Jump to content

Sudovi i državna odvjetništva


Chewbacca

Preporučene objave

Luna10 je napisao:

Ne znam kakva je to glupost da je testiranje za sve u Zagrebu. Ja sam iz Vinkovaca i ne pada mi napamet da idem u Zagreb na testiranje kad će ionako posao dobiti kćeri i sinovi lokalnih političara, odvjetnika i sl. Da je testiranje u gradovima za koje je posao onda bih otišla jer nemam što izgubiti, ali ovako... gubljenje vremena, novca i živaca!!!

Od ukupno 4 mjesta otvorena u Vukovaru, ja sam cuo da su vec dva rezervirana :/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Odgovora 565
  • Tema pokrenuta
  • Zadnji odgovor

najviše su sudjelovali

Luna10 je napisao:

Ne znam kakva je to glupost da je testiranje za sve u Zagrebu. Ja sam iz Vinkovaca i ne pada mi napamet da idem u Zagreb na testiranje kad će ionako posao dobiti kćeri i sinovi lokalnih političara, odvjetnika i sl. Da je testiranje u gradovima za koje je posao onda bih otišla jer nemam što izgubiti, ali ovako... gubljenje vremena, novca i živaca!!!

 

testiranje je za sve u ZG jer se mora osigurati istodobno provođenje testiranja za sve kandidate te kako bi se osiguralo da svi imaju jednaku priliku i jednaka pitanja. Teško bi to bilo organizirati na 20 ili 30 različitih lokacija.

Sjeti se da ako odustaneš, povećavaš mogućnost (i olakšavaš put) sinovima i kćerima ovih i onih da dobiju posao. A ako to u konačnici i bude tako, a ne izađeš na testiranje, nemaš se pravo žaliti.

 

Novi Zakon o vježbenicima propisao je objektivne kriterije za izbor pravosudnog kadra, pa ti savjetujem da pristupiš pisanoj provjeri znanja.

 

Ja sam posao dobio potpuno fer i transparentno (bez veze i povlačenja neke face za rukav), pa neka ti moj primjer bude svijetli primjer i dokaz da nije sve namješteno.

 

Nadam se da ćeš izaći na testiranje.

Sretno! :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bollocks je napisao:

Luna10 je napisao:

Ne znam kakva je to glupost da je testiranje za sve u Zagrebu. Ja sam iz Vinkovaca i ne pada mi napamet da idem u Zagreb na testiranje kad će ionako posao dobiti kćeri i sinovi lokalnih političara, odvjetnika i sl. Da je testiranje u gradovima za koje je posao onda bih otišla jer nemam što izgubiti, ali ovako... gubljenje vremena, novca i živaca!!!

Od ukupno 4 mjesta otvorena u Vukovaru, ja sam cuo da su vec dva rezervirana :/

Za Srbe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja nisam iz glavnog grada, al znam da do fakulteta možeš doći na apostolski način tj pješke za 15 minuta. tramvajem ti treba 10 minuta ako odmah naletiš na njega i ako nema gužve. možeš 6-icom ili 13-icom u smijeru trga i na trećoj stanici silaziš.od silazne stanice do fakulteta ti treba cipelcugom oko 2-3minute.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Taksi je u Zagrebu kriminalno skup, ali ako ti to ne smeta, go for it! Taksisti te čekaju čim izađeš iz busa.

 

Kao što je već pojašnjeno, najbolje je na 6-icu koja staje odmah pored Autobusnog kolodvora. Može se na istoj stanici i na tram. br. 2 pa izaći na Glavnom kolodvoru i onda presjedat na 6-icu ili 13-icu. Izlazi se van u Frankopanskoj (u tramvaju je display s nazivima stanica) pa onda malo pješke. Sve skupa oko 15 min, maksimalno 20 ako tramvaj ne dođe brzo pa mislim da se taksi ne isplati. A od Glavnog kolodvora je sasvim lijepa šetnjica, ne preduga.

I još nešto, na tramvajskim stanicama je display s obavijestima za koliko minuta koji tramvaj dolazi. To vrijeme je okvirno, najčešće dođe prije nego što tamo piše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se literature tiče, ja sam si jučer sa pravokutnika isprintala zakone, a pogledat ću još neke stvari iz knjiga. Previše je literature, a premalo vremena- ovo je kao "pravosudni u malom"!!! Paničarim, ali se nadam da ću se prisjetiti nekih stvari- ukoliko test ne bude maliciozno sastavljen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da se i ja uljučim u raspravu.....dobila sam poziv za testiranje danas popodne.....jako sam se iznenadila kad sam vidjela popis predmeta koji ce citi na testiranju.....nisam do sada nista učila, ali iskreno i da jesam ne bih to učila sigurno.....ici cu na testiranje, čitat ću te zakone ovih par dana pa kako god bilo.....jedino je glupo sto svi mi koji nismo iz Zg moramo dolazit i plaćati sve te putne troškove, mi koji smo i onako nezaposleni PRAVNICI....toliko od mene....ako netko zna kako izgledaju pismeni tj. ako zna nešto konkretnije od onoga što piše u pozivu slobodno nam pomozite....pozdrav....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitam ove dvije stranice vezano za temu natječaja na sudovima i odvjetništvima te se, izuzmemo li iznimke, ne mogu načuditi većini osoba ovdje...

 

Pa kakva su to pitanja?!

Jeste li vi završili pravo ili ne?!

Znadete li čitati i tumačiti natječaje/propise i ostalo vezano uz pravo?!

 

Jer prema većini banalnih pitanja to očito nije slučaj...

 

Pa ja vas nikad ne bih zaposlio...jer razina inteligencije koju pokazujete je zabrinjavajuća...

 

Pa jeste li dobili doma obavijesti/pozive na testiranja?!

Pa je li vam tamo piše do u tančine od čega se sastoji testiranje i na koji se način provodi?!

Pa je li vas u pozivu upućuje na članak Pravilnika po kojemu se provodi i u kojem je do najmanjeg detalja sročeno kako sve izgleda i kako se boduje?!

Pa je li piše iz kojih je predmeta točno koliko pitanja?!

Pa je li znate koja materija spada pod GP, GPP, KP, KPP, TP i UP?!

Pa jeste li sposobni sami pronaći zakone na netu?!

Pa je li piše kako se računaju bodovi?!

Je li piše da se test sastoji od zaokruživanja ponuđenih opcija i nadopunjavanja tvrdnji ključnim pojmovima?!

 

 

I čemu pobogu sva ova blesava pitanja ovdje kad ste sve to dobili doma napismeno?!?!?

 

Ako niste bili čisti štreberi koji su imali fantastičnu mogućnost upijanja informacija i mehaničke reprodukcije bez imalo razumijevanja, 6 dana ponavljanja će vam biti dovoljno...jer bi vam sve to trebalo biti poznato

Tim više što sigurno neće biti detalja, nego osnova iz svakog područja...

U suprotnom, 1095 strana A4 formata koliko točno iznosi zbroj svih zakona koji će biti na testiranju vam je cifra od koje u nesvijest padate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gala385 je napisao:

free_soul je napisao:

 

Zbog čega misliš da je inteligencija povezana sa završavanjem i posjedovanjem diplome Pravnog fakulteta? :vrti:

 

nije ni najmanje...nisam to ni mislio...

Ali mnogi sebe smatraju pametnima i inteligentnima samo zato jer su u 5-6g završili fax sa dobrim ocjenama...a to uopće nije mjerodavni pokazatelj.

Ti podaci jedino govore koliko je netko sposoban upiti informacija i reproducirati ih mehanicki...sa inteligencijom i primjenom naucenog u praxi te brojke ne znače ništa.

A ja se samo ne mogu nacuditi nesposobnosti akademski obrazovanih osoba da pohvataju najbanalnije stvari sto izvire iz mnogih ovih pitanja na koja su em dobili odgovor u pozivu em su upućeni gdje da potraze ostale odgovore...

 

I po ovom sistemu testiranja u prednosti će biti najveći bubetaci koji u praxi vjerojatno u većini slučajeva neće biti sposobni samostalno srociti 2-3 pravne recenice, komponirati dopis ili bilo sto drugo

Zacudili bi se koliko je takvih "pravnika"...vježbenika ponajviše, a čak i onih sa već polozenim pravosudnim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

free_soul je napisao:

gala385 je napisao:

free_soul je napisao:

 

Zbog čega misliš da je inteligencija povezana sa završavanjem i posjedovanjem diplome Pravnog fakulteta? :vrti:

 

nije ni najmanje...nisam to ni mislio...

Ali mnogi sebe smatraju pametnima i inteligentnima samo zato jer su u 5-6g završili fax sa dobrim ocjenama...a to uopće nije mjerodavni pokazatelj.

Ti podaci jedino govore koliko je netko sposoban upiti informacija i reproducirati ih mehanicki...sa inteligencijom i primjenom naucenog u praxi te brojke ne znače ništa.

A ja se samo ne mogu nacuditi nesposobnosti akademski obrazovanih osoba da pohvataju najbanalnije stvari sto izvire iz mnogih ovih pitanja na koja su em dobili odgovor u pozivu em su upućeni gdje da potraze ostale odgovore...

 

I po ovom sistemu testiranja u prednosti će biti najveći bubetaci koji u praxi vjerojatno u većini slučajeva neće biti sposobni samostalno srociti 2-3 pravne recenice, komponirati dopis ili bilo sto drugo

Zacudili bi se koliko je takvih "pravnika"...vježbenika ponajviše, a čak i onih sa već polozenim pravosudnim.

Pa inteligencija jest sposobnost upijanja znanja i snalaženja u novim situacijama.

Ja koji sam studirao 5 godina se smatram pametnim i inteligentim sviđalo se to tebi ili ne, i sigurno ću se brzo snaći u sudu ili DO-u kao vježbenik ako dobijem posao, jednako kao što sam se snašao kao student na faksu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mislim da su uopce bitne,niti dokazuju sposbnost i znanje odredjenog kandidata,nego kako ce se "zbrajati" na testianju?

 

 

Netko tko je studirao 7,8 godina i nema dobar prosjek ocjena ,dali se takvi mogu uopce nadati vjezbenickoj poziciji?I ako rijese dobro test???

 

Pomozite!!!

 

Jel mi moze netko odgovoriti na pitanje?I dal netko zna "koliko nas ima"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Netko tko je studirao 7,8 godina i nema dobar prosjek ocjena ,dali se takvi mogu uopce nadati vjezbenickoj poziciji?

 

Još u boljoj poziciji su takvi...

Godine studiranja se mnoze faktorom 10 i od njih se oduzme prosjek ocjena takodjer pomnozen faktorom 10.

8x10 - 2,75x10 = 52.5

 

a netko tko je sve to nabrzinu nabubal imat će recimo:

 

5x10 - 4,4x10 = 6

 

:smijeh::smijeh::smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Toliko se hvališ inteligencijom i druge kudiš pa me zanima gdje si samo vidio da se tako računa? Da li si uopće pogledao Pravilnik?

U Pravilniku stoji da se prosjek izražen cjelim brojem i jednom decimalom množi s brojem deset i to je broj bodova, maksimalno je moguće imati 50 bodova. S tim da se godine studiranja tu uopće ne spominju....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Luna10 je napisao:

Toliko se hvališ inteligencijom i druge kudiš pa me zanima gdje si samo vidio da se tako računa? Da li si uopće pogledao Pravilnik?

U Pravilniku stoji da se prosjek izražen cjelim brojem i jednom decimalom množi s brojem deset i to je broj bodova, maksimalno je moguće imati 50 bodova. S tim da se godine studiranja tu uopće ne spominju....

Sarkazam (grč. σαρκασμός, sarkasmós; sarkazein = gristi usne od bijesa, sarx = meso) zlobna je, ljuta, zajedljiva, oštra i gorka poruga ("koja grize u meso"); pojačana ironija. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upoznala sam ja puno takvih kao što si ti u životu. Misliš da si popio svu pamet svijeta! Sad govorim za sebe a vjerujem da i drugi misle tako koji su vidjeli tvoje ˝pametne˝ komentare i uzdizanje iznad svih na ovom forumu. Ti ne znaš ni tko sam ja, ni što sam, odakle sam, što znam, što sam u životu postigla.... Opravdavat ti se neću, jako dobro znam što je sarkazam, ali mnogi na ovom forumu jako dugo traže posao, pitaju svašta da si na taj način olakšaju i ukoliko ne možeš reći lijepu riječ nekome s kim si u istoj situaciji nemoj pametovati i bolje ništa ne piši.

 

Sretno svima koji idu na testiranje! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok svima. ja sam poslala neovjerene dokumente.sve su mi kopije pa sam dobila poziv. netko je napisao da nas ima 600- di je dobio takvu informaciju. i da li netko zna,a vjerojatno postoji netko tko zna nekoga iz prijašnje grupe, kakva su pitanja.bila bi zahvalna. sretno svima znam da je puno za ponoviti, ali ako smo izdržali studiranje 7 godina, možemo i ovo. sretno svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja sam poslala neovjerene dokumente i to za vise nego nekoliko mjesta u DO i na raznim sudovima... I dobila sam poziv za testiranje. Bilo bi lakse da je testiranje po zupanijama, jer ovako moramo trositi vrijeme i novac, traziti slobodan dan na poslu (koji nema veze s pravom), a usput se nadati da to sve ima smisla i da nije vec namjesteno/rezervirano ili kako god zelite...

Sretno svima, jos razmisljam da li da idem...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam isto u dilemi. čujem svašta. da se već zna čije je koje mjesto. bile sam zadgrijana na početku, dok mi frendica koja je puno starija, radi na prekršajnom sudu rekla da se ne nadam previše. tako da sam ja to i zaboravila. nisam mislila ni da će me zvati na testiranje. ne znam sutra ću zvati ministarstvo. pitat ću koliko nas ima, pa ću vidjeti i odlučiti. javit ću vam sutra što su mi rekli. nadam se da su i oslati iskreni. bok

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam isto u dilemi. čujem svašta. da se već zna čije je koje mjesto. bile sam zadgrijana na početku, dok mi frendica koja je puno starija, radi na prekršajnom sudu rekla da se ne nadam previše. tako da sam ja to i zaboravila. nisam mislila ni da će me zvati na testiranje. ne znam sutra ću zvati ministarstvo. pitat ću koliko nas ima, pa ću vidjeti i odlučiti. javit ću vam sutra što su mi rekli. nadam se da su i oslati iskreni. bok

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

slipy je napisao:

 

i da li netko zna,a vjerojatno postoji netko tko zna nekoga iz prijašnje grupe, kakva su pitanja.

 

ma kakve prijašnje grupe...dajte ne bulaznite...

ovo je prvi natječaj po tom novom Pravilniku i svi kandidati imaju testiranje isti dan u isto vrijeme na istom mjestu...kao što vam lijepo piše u pozivu i na stranicama Ministarstva...

 

dakle, o čemu opet pričamo...

 

 

Strumfeta je napisao:

 

Ja sam cula da nas ima puno vise,troduplo,pa sad ne znam....Oko 2000 ..A sad tko ce znati

 

 

 

ma da, pola Kine...

tu se vređate na moje prozivke, a iz posta u post ne dokazujete ništa suprotno da bi me razuvjerili...

dajte mučnite malo tom glavom...

par redaka gore sam napisal da je testiranje svih odjednom na istom mjestu u isto vrijeme...a to je petak, 16.7. u 13h na PFZ...

e sad...inteligencijo moja...studirali ste tamo godinama i trebali bi znati da PFZ ima samo 6 dvorana...

najveća od tih dovrana (I) je kapaciteta 180 ljudi...i to ako su sva sjedala popunjena i nema praznih stolica između kao tampon zone...

još su 2 dvorane (II i III) od cca 120-140 mjesta...i 3 dvorane (IV, V i VI) sa po 50tak mjesta...

pa si sad to zbrojite...i izračunajte da li je to igdje blizu sumanute brojke od 2000 osoba...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S kolegom Free soulom ću se složiti u tome da nekako nema previše smisla ispitivati "što će točno biti" kad piše u pozivu na testiranje koji smo dobili.. ok, tamo su navedena područja koja će biti i nekako mi se čini da bi moglo biti bilo koje pitanje iz bilo kojeg zakona koji spada u navedena područja.

 

Studirala sam dugo godina i ne mislim se ovdje opravdavati zašto je to tako bilo, no isto tako se ne smatram neintelogentnom jer nisam završila faks u 5 godina s boljim prosjekom. Budući da u startu ne kotiram previsoko ni ne nadam se previše dobrom rezultatu. Otići ću najvjerojatnije na testiranje, znatiželje radi, eventualno da vidim dal će se tražiti općenitije stvari ili možda neke detaljnije, da skupim malo iskustva za eventualni slijedeći natječaj. ne očekujem ništa, idem bez predrasuda. Ako netko ima "vezu", možda već onda i zna pitanja jer ne vidim kako bi drukčije mogao biti "proguran". Ako zna pitanja vjerojatnost da će podijeliti to s nama je ravna nuli i zato se neću opterećivati tim pričama.. kako god okrenem taman i da mi netko preporuči neku skriptu sumnjam da bi mi koristila jer nikad nisam mogla učiti po istima, što mi je jako žao jer da sam svladala skriptiranje možda bi mi u glavi sad ostalo više osnovnih informacija, ali dobro to je moj problem šta sam se uvijek zamarala detaljima (a koje sam također vjerojatno zaboravila) :-)

kako god bilo moram napomenuti što me najviše smeta ovdje. ljudi uoči nekog natječaja ispituju sto je i kako je bilo, a nakon natječaja naglo zašute.. postavljaju brdo pitanja a jako rijetko dijele svoja iskustva.

primjer je SAFU pa i raniji natječaji za sudačke i državnoodvjetničke vježbenike (itd itd).. ukoliko odem na testiranje (90% sam sigurna da ću otići) i ukoliko nekoga kasnije bude zanimalo kako je bilo, potruditi ću se što detaljnije odgovoriti.

a nakon toga širenje panike, kao što je bilo s "ovjerenim/neovjerenim" dokumentima.. meni je to odnijelo 2-3 dana sekiranja.. :/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Taj SAFU je bil zesca namjestaljka...pisalo se i po novinama o tome, a znam i iz prve ruke...

Jedne godine nisu upucivali pozive ni postom, ni na mail niti davali kakve online obavijesti već je sve išlo telefonom. A selekcija se izmedju ostalog radila i na način da su te zvali u 8.30h i obavjestili te da je u 10h istog dana "...kratki test engleskog..."

Kad bi im kazal da nisi iz ZGa i da fizički ne stignes samo bi rekli "...aha, dobro, znaci ne dolazite, brisem vas sa natječaja..."

 

Parking po ZGu ima svuda pa i pred samim faxom...naravno, treba naći slobodno mjesto sto doduše u ovo ljetno doba kad je grad poluprazsn uopće nije problem, a onda i Mikiju platiti čini mi se 7kn/h

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravni faks je u prvoj parkirnoj zoni, a to je 12 kn/h. Tko misli doć s autom, nek malo pogleda stranice od Zagrebparkinga.

 

Potvrđujem ovo sa SAFU. Mene su zvali na razgovor 2 sata prije. Kako sam iz Zagreba i ne radim, došla sam i požalila kaj sam dolazila. 45 min su me cijedili, izašla sam van s užasnom glavoboljom, a sve je bila samo predstava. Nikad više.

 

Iskreno se nadam da ovo sa sudovima nije namještaljka i da je nekome u ovoj državi stalo do te famozne reforme pravosuđa i filtriranja kvalitetnog kadra.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam dilemu u vezi jednog ispitnog područja , a to je područje trgovačkog prava. Ono obuhvaća predmet trgovačkog prava i pravo društava, dok trgovačko pravo obuhvaća znatno uže područje. Pretpostavljam da su mislili na cijelu materiju? Kako vam ide ponavljanje? Jednom davno sam izvukla pitanje iz OTPD-a "sadržaj knjige" i ostala u čudu!

Tek sam kasnije otkrila vrijednost tog pitanja-tako da sam kasnije prvo učila "kostur" maretije koji bi potom nadopunjavala. Isti princip radim i sada u nadi da pitanja neće biti previše detaljna. Sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

takuin je napisao:

Imam dilemu u vezi jednog ispitnog područja , a to je područje trgovačkog prava. Ono obuhvaća predmet trgovačkog prava i pravo društava, dok trgovačko pravo obuhvaća znatno uže područje. Pretpostavljam da su mislili na cijelu materiju? Kako vam ide ponavljanje? Jednom davno sam izvukla pitanje iz OTPD-a "sadržaj knjige" i ostala u čudu!

Tek sam kasnije otkrila vrijednost tog pitanja-tako da sam kasnije prvo učila "kostur" materije koji bi potom nadopunjavala. Isti princip radim i sada u nadi da pitanja neće biti previše detaljna. Sretno svima!

 

...greška ili ti ga griješka u koracima... :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jao, jao, jao..

citam sve ovo i nemojte se ljutiti al moram napisati, buduci moji sudski savjetnic..

 

tolika strka i nervoze oko ovjerenog i neovjerenog.. kako pise tako slaji.. i gotovo. tko vam moze nesto odbiti ako su napisali PRESIKE (bez ovjerene). i ako znate da ste u pravu zasto se oko toga nepotrebno dize panika.

 

broj ministarstva? -- tel imenik npr.

 

gleda se prosjek za slat poziv na testiranje?? ako su ispunjene Formalne pretpostavke salje se poziv za testiranje.. kakve ocjene i prosjek??

 

(iako preporucam da se zove i raspita jer kod nas u ministarstvu moze doci do bilo kakvog "nesporazumcica", vidit zasto nema poziva i raspitati se za svoja prava).

 

malo vise ocekujem od budućeg pravosudnog kadra, al vidim dosta stvari koje su me zacudile da jedni diplonrani mladi ljudi pisu.

 

i u necem se slazem s kolegom free soul. streberko ostaje streberko.

 

pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala imakulata!

 

Za kolege koji nisu iz Zagreba, a testiranje imaju u Gundulićevoj (dolaze vlakom/autobusom) ide se na iste tramvaje kao u prethodnim postovima, samo se silazi stanicu prije, na Trgu b. Jelačića, pređe se na drugu stranu (to je lijeva strana Ilice u smjeru zapada) i malo se prošeće do Gundulićeve.

 

Sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rok za ulaganje žalbe u upravnom postupku

kako se računa ako zadnji dan pada na neradni dan....

 

Pitanja o nadležnosti (stvarnoj i mjesnoj) na temelju

konkretnog primjera

 

Mjere upozorenja su uvjetna osuda i _______ (nadopuni)

Izravna namjera

Svjesni i nesvjesni nehaj

Progon po službenoj dužnosti

Tko prema novom ZKP-u vodi istragu

Koliko najduže može trajati istražni zatvor...

 

Koliko ima vrsta vlasništva

Nadopuni nešto-odg. je mislim suvlasništvo

Tko sve može biti nositelj prava vlasništva i drugih stvarnih prava na tuđoj stvari....

 

Teško je svega se sjetiti_ naročito jer su neka pitanja izvedena iz opisanog primjera (npr. iz građanskog- žena kupila glačalo, ispostavilo se da ne radi grijač ili sl. - materijalni nedostaci stvari, rok u kojem mora obavijestiti o nedostatku)

 

Sve u svemu-ok-nisu bila preteška pitanja-sasvim dovoljno vremena. Eto, neka me drugi nadopune- pozdrav!!!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rekli su da će rezultati biti za 2 tjedna objavljeni na internetu na stranici Min.pravosuđa i to pod lozinkama koje smo imali na testiranju, objaviti će koliko je tko ostvario bodova.

 

Svi koji ukupno (zajedno sa bodovima ocjena s fakulteta i bodovima sa pismenog testiranja) budu imali najmanje 51 bod biti će pozvani na usmeno testiranje (razgovor sa komisijom za izbor vježbenika)gdje je moguće još ostvariti najviše 10 bodova.

 

eto .....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo nekih pitanje sa testiranja...

 

1. progon po službenoj dužnosti

2. vrste presuda

3. stvarna i mjesna nadležnost

4. trgovački ugovori (kada primjenjuju običaje)

5. trgovački ugovori ( između trgovaca, od kojih je bar jedna osoba trgovac) - zaokruži

6. tko provodi istragu

7. za koja kazn.djela se MORA provesti istraga (novčana kazna, kazna zatvora do 5 god, kazna zatvora do 10 god, kazna dugotrajnog zatvora) - zaokruži

8. tko sve može biti nositelj prava vlasništva i drugih stvarnih prava

9. rok za žalbu u upravnom postupku

10. vrste odluka u upravnom postupku

11. koju vrstu odluke će sud donesti ako tužitelj umre

12. izvršnost upravnog akta

13. kako će postupiti sud ako tuženo trg.društvo tijekom postupka ode u stečaj (koju će vrstu odluke donesti) - zaokruži

14. mjere upozorenja (koje su) - navedi

15. trajanje istražnog zatvora (zaokruži)

16. nadležnost sudova u trgovačkim postupcima (prema primjeru iz teksta zaokruži)

17. rok kupca za materijalne nedostatke na stvari (zaokruži)

18. ako prodavatelj ne otkloni nedostatak koja su kupčeva prava(raskid ugovora, sniženje cijene, oboje) - zaokruži

19. koja prava na stvari ima kupac kada kupi stvar (pravo vlasništva, zakonit posjed, neposredan, posredan posjed) - zaokruži

20. koje se vrste sankcija mogu primjeniti prema neubrojivoj osobi (ne može se primjeniti kazn.pravna sankcija, može se primjeniti) - zaokruži

21. kazneno djelo počinjeno pokušajem

22. izravna namjera - zaokruži

23. svjesni i nesvjesni nehaj

24. kada više osoba ima neku stvar određenim idealni dijelovima (suvlasništvo)

25. ako je osoba počinila kazn.djelo u samo u alkoholiziranom stanju koji je sud nadležan (prekršajni, općinski, županijski, Visoki prekršajni) - zaokruži

 

evo ne mogu se sjetiti više.......

25.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Netko je proširio paniku, i to nakon što sam ja već poslala neovjrene dokumente... no nakon paničarenja na forumu, ponovno sam pomno iščitavala tekst natječaja tražeći čarobne riječi "original/ovjerena preslika" (misleći se pa nije mi valjda takvo nešto promaklo) no kako ih nisam našla, nazvala sam i sama Ministarstvo. I meni je gospođa rekla da treba original ili ovjerene preslike, no nisam se dala smesti i tražila sam je da mi kaže gdje to piše ili neka mi kaže propis u kojem stoji (ako već ne u natječaju) da trebamo poslati originale il ovjerene preslike unatoč natječajnom tekstu.. onda se ona zbunila i rekla mi da ne razumije što ju pitam, pa sam lijepo ponovila da bi mi na kraju rekla "Tako nam je rečeno!".

Komentirala sam da ne znam ja što je njoj rečeno, ali da znam što piše u natječaju objavljenom u NN i da ne vjerujem baš da je rekla/kazala informacija "jača" od onog što piše tamo te neka provjeri tu informaciju. Kolega koji je zvao sat vremena nakon mene dobio je novu informaciju .. da je dovoljno poslati obične preslike.

Toliko o njihovoj informiranost, na žalost.

Shvaćam ljude koji su išli na svoju ruku provjeravati što treba, vjerojatno zbog lošeg iskustva kad ti odbiju molbu radi "xy" razloga, ali se slažem sa svim kolegama koji se pokušavaju izboriti za svoja prava (ja sam odlučila na sve slične i sumnjive odbijenice tražiti poništaj natječaja).

 

još samo informacija (mislim da nije nigdje spomenuta) za one koji nisu bili na testiranju: kod zadataka sa zaokruživanjem, moglo je biti i da je točan samo jedan odgovor, više odgovora, svi ili nijedan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a baš će taj štreberski način testiranja iznjedriti najbolji i najperspektivniji kadar...

yeah, right...

 

zato su i čelnici pojedinih tijela za koja se traže ti novi mladi naraštaj pravnika naprosto oduševljeni sistemom selekcije...jedva čekaju da im uvale bubetače koji se u stvarnom okruženju neće moći snaći...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hmm..

necu se sloziti da je bas bio potpuno streberski test. nasrecu koncipirali su ga dajuci primjere i pitanja vezana uz njih.

no,neka su bila opcenita, neka stvarno smiješna.

al sve u svemu bolje je i tako, nego neka nabrajanja i pitanja na koja su odgovori cisto bubetanje.

test je bio lagan, i vjerovatno ce svi imati dobre rezultate.

ja bi to malo zakoplicirala sto se tice slucaja ili problemskih pitanja vezana za slucaj.

 

sto se tice troskova.. tako nam je kako nam je kad takve skice rade u ministarstvu.

ako imas pravo na nesto, onda postoji i osnova po kojoj to imas, pa onda neka ta "osoba iz ministarsva" ti kaze imas pravo na prijevoz radi toga i toga. a ne pricati bajke. to sto oni imaju pravo nadoknade troskova kad idu i na wc valjda, ne znaci da imamo i mi koji smo isli na obicni natjecaj za posao (a uz to u cilju je bila preeliminacija, radi putovanja u zg).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da ministarstvo ustedi?? helouuu??

 

upravo kako je kolega napisao..

 

sto mislite da je netko iz dubrovnika bez problema dosao do 13h sati tamo i onda opet nazad. s tim da je cetvrtak radni dan a petak takoder??

plus sto ima ljudi koji rade i sezonu, i ne mogu si priustit te izletice..

a tek financijski, iz svih krajeva hrvatske doci do zg, plus sto nas je polovica nezapolsenih.

jednako bi nase drago ministarsvo ustedilo i da su stavili u ostala 3 fakuletta u 13h testiranje, i pozvali ljude koji prema prebivalistu/boravistu gravitiraju tom području. ili nesto slicno.

pa masa ljudi je odustala jer nije stigla, imala vremena, novaca i sl.

tako da ne znam na cemu su oni ustedili osim na vremenu ispravljanja jer je bilo ovako manje ljudi.

a de ne govorim kako su neocekivano stavili to na web, te poslali pozive koji su dolazili pon za petak i tako..

meni je jasno da je sve to nacin da se sreze broj pristupnika testiranju.

al da su svi mogli stic u jednom danu varate se. ja sam relativno blizu zagreba pa am izgubila na to testiranje 12 sati tocno. a kamo li netko tko zivi puno dalje.

osim ako racunate da svi imaju osobni automobil ili cak i privatni avion pa da stignu u jednom danu NORMALNO to obaviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nim3 je napisao:

vi znate koliko je ljudi odustalo?Baš me zanima da i ja znam.Ja sam došla iz Splita u jednom danu i vratila se vlastitim autom,pa mi nije jasno kako je Vama 12.h trebalo iz okolice Zagreba.Ali ova tema je otišla u krivom smjeru.

 

čula sam u dvorani IV na TMT14 od žene koja je bila u našoj dvorani da je rekla kolegici kad je ušla: 24 nije pristupilo (dakle za tu dvoranu)

ps. dvorana ima između 90-100 mjesta ako se ne varam i ne znam dal su računali da baš svako mjesto treba biti popunjeno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja moram reći da nisam zadovoljna s načinom na koji je test zamišljen. Manji broj pitanja je bio povezan s konkretnim primjerom, većina ih je bila stvarno lagana, a neka i smiješna, npr. nehaj može biti svjesni i _____________.

Pa to će stvarno svatko znati i netko tko je bez razumijevanja naštrebao kazneno i upitno je dal bi na konkretnom primjeru prepoznao nehaj.

 

Smatram da su ovakvim testom dali prednost ocjenama s faksa jer je, sigurna sam, najveći dio ljudi dobro riješio test s manjim brojem grešaka.

 

Sve me strah kakav će biti taj razgovor pred komisijom, odnosno dal će komisija stvarno ići za tim da utvrdi ono što bi prema Pravilniku trebali utvrditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Siobhan je napisao:

Ja moram reći da nisam zadovoljna s načinom na koji je test zamišljen. Manji broj pitanja je bio povezan s konkretnim primjerom, većina ih je bila stvarno lagana, a neka i smiješna, npr. nehaj može biti svjesni i _____________.

Pa to će stvarno svatko znati i netko tko je bez razumijevanja naštrebao kazneno i upitno je dal bi na konkretnom primjeru prepoznao nehaj.

 

Smatram da su ovakvim testom dali prednost ocjenama s faksa jer je, sigurna sam, najveći dio ljudi dobro riješio test s manjim brojem grešaka.

 

Sve me strah kakav će biti taj razgovor pred komisijom, odnosno dal će komisija stvarno ići za tim da utvrdi ono što bi prema Pravilniku trebali utvrditi.

 

Ne mislim da je najveći broj ljudi riješio dobro test. Mislim da će svatko tko bude imao više od 30 bodova dobiti posao neovisno o prosjeku ocjena. Mislim da smo kad je u pitanju prosjek ocjena svi podjednaki tj. da je većini prosjek oko 3.0

Ne vjerujem da će razgovor biti strašan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imakulata-85 je napisao:

Slažem se s tobom... isto mislim i ja tako... Test će biti prioritet..

 

Da li je netko odgovorio na kakvo pitanje u tom testu, a da je sve trebalo zaokružiti?? I ovo pod suvlasništvo što velite da ste napisali, nije li možda riječ o zajedničkom vlasništvu?!?

 

Nigdje nije trebalo sve zaokružiti.

Smatram da se radi o suvlasništvu jer su dijelovi računski određeni dok su kod zajedničkog vlasništva dijelovi samo odredivi.

 

Mene zanima može li član uprave društva sklapati ugovore za društvo? neki smatraju da može, dok ja ne mislim tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Chewbacca je napisao:

 

imakulata-85 je napisao:

 

Da li je netko odgovorio na kakvo pitanje u tom testu, a da je sve trebalo zaokružiti?? I ovo pod suvlasništvo što velite da ste napisali, nije li možda riječ o zajedničkom vlasništvu?!?

 

Nigdje nije trebalo sve zaokružiti.

Smatram da se radi o suvlasništvu jer su dijelovi računski određeni dok su kod zajedničkog vlasništva dijelovi samo odredivi.

 

Mene zanima može li član uprave društva sklapati ugovore za društvo? neki smatraju da može, dok ja ne mislim tako.

 

Nigdje nije bilo sve za zaokružiti...mislim da sam na jednome uzeo 4/5 ponuđenih odgovora...

Sigurno se radi o suvlasništvu...Chewbacca je obrazložil

 

Nekoliko pitanja je bilo definirano na način da se može dvojako shvatiti..član uprave je jedno od njih i tu sam se i ja dvoumil...smatram da NE može član uprave sklapati poslove, jer on to stvarno samostalno bez suglasnosti ostalih članova uprave ni ne može, budući da uprava poslove obavlja zajednički osim ako statutom nije određeno drugačije, ali opet i tu uz ograničenja... članak 240 stavak 2 ZTDa

 

e sad, ako se recimo uzme da su oni u formuliranju pitanja pretpostavili da on već ima izglasanu odluku o nekom poslu, onda bi teoretksi član uprave mogao sklapati dotični posao...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

free_soul je napisao:

i_vana je napisao:

Situacija- ako je član uprave samo jedan jedini član, onda može sklopiti bez ičije suglasnosti, dakle odgovor je MOŽE

 

ali onda on nije ČLAN uprave, nego je ta osoba UPRAVA...

 

 

FREE_SOUL dobar si bio kroz cijelu raspravu, ali sad si malo zatupio bezveze

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tko je ovlašten sklapati ugovore u ime društva - član uprave, član nadzornog odbora, punomoćnik, prokurist, bračni drug člana uprave?

 

Ni meni nije jasno čemu ova rasprava, što smo napisali, napisali smo, nema povratka.

 

Jako sam ljuta na sebe zbog nekih grešaka koje sam napravila, al kaj sad da radim. Čekaju se rezultati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se u vezi onog "prvi put", ali voda je već došla do grla. Kad sam prvi put preletjela test- izgledao mi je lagano. Međutim, kad bih se vratila na pojedine odgovore uočila sam dio grešaka koje sam pravovremeno korigirala- ali ne i sve. Mene je zezla nadležnost u vezi spora o nekretnini. "Navlakuše" zato i postoje-rekao bi moj kolega.

Što se tiče pitanja o kojem se raspravlja, ja sam zaokružila Uprava(zakonsko zastupanje) i prokurist(trgovačka punomoć)...

"Teta" u našoj dvorani je rekla da će rezultati biti kroz 2 tjedna na stranicama ministarstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vidjela sam rezultate.....

 

super što su ih već objavili.....

 

a mislila sam da će ih objaviti tek sljedeći tjedan.....

 

čestitam svima koji idu na usmeni.....

 

samo sam mislila da ćemo se i tog što prije riješiti, da će biti sad u 7 ili 8 mj.,no, dobro.......ljeto je pa uživajte svi sada do 9 mj., a onda opet malo napetosti zbog usmenog....he-he

 

pozdrav svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i ja sam očekivala da je bilo puno više kandidata na testiranju.....

 

a na usmeni ide 259....i ja sam među njima.....presretna sam

 

baš sam gledala sad i taj Natječaj, da vidim koliko ukupno vježbenika traže za cijelu Hrvatsku.....i ako sam dobro izbrojala....traže 82 vježbenika....

 

sretno svima.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baš ste me razveselili jer sam isto provjeravala,82,vježbenička mjesta,svaki 3 dobiva,to su ipak velike šanse.Poražavajući su kandidati s visokim prosjekom i rektorovim i dekanovim nagradama,npr,kandidat s prosjekom 4.8 samo 27 bodova,a drugi s prosjekom 4.6 24 boda,eto toliko o vrijednosti njihovih ocijena,nadam se da će to komisija posebno uzet u obzir,od takvih se očekuje više!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hello svima....

 

evo da se i ja malo uključim....

 

 

komisija od 3 člana ima svoje zamjenike....tako da ne mora da će biti baš neki sudac ili drž.odvjetnik, nego netko tko je ovlašten da ih u komisiji zamjenjuje....A ZA PSIHOLOGA NISAM ČULA DA ĆE BITI.....a možda onda i bude ako vi znate.....vidjet ćemo.....

 

budući da mislim da će komisija imati primjerak našeg životopisa na usmenom testiranju (zato smo ih i slali po 2 kom.).....mislim da će nas ispitivati o onome što smo u životopisu naveli......dakle o nama.....

 

NPR.....zašto smo se prijavili na natječaj..........

........šta očekujemo od posla vježbenika...........

........imamo li radnog iskustva već....ako da......gdje...

........koji su naši profesionalni ciljevi......

........govorimo li strane jezike......ako da......koje....

........u kojoj se grani prava najviše pronalazimo......

...dali bi više voljeli raditi na sudu ili u odvjetništvu...

.....i zašto u sudu ili zašto u odvjetništvu........

 

I TAKVE STVARI.....barem mislim......neće nas sigurno ispitivati gradivo.....i o fakultetu...mislim na prosjek ocjena.....zašto je takav i to....jer to je sve već bodovano.....sada mislim da će gledati samo osobni dojam, karakter osobe, ponašanje za vrijeme razgovora itd.

 

NO NE TREBATE SE PREVIŠE UZBUĐIVATI......BITI ĆE ŠTA BUDE.....ODLUČITI ĆE NIJANSE.....

 

u svakom slučaju......sad odmarajte.....i 8mj. će brzo proći....i onda ćemo sve vidjeti.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poražavajući su kandidati s visokim prosjekom i rektorovim i dekanovim nagradama,npr,kandidat s prosjekom 4.8 samo 27 bodova,a drugi s prosjekom 4.6 24 boda,eto toliko o vrijednosti njihovih ocijena,nadam se da će to komisija posebno uzet u obzir,od takvih se očekuje više!!!!!!

 

 

To je upravo ono o čemu pričam već godinama...toliko o sustavu vrijednosti na PFZ...

 

Ukrali mi ziher par bodova :-P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija