Jump to content
marceticd

Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu drzavljanstva jednog od roditelja

Preporučene objave

Ja sam prvi u mojoj porodici koji je rodjen van RH.

Rodjen sam u Srbiji 1977god gde su moji roditelji ziveli u to vreme.

Trenutno zivim u Velikoj Britaniji

Otac mi ima drzavljanstvo Rep.Hrvatske a majka Rep.Srbije

Da li ja imam prvao na drzavljanstvo Rep.Hrvatske?

Hvala

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Na temelju ovih činjenica, mišljenja sam da neće ići.

Odnosno, jedina šansa jeste da ste do navršene 18 godine života bili prijavljeni radi upisa kao državljanin RH (čl. 5. st. 1. http://www.zakon.hr/z/446/Zakon-o-hrvatskom-dr%C5%BEavljanstvu).

Ostale mogućnosti - naturalizacija sukladno čl. 8. citiranog zakona ili primjena čl. 16. zakona (ali za to biste morali biti deklarirani Hrvat).

Podijeli ovu objavu

Pozdrav! Molio bih pomoć!

Ja sam rođen u Republici Sloveniji 1984. i imam slovensko državljanstvo.

Moj otac ima hrvatsko državljanstvo, a majka slovensko.

Otac se rodio i živio u Hrvatskoj sve do kraja fakulteta, zatim se preselio Sloveniju i posjeduje javne isprave u kojima se deklarirao kao pripadnik hrvatskog naroda.

Proučavajući Zakon o hrvatskom državljanstvu zaključio sam laički da bih mogao pokušati predati zahtjev za hrvatskim državljanstvom samo na temelju čl. 16 kao pripadnik hrvatskog naroda bez prebivališta.

Ja ne posjedujem isprave u kojima sam se deklarirao kao hrvat i da li važe javne isparave mog oca i djeda? Bio sam član nogometnog kluba u hrvatskoj i član nekih drugih hrvatskih udruga.

Osječam se pripadnikom hrvatskog naroda, pričam hrvatski, imam jako puno bliže rodbine u Hrvatskoj, često ptujem u Hrvatsku, čak sam dobio i jednu poslovnu ponudu pa me zanima da li imam šanse ostvariti pravo na hrvatsko državljanstvo temeljem tog čl. 16.? Što je dovoljno da bi se udovoljilo zahtjevu?

Hvala za odgovor

Pozdrav, Ante

Podijeli ovu objavu

molim vas za pomoc , ja sam hrvatski drzavljanin od 1997 pored srpskog drzavljanstva .hrvatsko drzavljanstvo sam dobio po ocevoj strani jer smo svi hrvati . podneo sam zahtev za svog tada malodobnog sina u beogradu da i on stekne hrvatsko drzavljanstvo ... moram da napomenem da mi je supruga srpkinja a sin je rodjen 1996. posle godinu ipo cekanja dete mi je odbijeno za primitak u hrvatsko drzavljanstvo. sta da radim ?

Podijeli ovu objavu

Koliko sam pogledao, vaš sin je u trenutnu rodjenja imao oba roditelja sa SAMO srpskim državljanstvom. Jer ste i vi sami dobili HR državljanstvo tek nakon rodjenja vašeg sina. U tom slučaju mislim da vaš sin nema nikakve šanse za primitak,... Neka me neko ispravi ukoliko sam pogrešno napisao.

Podijeli ovu objavu

Dobar dan Poštovani!

Rođen sam u Makedoniji imam makedonsko državljanstvo

U Hrvatskoj nisam živio nisam imao prijavu

Majka mi je Hrvatica sa hrvatskim državljanstvom

Želim na temelju majke dobiti hrvatsko državljanstvo

Imam li šanse i jeli neko dobio hrvatsko državljanstvo na temelju majke posto sam rođen je u Makedoniji? Unaprijed hvala na odgovorima

Moja dva brata su kao maloljetni uspjeli dobiti državljanstvo

Ali za mene je bilo kasno jer sam već bio punoljetan?

Što uraditi?

Podijeli ovu objavu

Sve sam pročitala čitam već danima

Znaci da se deklarira kao hrvat gdje da se deklarira U Makedoniji ili Hr?

I znate li za koliko vremena može dobit državljanstvo

I hoće li sigurno dobiti?

Podijeli ovu objavu

Pozdrav svima.Mene interesuje misljenje oko upisa dece u knjigu drzavljana RH.Naime,suprug ima hr drzavljanstvo,i srpsko dobijeno 2004.Ja imam samo srpsko i deca takodje.Planiramo ici negde u inostranstvo,pa me interesuje sta nam je bolje ciniti-da li pokusati preko hr konzulata u Beogradu da deca budu upisana u knjigu hr drzavljana,ili kada suprug ode van traziti vize za spajanje porodice? Da li je neko imao iskustva u tome? Sta se brze resava?Inace,isli bi smo u Irsku,najverovatnije.

Hvala

Podijeli ovu objavu

Iako zahtjev za državljanstvo djece možete dat i u veleposlanstvu RH u Irskoj pošto ćete već bit tamo.

I o tome smo razmisljali,da odemo i onda predamo tamo.Hvala Vam puno na pomoci.

Podijeli ovu objavu

Veliki pozdrav,dobio sam posle 3 meseca od predaje zahteva za nadopunu.Trazeno je sledece.:

-Ovjerene preslike maticne knjige iz osnovne i srednje skole.

-Javne dokumente o nacionalnosti majke.

-Popuniti izjavu danu na zapisnik.

Sto se tice maticne knjige iz skole to sam vec trazio pre nego sto sam predao zahtev ali u skolama mi je receno da se to ne arhivira.

Majicina dokumenta sam vec sva predao i nigde nije postojala rubrika nacionalnost tako da nemam vise sta predati.

I ako mi mozete objasniti oko ove izjave koju treba da dam sta je tacno to?

I ako mozete da date misljenje o mom slucaju i sta dalje da radim.

Veliki pozdrav i hvala!

Podijeli ovu objavu

Da li si dostavio dokument kojim dokazujes svoju licnu nacionalnu pripadnost? Maticne knjige se cuvaju trajno, one su dokaz da si zavrsio skolu, mozes da trazis prepis ocjena - neslo slicno svjedocanstvu, ili potvrdu o zavrsenoj osnovnoj/srednjoj skoli - podaci vezani za upis, skracena verzija.

Podijeli ovu objavu

ne zanimaju njih njegove ocjene nego što mu piše pod nacionalnost u tim knjigama.

-Javne dokumente o nacionalnosti majke.

Majicina dokumenta sam vec sva predao i nigde nije postojala rubrika nacionalnost tako da nemam vise sta predati.

Ne misle na osobne dokumente nego na dokumente tipa svjedodžbe,indeksi,vojne knjižice itd u kojima je napisana nacionalnost

Podijeli ovu objavu

Predao sam radnu knjzicu,diplomu,svjedozbe.Sve majicino sto sam uspeo da nadjem.I nigde nije postojala rubrika nacionalnost.Rekli su mi da svakako to predam i ja sam tako uradio kad sam podnosio zahtev.

Osnovnu skolu sam danas zvao i postoje maticne knjige ali takodje ne postoji rubrika nacionalnost.U srednjoj skoli mi je ranije receno da ne cuvaju ali moracu otici tamo da proverim. To iz osnovne skole cu kopirati i overiti ali da li ima smisla to predavati kada ne postoji rubrika nacionalnost?

I ako mi mozete reci malo vise oko te izjave koju treba da dam.

Pozdrav i hvala unapred!

Podijeli ovu objavu

Zna li neko mogu li se u Zagrebu predati zahtevi za upis u knjigu drzavljana i maticu rodjenih za decu koja su rodjena u Srbiji. Nesto sam cula da tako postupak ide brze nego preko konzularnog.Tragala sam po internetu,ali nisam uspela da nadjem telefon,ima dosta maticnih ureda,pa ne znam koji bih zvala. Nemamo prebivaliste u RH,samo suprug (i ostatak njegove familije) ima drzavljanstvo.Hvala.

Srecan Bozic svima koji slave !!!

Podijeli ovu objavu

Vec sam se obracala za pomoc a vezano za dobijanje drzavljanstva i ostvarivanje svojih prava a po ocu i precima(majka mi je Srpkinja rodjena u Beogradu).Znam da imam pravo ali ne i kako da ga ostvarim.Deda rodjen u Gornjem Sjeničku,baba u Starim Jankovcima.Njihovo 3 dece rodjeni u Vinkovcima a moj otac(4 dete) u izbeglištvu u BGD 1943.Pre 1943 i posle 1943 svi su ziveli u Hrvatskoj.Baba,deda i svo cetvoro dece su ziveli u Vinkovcima do 1959 a onda su se preselili u BGD.Ja sam rodjena 1971 u Bgd i ono sto me muci i zbog cega navodno nemam pravo na HR drzavljanstvo jer je obrazlozenje- da sam uzela srpsko drzavljanstvo posle 10 meseca 1991 imala bi pravo ali pošto sam ga uzela u maju 1991 uzela nemam pravo.Ono šro mi nije jasno je-kako sam ja mogla uzeti srpsko drzavljanstvo ako mi je otac u tom trenutku imao samo HR drzavljanstvo.Nasla sam negde da deca rodjena u periodu od 1971-1979 moraju biti upisani u MKR po ocu a on je upisan u Vinkovcima(po njegovom ocu).Napominjem da mi je otac uzeo srpsko drzavljanstvo tek 2001 i do tada je imao samo Hrvatsko.Molim Vas za pomoc

Podijeli ovu objavu

Da pojednostavim,pošto si odbijena samo na Upravnom sudu to možeš riješit sa odvjetnikom koji poznaje zakonsku problematiku upisivanja/neupisivanja.A na netu imaš sudskih odluka o tome (ne mogu ti dat linkove jer su u pdf formatu)

Podijeli ovu objavu

Pozdrav!

Rodjen sam u Hrvatskoj 1976.god.u Zagrebu.Po nacionalnosti sam Srbin.Imam hrvatsko državljanstvo.Sada živim u BIH oženjen sam bh-državljankom i imamo dvoje djece.Sin je 1998. a kćerka 2003.god.Djeca su rodjena u BIH.Interesuje me da li sin ima pravo na domovnicu jer je punoljetan?Ako ima,kakva je procedura i gdje je bolje tražiti domovnicu za njega da li u Hrvatskoj ili u hrvatskom konzulatu u BIH?

Podijeli ovu objavu

prije 6 sati , Slavuj22 je napisao:

Pozdrav!

Rodjen sam u Hrvatskoj 1976.god.u Zagrebu.Po nacionalnosti sam Srbin.Imam hrvatsko državljanstvo.Sada živim u BIH oženjen sam bh-državljankom i imamo dvoje djece.Sin je 1998. a kćerka 2003.god.Djeca su rodjena u BIH.Interesuje me da li sin ima pravo na domovnicu jer je punoljetan?Ako ima,kakva je procedura i gdje je bolje tražiti domovnicu za njega da li u Hrvatskoj ili u hrvatskom konzulatu u BIH?

Nemojte propustiti sansu da za cerku uradite domovnicu dok mozete.Savet iz naseg iskustva-zaobidjite konzulate,sve sto radite za decu idete u maticni ured u kojem ste Vi upisani prilikom rodjenja,ili kada ste dobili drzavljanstvo. Manje papirologije,ljubazniji sluzbenici,brze se sve zavrsi.Srecno!

Podijeli ovu objavu

Pozdrav 

I kod mene je isti problem. Ukratko majka mi je hrvatica sa hrvatskim drzavljanstvom i brat isto ali je on dobijo zasto rogjen u Hrvatskoj. Ja sam rogjena u Makedoniji i jad sam htela da podnesem rekli su mi da sam punoljetna i da dam dokaze da sam u srednjoj ili na faxu se izjasnila. Ja to nemam jer sam srednju zavrsila u 2005 a fax 2009. Imam iz agencije za zaposljenje od 2010 godine i u radnoj knjizici isto. Jel ovo dovoljno da podnesem? Jel ispunjavam taj cl.16.

Podijeli ovu objavu

NISAM ODBIJENA-Tek cu podneti zahtev/usmeno su mi telefonskim putem dali informaciju.I molila bih vas za jos jednu informaciju.Znaci u trenutku mog rodjenja 1971 u Srbiji - otac je imao jugoslovensko i hrvatsko drzavljanstvo(kao i baba,deda,tetke,stric) a majka samo jugoslovensko/to je jos jedna novost.Majka je srpsko drzavljanstvo uzela tek 1979.Menja li to ista u postupku Utvrdjivanja hrvatskog drzavljanstva.Hvala puno

Uređeno od DraganaDjordjevicManojlovi

Podijeli ovu objavu

Potreban mi je savjet!

Rodjena sam 1986. u Rumi. Majka je rodjena u R. Hrvatskoj kao i njeni roditelji, svi posjeduju hrvatsko drzavljanstvo i dokumenta gdje se izjasnjavaju da su hrvatske narodnosti ( radna knjizica, personalni list, vjencani list, rodni list). Cesto boravimo u R. Hrvatskoj, svi su mi tamo i osjecam se delom hrvatskog naroda. Posao imam, ne bih trazila drzavljanstvo radi toga vec zato sto volim Hrvatsku i osjecam da tamo pripadam.

Otac mi je preminuo, imao je drzavljanstvo R. Srbije.

Ja posjedujem ŠV obrazac sa upisa na fakultet gdje sam se izjasnila da sam hrvatica. Takodjer posjedujem dvije upisnice u vrtic za djecu gdje se takodje izjasnjavamo da smo hrvatske narodnosti.

Da li bi moj zahtjev bio pozitivno rjesen?

Hvala unaprijed!

Podijeli ovu objavu

Pozdrav svima. Imam državljanstvo RHr, a živim u Srbiji,Novi Sad.bivši suprug ima državlj Srbije.Zanima me kako naše maloljetno dijete može dobit Hr državljanstvo.

Podijeli ovu objavu

, sivko je napisao:

Da pojednostavim,pošto si odbijena samo na Upravnom sudu to možeš riješit sa odvjetnikom koji poznaje zakonsku problematiku upisivanja/neupisivanja.A na netu imaš sudskih odluka o tome (ne mogu ti dat linkove jer su u pdf formatu)

Sivko puno ti hvala na pomoci i odgovorima.Trazila sam tu sudsku odluku i nisam uspela da nadjem.Molim te pomozi mi jos jednom-moj email je sdvaka22@gmail.com pa ako ti nije problem da mi posaljes tu odluku u pdf formatu i da mi kazes kako da podnesem Zahtev-kao Utvrdjivanje Hrvatskog drzavljanstva i po kom Zakonu ili ...Hvala ti puno 

Podijeli ovu objavu

Postovani zovem se Bojana i rodjena sam 1990 godine u Sremskoj Mitrovici.Tata mi je rodjen u Kninu 1964 godine.Tata je sa nekih 5,6 godina doselio u Srbiju.Isao je za utvrdjivanje drzavljanstva 2005 godine i dobio ga je 2006 godine. Ima  Republickom drzavljanstvo Hrvatske.Pa mene interesuje ja sam sada punoletna osoba,da li imam neke mogucnosti za dobijanje HR drzavljanstva na osnovu Predaka i da li bi mi nesto znacilo jer moj tata ima dokaz o Republickom drzavljanstvu Hrvatske.

Hvala Unapred.

Podijeli ovu objavu

, sivko je napisao:

Samo kao pripadnica hrvatskog naroda.

Postovani,imam jos jedno pitanje...Pitala sam Vas predhodno pitanje dobijanja Hr domovnice  preko tate.Sada me interesuje ,Majka mi je Sr drzavljanka a njena majka odnosno moja baka je bila Hr drzavljanka.Moja mama je i po narodnosti madjarica gde se dosta tako i izjasnjavala ali prilikom upisa u moje Predskolsko upisala je narodnost hrvatica.Pa me interesuje da li preko tog dokumenta gde se ona izjasnila kao hrvatica po noradnosti iako nije nikada bila drzavljanka HR postoji neka mogucnost da tako izvadim HR domovnicu? Jer traze da ti se jedan od roditelja izjasnjavao kao hrvat po norodnosti na bilo kom dokumentu. Unapred hvala .

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad