Jump to content
1306

Dugovi nakon smrti

Preporučene objave

Prije 3 minuta, Borbena7 je napisao:

Vjerovnik može pokušati (vjerujem i da hoće) sa prijedlogom da za dugove oca odgovarate Vi, u tom slučaju prigovorom/žalbom morate ukazati da ste spremni odgovarati za sve dugove, ali samo do vrijednosti naslijeđene imovine, a za više od toga da tražite da se postupak obustavi. Također, možete se pozivati na zastaru s obzirom da sud na nju ne pazi po službenoj dužnosti.

Hvala na odgovoru, dakle moram u tom slucaju prihvatiti dugove ali samo do vrijednosti nasljedene imovine? Ali stan u pitanju nije nasljedena imovina, moj otac je u njemu zivio ali nikad nije bio uknjizen kao vlasnik, tako da ga nisam od njega naslijedio.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
Prije 14 minuta, nijevazno je napisao:

Hvala na odgovoru, dakle moram u tom slucaju prihvatiti dugove ali samo do vrijednosti nasljedene imovine? Ali stan u pitanju nije nasljedena imovina, moj otac je u njemu zivio ali nikad nije bio uknjizen kao vlasnik, tako da ga nisam od njega naslijedio.

Ne morate ništa prihvatit, ali sukladno Zakonu odgovarate do vrijednosti naslijeđene imovine. Bez obzira što stan nije naslijeđen od oca, vjerovnik može pokušati sa naplatom njegovog duga prema Vama,  a na Vama je da ukažete na ključne činjenice tj. da su dugovi daleko veći od naslijeđene imovine.

Podijeli ovu objavu

Prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Ne morate ništa prihvatit, ali sukladno Zakonu odgovarate do vrijednosti naslijeđene imovine. Bez obzira što stan nije naslijeđen od oca, vjerovnik može pokušati sa naplatom njegovog duga prema Vama,  a na Vama je da ukažete na ključne činjenice tj. da su dugovi daleko veći od naslijeđene imovine.

Razumijem, hvala na pojasnjenju! Apropo pozivanja na zastaru koje ste spomenuli, ako ne grjesim radi se o roku od 10 godina ukoliko je ovrsni postupak vec pokrenut? Radi se dakle o komunalijama kao plin, struja i pricuva. Ja osobno nisam dobio poruku o ovrsi ali sam pronasao vise pisama o zapocetim ovrhama koja su glasila na mog oca. Da li se te ovrhe automatski prebacuju na mene kao novog vlasnika stana ili vjerovnici trebaju zapocet nove postupke, ali ovaj put prema meni? Hvala jos jednom.

Podijeli ovu objavu

Prije 3 minuta, nijevazno je napisao:

Ja osobno nisam dobio poruku o ovrsi ali sam pronasao vise pisama o zapocetim ovrhama koja su glasila na mog oca. Da li se te ovrhe automatski prebacuju na mene kao novog vlasnika stana ili vjerovnici trebaju zapocet nove postupke, ali ovaj put prema meni? Hvala jos jednom.

Ukoliko je ovršni postupak već bio pokrenut protiv Vašeg oca, u njemu treba nastupiti prekid zbog smrti. Zatim se taj isti postupak nastavlja na prijedlog ovrhovoditelja, koji sudu treba dostaviti rješenje o nasljeđivanju kao dokaz zašto traži da se postupak nastavi na određenu osobu. Nakon toga sud donosi rješenje o nastavku postupka na nasljednika, isto se dostavlja nasljedniku i ima mogućnosti žalbe u roku 8. dana.

Podijeli ovu objavu

Prije 51 minuta, TomicaZG je napisao:

Koje su obaveze opunomoćenika po tekućem računu iza smrti vlasnika računa? 

Ako još nije provedena ostavinska rasprava, možete u poslovnicu banke odnijeti smrtni list da imaju informaciju o činjenici smrti.

Ako je provedena ostavinska rasprava, tada sa pravomoćnim Rješenjem o nasljeđivanju pristupate u poslovnicu banke i oni pokreću svoju i internu proceduru.

Podijeli ovu objavu

Prije 30 minuta, Borbena7 je napisao:

Ako još nije provedena ostavinska rasprava, možete u poslovnicu banke odnijeti smrtni list da imaju informaciju o činjenici smrti.

Ako je provedena ostavinska rasprava, tada sa pravomoćnim Rješenjem o nasljeđivanju pristupate u poslovnicu banke i oni pokreću svoju i internu proceduru.

Interesira me dali je opunomočenik dužan obavijestit banku o smrti vlasnika tekučeg računai vratit karticu ili može bilo tko?

Podijeli ovu objavu

Upravo sad, TomicaZG je napisao:

Interesira me dali je opunomočenik dužan obavijestit banku o smrti vlasnika tekučeg računai vratit karticu ili može bilo tko?

Bili bi poželjno da obavijestite banku da je osoba preminula, tako da oni onemoguće bilo kakvo raspolaganje sredstvima sa računa sve do pravomoćnosti rješenje o nasljeđivanju. Ovo može napraviti i netko drugi, pod uvjetom da ima dokument kojim dokazuje svoje tvrdnje. Karticu niste dužni vratiti, bitno je da iza smrti vlasnika računa ne koristite tu karticu odnosno sredstva sa tog računa.

Podijeli ovu objavu

Prije 10 minuta, Borbena7 je napisao:

Bili bi poželjno da obavijestite banku da je osoba preminula, tako da oni onemoguće bilo kakvo raspolaganje sredstvima sa računa sve do pravomoćnosti rješenje o nasljeđivanju. Ovo može napraviti i netko drugi, pod uvjetom da ima dokument kojim dokazuje svoje tvrdnje. Karticu niste dužni vratiti, bitno je da iza smrti vlasnika računa ne koristite tu karticu odnosno sredstva sa tog računa.

Banke često vjeruju "na riječ" kada se to radi ( kao i MIORH i svi koji isplaćuju novac), no traže identitet onoga tko takvu informaciju daje. Jer opunomoćenik ne mora biti osoba iz prvog nasljednog reda, niti osoba koja je u ikakvom srodstvu s pokojnikom. Često se događa da je pokojnik bio u konfliktnoj situaciji s nekima ili svima od nasljednika pa odabere opunomoćenika kojemu vjeruje. Tehnički , opunomoćenik može za smrt vlasnika računa saznati i dan poslije smrti i u tom periodu podići novac s računa, ali ga je dužan vratiti.

Podijeli ovu objavu

Prije 6 minuta, hasko je napisao:

Banke često vjeruju "na riječ" kada se to radi

Da, opreza radi onemoguće raspolaganje sredstvima do utvrđenja činjenice smrti, a kasnije po pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju i prava na raspolaganje.

Prije 8 minuta, hasko je napisao:

Tehnički , opunomoćenik može za smrt vlasnika računa saznati i dan poslije smrti i u tom periodu podići novac s računa, ali ga je dužan vratiti.

Realno, opunomoćena osoba može  koristiti račun pokojnika sve dok joj banka po saznanju za činjenicu smrti to onemogući. Ovo opunomoćenik može raditi bez obzira, da li zna ili ne zna, da je osoba umrla, ali postoji odgovornost za ove radnje tj. povrat nepripadajućih sredstva.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad