. Malo sam se nes(p)retno izrazio i vidim da bi se ta tvrdnja mogla protumačiti na način na koji ste sami iznijeli.

 

Zahvaljujem na uočenome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Moja supruga, uskoro bivša nadam se, pred Centrom za socijalnu skrb iznosi laži da sam alkoholičar i da pod utjecajem alkohola maloljetno dijete prevozim u autu isl., što je čista laž, a pretpostavljam da to radi kako bi stekla eventualnu prednost u postupku određivanja skrbništva.

S obzirom da dokaz postoji crno na bijelo (zapisnik CZSS), imam li osnove protiv nje podnijeti tužbu za klevetu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani

Moja majka je dogovorila radove s građevinarom koji je uzeo unaprijed novac i odradio nesto sitno i zadrzao ostatak. Ja sam se oglasila na drustvenim mrezama da sam prevarena od njegove strane da se ljudi paze, takoder smo ga i na sud dali (postupak je u tijeku), a on je podigao privatnu tuzbu protiv mene da sirim lazne informacije na facebooku. Da li cu ja sad morat platit kaznu iako sam rekla istinu? I da li cu morat platit i troskove suda? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, BigDaddy2 je napisao:

Moja supruga, uskoro bivša nadam se, pred Centrom za socijalnu skrb iznosi laži da sam alkoholičar i da pod utjecajem alkohola maloljetno dijete prevozim u autu isl., što je čista laž, a pretpostavljam da to radi kako bi stekla eventualnu prednost u postupku određivanja skrbništva.

S obzirom da dokaz postoji crno na bijelo (zapisnik CZSS), imam li osnove protiv nje podnijeti tužbu za klevetu?

To vam je uobičajena reakcija u postupku pred CZSS , da partneri jedan drugog optužuju za sve i sva.

U ovom trenutku tužba za klevetu vam vjerojatno ne bi bila od koristi, a imate rok od  mjeseca da istu podnesete.

Usredotočite se da pokažete da ste odgovorniji roditelj. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, felixx je napisao:

To vam je uobičajena reakcija u postupku pred CZSS , da partneri jedan drugog optužuju za sve i sva.

U ovom trenutku tužba za klevetu vam vjerojatno ne bi bila od koristi, a imate rok od  mjeseca da istu podnesete.

Meni bi pak bilo glupo da mi netko nakon x mjeseci kaže "ako je to bila laž, zašto je niste tužili za klevetu". S druge strane, ja se time ne služim i volio bih da i ona shvati da je to protuzakonito.

Inače bi mi dovoljna satisfakcija bila da ona prizna KD i izvine se, a da sudac odbaci tužbu radi toga i u rješenju napiše da je priznala laž.

Zašto mislite da mi tužba za klevetu ne bi bila od koristi? (vremena za podnošenje još ima)

uređeno: od BigDaddy2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , felixx je napisao:

Za što vas je točno tužio? Za klevetu ili sramoćenje?

Morate na sudu dokazati istinitost iznesenih tvrdnji.

Poslao mi je sms poruku "tuzit cu vas zbog laznih informacija" sad neznam tocno za sto me je tuzio jer mi jos nije stigao poziv sa suda. Mislim da me jedino mogao tuziti za povredu ugleda i casti ne za klevetu jer sve sto sam navela je istina. Ja mogu dokazati istinitost tvrdnji jer imam s njim sklopljen ugovor iz kojeg je vidljivo da je dobio novac, također imam dopis koji mu je moj odvjetnik poslao navodeci da nek dovrsi radove ili vrati novac ili idemo na sud, a on je taj dopis ignorirao. Takoder ce na teren izaci i procjenitelji da utvrdimo koliko je od radova izvrseno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Noname1202 je napisao:

Poslao mi je sms poruku "tuzit cu vas zbog laznih informacija" sad neznam tocno za sto me je tuzio jer mi jos nije stigao poziv sa suda. Mislim da me jedino mogao tuziti za povredu ugleda i casti ne za klevetu jer sve sto sam navela je istina.

Jeste li sigurna da vas je tužio?

Ova sms poruka ne znači da jest, nego vas možda samo želi uplašiti da se ne bi širio glas o njegovom načinu rada.

Inače, sada imate ove članke zakona od 147. -150. koji reguliraju ovu tematiku:

https://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon

prije 2 sati , Noname1202 je napisao:

Ja mogu dokazati istinitost tvrdnji jer imam s njim sklopljen ugovor iz kojeg je vidljivo da je dobio novac, također imam dopis koji mu je moj odvjetnik poslao navodeci da nek dovrsi radove ili vrati novac ili idemo na sud, a on je taj dopis ignorirao. Takoder ce na teren izaci i procjenitelji da utvrdimo koliko je od radova izvrseno. 

Inače se izvođaču radova nikad ne plaća unaprijed. Nikad. Plaćanje unaprijed znači kupovanje ovakvih nevolja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , BigDaddy2 je napisao:

Meni bi pak bilo glupo da mi netko nakon x mjeseci kaže "ako je to bila laž, zašto je niste tužili za klevetu". S druge strane, ja se time ne služim i volio bih da i ona shvati da je to protuzakonito.

Inače bi mi dovoljna satisfakcija bila da ona prizna KD i izvine se, a da sudac odbaci tužbu radi toga i u rješenju napiše da je priznala laž.

Zašto mislite da mi tužba za klevetu ne bi bila od koristi? (vremena za podnošenje još ima)

Vidim da vi uopće ne shvaćate kakav vam mučan postupak predstoji, i koliko je vaša pozicija slaba i ranjiva u ztom postupku.

Zato si dajte vremena, pa pročitajte ovaj dokument da dobijete sliku u što se vaš razvod može pretvoriti:

Diskriminacija očeva u postupku razvoda.doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, felixx je napisao:

Jeste li sigurna da vas je tužio?

Ova sms poruka ne znači da jest, nego vas možda samo želi uplašiti da se ne bi širio glas o njegovom načinu rada.

Inače, sada imate ove članke zakona od 147. -150. koji reguliraju ovu tematiku:

https://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon

Inače se izvođaču radova nikad ne plaća unaprijed. Nikad. Plaćanje unaprijed znači kupovanje ovakvih nevolja.

Jucer smo se sreli slucajno kaze da se vidimo na sudu tako da ocekujem poziv uskoro...eh to placanje unaprijed je bilo na temelju 27 godina poznanstva i trenutka ne razmisljanja...da sad ne duljim pricu hvala vam na odgovoru pa cemo vidit kako i sta kad stigne sudski poziv

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, BigDaddy2 je napisao:

Prijavio sam suprugu za verbalno nasilje u obitelji, koje nema nikakve veze s alkoholizmom, niti mojim niti njenim. Nakon toga su nju pozvali da da izjavu o okolnostima toga, te je ona, valjda s namjerom da se opravda, izjavila i to.

Kao što je Felixx već sugerirao, po meni također je bolje ne ulaziti u to. Nije da nemate osnove, ali najbolje se braniti takvih optužbi u konkretnom postupku i uzornim ponašanjem kao roditelja. Puno puta su vam ovakve stvari upravo ono što druga strana očekuje, da krenete "u rat", sa nebrojenim postupcima koji prerastaju u sage, koji većinom samo crpe energiju, vrijeme, zdravlje i novac. Odluka je samo vaša, a pokušajte je donijeti glavom, ne srcem. Lako za reći, a vrlo teško za napraviti.

, Noname1202 je napisao:

Postovani

Moja majka je dogovorila radove s građevinarom koji je uzeo unaprijed novac i odradio nesto sitno i zadrzao ostatak. Ja sam se oglasila na drustvenim mrezama da sam prevarena od njegove strane da se ljudi paze, takoder smo ga i na sud dali (postupak je u tijeku), a on je podigao privatnu tuzbu protiv mene da sirim lazne informacije na facebooku. Da li cu ja sad morat platit kaznu iako sam rekla istinu? I da li cu morat platit i troskove suda? Hvala

Ako uopće do postupka dođe, svakako u njemu iznesite činjenicu da se protiv druge strane vodi kazneni postupak radi prijevare. Međutim, ako će vas tužiti za teško sramoćenje, možda ni to neće biti dovoljno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Molim savjet.Godinama se borim sa susjedom koja mi pise vređajuca pisma.redovno sam o tome informirala njenog sina koji je rekao da to bacim,da i njemu to pise jer ona tako komunicira.I njegovu suprugu je godinama maltretirala.on ju samo kratko obilazi.nakon sto je po ulici pocela vikati za mnom i vrijedati me te napisala pismo od 12 str prijavila sam ju policiji.Nakon cega je policija otisla kod nje i sina te  poslala dopis centru za soc.skrb jer on mora voditi brigu o njoj.edno vrijeme je bio mir i sada opet dobijam pismo i na kameri u zgradi se vidi da ga je ubacila.Prvo pismo je cak potpisala.Sada vise necu dozvoliti da me ugnjetava i utjece na zdravlje,da me od rijecnika odvratnog zeludac boli i spavati ne mogu.Zelim ju tuziti za sve napisano u pismima.I za narusen dusevni mir  i klevetu i narusavanje ugleda.spominje jos neke ljude i njima sam procitala pismo.Zanima me da li su pisma relevantan dokaz odnosno smatrate li da trebam uci u to sve.Inace iz normalne sam obitelji i radim u dobroj firmi te mi ne treba da mi netko na ulici naziva pogrdnim imenima.cak je i prijetila.i policija i sin su upoznati sa svim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Nediljka je napisao:

Molim savjet.Godinama se borim sa susjedom koja mi pise vređajuca pisma.redovno sam o tome informirala njenog sina koji je rekao da to bacim,da i njemu to pise jer ona tako komunicira.I njegovu suprugu je godinama maltretirala.on ju samo kratko obilazi.nakon sto je po ulici pocela vikati za mnom i vrijedati me te napisala pismo od 12 str

To meni ipak više izgleda kao slučaj za psihijatriju. 

Kažete viče za vama i šalje pisma. Da li tu ima prijetnji? Nešto tipa - otrovat ću, razbiti auto, zapaliti nešto... ?

Citiraj

Zelim ju tuziti za sve napisano u pismima.I za narusen dusevni mir  i klevetu i narusavanje ugleda.spominje jos neke ljude i njima sam procitala pismo.Zanima me da li su pisma relevantan dokaz odnosno smatrate li da trebam uci u to sve.

Upitno je bi li takva tužba urodila plodom. To je zadnja opcija.

Mišljenja sam da biste ponovo trebala, ovaj puta dopisom koji ćete urudžbirati i na policiju i na CZSS, zatražiti da se ta osoba stavi pod nadzor - za njeno dobro i svih drugih oko nje. Ona očito ne može kontrolirati svoje ponašanje. Takva može biti potencijalno opasna i sebi i drugima. 

U dopis treba priložiti i kopije tih njenih pisama, i opisati sve incidente u kojima je napadala i vrijeđala i vas i druge. Bilo bi dobro kada bi i drugi potpisali to pismo. Kada tako nešto urudžbirate, onda odgovorne službe ne mogu reći da 'nisu znale' ako se dogodi kakav ozbiljan incident. 

Kontaktirajte i njenog sina i objasnite mu da više niste mogli to trpiti. Da razumijete da je to njegova majka s kojom i on očito ima problema, ali to se mora riješiti. Ako se ne riješi drugačije, rješavat će se na sudu.

Tako ćete u slučaju da to ne upali i dođe do tužbe ipak imati argument da ste pokušala riješiti na drugi način.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vezano uz Vaše konkretno pitanje: ako navedena pisma ta osoba šalje samo Vama, a nisu postala dostupna drugima, onda može biti samo riječ o uvredi, a ne i kleveti ili sramoćenju, jer je za ta kaznena djela bitno da je ona to iznijela pred drugima (dok to za uvredu nije bitno). Također, ključan je sadržaj tih pisama, ako je u njima sadržana prijetnja (da će Vas ubiti, da će Vas osramotiti, da će Vama ili Vama bliskima učiniti neko zlo), onda je to možebitno i kazneno djelo koje progoni policija i državno odvjetništvo.

Izvornici pisama u sklopu sa nadzornim snimkama kamere predstavljaju vjerodostojan dokaz koji se može upotrijebiti i u kaznenom i u građanskom postupku. U slučaju da gospođa osporava da ih je napisala, ista se mogu dodatno potvrditi grafološkim vještačenjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na odgovoru.Policija ima nekoliko zapisnika i prvo pismo,sina cijelo vrijeme konraktiram i molim ga da rješava mamu no međutim nekidan kada sam ga nazvala primivši drugo pismo bio je drzak i bezobrazan.U pismima ns prijeti ja mislim ali je vikala za mnom da ce doci njen brat i presuditi mi..sto se tice pisama gđa ih je potpisala imenom i prezimenom.Mislila sam da je u pitanju kleveta jer u pismu spominje neistine i ukljucuje druge ljude kojima radi problem.Kada sam ljetos bila na policiji,policija je poslala dopis centru u kontekstu da sin mora skrbiti o njoj ili ce ici u dom,no evo nije u domu,sin je obilazi na pet minuta i pna i dalje stvara čudesa.Pa i da nije kleveta opet me vrijeđa.I za to postoji tuzba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sudski proces oko nasljedstva, dioba kuce. u zapisnik udje izjava da se bavim crnom magijom i da sam nasilnik (bez dokaza) i to utjece na sud, jer valjda suzivot nije moguc zbog magije prvenstveno, pa se trazi civilna dioba. no to je nebitno, znaci imam dokaz crno na bijelo, da sam vracara. ima li osnove i isplatili mi se pokretati privatnu tuzbu, iako mi je to smjesno, za klevetu, ili sta vec, jer mi se nanosi steta pa sud drugacije reagira... a dokazi su navodno nebitni. hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Iako je vjerojatno već kasno, po meni, ovdje ima osnove za verbalni delikt. Kakav bi bio ishod postupka, to je upitno, iako sam bliže stavu u vašu korist.

Glede navoda o utjecaju iznesenih lažnih tvrdnji na izvanparnični postupak razvrgnuća suvlasničke zajednice, ne bih išao tako daleko, jer glede tog postupka, postoje vrlo jasna pravila, zakonom specificirana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Dobar dan

Da li se u tužbi za klevetu mora dokazati namjera klevetanja? Naime radi se o postu na društvenoj mreži Twitter u kojoj je svaki post ograničen sa 280 znakova. Znači da se ne može napisati cijeli elaborat već kratak tekst. Zlo namijenim osobama daje mogućnost zlonamjerne interpretacije. 

Nadalje ako ste nešto krivo shvatili pa to objavili kao post na društvenoj mreži. Na primjer da je blokiran račun firme "A", a vi ste putem imena vlasnika krivo zaključili da se radi o firmi "B".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Namjera klevetanja ili tzv. dolus coloratus, irelevantna je za kazneno djelo klevete budući je isto djelo tzv. djelo apstraktnog ugrožavanja, što znači da iznesene/pronesene riječi moraju objektivno biti takve da mogu povrijediti čast i ugled osobe na koje se odnose (ne i da su doista povrijedile), a pritom je namjera autora tih riječi u smislu je li ih izrekao u cilju klevetanja irelevantna.

U pravilu, u praksi, autor riječi ima upravo tu namjeru, ali ponavljam da ona nije element djela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moglo bi se smatrati budući može utjecati na poslovanje te firme.

Ovaj drugi upit sugerira da se tu ne bi radilo o kleveti već o teškom sramoćenju, jer za klevetu autor riječi mora znati da ono što pronosi/iznosi nije istinito, dok kod sramoćenja to nije slučaj (tamo može i istinom naškoditi ugledu i časti objetka riječi).

Međutim, prema vašem opisu, u slučaju zabune, po meni nema ni teškog sramoćenja, jer autoru riječi fali namjera, a kako su verbalni delikti isključivo oni koji se mogu počiniti s namjerom, tu onda kaznenog djela, po mom mišljenju, ne bi bilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
  • 9 mjeseci kasnije...

Pozdrav! Molim savjet. Imam informaciju da mogu biti tužen za klevetu. Kad sam saznao da sad moj vec bivsi prijatelj trosi kokain što je i istina, u nekoliko navrata sam svojoj prijateljici savjetovao porukama da se makne iz tog drustva iz straha za nju. Istu stvar sam rekao i njezinim roditeljima. Medjutim, ona je jos uvijek tamo a on mi prijeti fizičkim napadom i tužbom protiv mene. Molim savjet i koje moguće posljedice mogu imati. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potrebno je da namjera s kojom ste išli bude da nekome narušite čast i ugled, a Vi niste išli s tom namjerom, već da upozorite na protuzakonito ponašanje osobe s kojom je Vama draga osoba u kontaktu, i da je sklonite od opasnosti u tom smislu. I kao što kaže sivko, ako je nešto istina (ili ste Vi imali razloga vjerovati da je istina), tada nije kleveta, ali može biti uvreda ili teško sramoćenje, što su također kaznena djela protiv časti i ugleda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Pozdrav ljudi.. mozda ce mi netko reci iskustva sa klevetvom i sramocenjem i jos toga..

Znaci samohr. roditelj 2 djece.. Zivimo u maloj okolini di se stvari rasire u manje od 1 dana.. Doticna osoba nasred naselja me klevetala i sramotila da sam drogerasica i da sam drogirana itd.. sto cu dokazati sa testom da je cista laz..Snimala me na javnoj povrsini bez mog pristanka.. to zna i moja majka jer joj je rekla..To kao samohr. roditelju meni je sramotno, narusen je moj dusevni mir i ugled i cast.. Dali sa privatnom tuzbom mogu sta postici i traziti novcanu odstetu? Nije da mi je do novca ali kada mene gaze zelim i ja pokazati da se ne vrti svjet oko nje..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jeste ali smjesno sto sa njihove strane,izgleda da nisu ni razmisljali.. cekam poziv za sud jer policija nije nista rjesila.. za 2 dana se nalazim sa odvjetnikom.. doticna vec je i imala problema.. i vidi srece moj odvjetnik vodi par sporova protiv nje.. 

 

Zvali su oni jer sam je ja nazvala nakon klevetve kravom glupom.. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, oprostite da nadodam sljedeće:

Vi možete ustati privatnom tužbom protiv navedene osobe (osoba koja Vas je javno sramotila i vrijeđala) i to zbog počinjenja KD uvrede iz čl. 147. st. 1. KZ-a za koje KD je predviđena novčana kazna do devedeset (90) dnevnih iznosa (dnevnica), no po Vašem opisu, to je učinjeno pred više osoba tako da se može primjeniti i čl. 147. st. 2. po kojem je predviđena kazna i do stoosamdeset (180) dnevnica, ali pri tome imajte na umu ako ste uzvratili uvredu da sud i Vas i njega može osloboditi,

Također možete navedenog tužiti za počinjenje KD-a iz čl. 149. st, 1. (kleveta) za što je također predviđena novčana kazna...

Kao što poštovani drot13 navodi za neku naknadu nematerijalne štete temeljem emocionalnih (duševnih) boli trebate imati relevantne dokaze, liječničku i inu dokumentaciju (nalaze) iz koje je vidljivo da je to kod Vas izazvalo uznemirenost, tjeskobu idr.

Ako je pozvana policija, kao što navodite, smatram da ćete obadvoje dobiti prekršajnu prijavu radi narušavanja JRM-a, neka me ispravi poštovani drot ako griješim 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da dovili smo prijavu radi narusavanja JRM.. Cekamo poziv za sud.

Ozljede koje su mi nanesene su: iscasenje i nategnuce zglobova i ligamenata drugih i nespecificiranih dijelova vrata,kontuzija ramena i nadlaktice.

Trazit cu uputnicu za psihijatra sto sam redovno hodala kod njega radi spolnog zlostavljanja kad sam bila djete. Radi oceve smrti nedavno sam bila isto u depresiji te sada jos ovaj konflikt me je jos vise narusijo. I opet cu morat poceti sa terapijom koje sam se prije 2 godine rijesila. 

Moje misljenje (ispravite me ako se varam) je da je moja uvrjeda doticnoj bila izazvana radi njihovog klevetanja i sramocenja. Sto se mogu opozvati na clanak 147 st. 5 KZ-a ..

Ja sam mislila podnjeri prijavu KD 147 148 i 149.. Neznam sada kakva je situacija sa time da je doticna snimila to i mene. Mislim da je i to KD.. Ako ja za moju djecu moram potpisati ohoho papira sto se tice slika,videa,radova koje rade u vrticu itd.. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Sovaxxx je napisao:

.. cekam poziv za sud jer policija nije nista rjesila.. za 2 dana se nalazim sa odvjetnikom.. 

A kako bi to policija riješila? Podnijeli su prijavu sudu za narušavanje javnog reda i mira, za ostalo (tjelesne ozljede, klevetu/uvredu, nematerijalnu štetu...) su vas uputili na privatnu tužbu i to je to.

  

prije 11 sati , Sovaxxx je napisao:

Zvali su oni jer sam je ja nazvala nakon klevetve kravom glupom.. 

 

prije 1 sat , Sovaxxx je napisao:

Moje misljenje (ispravite me ako se varam) je da je moja uvrjeda doticnoj bila izazvana radi njihovog klevetanja i sramocenja. Sto se mogu opozvati na clanak 147 st. 5 KZ-a ..

U slučaju privatne tužbe, sud će to procijeniti.

Kod narušavanja javnog reda i mira toga nema, obje ste krive.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kazneno djelo teškog sramoćenja je ukinuto izmjenama KZ-a iz prosinca prošle godine.

Po meni, na ovaj opis, radilo bi se o kleveti (149.) te tjelesnoj ozljedi (117. st. 1.), oba djela se progone po privatnoj tužbi, pa pripazite na rok od 3 mjeseca od saznanja za djelo i počinitelja.

S druge strane, oni će vas moći tužiti za uvredu (147.).

S građansko-pravnog aspekta, možete ići tužbom za povredu prava osobnosti (neimovinska šteta).

Svi ti postupci će potrajati, koštati novaca, vremena i živaca i na neki način biti ćete "prisiljena" s tim osobama susretati se na dnevnoj bazi što će posljedično vjerojatno rezultirati i daljnjom eskalacijom sukoba i začaranim krugom parničenja, pa razmislite koliko je to sve isplativo.

Ovakve ljude najviše vam boli indiferencija, ali odluka je samo vaša.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Poštovani,

Zanima me može li me liječnik privatnik tužiti po Kaznenom pravu KZ čl. 147-149, Građanskom pravu ZOO čl. 19 i 1046 i/ili nekom drugom Pravu/Zakonu ako:

a) na facebook profilu njegove ordinacije, pod rubrikom Osvrti, stisnem tipku "Ne preporučam" i ne ostavim nikakav komentar.

  ILI 

b) na facebook profilu njegove ordinacije, pod rubrikom Osvrti, stisnem tipku "Ne preporučam" i napišem "Doktoru sam detaljno obrazložio svoj osvrt putem mail-a".

 

uređeno: od Metla23
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mom mišljenju pod a) nikako, a pod b) zavisi što biste joj/mu napisali u mailu.

Imate i onu stranicu "naj-doktor" ili "iskustva pacijenata" gdje ljudi znaju pisati raznorazne stvari (istina, vrlo često iza anonimnosti korisničkog profila, ali svejedno), pa i vrlo loša iskustva i nisam još čuo da bi ijedan doktor/ica potegnuo tužbu za takvo što. No, osoban mail upitnog sadržaja je nešto što bih preporučio izbjeći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U mail-u sam samo napisao da imam neke manje probleme nakon zahvata i da sam bio kod drugog liječnika koji je rekao da zahvat nije bio potreban i da sam i sam došao do takvog zaključka. Također sam napisao da slobodno iznese svoje argumente i razloge zašto se odlučio na taj i takav zahvat, ali nisam dobio nikakav odgovor, a prije toga je uredno odgovarao na mail-ove.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Malo čitam ovu tematiku, pa se informiram. Ako sam pravo razumio, tužba mora ići tri mjeseca (negdje je pisalo jedan mjesec?) nakon saznanja o kleveti;

Na Centru za socijalnu skrb se itako strane u sporu (supružnici) blate, pa nema nekog smisla išta poduzimati. Vjerojatno je ista stvar i za vanparnične postupke koji se vode kod javnog bilježnika (ostavina)? Međutim, mene zanima, što ako unutar parničnog postupka druga strana iznese klevetu protiv mene? Postoji li opcija, da se upozori sutkinju da je izneseno kleveta, te da se traži od nje da po službenoj dužnosti kazni počinitelja? Na taj način, osim što se štedi resurse za pokretanje tužbe se ujedno može i kvalitetno braniti protiv lažnih dokaza, ako se ne varam? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Stanko bubalo je napisao:

.. Ja znam tko se krije iza tog profila... 

Nikada nemojte biti sigurni da znadete, jer može biti osoba za koju se najmanje nadate.. 

prije 11 sati , Stanko bubalo je napisao:

Što napraviti... ali mu ne mogu dokazat bez ip adrese...

Podnesite prijavu policiji ili ODO-u, protiv NN počinitelja, nikako nemojte navesti na koju osobu sumnjate, radi govora mržnje, vrijeđanja i iznošenja neistina koje su dostupne većem broju ljudi, kao i netrpeljivosti.. 

Policija može utvrditi s koje IP adrese je taj lažni profil otvoren i ko ga je otvorio i dalje postupati prema nađenom...

Sretno Vam. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Te osobe mogu kazneno odgovarati, ali privatnu tužbu morate protiv njih podnijeti općinskom sudu u roku od 3 mjeseca od saznanja za djelo i počinitelja. Isto tako, bez obzira na kaznenu odgovornost, mogu odgovarati i građanski za naknadu štete koju su Vam prouzročili, a subjektivni zastarni rok ovdje je 3 godine od dana saznanja za štetu i osobu koja ju je prouzročila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
prije 8 sati , Mablack je napisao:

Poštovanje zanima me dali me liječnik privatne prakse može tužiti za klevetu,jer sam zatražila drugo mišljenje koje se doktoru nije svidjelo i rekao mi je da izmišljam i da to drugi doktor nije mogao reći,dali me može tužiti jer misli da izmisljam

Vaše je pravo da tražite drugo mišljenje i to nema nikakve veze s klevetom. No, ukoliko ste pri tome za svog doktora iznosili neistine koje mogu naškoditi njegovom ugledu i časti, a da ste pri tome znali da iznosite neistine, to bi već bila kleveta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Mablack je napisao:

Poštovanje zanima me dali me liječnik privatne prakse može tužiti za klevetu,jer sam zatražila drugo mišljenje koje se doktoru nije svidjelo i rekao mi je da izmišljam i da to drugi doktor nije mogao reći,dali me može tužiti jer misli da izmisljam

 

prije 41 minuta, Borbena7 je napisao:

Vaše je pravo da tražite drugo mišljenje i to nema nikakve veze s klevetom. No, ukoliko ste pri tome za svog doktora iznosili neistine koje mogu naškoditi njegovom ugledu i časti, a da ste pri tome znali da iznosite neistine, to bi već bila kleveta.

Hvala na odgovoru,mislite na doktora privatnika koji me liječio,ne nisam uopste ništa loše rekla za njega ,samo sam pitala drugog doktora za mišljenje,jer  kad sam doktoru koji me do tada liječio rekla šta mi je rekao drugi doktor on me napao da ja to izmišljam 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro večer 

Odmah na početku  želim se ispričati ako sam promašila mjesto za moja pitanja.

Radi se o tome  da imam sina starog 38 godina i koji je oženjen i ima troje malodobne djece. Na žalost i sin i snaha su se odali prekomjernom piču.  11 godina su živjeli s nama u kući koju smo muž i ja kupili. Kako su se djeca rađali ( 11,7,5 god.) tako sam ih ja čuvala  i brinula za njih. Iako sam od 2006 u invalidskoj mirovini ,ljubav prema unucima mi je davala snagu za sve. Suprug je prije dvije godine isto otišao u mirovinu i uvijek si je pronalazio poslove da popravimo naše financijsko stanje i da djeca ne oskudjevaju u ničemu.  Snaha je radila,ali s prekidom radi poroda,a znate koja su primanja na roditeljskim dopustima. Sin gdje je god radio nakon par mjeseci je ostajao bez posla. Suprug i ja smo to sve trpjeli radi naših unuka,jer smo bar znali da pred našim očima možemo ih čuvati od opasnosti i nepromisljenih roditelja. Od prošle  godine kako je krenula situacija sa koronom, i nije se u početku radilo po dva tri mjeseca,sin i snaha iz dosade počeli su u susjedstvu kupovati vino i piti. To su bile količine po pet litara na dan. Nije bilo moguće  razgovarati sa sinom jer je odmah sve preokretao u svađu, a mi nismo željeli da djeca to slušaju.  Kuća  je izgrađena osamdesetih godina i več treba obnovu,no imamo  prekrasno dvorište na kojem su djeca boravila i igrala se. 1.1 . ove godine moj sin se tako napio da su ga susjedi našli da leži nasred ceste. Nakon toga su donijeli odluku da će prestati piti. Držali su se toga par tjedana,a onda je on kupovao male flašice žestine u trgovinama dok je nju vozio na posao. A ona dok se vraćala s posla pivu u limenci koju bi popila u autu,gdje su ostavljati praznu ambalažu. Ja sam sa najstarijim unukom obavljala sve potrebno oko škole,sva četiri razreda je  prošao sa odličnim uspjehom. Sa srednjim isto tako oko male škole,a najmlađi ima poteškoća  u govoru i treba vježbati  po logopedovim uputama,no na žalost  to se nije dojmilo njegovih roditelja  iako djete prima i naknadu za pomoć i njegu u iznosu od 600 kn. 15.3. moj sin, pijan ,ničim izazvan,psovao je i vrijeđao oca i mene. Kad sam mu napomenula da se takvo ponašanje smatra zlostavljanjem nazvao je policiju. No policija je shvatila da je pijan,nisu ga u kući mogli alkotestirati jer nemaju ovlasti,napisala  zapisnike i on je proglašen okrivljenikom a Suprug, djeca i ja žrtvama. Pozvan je na Centar za socijalnu skrb gdje je upozoren da nema alkohola i vikanja, vrijeđanja, jer se to po Zakonu smatra zlostavljanjem. Dobio je i poštom  doma tu opomenu. I normalno nas četvero odraslih bilo je pozvano na Prekrsajni sud. Izjavili smo da se držimo onog što je policija zapisala i da ništa nemamo dodati. Jedno vrijeme se kontrolirao. No u srpnju je situacija opet izmakla kontroli. Snaha  je od 1.7. bila na godišnjem, srednji unuk  je bio u bolnici par dana radi jakih bolova u želucu. Uz potpis ga je uzela iz bolnice i nakon dva dana počeli su ih voditi na gradski bazen. U petak 9.7. susreo se na bazenu sa prijateljem iz škole i počelo se piti. No to im nije bilo dosta ,nego su nastavili kod tog čovjeka doma i pijani u pola noći krenuli  kući. Najstariji unuk je procijenio situaciju i ostao noćiti kod tog čovjeka jer ima sina njegove dobi. Kad su došli kući djete koje su izvadili iz bolnice imalo je 39 temperaturu. Nicime ih nisam izazvala, jer mi je bio važniji unuk od bilo čega.  U subotu navečer najmlađi unuk dobije visoku temperaturu,što kod njega izaziva konvulzije radi kojih je unatoč svim urednim nalazima do prošle  godine 6 mj.pio Kepru,ljek za epilepticare. Porukom sam ljepo zamolila snahinu mamu da porazgovara sa kćeri i pokuša utjecati na nju. Obećala je da će to napraviti. No u nedjelju ujutro vidjela sam da je sve svoje poruke izbrisala. U nedjelju je došla k nama. Mislila sam kako je došla vidjeti bolesne unuke i razgovarati sa kceri. No razlog je bio što je donijela kćeri hrpu vesa da vidi što joj paše od toga. Pitala sam je da li je razgovarala sa kćeri. Odgovor je bio da nije i da ja pretjerujem i da kaj onda što su oni pijani vozili djecu doma. Snaha u bjesu što se otvoreno  razgovaralo o opijanju je izjavila svojoj mami da moj suprug  opći sa životinjama,,na što sam ja ostala zgranuta i podigla sam glas. Moj suprug je normalna osoba,imali smo jednog muškog psa,jako velikog. Osim toga nas je bilo sedmero u kući i djeca stalno vani. A kao što sam napisala on je i stalno radio da nam unuci imaju sve potrebno. Na pitanje upućeno snahi  kako to misli,,rekla je da ga je vidjela da gladi pesa po glavi kad mu pas  priđe. Več sam puno napisala i  moram skratiti. Odluka je pala i mama i kćer su odlučili da se ona i djeca preseli u njezinu kućicu, naravno sin nije imao pravo glasa.No i pesa sam poslala s njima da ga ,,spase,, I bilo bi sve u redu. Neka se odsele. No njezina mama mi je uputila poruku u kojoj vrijeđa mene da sam opasna za djecu(unuke) I da ako moj suprug radi svašta  sa životinjama,da tko zna što onda bi mogao raditi unucima. Poruku sam sačuvala tako da sam je blokirala pa je ne može izbrisati. Opet navodim meni i suprugu je u lipnju bila 40 godišnjica braka. Svi koji ga znaju samo dobro o njemu pričaju.  I on i ja smo tjedan dana plakali. No prije 15 dana saznajemo kako vanbracni čovjek koji živi s mamom od moje snahe priča po selu u kojem je moj muž rođen te laži  o njemu. Nama nije do novaca. Nama je važno da naši unuci u školi ne čuju slučajno  takve priče. Djecu nam ne dozvoljavaju vidjeti. Osim odjeće i obuće  još nisu odselili svoje stvari. Zadnje prošlu srijedu odveli su djecu opet na bazen i puštaju ih na veliki olimpijski  same. Najstariji unuk kad je skočio u vodu razbio je glavu,a da ga jedan prijatelj nije vidio utopio bi se. Sad ima šavove. Puštaju ga samog u grad sa biciklom a još nije upućen u pravila ponašanja u prometu. No moje pitanje je sljedeće.. Da li na temelju poruke koju čuvam i širenja neistine mi možemo tužiti tu ženu i njenog vanbračnog partnera. Samo da shvate da se ne mogu igrati sa  tuđim životima. Pogotovo sa dječjim jer nose prezime svog djeda kojeg pozna cjeli grad,a kojeg,oni jako vole.

Oprostite na duljini,htjela sam objasniti razloge koji su doveli do narušavanja odnosa a potom iznošenja laži.  

Hvala svima na strpljenju i odgovoru ako postoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , skatana je napisao:

Da li na temelju poruke koju čuvam i širenja neistine mi možemo tužiti tu ženu i njenog vanbračnog partnera.

Radije ih ignorirajte. Ovdje su problemi puno veće naravi, pa možete očekivati još ovakvih priča, a ne bi bilo loše da o stanju ove obitelji detaljno upoznate CZSS. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Zanima me postoji li na sudu postupak protiv nekoga tko baca crnu magiju na osobu vec godinama?
Naime bliska osoba trpi mentalne napade i sustavno unistavanje zdravlja od samoprozvanog gurua, zapravo crnog maga. Osoba koja to radi napisala je par knjiga, od kojih smo neke uspjeli izbaciti iz samo jedne knjizare. Pritom ta osoba nije nista ucinila da se to zaustavi(cije su knjige, jer zna da je kriv). Prijavljivan je na policiju dva puta , bezuspjesno. Molim Vas za savjet. Hvala lijepa !

 

Zaboravila sam napisati da je doticni takoder bliskoj osobi nudio novce prije par godina, da ode iz HR koje on nije prihvatio. Zanima me spada li i to u krivicno djelo.  Hvala lijepa !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija