Jump to content

Cekanje na odgovor na zahtjev za drzavljanstvo


Heisenberg

Preporučene objave

Pozdrav svima. Drzavljanin sam Srbije rodjen 1994, po nacionalnosti Srbin kao i moji roditelji. Oceva majka je Hrvatica iz Zagreba, a njen otac se 60-ih trajno iselio u Nemacku. Podneo bih zahtev na osnovu clana 11 (potomak iseljenika), ali niko od nadleznih ne daje konkretan odgovor na pitanje da li je potrebno da i moji baka i otac budu iseljenici ili je dovoljno da jednostavno dokazem krvnu vezu sa iseljenikom - sto je jedino sto se pominje i u Zakonu i u prilozima uz zahtev za drzavljanstvo. Svakako cu uskoro podneti zahtev (a i tuzbu medjunarodnom Sudu nakon izvesne odbijenice), ali me cisto zanima da li je iko ovde na forumu upoznat sa slicnim slucajem. Hvala unapred!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , VukasinFilipovic je napisao:

Pozdrav svima. Drzavljanin sam Srbije rodjen 1994, po nacionalnosti Srbin kao i moji roditelji. Oceva majka je Hrvatica iz Zagreba, a njen otac se 60-ih trajno iselio u Nemacku. Podneo bih zahtev na osnovu clana 11 (potomak iseljenika), ali niko od nadleznih ne daje konkretan odgovor na pitanje da li je potrebno da i moji baka i otac budu iseljenici ili je dovoljno da jednostavno dokazem krvnu vezu sa iseljenikom - sto je jedino sto se pominje i u Zakonu i u prilozima uz zahtev za drzavljanstvo. Svakako cu uskoro podneti zahtev (a i tuzbu medjunarodnom Sudu nakon izvesne odbijenice), ali me cisto zanima da li je iko ovde na forumu upoznat sa slicnim slucajem. Hvala unapred!

Potomak iseljenika do 3.stupnja krvnog srodstva. Dokažite to u postupku. Iseljenicima se ne podrazumijevaju osobe koje su iselile u republike nekadašnje državne zajednice SFRJ. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , sivko je napisao:

I onaj rođen poslije 8.10.91 je debelo punoljetan.

Objašnjeno da se odnosi na osobe rođene kasnije od 8.10.91.

https://mup.gov.hr/drzavljanstvo-325/325

Primjenjivo i na osobe rođene prije 08.10.'91. ali samo uz dodatne uvjete sukladno članku 30. i uz uvjet ispunjen prema Pravilniku o načinu vođenja evidencije o državljanstvu SRH, za rođene od 08.01.'77.

Isto tako, primjenjivo i za osobe rođene prije 08.01.'77. uz uvjet ispunjen sukladno zakonu o državljanstvu SRH iz 1965. godine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , bob25274 je napisao:

Potomak iseljenika do 3.stupnja krvnog srodstva. Dokažite to u postupku. Iseljenicima se ne podrazumijevaju osobe koje su iselile u republike nekadašnje državne zajednice SFRJ. 

Hvala na brzom odgovoru. Zar Hrvatska nije eliminisala generacijsko ogranicenje? Npr. Amerikanci 5. i 6. generacije bez problema dobijaju drzavljanstvo. Dakle mogu se povezati sa iseljenikom u Nemacku u 3. generaciji cak i ako su mi preci u 2. i 1. kolenu bili nastanjeni u Jugoslaviji? 🤔

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , d6543654 je napisao:

Pozdrav,

da li je neko dobio pozitivno rješenje,a da je predao prošle godine  po novom zakonu stavka 5. tačka 2. ?

I koliko se čeka od potpisivanja izjave?

Unaprijed hvala

Između jedne i šest godina. 

Dopunska ili dodatna izjava na zapisnik koju u nekim slučajevima zahtjeva MUP RH iako protivno zakonskim propisima /u nekim slučajevima/ svakako prolongira rješavanje.

U svakom slučaju, a uz neosuđivanost i uz poštovanje pravnog poretka RH unatrag 10 godina od podnošenja zahtjeva te uz poštovanje integriteta koje se utvrđuje po posebnim propisima možete očekivati pozitivnu odluku. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav,

Hteo bih da izvadim HR državljanstvo na osnovu porekla(podrijetla) preko bake tatine mame.

Baka je rođena u Senju, a otac u Beogradu kao i ja. Otac NIJE imao hr državljanstvo.

Da li mogu aplicirati za držlvljanstvo?

Ako niko ne može da mi da odgovor, može slobodno da mi preporuči nekog pravnika da se raspitam.

Unapred hvala

 

 

 

 

uređeno: od Detlic39
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Dragi ljudi,

rodjen sam u avgustu 1991. u Srbiji. Majka ima domovnicu, i brat koji je 93. godiste je vec dobio pozitivnu odluku za dravljanstvo (prema izmenjenom zakonu zakonu, clanak 5). Cekao je oko 6 meseci. 

Ja sam predao papire ali ocekujem negativnu odluku s obzirom da sam rodjen pre 8.10.1991. Zanima me sledece: 

1. da li postoji pravo na zalbu ukoliko budem odbijen?

2. da li poznajete nekog ko je u slicnoj situaciji ka ja i ko se zalio?

Po meni je pomalo pradoksalno da rodjeni brat ima pravo na drzavljanstvo po majci a ja po toj istoj majci nemam pravo samo zato sto rodjen nekoliko meseci pre 8.10.1991.

 

Srdacan pozdrav

uređeno: od Lucky_Mike01
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav svima, evo da kazem da sam jucer dobila pozitivno rjesenje 😊😊😊 

Predala sam 01.11.2019. u Banja Luci, imala sam informativni razgovor u Bjelovaru 01.04. i sada mi je stiglo rjesenje... Hvala svima na forumu za pomoc i savjete, ako ja nekom mogu da pomognem, slobodno pisite i javite se. Svima puno srece 😊

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, 

znam da se na odgovor za primitak u hrvatsko drzavljansvo teoretski moze cekati do 6 godina ali mislila sam da je to u praksi ipak malo krace... po komentarima ovdje dala bih zakljuciti da je prosjek cekanja oko 2 godine. Ja sam, naime, zahtjeva predala prije skoro 5 godina i jos uvijek nista. Da li ovdje ima jos ljudi koji imaju takvo iskustvo kao ja? Zaista, sama pomisao na odbijenicu nakon toliko cekanja me baca u ocaj. 

Lijep pozdrav svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 minuta, GoranaMiki je napisao:

Pozdrav, 

znam da se na odgovor za primitak u hrvatsko drzavljansvo teoretski moze cekati do 6 godina ali mislila sam da je to u praksi ipak malo krace... po komentarima ovdje dala bih zakljuciti da je prosjek cekanja oko 2 godine. Ja sam, naime, zahtjeva predala prije skoro 5 godina i jos uvijek nista. Da li ovdje ima jos ljudi koji imaju takvo iskustvo kao ja? Zaista, sama pomisao na odbijenicu nakon toliko cekanja me baca u ocaj. 

Lijep pozdrav svima

Pošaljite im požurnicu na pitanja@mup.hr

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 19. 08. 2021. at 19:23, Scuba je napisao:

Pozdrav svima, evo da kazem da sam jucer dobila pozitivno rjesenje 😊😊😊 

Predala sam 01.11.2019. u Banja Luci, imala sam informativni razgovor u Bjelovaru 01.04. i sada mi je stiglo rjesenje... Hvala svima na forumu za pomoc i savjete, ako ja nekom mogu da pomognem, slobodno pisite i javite se. Svima puno srece 😊

Postovana,

Po kom osnovu ste podneli zahtev i sta ste sve predali od dokumentacije?

Kako je tekao informativni razgovor?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, SC BG je napisao:

Postovana,

Po kom osnovu ste podneli zahtev i sta ste sve predali od dokumentacije?

Kako je tekao informativni razgovor?

Pozdrav, predala sam po osnovu pripadnosti hr narodu.

 

Otac mi ima hr papire, cijela porodica sa njegove strane,  njegova braca i njihova djeca,  roditelji, dala sam domovnice, krstenice, vjencani list od bake i dede. 

Sto se mojih dokumenata tice, izjasnila sam se kao Hrvatica na fakultetu (10 semestralnih listova 🤗), na birou za zaposljavanje 2x (nakon srednje skole i nakon fakulteta) imala sam na rodnom listu da sam Hrvativca i katolkinja, potvrda iz udruzenja Hrvata, iz politicke stranke potvrda da sam se izjasnila kao Hrvatica i iz sportskog kluba.

Informativni razgovor prosao ok, poprilicno prijatno, ali i dosta detaljna pitanja iz svih segmenata zivota.

Puno srece

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani predao sam zahtjev u 9 mjesecu 2020 god  sad ce godina dana slao sam upit na email muphr pitanja i dobio odgovor  kako je mup utvrdio da ne postoje zapreke i da su uslovi ispunjeni,poslano  je na nadlezno postupanje ministarstvu uprave? Sta mislite vi o tome i koliko bi se moglo jos cekati na odgovor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Sike793 je napisao:

Postovani predao sam zahtjev u 9 mjesecu 2020 god  sad ce godina dana slao sam upit na email muphr pitanja i dobio odgovor  kako je mup utvrdio da ne postoje zapreke i da su uslovi ispunjeni,poslano  je na nadlezno postupanje ministarstvu uprave? Sta mislite vi o tome i koliko bi se moglo jos cekati na odgovor

Jesi li išao na razgovor slučajno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo sad, Sike793 je napisao:

Gdje si isao na razgovor mozes li mi reci nesto vise? 

I ja sam isla na razgovor u Bjelovar krajem maja. Informativni razgovor, pitali me o mom zivotu osnovne stvari, zasto zelim Hrvatsko drzavljanstvo, imam li porodice u Hrvatskoj, ... medjutim trebam im dostaviti jos jedan dokument, inace mislim da bi do sada odlucili pozitivno ili negativno. Ali znam za 2 slucaja gdje nisu isli na razgovor, a dobili su drzavljanstvo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 23. 08. 2021. at 14:02, MikiZuco je napisao:

 

 

U ovih skoro pet godina, tri puta sam slala E-mail i sva tri puta dobila identican odgovor. Isto tako sam zvala u Zagreb, gdje sam takodje svaki put dobila isti odgovor: "radi se na predmetu, imajte strpljenja"

Capturefdfd.PNG

Captureddff.PNG

Vjerujem. Ništa drugo, nego "imajte strpljenja".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
prije 20 minuta, Novak83 je napisao:

Pozdrav, pre mesec dana sam predao papire za drzaljanstvo  u subotici po narodnoj pripadnosti.  Sad čitam da su neki išli na dodatni razgovor da li to važi za sve koji predaju i da li tu idu pitanja o kulturi, povijesti i sl ili pitanja o mom životu. Hvala 

Ako je po narodnosti pitat će vas osnovna životna pitanja i cijeniti vaš doprinos prema gajenju hrvatske nacionalne manjine u Srbiji, te ostala općenita pitanja, naravno uz pisane dokaze o pripadnosti vas, oba i/ili jednog roditelja od rođenja na dalje. 

Neće to biti skoro, možda za oko godinu dana. Ukupno trajanje između jedne i šest godina. 

uređeno: od bob25274
Greška u pravopisu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, bob25274 je napisao:

Ako je po narodnosti pitat će vas osnovna životna pitanja i cijeniti vaš doprinos prema gajenju hrvatske nacionalne manjine u Srbiji, te ostala općenita pitanja, naravno uz pisane dokaze o pripadnosti vas, oba i/ili jednog roditelja od rođenja na dalje. 

Neće to biti skoro, možda za oko godinu dana. Ukupno trajanje između jedne i šest godina. 

Hvala na odgovoru a za cekanje valjda necu biti ja taj baksuz da cekam sest godina 🙂

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Mamamama 72 je napisao:

Cao Šta si sve predao od dokumenata,da li si prevodio dokumenta koja su pisana latinicom na hrvatski jezik?Da li si samo pasoš fotokopirao i ovjerio kod notara ili si morao i na hrvatski 

Pozdrav , sve sto ti izdaju na latinici ne moras prevoditi meni su tako rekli a dokaze o nacionalnosti isto nikakav prevod , overena kopija pasosa kod notara isto ne treba prevoditi. Ja sam preveo samo drzaljanstvo i da nisam krivicno gonjen kod mupa i to sto nisam trazio na latinici od suda sam vec trazio na latinici .od papira sam predao . Drzaljanstvo, izvod iz maticne knjige rodjenih gde se vidi da sam hrvat, od mupa i suda da nisam krivicno gonjen niti da mi se nesto sudi, overena kopija pasosa kod notara,izjava overena kod notara tu sta ti daju u ambasadi, njihv zahtev, onda dokaz iz osnovne skole , srednje skole, biroa, vojske, hrvatskog umetnickog drustva ,valjda nisam nesto zaboravio i sve to kopiras sa njihovim obrascima 

upravo sad, Novak83 je napisao:

Pozdrav , sve sto ti izdaju na latinici ne moras prevoditi meni su tako rekli a dokaze o nacionalnosti isto nikakav prevod , overena kopija pasosa kod notara isto ne treba prevoditi. Ja sam preveo samo drzaljanstvo i da nisam krivicno gonjen kod mupa i to sto nisam trazio na latinici od suda sam vec trazio na latinici .od papira sam predao . Drzaljanstvo, izvod iz maticne knjige rodjenih gde se vidi da sam hrvat, od mupa i suda da nisam krivicno gonjen niti da mi se nesto sudi, overena kopija pasosa kod notara,izjava overena kod notara tu sta ti daju u ambasadi, njihv zahtev, onda dokaz iz osnovne skole , srednje skole, biroa, vojske, hrvatskog umetnickog drustva ,valjda nisam nesto zaboravio i sve to kopiras sa njihovim obrascima 

Da i zivotopis i propratno pismo zasto zelim hrvatsko drzaljanstvo 

 

prije 2 minuta, Novak83 je napisao:

Pozdrav , sve sto ti izdaju na latinici ne moras prevoditi meni su tako rekli a dokaze o nacionalnosti isto nikakav prevod , overena kopija pasosa kod notara isto ne treba prevoditi. Ja sam preveo samo drzaljanstvo i da nisam krivicno gonjen kod mupa i to sto nisam trazio na latinici od suda sam vec trazio na latinici .od papira sam predao . Drzaljanstvo, izvod iz maticne knjige rodjenih gde se vidi da sam hrvat, od mupa i suda da nisam krivicno gonjen niti da mi se nesto sudi, overena kopija pasosa kod notara,izjava overena kod notara tu sta ti daju u ambasadi, njihv zahtev, onda dokaz iz osnovne skole , srednje skole, biroa, vojske, hrvatskog umetnickog drustva ,valjda nisam nesto zaboravio i sve to kopiras sa njihovim obrascima 

Da i zivotopis 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, predao sam zahtjev temeljem pripadnosti hrvatskom narodu 2018. Na sve nadopune sam uredno odgovorio. Posljednja informacija koju imam iz MUP RH jeste da je isti uputio zahtjev Reublici Srbiji za provjeru vjerodostojnosti dokumentacije. Sada se pitam da li se proces moze oduziti u nedogled u smislu da to neko u Beogradu stavi narednih 5 god u fioku isl? 
Hvala u unaprijed

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 49 minuta, Poljanis je napisao:

Postovani, predao sam zahtjev temeljem pripadnosti hrvatskom narodu 2018. Na sve nadopune sam uredno odgovorio. Posljednja informacija koju imam iz MUP RH jeste da je isti uputio zahtjev Reublici Srbiji za provjeru vjerodostojnosti dokumentacije. Sada se pitam da li se proces moze oduziti u nedogled u smislu da to neko u Beogradu stavi narednih 5 god u fioku isl? 
Hvala u unaprijed

Lp

Može. Ne baš 5 god da stoji negdje , ali postupci traju između jedne i šest godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav ljudi, mozda ce biti korisna informacija nekome ko jos nije predao... Moj savjet je da predate direktno u Hrvatskoj, jer se puno brze dobije. Moje iskustvo je da sam imala razgovor 01.04.2021, a rjesenje dobila u septembru. Kada sam dobila rjesenje na njemu je pisalo da je odluceno 20.04, znaci 20ak dana nakon razgovora, samo sto do konzulata papiri sporo dolaze i onda cekate bezveze. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Scuba je napisao:

Pozdrav ljudi, mozda ce biti korisna informacija nekome ko jos nije predao... Moj savjet je da predate direktno u Hrvatskoj, jer se puno brze dobije. Moje iskustvo je da sam imala razgovor 01.04.2021, a rjesenje dobila u septembru. Kada sam dobila rjesenje na njemu je pisalo da je odluceno 20.04, znaci 20ak dana nakon razgovora, samo sto do konzulata papiri sporo dolaze i onda cekate bezveze. 

Zar nije potrebno da imaš odobren privremeni boravak u HR da bi tamo predao?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Scuba je napisao:

Koliko sam upucena, prijateljica koja je u HR predala, rekla je da je potrebno samo da se prijavis taj dan u HR 

Cenim želju da pomogneš, ali ovo je malo neprecizno opisano iskustvo, a delovalo je kao da znaš iz svog primera. Pitanje je na koju vrestu boravka se prijavila prijateljica. Postoji kratkotrajni, privremeni i trajni boravak. Na sajtu mup-a piše da se zahtev može predati u HR jedino ako si na privremenom ili trajnom boravku. Kratkotrajni boravak je ono do 90 dana. Ako se ona na to prijavila i u tom statusu predala, nije mi jasno kako. Ako saznaš detalje, javi, takva informacija bi značila mnogima, ali detaljno objašnjena. Pozz!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 26. 05. 2020. at 19:27, Kacaaa123 je napisao:

Pozdrav, takodje sam dobila da u pisanoj formi napisem kako sam objektivno iskazivala pripadnost hr narodu kroz zivot, pa me zanima ako ste vec predavlai dokumenta sta su vam rekli?

Pozdrav,dobila sam isto to.

Zahtjev za primitak sam predala pocetkom sijecnja 2019.godine,temeljem cl.16.Majka mi je hrvatica i svi njeni.Otac mi je srbin Roditelji su mi rastavljeni ima 10 godina,nemamo nikakvu komunikaciju s njim.

Sad mi u nadopuni traze svjedocanstva iz skole za oca i majku i sve dokumente za mene s nacionalnim izjasnjavanjem,a vec sam im sve to vec predala na samom pocetku.

Da li mi moze neko pomoci u pisanju,kako iskazivati pripadnost hrv.narodu tokom zivota??Nesto ukratko.Ocigledno,prvi put sam nedovoljno napisala,cijela dvolisnica...

uređeno: od Zeljkec
Greska pri pisanju
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,predao sam papire u Banja Luci za stjecanje hrv drzavljanstva,imam pravo na to jer mi je majka hrvatski drzavljanin od uvijek,upisana je u knjigu drzavljana kad se rodila i od tad se vodi da je hrvatski drzavljanin.Po zakonu pise da ja mogu dobiti drzavljanstvo ako je ona prilikom mog rodjenja bila hrv drzavljanka,a jeste.Predao sam to pre nekih 5-6 mjeseci u ambasadi su mi rekli da se ceka od 6-12 mjeseci.Zanima me postoje li sanse da to bude u tom nekom periodu ili se vise ceka.Mislim da ne postoji mogucnost da ne dobijem jer zakonski spadam u tu grupu.Ako neko ima neki konkretan odg neka mi napise,do sad nisam slao ambasadi nista samo cekam odg.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, vanja_bl je napisao:

Pozdrav,predao sam papire u Banja Luci za stjecanje hrv drzavljanstva,imam pravo na to jer mi je majka hrvatski drzavljanin od uvijek,upisana je u knjigu drzavljana kad se rodila i od tad se vodi da je hrvatski drzavljanin.Po zakonu pise da ja mogu dobiti drzavljanstvo ako je ona prilikom mog rodjenja bila hrv drzavljanka,a jeste.Predao sam to pre nekih 5-6 mjeseci u ambasadi su mi rekli da se ceka od 6-12 mjeseci.Zanima me postoje li sanse da to bude u tom nekom periodu ili se vise ceka.Mislim da ne postoji mogucnost da ne dobijem jer zakonski spadam u tu grupu.Ako neko ima neki konkretan odg neka mi napise,do sad nisam slao ambasadi nista samo cekam odg.

Vremenski okvir ne postoji, čekanje po utvrđivanju državljanstva je trenutno  do tri/četiri  godine, dok, kod prijema između jedne i šest/sedam godina. 

Budite strpljivi, čim riješe predmet bit ćete obaviješteni. 

prije 3 minuta, Mikkyyy je napisao:

Pozdrav, 

Majka mi ima Hrv drz, otac srpsko, ja sam rođen u Hrv 1971. da li mogu da dobijem drz po osnovu majčinog državljanstva?

Da, uz dodatne određene pretpostavke. 

Za pobliže informacije javite se u pp uz kopiju vaše poruke ovdje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Na 19. 08. 2021. at 19:23, Scuba je napisao:

Pozdrav svima, evo da kazem da sam jucer dobila pozitivno rjesenje 😊😊😊 

Predala sam 01.11.2019. u Banja Luci, imala sam informativni razgovor u Bjelovaru 01.04. i sada mi je stiglo rjesenje... Hvala svima na forumu za pomoc i savjete, ako ja nekom mogu da pomognem, slobodno pisite i javite se. Svima puno srece 😊

Postovana,da li mi se mozete javiti u pp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Na 5.4.2021. at 6:11, bob25274 je napisao:

Ово је изјава странке у поступку коју дајете у уписнику испред МУП-а где сте позвани у складу са Законом о општем управном поступку.у смислу зашто желите државу Р. Хрватске, ваш субјективни осећај припадности народу, ако сте се пријавили у складу са чланом 16. Закона, углавном око 15 минута сарадње и разговора. За више детаља написао сам вам у инбокс ради дискреције.

Што се тиче фазе случаја, нема правила, после давања изјаве можете да добијете решење за три месеца а можете за две године, једноставно је тако /садашња пракса/.

Da li mozete takodje da mi posaljete detalje u inboks? Sestra i ja smo podnele zahtev za utvrdjivanje drzavljanstva na osnovu jednog roditelja(majke) i dobile smo poziv da dodjemo u policijsku stanicu u Osijeku kako bi upotpunile zahtev, pa me zanima kako izgleda detaljnije taj razgovor. Hvala Vam unapred! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Podneo sam zahtjev 7  mjesec 2020 god za stjecanje hrvatskog državljanstva po član 16 pripadnik hrvatskog naroda. 

01 mjesec 2021 dostavio sam nadopuna, i danas sam zvao MUP da pitam u kojoj je fazi stigla procedura, pa oni su mi rekli da budem malo strpljiv i da za oko 2 - 3 mjeseca mogu da očekujem odgovor. Na moje pitanje mogu li da znam da nisam odbijen rekli su mi : Ne nisi odbijen sačekaj još malo. Dali mogu se nadati na nešto pozitivno.

Hvala odnaprijed i srdačan pozdrav svima. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 31. 08. 2021. at 20:40, Makiii je napisao:

Pozdrav, 

Može li mi neko reći koji zahtjev je popunjavao kada je predavao dokumenta za stjecanje hrvatskog državljanstva po odredbi člana 5. stavka 2.,i koje je sve dokumente pored toga predao. Hvala unapred na odgovoru 

Ovo i mene zanima,ako neko moze pomoci bio bih zahvalan.

Majka je srpkinja,rodjena u Hr,poseduje Hr drzavljanstvo i putovnicu.Ja sam rodjen 1981. u Srbiji i hteo bih na osnovu ovog zakona aplicirati za Hr drzavljanstvo.Na sajtu MUP-a RH ne mogu naci obrazac koji bih popunio kako bi aplicirao za Hr drzavljanstvo.Od dokumentacije sakupio sam izvod iz mat knjige rodjenih,drzavljanstvo Srb,potvrdu MUP da nisam osudjivan,potvrdu da je majka drz RH,njenu domovnicu i kopiju putovnice.Ostaje jos taj obrazac i zivotopis te kopija pasosa i licne karte.Ako sam sve pohvatao..a ni sam.nisam siguran.U desetom.mesecu sam zakazao termin u konzulatu RH u Su krajem 12. meseca.

Znacila bi mi informacija ako neko moze da pomogne.

Hvala unapred

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Na 29. 11. 2021. at 20:04, Alexa021 je napisao:

Ovo i mene zanima,ako neko moze pomoci bio bih zahvalan.

Majka je srpkinja,rodjena u Hr,poseduje Hr drzavljanstvo i putovnicu.Ja sam rodjen 1981. u Srbiji i hteo bih na osnovu ovog zakona aplicirati za Hr drzavljanstvo.Na sajtu MUP-a RH ne mogu naci obrazac koji bih popunio kako bi aplicirao za Hr drzavljanstvo.Od dokumentacije sakupio sam izvod iz mat knjige rodjenih,drzavljanstvo Srb,potvrdu MUP da nisam osudjivan,potvrdu da je majka drz RH,njenu domovnicu i kopiju putovnice.Ostaje jos taj obrazac i zivotopis te kopija pasosa i licne karte.Ako sam sve pohvatao..a ni sam.nisam siguran.U desetom.mesecu sam zakazao termin u konzulatu RH u Su krajem 12. meseca.

Znacila bi mi informacija ako neko moze da pomogne.

Hvala unapred

Pozdrav.

Isti slucaj kao kod mene imas.

Odbit ce po novom zakono po jednom roditelju po clanku 5.2.

Odluku donosi mup,a,oni priznaju po novom zakonu samo za rodjene od 91ve,a,u trenutku rodjenja jedan roditelj bio Hr.

Mozes samo po 30.1,ovisi od statusa od tvog rodjenja do 08.10.1991ve,bitno je da nisi stekao niti jedno strano,onda se utvrdjujes da si na dan stupanja na snagu novog zakona imao to pravo,tj,utvrdjuju se cinjenice za naknadni upis u knjigu Hr po majci.

Pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Na 19. 08. 2021. at 19:23, Scuba je napisao:

Pozdrav svima, evo da kazem da sam jucer dobila pozitivno rjesenje 😊😊😊 

Predala sam 01.11.2019. u Banja Luci, imala sam informativni razgovor u Bjelovaru 01.04. i sada mi je stiglo rjesenje... Hvala svima na forumu za pomoc i savjete, ako ja nekom mogu da pomognem, slobodno pisite i javite se. Svima puno srece 😊

Postovana, molio bih Vas za pomoc 🙂

Dobio sam poziv za informativni razgovor u Virovitici, pa me zanima od cega se sastoji taj razgovor (sta pitaju, tema razgovora) i da li ste nosili neke dokumente, jer mi u pozivu nisu navedeni dokumenti.  Hvala 😊

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima li koga ?

Dobila sam nadopunu dokumentacije.

Traže mi očev rodni list,moj zapisnik sa vjenčanja i radničku knjižicu.

Sve je ok ,ali za šta će im moja radnička knjižica to mi nije jasno,a još manje mi je jasno šta da radim sa njom?Da li da kopiram pa ovjerim,prevedem ?Baš ne znam šta treba sa tim da uradim.

Pomagajte.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 05. 01. 2022. at 18:27, Mamamama 72 je napisao:

Ima li koga ?

Dobila sam nadopunu dokumentacije.

Traže mi očev rodni list,moj zapisnik sa vjenčanja i radničku knjižicu.

Sve je ok ,ali za šta će im moja radnička knjižica to mi nije jasno,a još manje mi je jasno šta da radim sa njom?Da li da kopiram pa ovjerim,prevedem ?Baš ne znam šta treba sa tim da uradim.

Pomagajte.

Negdje je mozda u radnim knjizicama navedeno nacionalno izjasnjavanje,vjerovatno traze iz tog razloga. Bez obzira da li ima ili ne nacionalnost,Vi samo kopirate prve 4 strane i ovjerite i tako predate.

Ja sam isto tako predala i prihvatili su.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 minuta, Zeljkec je napisao:

Negdje je mozda u radnim knjizicama navedeno nacionalno izjasnjavanje,vjerovatno traze iz tog razloga. Bez obzira da li ima ili ne nacionalnost,Vi samo kopirate prve 4 strane i ovjerite i tako predate.

Ja sam isto tako predala i prihvatili su.

Lp

Hvala.Zvala sam konzulat ,rekoše da ništa ne treba da ovjeravam .Nego da donesem knjižicu i to je to.Javim kako je na kraju bilo 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stigla mi je danas ova poruka iz Mup, je li mogu se nadati o nečemu pozitivno. 

Poštovani,
 
Zaprimili smo Vaš podnesak kojim tražite informaciju o Vašem zahtjevu za stjecanje hrvatskog državljanstva kojeg ste podnijeli putem Veleposlanstva Republike Hrvatske u Skopju.

Vezano uz navedeno, ponovno Vas obavještavamo da smo u svrhu utvrđivanja relevantnih činjenica u navedenom predmetu od drugih tijela javne vlasti zatražili potrebna izvješća vezana za ispunjenje zakonske pretpostavke poštivanja pravnog poretka Republike Hrvatske, koja do današnjeg dana nismo zaprimili.

Nakon što zaprimimo traženo, okončat ćemo postupak meritornom odlukom koja će Vam biti uručena prema mjestu podnošenja zahtjeva.
 
S poštovanjem.
 
Molim vas da mi neko odgovori. 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Benii je napisao:

Stigla mi je danas ova poruka iz Mup, je li mogu se nadati o nečemu pozitivno. 

Poštovani,
 
Zaprimili smo Vaš podnesak kojim tražite informaciju o Vašem zahtjevu za stjecanje hrvatskog državljanstva kojeg ste podnijeli putem Veleposlanstva Republike Hrvatske u Skopju.

Vezano uz navedeno, ponovno Vas obavještavamo da smo u svrhu utvrđivanja relevantnih činjenica u navedenom predmetu od drugih tijela javne vlasti zatražili potrebna izvješća vezana za ispunjenje zakonske pretpostavke poštivanja pravnog poretka Republike Hrvatske, koja do današnjeg dana nismo zaprimili.

Nakon što zaprimimo traženo, okončat ćemo postupak meritornom odlukom koja će Vam biti uručena prema mjestu podnošenja zahtjeva.
 
S poštovanjem.
 
Molim vas da mi neko odgovori. 

To ti nažalost ne znači ništa, to je šablonski odgovor. Svima tako pišu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, 

Procitah temu i vidim da je vecina zahtijeva na osnovu porijekla roditelja ..predaka.

Intereuje me da li bih ja imala ikakve sanse  za dobijanje HR drzavljanstva....a situacija je sljedeca 

Majka Hrvatica, otac poginuo kad sam bila beba. Ocuh Hrvat. I mama i ocuh i brat vec blizu 30 godina imaju HR drzavljanstvo tj. zive u HR ....u HR su zaradili i mirovinu.(svi osim brata :) )

Ja sam ostala u BiH na studijama i kasnije se i udala . Sto se tice mog izjasnjavanja uglavnom sam ostavljala prazna mjesta kada se trebalo izjasniti. Postoji samo nekoliko dokumenata, negdje poslije 2010. Godine gdje se izjasnjavam kao Hrvatica....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav! Iznad sam bila postavila pitanje, ali se niko nije odazvao još da odgovori. A sad može li mi na ovo neko da odgovori- početkom oktobra su mi napisali u mejlu da sam primljena i poslata na upis, može li mi neko reći koliko traje upis tj koliko traje os upisa do javljanja meni

Evo 4. je mjesec, a niko ne javlja mi. Ne znam baš može li se tamo zvati i pitati, da ne iskoplikujem zvanjem i ovo. 

Koliko maksimalno traje od upisa do javljanja meni? Jedna poznanica je čekala 2mjeseca a ja evo 4. 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Dzoni789 je napisao:

Pozdrav svima, juce sam bio na tom nekom ispitivanju u HR. Sluzbenica mi rekla da ce mi sigurno odobriti drzavljanstvo. Da li neko zna koliko se ceka na sledeci korak od tog razgovora. Hvala 🙂

Ja bio na razgovoru u januaru 2020. i tada mi rekoše da će mi javiti za dva ili tri meseca.Do danas mi nisu ništa javili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, Dzoni789 je napisao:

Aha, sad ne znam da li se uopste nadati, iako mi je sluzbenica rekla da imam pravo po novom zakonu. Hvala u svakom slucaju.

Ja sam predao po starom još u septembru 2018., a prijatelj po novom početkom 2021. u Subotici i tamo su mu rekli službenici da procedura može da traje od jedne do pet godina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima, 

Zanima me da li je neko primio rjesenje povodom zahtjeva za drzavljanstvo, a da je odluka bila negativna? Odnosno, da li isti dokument salju u oba slucaja? Stiglo mi je na adresu da je rjesenje stiglo i da imam mjesec dana da ga preuzmem u konzulatu, pa sam ih zvala i rekla da ne zivim tu i nisam u mogucnosti u narednih 30 dana da podignem. Njihov odgovor na to je bio da mogu i kasnije, ali cu onda duze cekati, do tri mjeseca. Na moje pitanje - sta cu cekati, da li to znaci da sam primljena, prekinuli su poziv 🤷🏼‍♀️ nadam se da ima neko ko je imao slicno iskustvo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , T_BL je napisao:

Pozdrav svima, 

Zanima me da li je neko primio rjesenje povodom zahtjeva za drzavljanstvo, a da je odluka bila negativna? Odnosno, da li isti dokument salju u oba slucaja? Stiglo mi je na adresu da je rjesenje stiglo i da imam mjesec dana da ga preuzmem u konzulatu, pa sam ih zvala i rekla da ne zivim tu i nisam u mogucnosti u narednih 30 dana da podignem. Njihov odgovor na to je bio da mogu i kasnije, ali cu onda duze cekati, do tri mjeseca. Na moje pitanje - sta cu cekati, da li to znaci da sam primljena, prekinuli su poziv 🤷🏼‍♀️ nadam se da ima neko ko je imao slicno iskustvo

Potpuno isto dobiješ. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav, nakon jedne godine i jedne dopune dokumentacije stigla mi je obavijest da "osobno pristupim u policijsku upravu Bjelovar kako bi upotpunili zahtjev na način da se izjasnite o svim činjenicama i okolnostima za donošenje rješenja o primitku u hrvatsko državljanstvo" 

Da li je neko imao ovakav zahtjev, ne znam otkud uopste Bjelovar. Zahtjev podnesen u konzulatu u BL. Ako neko ima iskustvo ovakvo nek napiše. I da li je ovo dobar ili loš znak u konačnici? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, Tsubasa je napisao:

Pozdrav, nakon jedne godine i jedne dopune dokumentacije stigla mi je obavijest da "osobno pristupim u policijsku upravu Bjelovar kako bi upotpunili zahtjev na način da se izjasnite o svim činjenicama i okolnostima za donošenje rješenja o primitku u hrvatsko državljanstvo" 

Da li je neko imao ovakav zahtjev, ne znam otkud uopste Bjelovar. Zahtjev podnesen u konzulatu u BL. Ako neko ima iskustvo ovakvo nek napiše. I da li je ovo dobar ili loš znak u konačnici? Hvala

Ja sam bio prije 15 dana na razgovoru, isto u BL predao po novom zakonu. Pisao sam o razgovoru iznad. Nista strasno ugl. Sta Vas pitaju, odgovorite i tjt. I budite u zakazano vrijeme. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, Tsubasa je napisao:

Pozdrav, nakon jedne godine i jedne dopune dokumentacije stigla mi je obavijest da "osobno pristupim u policijsku upravu Bjelovar kako bi upotpunili zahtjev na način da se izjasnite o svim činjenicama i okolnostima za donošenje rješenja o primitku u hrvatsko državljanstvo" 

Da li je neko imao ovakav zahtjev, ne znam otkud uopste Bjelovar. Zahtjev podnesen u konzulatu u BL. Ako neko ima iskustvo ovakvo nek napiše. I da li je ovo dobar ili loš znak u konačnici? Hvala

Nemas potrebe za brigu, to je rutinski razgovor, mislim da ga moraju obaviti

Meni je razgovor bio u maju, isto u Bjelovaru preko BL konzulata.

Pitali me o mom zivotu; osnovno, srednjo obrazovanje, fakultet, cime se porodica bavi, nekretnine koje posjedujemo i gdje.. o mojoj porodici u Hrvatskoj i moja poveznica sa Hrvatskom. Zasto sam trazila Hrvatsko drzavljanstvo, sta planiram dalje u zivotu...itd

Bas uopstena pitanja

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, Tea.96 je napisao:

Nemas potrebe za brigu, to je rutinski razgovor, mislim da ga moraju obaviti

Meni je razgovor bio u maju, isto u Bjelovaru preko BL konzulata.

Pitali me o mom zivotu; osnovno, srednjo obrazovanje, fakultet, cime se porodica bavi, nekretnine koje posjedujemo i gdje.. o mojoj porodici u Hrvatskoj i moja poveznica sa Hrvatskom. Zasto sam trazila Hrvatsko drzavljanstvo, sta planiram dalje u zivotu...itd

Bas uopstena pitanja

 

Pa šta bi na kraju, dobi li drzavljanstvo? 😃

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav. Predao sam papire za drzaljanstvo pre devet meseci i posaljem meil na pitanja@mup hr da vidim dokle je stigao moj predmet i oni mi odgovore za sva daljnja pitanja oko mog predmeta da se obratim konzulatu u subotici . Da li je neko imao takva iskustva? Zar oni iz konzulata ne salju nase predmete kod njih tamo. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav, zna li mi tko reći koliko dugo se čeka kad se slučaj preda Upravnom sudu? 

Ja sam odbijena i angažirala sam odvjetnika iz Zagreba da podnese tužbu, on je to i učinio i od tad je prošlo jako puno vremena i otad se više nitko ne oglašava (čak mi ni odvjetnik ne javlja ništa kad mu pišem da li ima što novo). 

Ne znam više što da radim, pa da pitam ima li itko ideju ili informaciju što činiti i koliko još čekati, da li još što poduzimati... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Suprug je predao u konzulatu u Subotici krajem juna 2021. za sebe i decu temeljem pripadnosti hrvatskom narodu. Pre nekoliko dana je podigao pozitivno rješenje da su svi upisani. Od dokaza je dao dokumente na kojima se izjasnio kao Hrvat i od roditelja isto gde su se izjasnili. Roditelji mu nemaju državljanstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 30. 05. 2022. u 13:16, Jecap je napisao:

Pozdrav, zanima me da li je neko pozivan 2 puta na razgovor u Hr zbog dopune? 
Bila sam u 12 mesecu 2021 i sada sam opet dobila poziv da dodjem na razgovor. Ima li nekog sa takvim iskustvom? 

Ima slučajeva. Ako vam nisu rekli da morate dopuniti nešto onda im je ostalo nejasno na prvom razgovoru, odnosno došli su do novih saznanja pa treba obrazložiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Dobar dan.molim vas za pomoc. Predao sam papire za drzaljanstvo 10.08.2021 godine i juce poslao upit u Zagreb da vidim sta se desava sa mojim zahtevom. Danas mi odgovaraju da su mi poslali jos u decembru nadopunu i da jos nisu dobili moj odgovor. Ja nisam dobio nista zvacu konzulat u ponedeljak ali da pitam da li su me mozda sada zbog kasnjenja odbili vec , koliko oni cekaju dok ne odbiju predmet? Bas sam sada u panici ako neko ovde nesto zna molim za pomoc 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija