Jump to content

rok u rujnu


liriel

Preporučene objave

Liriel,

 

svaka čast :palac: Kako si obećala, tako si i napravila. Svima nam odmah napočetku priče, želim puno puno koncentracije prilikom učenja, puno sreće prilikom pisanja presuda (sljedeći put, naravno, rasturamo!!), i naravno puno sreće kod komisije na usmenom!

 

Znam da sad sve moramo ponovno, i to mi je najgore, jer se neću baš moći opustiti i odmoriti preko ljeta, jer mi pravosudni "visi" nad glavom, ali probati ću.

 

Lucy (znam da imaš još neki dodatak, ali nisam našla koji!?), hvala na podršci, i nadam se da ćeš se uskoro priključiti učenju!!! Velika pusa!

 

Lijepi pozdrav svima!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Zanima me koliko nas ima koji cemo ljeto provesti u ucenju ili bolje receno mucenju i izaci na ispit u 9 mjesecu.Meni je prvi put da izlazim na ispit i odnedavno sam pocela uciti pa se nadam da cu imati dovoljno vremena.Eto javite se i ostali supatnici i podijelite svoje dojmove o ucenju ovog ljeta.

Svima zelim puno srece i strpljenja. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, ja sam prijavio ispit za rok u rujnu mjesecu. Jučer sam slušao odgovaranje kandidata pred komisijom koje se održalo na Upravnom sudu. Jedan kandidat je pao odmah na prvoj grupi pitanja- iz upravnog i radnog prava, dok je drugi kandidat prošao ispit.

 

Ovo mi je bilo prvo slušanje i mogu reći da mi se iz postavljenih ( izvučenih ) pitanja od strane komisije i odgovora kandidata čini da su pitanja bazirana na nekim osnovama koje bi pravnik trebao znati. Samo je problem u tome što gradiva ima jako puno pa se teško svega u trenutku sjetiti.

 

Kandidat koji je prošao je čak komisiji rekao da na jedno pitanje ne zna odgovor, ali se iz kasnijih odgovora vidjelo da kandidat vlada materijom iz ispitivane grupe predmeta. Tako da ga komisija nije srušila.

 

U svakom slučaju ispit se, zbog količine gradiva, ne treba olako shvatiti iako bi gradivo više- manje trebalo biti poznato svakom pravniku.

 

Ako netko ima pitanja iz ispitnih predmeta ljubazno bi ga zamolio da mi ih dostavi na sljedeći mail. Pogotovo bi me zanimale izmjene ZUP-a, ZTD i ZKP-a md17326@gmail.com

 

Lijep pozdrav svim kolegama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Već si prijavio ispit za 9. mjesec?

Ja sam mislila da se prijavljuje u 7 mjesecu?

 

tom_penny je napisao:

Evo, ja sam prijavio ispit za rok u rujnu mjesecu. Jučer sam slušao odgovaranje kandidata pred komisijom koje se održalo na Upravnom sudu. Jedan kandidat je pao odmah na prvoj grupi pitanja- iz upravnog i radnog prava, dok je drugi kandidat prošao ispit.

 

Ovo mi je bilo prvo slušanje i mogu reći da mi se iz postavljenih ( izvučenih ) pitanja od strane komisije i odgovora kandidata čini da su pitanja bazirana na nekim osnovama koje bi pravnik trebao znati. Samo je problem u tome što gradiva ima jako puno pa se teško svega u trenutku sjetiti.

 

Kandidat koji je prošao je čak komisiji rekao da na jedno pitanje ne zna odgovor, ali se iz kasnijih odgovora vidjelo da kandidat vlada materijom iz ispitivane grupe predmeta. Tako da ga komisija nije srušila.

 

U svakom slučaju ispit se, zbog količine gradiva, ne treba olako shvatiti iako bi gradivo više- manje trebalo biti poznato svakom pravniku.

 

Ako netko ima pitanja iz ispitnih predmeta ljubazno bi ga zamolio da mi ih dostavi na sljedeći mail. Pogotovo bi me zanimale izmjene ZUP-a, ZTD i ZKP-a md17326@gmail.com

 

Lijep pozdrav svim kolegama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

[

ja izalazim u rujnu, ugodno učenje ovo ljeto, :-)

 

quote]

leonesa je napisao:

Zanima me koliko nas ima koji cemo ljeto provesti u ucenju ili bolje receno mucenju i izaci na ispit u 9 mjesecu.Meni je prvi put da izlazim na ispit i odnedavno sam pocela uciti pa se nadam da cu imati dovoljno vremena.Eto javite se i ostali supatnici i podijelite svoje dojmove o ucenju ovog ljeta.

Svima zelim puno srece i strpljenja. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, prijavio sam ga odmah čim sam stekao uvjete iz razloga da više o tome ne razmišljam. Pošto sam imao užasno velikih problema za stjecanje uvjeta za izlazak na pravosudni ispit. Tako da sam se sad potpuno posvetio učenju za ispit i jedva čekam da sve to prođe. Jer mi cijela ta priča oko stjecanja uvjeta za izlazak na pravosudni ispit i polaganje istog odavno presjela. Mislim, umjesto da odvjetnici i stariji kolege otvaraju vrata mlađim kolegama oni im redovito vrata lupe direktno u lice. A na tome se čovjek još mora i zahvaliti jer je inače bezobrazan. Pozdrav.

 

 

DorisSt je napisao:

Već si prijavio ispit za 9. mjesec?

Ja sam mislila da se prijavljuje u 7 mjesecu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tom_Penny,

 

Hvala na odgovoru.

 

Mislim da ću i ja prijaviti do kraja lipnja ispit za deveti mjesec.......

 

Jesi kupio novu knjigu iz prava EU, ja jesam i učiti ću po novome, jer mi je glupo učiti po starome, nadam se da će promjeniti literaturu na stranicama Ministarstva , a i tajnica je rekla, da će u 9. pitati po novome. SVe je to još rekla-kazala, ali ja učim po novome EU. Za tvoj info , imaš je u NN.

 

Lijepi pozdrav, Doris

 

tom_penny je napisao:

Da, prijavio sam ga odmah čim sam stekao uvjete iz razloga da više o tome ne razmišljam. Pošto sam imao užasno velikih problema za stjecanje uvjeta za izlazak na pravosudni ispit. Tako da sam se sad potpuno posvetio učenju za ispit i jedva čekam da sve to prođe. Jer mi cijela ta priča oko stjecanja uvjeta za izlazak na pravosudni ispit i polaganje istog odavno presjela. Mislim, umjesto da odvjetnici i stariji kolege otvaraju vrata mlađim kolegama oni im redovito vrata lupe direktno u lice. A na tome se čovjek još mora i zahvaliti jer je inače bezobrazan. Pozdrav.

 

 

DorisSt je napisao:

Već si prijavio ispit za 9. mjesec?

Ja sam mislila da se prijavljuje u 7 mjesecu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, pročitao sam na Legalisu da se promijenila literatura iz EU. Ja imam staru skriptu koju sam skinu sa stranica Ministarstva pravosuđa. Za novu ću pogledati u Narodnim novinama. Iako bi bilo dobro da novu knjigu-skriptu stave na stranice Ministarstva pravosuđa, kao što su to učinili sa starom, jer nisam baš pri novcima, pošto ne radim jer mi šef nije htio plaćati vrijeme koje mi je potrebno za spremanje pravosudnog ispita. Pa mu sad moram pisati izvješća o stanju predmet koji su još uvijek aktivni, da bi mi po dostavljenom izvješću, isplatio određeni iznos novaca. Ali nikako da ulovim vremena da izvještaj napišem jer ako ne učim onda mi nešto drugo iskrsne. Nisam još došao do EU prava to sam pustio za kraj, kreno sam od KZ i KPP, pa GP i GPP. Kako se zove nova knjiga iz EU? Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Knjigu sam upravo pronašao na internet stranici NN, tako da se istu može naručiti preko stranice. Čini mi se da je knjiga za 50 stranica opsežnija nego što je to bila skripta. Što je to za pravnike s kondicijom. : ) Pozdrav.

 

leonesa je napisao:

Ja je nisam nasla u NN, pa valjda ce je staviti na stranice Ministarstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, Tom_Penny, svaka ti je na mjestu! I knjiga je puno drukčija nego skripta.

 

tom_penny je napisao:

Knjigu sam upravo pronašao na internet stranici NN, tako da se istu može naručiti preko stranice. Čini mi se da je knjiga za 50 stranica opsežnija nego što je to bila skripta. Što je to za pravnike s kondicijom. : ) Pozdrav.

 

leonesa je napisao:

Ja je nisam nasla u NN, pa valjda ce je staviti na stranice Ministarstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ništa morat ću kupiti knjigu. Sutra ću " skočiti " do Narodnih novina da vidim da li se knjiga tamo može kupiti. Ako knjige nema, onda ću je morati kupiti preko knjižare u kojoj stalno " visim ". Tamo čak knjige mogu uzimati na dug jer kad dođem do nešto novaca veliki dio ostavim u knjižari. Ili pak da na brzinu preko Legalisa organiziramo prikupljanje potpisa, kojima ćemo od ministarstva tražiti da na net stavi novu knjigu. :) Kako to misliš da se knjiga uvelike razlikuje od skripte ? Da li to znači da se mijenjaju i pitanja iz predmeta EU ? Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i ja sam na brzinu usporedio skriptu i sadržaj knjige koji se može pronaći na internet stranici NN i mogu samo reći da se sadržaj skripte i sadržaj knjige uglavnom poklapaju. Prema broju stranica knjiga je nešto duža pa su možda u njoj detaljnije razrađene neke stvari. Ne znam koliko bi ti, nazovimo ih detalji , bili važni za prolaz ispita. Osnove prava Europske unije, autori Tamara Ćapeta i Siniša Rodin. http://www.nn.hr/Osnovepravaeuunije. U svakom slučaju ću knjigu pokušati na baviti jer će mi ista sigurno koristi za kasniju praksu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ibilic. Jer među pravnicima se panika širi poput požara. Da sutra netko bubne da treba na njemačkom učiti OGZ ili BGB svi bi odmah krenuli u kupnju istih te na upisivanje tečaja njemačkog. Bez obzira što OGZ i BGB nisu na popisu literature. Ništa se tu nije promijenilo od fakulteta. Pozdrav.

 

ibilic je napisao:

Kolega ili kolegice,novi ZUS stupa na snagu 01. siječnja 2012. godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolegice-Pravnice St, samo sam Vam odgovorila na postavljeno pitanje jer je upravo tako moja kolegica iz Splita,u ovom roku, prošla, sa jako visokom bodažom. To neka bude i pozitivna vodilja svima, koji nisu radili u sudstvu ili odvjetništvu, da se i vlastitim radom i proučavanjem presuda, može jako uspješno položiti pismeni dio pravosudnog ispita.

:-)

Doris

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da nema potrebe za većim polemikama oko nečeg što je sasvim jasno. Pošto polemike nepotrebno podižu tenzije koje su i onako već velike zbog opsežnosti gradiva. No, kolegice Doris St iako se slažem sa ovim što se napisali, iz razloga što je apsolutno u skladu s nazivom topika-moralna podrška. Moram Vam reći da je i meni Vaš post po tonu izgledao malo oštro pa se kolegica Pravnica st možda zbog toga malo « naljutila ».

 

Vjerujem da će ubuduće biti više konstruktivne komunikacije na ovom topiku. Kandidati iz roka lipanj su napravili jednu konstruktivnu raspravu oko pravosudnog ispita. Što je za svaku pohvalu. Ako bi netko od njih mogao svojim kolegama iz topika rujan dostaviti odgovore na pitanja po karticama. Verujem da bi im kolege bile doživotno zahvalne- ako im to išta znači. Još jednom ovo je moj mail: md 17326@gmail.com. Ako neko od kolega iz roka za rujan ima ove odgovore također mi ih može dostaviti na mail. Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

culumbus je napisao:

Evo malo sam gledao sadrzaj nove knjiga za pravo EU i mogu reci da se uopce ne razlikuje od stare skripte.

 

Tako da bi trebala ostati "stara" pitanja, a ovom knjigom se samo ispravljaju dijelovi koji su se promijenili stupanjem na snagu Lisabonskog ugovora.

 

Da, i meni se čini da će ostati stara pitanja, a odgovarati čemo po novome. Da, razlika su dijelovi od stupanja Lisabonskoga ug. a , na stranicama Ministarstva još nisu promjenili literaturu za EU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolegice Doris,

 

podigli ste mi baš moral, hvala. Ja radim u GOSPODARSTVU, lijepo je znati, to što ste napisali. Bacam se danas na presude. Čestitke vašoj kolegici!!!

 

Ana

 

DorisSt je napisao:

Kolegice-Pravnice St, samo sam Vam odgovorila na postavljeno pitanje jer je upravo tako moja kolegica iz Splita,u ovom roku, prošla, sa jako visokom bodažom. To neka bude i pozitivna vodilja svima, koji nisu radili u sudstvu ili odvjetništvu, da se i vlastitim radom i proučavanjem presuda, može jako uspješno položiti pismeni dio pravosudnog ispita.

:-)

Doris

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Kolege, vidjela sam da ste raspravljali o novoj literaturi iz Prava EU, pa slijedom toga jedno upozorenje.

 

Kao sto znate, izasla je nova knjiga, te vjerujem da ce ju Ministarstvo "uploadati" na svojim stranicama cim zavrsi tekuci lipanjski rok. Ne znam radi li se o njihovom nemaru, tehnickim problemima ili samo nisu zeljeli zbunjivati kolege koji su polagali na roku u lipnju.

 

S obzirom da je knjiga izasla u travnju ove godine, kako sam polagala na lipanjskom roku, nadobudno sam ju nabavila, te sam tek potom saznala da po njoj ispituju tek od rujna.

 

Iako na prvi pogled izgleda da promjene nisu velike jer je pregled gradiva jednako koncipiran, Lisabonski ugovor donio je znacajne izmjene u sadržaju. Naime, ono što su po starom "3 stupa EU", po novom su samo 2 stupa, što povlači promjene u načinu donošenja akata, djelokrugu i ovlastima tijela EU te njihovim aktima itd.

 

Da sad ne duljim, preporucujem da se raspitate u Ministarstvu hoce li doista od 9. mjeseca ispitivati po novome ili jos ostaje stara literatura. Vjerujte mi, pokusala sam uciti i po starom i novom (odraz moje paranoje da ce promijeniti pitanja vec na lipanjskom roku), ali sam od toga ubrzo odustala jer mi je bilo preostalo premalo vremena da naucim staro i novo bez da ih "brkam".

 

Stoga preporucujem da ucite samo po jednoj literaturi- naime, navedene promjene utjecu i na pitanja, pa vjerujem da ce i njih promijeniti cim objave novu literaturu.

 

Pozdrav svima i zelim vam puno srece i strpljenja!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svima koji polažu ovaj grozan ispit želim sreću s učenjem i polaganjem istog. Imao sam sreće i nešto znanja pa sam na roku u lipnju (pismeni) položio ovaj odvratan ispit za koji se još uvijek pitam čemu služi. Sudački sam vježbenik pa mi nije bilo teško napisati presude ali mislim da je to lakši dio ovoga ispita i samo se potrudite pravilno odrediti institut koji je predmet presude i formu presude pa ćete sigurno proći pismeni. Usmeni je sasvim druga stvar, sj.... je do bola ali i tu ima lijeka. Samo uzmite pitanja kojih sada ima u izobilju i nemojte se previše truditi ići u širinu već na svako pitanje probajte imati spremne dvije do tri rečenice i uz malo sreće položit ćete. Na taj sam se način ja pripremao i položio. Još jednom sretno :palac::palac::palac::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Koji načinom je " bolje " pisati presude na pravosudnom ispitu.

 

Naime iz uputa kako pisati presudu i iz samih presuda sam uočio da postoje dva načina pisanja presuda. Ukratko. Prvi način se sastoji u tome da su kompletno citiraju iskazi okrivljenika i svjedoka a potom se utvrđuju kontradikcije itd. Dok se drugim načinom odjedanput inkorporira sve utvrđeno na glavnoj raspravi u obrazloženje, na način da se iz provedenih dokaza utvrđuje kontradikcije u obrani okrivljenika.

 

Osobno mi se čini da je drugi način puno zahtjevniji i traži više iskustva. Što ga kandidati koji pristupaju pravosudnom ispitu vjerujem još nemaju.

 

Što kolege misle o ovoj temi ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tom_penny je napisao:

Koji načinom je " bolje " pisati presude na pravosudnom ispitu.

 

Naime iz uputa kako pisati presudu i iz samih presuda sam uočio da postoje dva načina pisanja presuda. Ukratko. Prvi način se sastoji u tome da su kompletno citiraju iskazi okrivljenika i svjedoka a potom se utvrđuju kontradikcije itd. Dok se drugim načinom odjedanput inkorporira sve utvrđeno na glavnoj raspravi u obrazloženje, na način da se iz provedenih dokaza utvrđuje kontradikcije u obrani okrivljenika.

 

Osobno mi se čini da je drugi način puno zahtjevniji i traži više iskustva. Što ga kandidati koji pristupaju pravosudnom ispitu vjerujem još nemaju.

 

Što kolege misle o ovoj temi ?

 

U ovoj rečenici

 

"sto ga kandidati koji pristupaju pravosudnom ispitu vjerujem još nemaju"

 

nemoj generalizirati. Ja sam se napisao presuda i presuda za vrijeme vježbeništva i na pravosudnom ispitu sam pisao ovim načinom (odmah sam išao u analizu). Sve i da hoćeš, nećeš stići drugačije - jer neće ti ostati vremena da završiš presudu ako budeš prepisivao iskaze (a spisi su obično takvi da ima dosta svjedoka i da su njihovi iskazi i iskazi stranaka preopširni).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opaaaaa. Ja ću biti sretan ako prođem. :-) Nije mi jasna još jedna stvar pa molim za objašnjenje. Primijetio sam da u kaznenim presudama nakon uvodnog dijela obično ide navođenje da je državno odvjetništvo podnijelo optužnicu itd. Onda se navodi obrana okrivljenika pa potom dokazi koju su izvedeni na glavnoj raspravi. Na način da se isti citiraju taksativno.

 

Međutim ovo je sve ako je okrivljenik iznesao obranu u istrazi ili glavnoj raspravi. Što ako okrivljenik iznese obranu na kraju glave rasprave? S čime se počinje pisati presuda nakon uvoda i prve rečenice u obrazloženju koju sam gore naveo.

 

U uputama piše da se počinje citiranjem izvedenih dokaza. Da li to znači njihovo taksativno navođenje. Stavio bi upute na forum ali su u pdf-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tom_penny je napisao:

Opaaaaa. Ja ću biti sretan ako prođem. :-) Nije mi jasna još jedna stvar pa molim za objašnjenje. Primijetio sam da u kaznenim presudama nakon uvodnog dijela obično ide navođenje da je državno odvjetništvo podnijelo optužnicu itd. Onda se navodi obrana okrivljenika pa potom dokazi koju su izvedeni na glavnoj raspravi. Na način da se isti citiraju taksativno.

 

Međutim ovo je sve ako je okrivljenik iznesao obranu u istrazi ili glavnoj raspravi. Što ako okrivljenik iznese obranu na kraju glave rasprave? S čime se počinje pisati presuda nakon uvoda i prve rečenice u obrazloženju koju sam gore naveo.

 

U uputama piše da se počinje citiranjem izvedenih dokaza. Da li to znači njihovo taksativno navođenje. Stavio bi upute na forum ali su u pdf-u.

 

Nije bitno u kojoj fazi postupka je okrivljenik iznio obranu.

Redoslijed je sljedeći:

 

ŽDO Zagreb podiglo je uvodno citirani optužni akt protiv okrivljenog XY, stavljajući mu na teret da je počinio kazneno djelo iz čl. ..... te je ovlašteni tužitelj predložio da sud okrivljenika oglasi krivim i osudi ga po zakonu.

 

Pozvan da se izjasni o tome kakav stav zauzima prema optužbi okrivljenik XY naveo je.....

 

U svojoj obrani okrivljenik je iskazao....

 

Tijekom dokaznog postupka sud je.... (navesti provedene dokaze)

 

Zatim navesti dokaze koje je sud odbio i zašto ih je odbio.

 

Analizirajući sve provedene dokaze kako svakog pojedinačno tako i u njihovoj ukupnosti kao i obranu okrivljenika, sud je utvrdio nedvojbeno da je okrivljenik počinio kazneno djelo koje mu je stavljeno na teret optužnim aktom.

 

Zatim ide analiza iz koje proizlazi stav suda o osnovanosti optužbe, izjašnjavanje suda zašto neke dokaze prihvaća, zašto ne prihvaća.

 

Obrazloženje oblika krivnje, sankcije i troškova dolaze na kraju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

golum je napisao:

pravnica_st je napisao:

Kolege koji spremate pravosudni za rujan, kako se pripremate za pismeni? Posebno za pisanje kaznene presude.

 

Unaprijed :hvala:

 

 

molim za odgovor na mail golumgolumg@gmail.com

 

pozdrav i hvala

 

Skiciraj si ono što je svim presudama zajedničko - a svima je zajednička forma (pogledaj prethodni post).

 

Za svako od djela koje su najavili da bi moglo biti na pismenom (razbojništvo, silovanje, droga, ubojstvo, davanje i primanje mita i još neka) nabavi si po par osuđujućih presuda i barem dvije oslobađajuće.

 

Uzmi si jednog suca po kojem ćeš raditi.

 

Preporučujem raditi po presudama suca Mrčele i njegovati njegov stil pisanja. Njegove su presude jednostavne, razumljive, imaju uvijek isti slijed i on je po meni (a radio sam po nekoliko sudaca) najbolji izbor.

 

Za svaki element obrazloženja presude (oblik krivnje, obrazloženje sankcije itd.) po djelima prođi nekoliko presuda da skužiš kako treba obrazložiti svaki od navedenih elemenata.

 

I to je to!

 

Sretno! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala jučer sam se raspitao kod kolegica i one isto to kažu. Floki još jedno pitanje. U slučaju da se okrivljeniku odredi kazna od 5 godina zatvora pa se zbog toga u presudi mora odrediti i obvezatni pritvor, na kojem se mjestu navodi rješenje o pritvoru ? Naravno uvijek postoji mogućnost da se ne odredi kazna zatvora od 5 godina da bi se izbjeglo pisanje rješenja, ali što ako se dobije slučaj kaznenog djela za koje je predviđena minimalna kazna od 5 godina zatvora ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tom_penny je napisao:

Hvala jučer sam se raspitao kod kolegica i one isto to kažu. Floki još jedno pitanje. U slučaju da se okrivljeniku odredi kazna od 5 godina zatvora pa se zbog toga u presudi mora odrediti i obvezatni pritvor, na kojem se mjestu navodi rješenje o pritvoru ? Naravno uvijek postoji mogućnost da se ne odredi kazna zatvora od 5 godina da bi se izbjeglo pisanje rješenja, ali što ako se dobije slučaj kaznenog djela za koje je predviđena minimalna kazna od 5 godina zatvora ?

 

pišeš posebno rješenje. na novom listu. i njega staviš zajedno s presudom. s tim da označi brojeve stranica, od prve do zadnje.

 

ako ne odrediš zatvor od 5 godina ili težu kaznu, ne znači da nećeš trebati pisati rješenje o pritvoru :-D

 

p.s. nikad nemoj u presudi pisati i rješenje o pritvoru. to je glupost. u praksi se to nikada ne radi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pismeni dio ispita je gotov.

 

Ljudi generalno govore da je ovo možda bio najlakši rok do sada. Neznam jer sam prvi put izlazio na ispit.

Osobno mislim da su predmeti bili činjenično dosta jednostavni, ali je bilo "caka".

 

Recimo u Građanskoj presudi bila je riječ o ugovoru o zajmu, koji su stranke suglasno raskinule, tuženik je priznao dug i doslovce SVE činjenice su nesporne. Na prvu pomisliš, prejednostavno da bi bilo istina, ali zapravno nije bilo tako...neki su pisali presudu, a neki presudu i rješenje :)

 

Kaznena presuda - razbojništvo u pokušaju, dosta jednostavno, okrivljenik je priznao djelo u cjelosti i samo je trebalo obrazložiti odluku o kazni, no mnogi (uključivši i mene) su se zaplei u iskazima čak 7 svjedoka i išli ih objašnjavati, što je bilo totalno nepotrebno (e da mi je sada ta pamet). Trebalo je pisati i Rješenje o produljenju pritvora, i baš me zanima kolko nas je pravilno napisalo to rješenje...bilo je tu svašta. Dakle uz bezuvijetnu kaznu zatvora valjalo je odlučiti i oduzeti predmete, vratiti neke predmete, odrediti sigurnosnu mjeru obaveznog liječenja od ovisnosti, oslobodit ga troškova suđenja.... a neki su odlučivali i o imovinskompravnom zahtjevu kojeg je u kaznenoj prijavi postavila oštećena!?!?

 

Radno je bilo najteže po mom mišljenju. Čovjeku je praktički dva puta otkazan ugovor o radu. Točnije prvi put je premješten na drugo radno mjestu, a mjesec i pol nakon toga mu je otkazan ugovor uz ponudu izmijenjenog ugovora o radu i to iz identičnih razloga. Prva odluka predstavlja prejudicijelo pitanje u odnosu na drugu odluku o kojem smo mi morali presuditi. Činjenično jednostavno, pravno - baš i ne. Sudeći po pričanju kandidata tu se moglo odlučiti na barem 5 različitih načina.

 

Da čujemo komentare?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam meni je bilo dosta stresno. Prvi dan me ubio, drugi dan mi je bio malo bolji, a danas mi je bilo gotovo normalno, tj nisam morao dolaziti sebi 7 sati nakon ispita.

 

Ja sam prihvatio u građanskoj sve kao nesporno jer je tuženica priznala postojanje dugovanja. Napisao sam presudu i riješenje.

 

Kazneno nije trebalo utvrđivati krivnju pa sam se samo koncentrirao na odluku u kazni što je na neki način i g. iz ministarstva i rekao. O imovinskom zahtjevu nisam odlučivao. Iskaze svjedoka sam nabrajao ali u skračenoj verziji onoj iz optužnice. Odredio sam minimum kazne za razbojništvo, kao olakotne okolnosti sam naveo djecu,nezaposlenost, nalaz vještaka, nespretnost prilikom izvršavanje djela... kao otegotnu prijašnju osuđivanost. Donio sam rješenje o pritvoru. Oduzeo sam masku, nož i rukavice.

 

Slažem se da je radno bilo najteže ljudi oko mene zajedno sa mnom su nakon dužeg vremena razmišljanja uspjeli shvatiti u čemu je stvar. Slažem se da je nalgasak u radnoj presudi bio na pravnom djelu. Ja sam sve prihvatio. Samo se ne mogu sjetiti svih članaka pod koje sam podveo cijelu sitaciju.

 

Ne znam imam neki osjećaj da je sve prošlo dobro jer sam se s kolegicama sljedeći dan malo pričao o odlukama koje su donijeli u presudi od dan prije i svi samo bili na istom tragu pa mi je to ulilo barem malo sigurnosti.

 

Samo to nikako nije dobro jer u pravu uvijek postoji neko ali, koje uvijek od nekud iskoči. Već mi je slabo od rezultata pismenog. :) Zeznuto je posati pravnik, a u početku uopće ne izgleda tako složeno. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto da i ja podijelim sa drugima svoje dojmove sa pismenog.

 

Prvi dan-koma, stres-građansko-prvo sam gubila vrijeme jer sam mislila da ima neka "caka" u spisu, pa sam s kolegicom zabrijala da postoji neka "teorija zavjere" :smijeh: , no, na kraju sam isto učinila sve nespornim, obzirom je tužena priznala dug. tako da ni obrazloženje nisam previše duljila, nego sam se pozvala na neke opće odredbe ZOO-a i to je to. Meni je prvo bilo sporno što su sporazumnim raskidom utvrdili da ne postoji potraživanje, no onda sam zaključila da kakve to uopće ima veze kad nije niti predmet tužb.zahtjeva, niti je tužena išta osporila.

 

Kazneno-čak mi se čini da sam bolje napisala-a ne mora biti-ništa spektakularno, osim što ima puno formalnih stvari što se ne smije zaboravit u kaznenoj presudi pa mi je to oduzelo puno, puno vremena, Jedva sam stigla sve napisati. Isto sam iskaze svjedoka prepisala ukratko iz optužnice, utvrdila olakotne i otegotne okolnosti, stjecaj objasnila i donijela rješenje o produljenju pritvora.

 

Radno-najteže za napisati, meni barem, jer nisam nikako mogla skužiti spis, točnije o čemu tužitelj "trubi" u tužbi, o koja 2 otkaza. Onda sam napokon skužila pa sam do pola 12 razmišljala dal da odbijem i kad su svi oko mene usvojili tužb.zahtjev, ja sam ga u cijelosti odbila, jer i dalje mislim da je neosnovan. Moram priznati da mi spis uopće nije bio jednostavan, a za konstrukciju same tužbe neću ni komentirati, jer tako loše napisanu tužbu već dugo nisam vidjela. Navrat-nanos, ali neka mi svi oproste, to je ipak moje subjektivno mišljenje.

 

A sad smo na čekanju pa sretno svima!!! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolegice ne znam gdje ste sjedili, ali ovako sam i sam razmišljao, a i ljudi oko mene. Čini mi se da je i g. iz ministarstva rekao da ne postoje nikakve zamke u građanskom spisu, a da se u kaznenom spisu treba koncentrirati na odmjeravanje kazne.

 

Tuženica je u građanskom predmetu u 2 ili 3 podnesak priznala postojanje potraživanja i navela da ne vidi raloga zašto se vodi postupak jer je voljna platiti potraživanja čim joj se odblokira račun od firme. .

 

Osobno se, u kaznenom predmetu , nisam osudio spuštati ispod zakonskog minimuma od 3 godine koji je predviđen za to kazneno djelo, dok je kolegica ispred mene to učinila.

 

U kaznenom je po meni bila " caka " da je okrivljenik priznao dijelo pa sud ne treba izvoditi dokaze o krivnji, već samo one o visini kazne. Pritom sam se na sugestiju od kolege pozvao na članak 320 st 4 i 6 ZKP.

 

U radnom sam prihvatio sve, a pozvao sam se na članke Zor-a ( N/N 137/04) :

 

117 st 1. jer poslodavac nije obavijestio radnika o postojanju povrede ugovora o radu, što je bio dužan učiniti.

 

119. st. 1 jer poslodavac nije dokazao postojanje osnovnih razloga za otkaz pošto je isti dan tužitelju na temelju istih razloga kao i prvi a koji je poništen prvom presudom koja je potvrđena od strane županijskog suda te je postala pravomočna.

 

123 jer radnik više ne nema interesa za zapošljavanjem kod posodavca pošto je proglašen invalidom pa mu je prema tom članku dužan nadoknaditi i štetu u iznosu od 3 do 18 prosječnih plaća, a sve ovisno o starosti te obvezama uzdržavanja koje terete radnika, što je ovdje radnik i tražio u iznosu od 132000,00 kn, radnik je ovo otvrdio rodnim listovima svoje djece, školskom diplomom kčeri, potvrdom kojom sin potvrđuje da je upisan na fakultet te ugovorom o kreditu.

 

93 st 3. jer je radnik potraživao naknadu plaće za vrijeme prekida rada do kojeg je došlo krivnjom poslodavca ,a koja se temeljem članka 109 st. 3 ne smatra naknadom štete.

 

Još sam se osvrno na iskaz radnika i ravnatelja bolnice.

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolega, pa da se malo vratimo na radno. Znam da nije bitna ta treća presuda za prolaz, ali mi je bila vrlo interesantna.

 

Po meni je odluka o otkazu od 06.09.2001.godine valjana, a vezano za navod kako nije obavijestio radnika o postojanju povreda, ne slažem se. Naime, u obrazloženju sporne odluke o otkazu navodi se kako je poslodavac 31.07.2001.godine pozvao tužitelja da se očituje o navedenim povredama i da iznese svoju obranu, što isti nije učinio. Bez obzira što ne postoji dokaz u spisu koji smo imali o tome, kao prvo, niti je tuženik isto uopće osporavao, kao drugo, prema stavu VSRH u jednom predmetu, ne mora niti biti pisano upozorenje, već može i usmeno te to nije jedan od apsolutnih preduvjeta za donošenje odluke o otkazu.

Obzirom na navedeno, ja sam mišljenja kako je ista odluka valjana te je sporno samo postojanje ili nepostojanje povreda.

 

Vezano za Županijsku odluku, koliko sam ja mogla shvatiti, isti je potvrdio prvostupanjsku presudu kojom se odluka, ona prva (o premještaju na drugo radno mjesto), utvrđuje ništetnom. Tom nevaljanom odlukom se nije niti dao otkaz radniku, jer ugovor o radu za mjesto pomoćnika ravnatelja je raskinut tek spornom Odlukom o otkazu. Dakle, ne postoje 2 otkaza, već samo jedan.

 

Nadalje, poslodavac je po meni dokazao povredu radnih obveza. Naime, pozvala sam se na ZPP gdje vele da je svaka strana dužna iznijeti činjenice i dokaze na kojima iste temelji. Što se tiče iskaza tužitelja, isti je govorio kako "smatra da ima ovlast upisivati prekovremene sate...kako je dobio nalog od ravnatelja bolnice..." Ravnatelj je u svojem iskazu isto opovrgnuo. Naime, tužitelj nije dokazao da je imao ovlast za isto, a što se mene tiče, obzirom na navedeno, priklonila sam se iskazu poslodavca. Jer je sam radni odnos (poslodavac-radnik) podređen odnos i jer je životno nelogično da bi radnik imao više ovlasti nego što ima. No, naravno, to ne isključuje činjenicu da je možda istu i imao, ali nije dokazao da je to praksa u bolnici, odnosno da je praksa da si radnik sam upisuje u evidenciju sati prekovremene sate, ukoliko mu nije isplaćena novčana naknada za "navodni nalog i obavljanje poslova ishođenja dozvole". On je za isto mogao predložiti svjedoke, a nije. Dakle, sam tužitelj u iskazu priznaje da je radio to što je radio, što je po meni dovoljan dokaz da je postojala povreda ugovora o radu, jer ne vjerujem da je uobičajena praksa da si radnici sami upisuju prekovremene sate igdje. A još više stoga što je to stalno i učestalo činio, makar je na to bio upozoravan i usmeno i telefonski, a kao što je i sam rekao.

 

Ne znam da li sam šta izostavila, ali to je otprilike to. Makar, u potpunosti se slažem sa tvojim obrazloženjem te i nadalje smatram kako se moglo i usvojiti i odbiti tužbeni zahtjev. Ipak smo barem na 3 dana bili suci :namiguje:

tom_penny je napisao:

Kolegice ne znam gdje ste sjedili, ali ovako sam i sam razmišljao, a i ljudi oko mene. Čini mi se da je i g. iz ministarstva rekao da ne postoje nikakve zamke u građanskom spisu, a da se u kaznenom spisu treba koncentrirati na odmjeravanje kazne.

 

Tuženica je u građanskom predmetu u 2 ili 3 podnesak priznala postojanje potraživanja i navela da ne vidi raloga zašto se vodi postupak jer je voljna platiti potraživanja čim joj se odblokira račun od firme. .

 

Osobno se, u kaznenom predmetu , nisam osudio spuštati ispod zakonskog minimuma od 3 godine koji je predviđen za to kazneno djelo, dok je kolegica ispred mene to učinila.

 

U kaznenom je po meni bila " caka " da je okrivljenik priznao dijelo pa sud ne treba izvoditi dokaze o krivnji, već samo one o visini kazne. Pritom sam se na sugestiju od kolege pozvao na članak 320 st 4 i 6 ZKP.

 

U radnom sam prihvatio sve, a pozvao sam se na članke Zor-a ( N/N 137/04) :

 

117 st 1. jer poslodavac nije obavijestio radnika o postojanju povrede ugovora o radu, što je bio dužan učiniti.

 

119. st. 1 jer poslodavac nije dokazao postojanje osnovnih razloga za otkaz pošto je isti dan tužitelju na temelju istih razloga kao i prvi a koji je poništen prvom presudom koja je potvrđena od strane županijskog suda te je postala pravomočna.

 

123 jer radnik više ne nema interesa za zapošljavanjem kod posodavca pošto je proglašen invalidom pa mu je prema tom članku dužan nadoknaditi i štetu u iznosu od 3 do 18 prosječnih plaća, a sve ovisno o starosti te obvezama uzdržavanja koje terete radnika, što je ovdje radnik i tražio u iznosu od 132000,00 kn, radnik je ovo otvrdio rodnim listovima svoje djece, školskom diplomom kčeri, potvrdom kojom sin potvrđuje da je upisan na fakultet te ugovorom o kreditu.

 

93 st 3. jer je radnik potraživao naknadu plaće za vrijeme prekida rada do kojeg je došlo krivnjom poslodavca ,a koja se temeljem članka 109 st. 3 ne smatra naknadom štete.

 

Još sam se osvrno na iskaz radnika i ravnatelja bolnice.

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da postojale su dvije struje prilikom pisanja radne presude!!!

 

Ne mogu se u potpunosti sjetiti sadržaja dokumenata iz spisa pa vam ne mogu adekvatno " kontrirati ". Ja sam se priklonio iskazu radnika iz razloga što je isti duže zaposlen u bolnici i u poznat je s praksom rada bolnice, dok je ravnatelj došao tek " nedavno ", a i izjavio da je pravna služba bolnice bila u lošem stanju pa tužitelj donekle imao opravdan razlog zašto je preuzeo obveze ishodovanja radne dozvole na sebe, tim više što je bolnica prema iskazu ravnatelja dobivala opomene jer nema potrebne dozvole.

 

Čini mi se da je tužitelj ( preinačenom tužbom ) tražio da se ospori odluka o otkazu iz razloga što nije jasno koji je ugovor o radu otkazan te je tražio da su donese sudski raskid ugovora o radu. Pomislio sam da to traži jer je shvatio da poslodavac nije u stanju napisati valjani otkaz-odluku ugovora o radu pa sad tražio od suda da to učini putem presude.

 

Dobro možda ne postoje dva otkaza ugovora o radu ali je odluka utemeljena na istim razlozima kao i otkaz ,a nju općinski sud poništio ,ali mi se čini da u odluci piše da se radnik razriješuje dužnosti pomoćnika ravnatelja. Sad treba vijdeti da li je razriješenje isto što i otkaz.

 

Ne znam ali iz mojeg iskustva suci u radnim sporovima uvijek stanu na stranu radnik pa sam se i iz tog razloga opredijelio za ovu opciju, iako sam se poslije sjetio da je poslodavac dao iskaz da je radnik pozvan na razgovor. Što bi se moglo protumačiti kao upozorenje, a što je odlukom Vrhovnog suda RH prihvaćeno. Moram priznati da mi ta odluka, na žalost, nije poznata pošto u praksi nisam toliko radio radno pravo, a držim da ista spada u pravne finese, s kojima su vjerojatno upoznati pravnici koji se, više, bave radnim pravom.

 

Još sam se opredijelio za ovu opciju jer mi je izgledalo previše brutalno ( !!!! ) s obzirom na okolnosti u kojima se radnik na nalazi ne prihvatiti tužbeni zahtjev. Ovako sam se barem ispuhao i izliječio neke svoje " frustracije ", a uvijek postoji žalba pa neka se poslodavac žali.

 

Ionako su svi rekli da nije bitno koju odluku doneseš bitno je da ju " dobro " obrazložiš pa sam si dao malo oduška ( samo sam kandidat na pravosudnom a ne sudac ) u dijeljenju pravde, koja bi prema definiciji trebala biti na strani " malog " čovjeka-radnika.

 

Ma bitno je da prođemo pravosudni ispiti iskustvo i pravna mudrost će doći kasnije. Ipak su kandidati na pravosudnom ispitu još bebe pravnici.

 

Pozdrav :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tužitelj i tuženik su sklopili ugovor o zakupu kojeg su kasnije raskinuli, te u ugovoru o raskidu utvrdili da ne postoje potraživanja tužitelja(zakupodavca) prema tuženiku.

 

Tužitelj, međutim ustaje s tužbom jer mu zadnje dvije i pol zakupnine nisu isplaćene- tuženiku je blokiran račun, pa uplata nije proknjižena. Tuženik ne dolazi na rasprave, ali se svaki puta ispriča što nije došao i kaže da nema potrebe za raspravama jer će platiti te dvije i pol zakupnine kada mu se račun odblokira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

maya01 je napisao:

Iskreno mislim da ništa od rezultata tako brzo, bilo nas je dosta, a i do sada im je trebalo najmanje tri tjedna pa ne vjerujem da će ovaj rok biti iznimka...

 

U srijedu je rekao tip iz ministarstva da budu između 10 - 14 dana, na što sam ga pitao kako tako brzo - veli, bolje su organizirani ovog puta :)

A kako su znali onda točan broj kadidata (izašlo nas je 180 od 230 prijavljenih) ,živi bili pa vidjeli. Uglavnom ja od sutra provjeravam pravosudje.hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo za prolaz je i meni palo napamet. Ali problem je u tome da onda svima trebaš objašnjavati zašto nisi prošao pravosudni ispit, jer više manje svi bliži i daljnji poznanici znaju da si izašao na ispit pa očekuju rezultate. Mene već svi dave da li sam prošao ispit. A i lakše je tražiti posao kad imaš položen pravosudni, a ne kad ti je on recimo u glavi, ali nisi prošao iz xy razloga pa onda to moraš objašnjavati poslodavcu. Znate ja sam naučio pravosudni ispit, prošao sam sve po ne znam koliko puta, ali nisam imao sreće zaposlite me i nećete mi trebati dati 3-4- mjeseca slobodno pred ispit već samo mjesec dana. Glava me već boli od ovakvih obrazloženja- mantranja. :pila:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ppetra je napisao:

joj i meni... :hekla:

 

cool down ljudi! usmeni neće biti prije 1.11. došli nama rezultati ovaj tjedan ili idući. Ja bi samo htio znati dal sam prošao, jer ako nisam moram odmah natrag na posao...

 

Ponavljajte, letite kroz gradivo, radite prema pitanjima i ne zadržavaje se previše na stvarima koje idu teško. Glavno da svo gradivo prođete najmanje 6 puta i ući će to već u glavu... recimo jučer sam po 4 put prolazi GP i čini mi se da nemam pojma. Pa nije moguće na neznam ništa....ali to je samo privid, treba još malo vremena i par ponavljanja da stvari sjednu na svoje mjesto. samo bez panike.

 

Ima jedna izreka "Fear is the mind killer", zato ne dozvolite da vas strah zamrzne. Prolazili su ljudi i prije nas, položit ćemo i mi. Sve je na nama samima, zato daj SVE od sebe pa čak ako i padneš znati ćeš da si dao zaista SVE i barem te neće gristi savijest. Na kraju ostaješ moralni pobjednik.

 

Ovaj ispit je ponajviše borba sa samim sobom, tko pobijedi pobijedio je i sebe. A nagrada je ogromna, ne samo u vidu položenog ispita već zadovoljstva i porsperiteta, samopouzdanja i poleta kojeg dobiješ kada srušiš Golijata kao što je Pravosudni ispit.

 

Ljudi - SAMO HRABRO!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolege, upravo sam zvala Ministarstvo i ona draga tajnica (nažalost ne znam joj ime) rekla je, citiram: " da su zamolili da isprave ispite do kraja tjedna i da će ih ispravljati još za vikend tako da se rezultati mogu očekivati u prvoj polovici slijedećeg tjedna." Mislim da će biti rezultati oko srijede i odmah će biti navedeno tko kad odgovara, s time da se računa 14 dana od objave rezultata!!!!

Ljudi, sretno svima!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tom_penny je napisao:

Mislim da ne. Kolegica koja je po abecedi poslije mene ima usmeni dio ispita zakazan prije. Čini mi se da se isključivo radi o sreći ili nesreći, a sve ovisno o tome koliko je kandidat učio. ;-)

 

Ja sam tražio da me stave između 10 i 15 studenog i dobio sam 13. Dakle, vjerujem da tko je tražio je tako i dobio. Tko nije, kocka se sa srećom :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija