Jump to content

Ispitivači


tix

Preporučene objave

  • Odgovora 318
  • Tema pokrenuta
  • Zadnji odgovor

najviše su sudjelovali

Gay is definitely OK, da to osjetim u sebi, ne bi me ova zatucana primitivna sredina od lijepe nase sputala da to izrazim. Branim Vicicevu strucnost, ne dopadljivost. Vjerujem da je neugodan i da trazi da se razmislja, a oni bez instrumenta za isto to sigurno ne vole. Inace, za just for the record, ako u Engleskoj, na pr. fakultetu pocnes nabrajti norme koje se odnose na case koji je zadan na ispitu, to ce rezultirati padom. Njih uopce ne zanima znas li ti to napamet ili ne, cak mozes imati sve knjige, pristup internetu,sve. Njih samo zanim kako mozes argumetnirati svoj stva o problematski postavljenom zadatku.ako nabrojis zakone i caseove, padas. kod nas dobijes pet. Toliko smo mi zaostali. Njih jedino zanima jesi li ti u stanju razmisljati kao pravnik, a konkretne propise ces tako i tako ponovno citati negdje. Zato ja osobno volim kad je ispitivac takav da ne trazi da mu recitiras pjesmicu ( osim osnovnih stvari koje su baza za razmisljanje), nego da mu povezujes, razmisljas, pretpostavljas rjesenje i sl. Normalno da to pretpostvlja da vec znas gradivo i da se u njemu snalazis, a to ljudi ne vole. Jos ako je, ako sto ocito jest, ispitivac iznerviran tvojim neznanjem, jezi ga, nije ugodan, ziher...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bilo bi zgodno da odes poslušati ispit!! pa da usporediš. imaš, recimo, miletića, koji isto pita na pitanjima iz prakse ali je uz to duša od čovjeka, koji će nastojati na sve načine da ti pomogne, a ne da te sjebe, na ispitu koji je i tako težak. tako radi netko tko je, osim vrstan pravnik, odličan psiholog i pedagog. i naravno, čovjek! o tom mi pričamo... a to koji je od njih top notch, boli koga k...!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Palarić UVIJEK pita ista pitanja. Uvijek!!!! Naštrebaj ih i to je to. Nama je doduše uletio s pitanjima - koliko sad sabor ima zastupnika, što je stručni suradnik na sudu, tko je predsjednik HOKa, svih mogućih sudova, USKOK, glavni DORH, ali nešto od tog znaš nešto ne znaš nije bed. Glavno da znaš njegovu klasiku jer je doslovce ponovio pitanja objavljena na legalisu.

Istina, za vrijeme ispitivanja djeluje kao da bi radje bio bilo gdje na kugli zemaljskoj nego po milijarditi put ispitivao ista dosadna pitanja, ne spada u krug onih simpatičnih i dragih, cijelo vrijeme se držao za glavu kao da mu je dosta i njega samog i nas, sa lica mu ne možeš skužit jel zadovoljan odgovorom ili ne, faca stalno ista, ma samo čekaš kad će se dići i sve skupa poslat u p.m. :-D

 

No, to je samo ovako popratno, nebitno. Naštrebaj njegova pitanja i ne razbijaj glavu ni sa čim drugim preko toga! ;-)

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

meni je on čisto o.k. istina, ne smješka se i sl., ali je korektan. pita svoja uobičajena pitanja, ne ide u detalje, a to kad pita tko je predsjednik čega, to je čisto fore radi i nema nikakvog utjecaja na prolaznost na ispitu. kad sam ga zadnji put slušala, pitao je, ali kad se već bio ustao, koje boje su rogovi koze u grbu i kamo ona gleda, zatim da opišeš hrvatski grb i u kojem mjestu je nastala hrvatska himna i tko je autor. ljudi su već imali prolaz, a ovo ih je pitao samo radi dojma kao li je samo strog. ukratko, budeš li ga imao/la u komisiji, to ti je super.

nadam se da sam ti pomogla!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

..Gašpar vrlo kratko pita za predmet takvoga obujma-par pitanja iz općeg dijela, svakoga po jedan ugovor, nekoliko pitanja iz nasljednog..

Netko je napisao da puno pita vrijednosne papire, ali kad sam ga ja slusao jednog kandidata je pitao vlastitu, a drugog trasiranu mjenicu i to je to..

Inace je smiren, ispituje laganim tempom, čak usporeno...općeniti dojam-OK.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novosel doista izgleda strogo sto i sam zna jer je na pocetku ispitivanja rekao da samo izgleda, ali da nije strog..istina da od DO-vježbenika traži više, ali ostale ne muči sa nekim detaljima...pita relativno dugo, može se i ne znati koje odgovore a da ne ruši..mislim da ga se ljudi boje pa blokiraju, iako objektivno, ne traži nešto više od ostalih..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolege,

 

kada sam spremala ispit i vidjela da mi je u komisiji Vičić moram reći da taj dan nisam ništa mogla učiti. Provela sam cijeli dan tražeći neke pozitivne komentare o dotičnom ispitivaču na Legalisu, ali uzalud. Samo strah i trepet. A onda je došao i taj dan D. Sve je krenulo kako treba, Vičić mi je bio predzadnji ispitivač, (poslije njega još Organizacija za koju sam bila sigurna da neću pasti, pa sam si ionko izračunala da, ako me on ruši, u najgorem slučaju imam 2 popravna) i nakon svega reći ću Vam slijedeće:

1. nikoga tko uči za pravosudni ne treba plašiti strašnim komentarim i treba širiti samo pozitivnu vibru

2. da, Vičić je specifičan ispitivač, viče i dere se, ali pita isključivo pitanja koja su objavljenja na Legalisu, a ono malo zdrave logike koju želi vidjeti kod nas kandidata vjerujem da svi imamo (čak i uz onu groznu tremu taj dan)

3. Čovjek je uistinu tolerantan i da ja ispitujem na pravosudnom nikad, ali baš nikada, ne bih pustila kandidata koji ne zna koje vrste presuda postoje ili koliki je žalbeni rok, ali eto on kandidatima tolerira i to

4. Čovjek ne omalovažava ljude koji ne rade kao vježebnici, na isti se način odnosi prema svima

5. Istina je da je malo već postariji, pa se eto dogodi da zaboravi točno što je pitao, odnosno da misli da mu Vi niste odgovorili, ali ako ste jasni i glasni nema potrebe za strah

6. Ne voli vidjeti preplašene kandidate, pa se eto, kao i ja, pravite da ste jako sigurni u sebe, čak i kada niste

7. Ako znate da Vam je on u komisiji ne paničarite jer za to uistinu nema potrebe. On je ispitivač kao i svi drugi, ništa gori i ništa bolji. Ne ide s namjerom da ikoga ruši i uistinu ne pita izvan onih objavljenih pitanja

8. Na karju, još jednom, VIČIĆ nije crna točka vaše komisije kolege, crna točka ste si jedno Vi sami :thumbs:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

NOVOSEL SAMO MALO IZGLEDA STRAŠAN,ALI U BITI NIJE.PRIJE NEKOG VREMENA SAM GA SLUŠALA-SVI POLOŽILI.NAIME,KAD JE UŠAO I POČEO ISPITIVATI NIJE MI SE SVIDIO JER SAM DOBILA DOJAM BAHATOSTI I NEKE STROGOĆE,ALI KAKO JE ISPITIVANJE TEKLO NA KRAJU JE ČOVJEK BIO TOTALNO OK.ALI ČINJENICA JE DA IZGLEDA STROŽIJE NEGO VELIKA VEĆINA ISPITIVAČA. VIČIĆ ISTO TAKO,ALI MISLIM DA STVARNO NE IDE ZA TIM DA RUŠI.JUČER SU SVE 4 CURE PROŠLE BEZ PROBLEMA KOD VIČIĆA-STANDARDNA PITANJA.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imala sam priliku slusati ispit vise puta kad je u komisiji bio Novosel.

Dosta traži, pogotovo ako si sudski vježbenik ili odvjetnički.Jako puno pita, zapravo pita sve od početka postupka pa do kraja.Sto se tice KZ to ne pita puno, samo par pitanja.

Također pridodava veliku vaznost pismenoj zadaci, kako si napisao presudu.Znam da je jednu curu srusio upravo zato sto nije dobro presudu napisala.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što znači da nije dobro napisala presudu?

Dobro odmjerila kaznu, ne pridržavala se oblika...???

 

Znam da puno traži, posebno kpp, ali nije mi jasno, jedni kažu da više gnjavi sudačke i odvjetničke vjež., a drugi da gnjavi državnoodvjetničke?! Znači ili gnjavi sve ili ipak od nekih traži više?!

 

Ajde ljudi, bacite koji komentar

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Top lista ispitivača od 26.05.2007.g.

1) RAŠO-razgovara sa kandidatom i zajedno komentira presudu kroz nekoliko pitanja..nakon toga nastavi sa "ispitivanjem"...sve do sretnog završetka.. Nakon toga se nasmiješi kandidatima i poželi im sve najbolje...

 

2) VLAHINJA-ugodan stariji čovjek, simpatičan i pozitivno se odnosi prema kandidatima. Pita naizmjence kandidate po jedno pitanje i ne komplicira. Nadopunjuje odgovore i upućuje na pravi odgovor. Može se pogriješiti,neće zamjerit.

 

3) PALARIĆ-uvijek isti niz pitanja...treba odgovoriti na većinu i biti pozitivnog nastupa..i ništa više. Nema problema s njim, on sigurno ne ruši kandidata, čak ni kada znanje nije najbolje. Odgovori kratki i jasni kao i pitanja.

 

4) JESENKOVIĆ-Uvijek istih valjda 30-tak pitanja koja čita sa nekog starog izlizanog papira..ako znate precizne odgovore (nabrojiti sve što traži recimo..) onda nema nekih problema. Međutim, ne smije se ne znati pitanje...jer onda postaje nekako agresivan u ispitivanju i nema baš razumijevanja. On je često predsjednik komisije kao najstariji ispitivač, pa vas neće pustiti ako ste kod njega zabrljali. Ako znate sve odgovore, nema frke.

 

5) GAŠPAR-najčudniji od ove jako dobre komisije. Voli da mu se odgovara odabranim riječnikom..kao iz zakona..ne voli objašnjavanje svojim riječima. Ne pita puno pitanja..možda pet-šest pitanja svakom kandidatu.. Često negoduje i komentira odgovore kandidata, pa tako može malo zbuniti i obeshrabriti tijekom ispitivanja, ali obično nema posljedica..

 

Eto.. To je moj dojam i poredak. Sretno svima. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Karlovčan-Đurović je meni osobno bila jedna jako simpa žena, kad sam slušala ispit. Pita dosta, ali ako znaš, prekida te i nastavlja dalje i cijelo vrijeme te još bodri kako ti to super znaš.

Eraković mi je isto bio ok, nije puno davio, onako osnovne stvari (pogledati u pitanjima), ako zapneš isto pomaže, uopće nije loš, ja bi recimo bila zadovoljna da ga imam u komisiji.

Druga dva nisam slušala.

P!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim vas ljudi dajte još malo informacija o Mikšiću i o SUČEVIĆU. Ovog posljednjeg me užasnooo strah jer ga nisam nikada slušala, ali sam po pitanjima vidjela da pita nebuloze!!!! Nema šanse da učim sve silne "lijeve" zakone pored ovolike ogromne osnovne literature. Ima li nešto što naročito voli?

Kako sam bila više puta na slušanju ispita evo moj dojam o nekim ispitivačima

JESENKOVIĆ - najpoželjniji - uvijek vrti ista, al i doslovno ista pitanja, ne tlači, dobar

JUG - izgleda opasno, ali nije loš. Pitao kandidate "znate li tko sam ja"?:) Također pitao jesu li učili one "sporedne" zakone. Mislim da to uvijek pita, ali ne znam koji je pravi odgovor. Kolegica rekla da je, i postavio joj pitanje "Međa" za koje je dovoljan odgovor iz Klarića

VIČIĆ - bezobrazan, vrijeđa - al to nije novost. Lakše je vježbenicima iz pravosuđa jer voli malo logike, prakse, itd, al ni to nije novost. No, nije mi cilj plašiti vas, već naprotiv ohrabriti . ako imate njega naučite dobro ZPP i proći ćete. Nije baš da ruši samo tako.

GARAČIĆ - obavezno barem njena skriptica, ako učite po Horvatiću obavezno naučiti ono po čemu je njeno "mišljenje" različito. Kad sam slušala dečka je srušila zbog neke (jedne!!!!) gluposti. Al uz skripticu nema straha. A i ponavlja pitanja.

RAŠO - zna se :)

NOVOSEL- sklon vrijeđanju državnoodvjetničkih vježbenika ako ne pjevaju kazneno. Trebalo bi ga podsjetiti da Drž.odvj. ima i građansko-upravni odjel i da su neki vježbenici baš tamo proveli glavninu vježbeničkog staža. Grrr

GAGRO - stalno ista pitanja, super

BREŽANSKI - jako ugodna

CRNIĆ- ugodan, korektan

DAMJANOVIĆ-jako ugodna žena, sve najbolje

VLAHINJA- jako simpa. dobro raspoložen, pita malo i jako "brzinski". kad sam ja slušala cure su sve znale pa je to bilo smiješno slušati . doslovno rafalna paljba pitanja, sve brzo gotovo. Ne znam kako bi bilo da nisu znale, al mislim isto bezbolno. Pita osnovno.

Nadam se da sam pomogla. sretno svima :thumbs:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Položih danas pa evo odmah izvršavam svoju građansku dužnost i javljam se na legalis :).

Komisija Hrvoj-Šipek, Jug, Komadina, Čule i Gašpar (umjesto Lovrić).

Ispit je prošao super, svi iznimno ljubazni, ugodna atmosfera i standardna pitanja. Jedino nas je na kraju iznenadilo što je umjesto Lovrić došao Gašpar, ali i on je bio super i postavio je najjednostavnija pitanja poput: pretpostavke nasljeđivanja, stjecanje bez osnove, publicijanska tužba, što je mjenica, trgovac pojedinac i svrha stečajnog postupka i sl. Bilo nas je 5 i svi smo prošli.

Puno sreće svima koji idu na ispit!

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

samo želim iznijeti mišljenje o komisiji đurović,mikšić,damjanović,čule i ivanišević-svi su bili dobro raspoloženi i pitali svoja standardna pitanja i svi smo prošli.naravno da se mora znati,ali nismo sve znali tj.baš sve ali sve je bilo ok i moram priznati da mi ispit kao ispit nije bio uopće traumatično iskustvo.znam da je to zbog toga što se puno stvari poklopilo( lijepo vrijeme,naše i njihovo dobro raspoloženje+ok odgovaranje).meni je osobno bilo koma 2 dana prije ispita, i to učenje,strah,učenje,strah i tako 3 mjeseca ali sve se to izdrži.držim fige svima i glavu gore vi to možete.sreeetno!!!!!! :pivo:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i mojih dojmova nakon ispita. KOmisija u sastavu: Svedrović, Komadina, Eraković, Đurović i Jug, općenito svi su bili ugodni i iznimno korektni i pitali su uglavnom (90%) pitanja koja su ovdje objavljenja. Pojedinačno:

SVEDROVIĆ-ugodan gospodin sa leptir mašnom, traži po mogućnosti odgovore točno onako kako stoji u zakonu, ne dopušta previše improvizacije (na moju nesreću) ali nije od onih koji te idu rušiti, upravo suprotno. Jedino pitanje koje me pitao, a da ga nisam primjetio na Legalisu je Beznačajno djelo, a nevezano za presudu mene je pitao da pokušam definirati Lažni iskaz (ostalo je na pokušaju), a kolegicu je pitao Ubojstvo na mah.

KOMADINA-jednako kao i za sve, ugodan, korektan. Apsolutna sva pitanja su ovdje već objavljena.

ERAKOVIĆ-možda ima nekako najtvrđi stav, ali samo naizgled. Pita dosta, ali ne previše opširno i ponekad ga je potrebno pogoditi u žicu, no ako ste prošli sva njegova pitanja - nema problema, ne pita ništa izvan toga.

ĐUROVIĆ-definitivno najbolja ispitivačica, vesela i razdragana, relativno mlađa gospođa. Pitanja standardna, na koja se odgovara sa jednom ili dvije rečenice (npr. Što je Ustav-Najviši pravni akt i sl), poželio bih je svakom kandidatu u komisiji.

JUG-on je bio zadnji ispitivač, kad smo polako već svi bili umorni i pitao je kolegicu i mene zajedno možda 20 minuta. Ima držanje i stav koji bi možda mogli nekoga i prestrašiti, ali je u biti vrlo korektan. Jedino pitanje koje je pitao, a da ga nisam primjetio u njegovim pitanjima bila je Stupnjevita tužba.

 

I da, onako usput, konačni score je taj da smo kolegica i ja prošli, a kolega koji je odgovarao posebno je pao već nakon dva ispitivača, a cura koja ga je slušala kaže da je bio potpuno nepripremljen.

 

Uglavnom, puno sreće svima i samo hrabro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na topicu pitanja za pravosudni ispit dodala sam i svoje osobne dojmove o ispitivačima pa si pogledajte, kog zanima.

 

Uglavnom je sve isto, već rečeno, ali generalno svi su korektni bili i nije da moraš baš SVE znati.

 

Polazim od stare dobre: nitko nije došao rušiti, nitko mi neće otkinut glavu, al mora se znat. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Budući da sam pala kod gospodina odvjetnika Sučevića osjećam da sam dužna par savjeta onima koji polažu ispit kod njega. Da ih je meni netko rekao, prošla bih. Dakle, on inzistira na odgovorima iz zakona. Klarić nije dovoljan. Npr. definicija ništetnosti iz Klarića ne odgovara onome što on traži. Potrebna je definicija iz ZOO-a. tako je i s ostalim pitanjima. Kolegicu je pitao kaparu i tražio točnu zakonsku definiciju. Pitao me još nematerijalnu štetu po starom ZOO-u, predugovor, brisovnu tužbu(rokovi!!!), rokove za pobijanje, itd. Iz trgovačkog je pitao temeljni kapital za osnivanje d.d. i da li je za neke oblike potreban veći iznos kapitala. Odgovor je da, za banke, i za d.d. za osiguranje. Dok sam učila nisam našla dovoljno njegovih pitanja ne legalisu pa nisam vjerovala da čovjek ima "svoja pitanja". Međutim, ima. Mislim da me nije pitao ništa izvan onoga što je objavljeno na legalisu. I,da, napomena - čovjel zapravo uopće nije strašan, nema ispada snebivanja kad nešto ne znate, a pita "brzinski", kratka pitanja i kratki odgovori. Sretno svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

suni je napisao:

Budući da sam pala kod gospodina odvjetnika Sučevića osjećam da sam dužna par savjeta onima koji polažu ispit kod njega. Da ih je meni netko rekao, prošla bih. Dakle, on inzistira na odgovorima iz zakona. Klarić nije dovoljan. Npr. definicija ništetnosti iz Klarića ne odgovara onome što on traži. Potrebna je definicija iz ZOO-a. tako je i s ostalim pitanjima. Kolegicu je pitao kaparu i tražio točnu zakonsku definiciju.

 

Ovo mi se nimalo ne svidja. Mislim da vecina ljdi uci po Klaricu, previse je zakona da se ide po njima :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napisala sam ti gore kako i šta pita! Naučite točne zakonske definicije. Ima prilično stroge kriterije. Al s druge strane, ima svoja standardna pitanja (sva su objavljena na legalisu), pa nema brige ako ih naučite. Eh, i obavezno amortizaciju hipotekarna tražbine.... :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Lovrić!!!

Molim Vas hitno mi je.

Čitao sam komentare o Lovrić da je odlična da pita samo osnove da ne ide u detalje, a s druge strane da pita detaljno i da puno pita.

Ne znam kaj je točno od toga?

Učim po pitanjima i zanima me dal ponavlje često i dal odstupa od njih?

Molim Vas odgovor jer ne stižem raditi osim po pitanjima.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

sad kad je sve proslo, moram istaknuti da je na ovom forumu stvoren potpuno krivi dojam o ovom ispitivacu!

Meni osobno se svidja sto pita po zakonima, a ne one pricice iz Klariceve knjige. Duhovit je i bit ce vam pravi gust ako vam on bude u komisiji! Glasujem za sto vise ispitivaca poput njega:)

sretno svima i ucite ;)!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljudi, ja sam ga danas slusala. Znam da nije isto slusati i odgovarati, ali meni je covjek skroz ok. Danas je mozda malo dugo pitao.

Uzme zakon i gleda sto ce pitati i stvarno je to pitanje povrsinski, a ne u dubinu.Jedino je trazio kod iskljucenja nasljednika da mu se nabroje razlozi.

mislim da su bolja takva pitanja kratka i obuhvate sve, jer vidi jel znas ili ne znas, a ne pitanje pa pricaj mi pricu na dugacko i nasiroko!

Ne bih imala nista protiv Sucevica "strasnog".

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovom prilikom zahvalio bih se svima koji su objavljivali pitanja, komentare, mišljenja, iskustva... sve i bilo šta vezano uz pripremu i polaganje ovog nimalo lakog ispita. moja muka je napokon završila 7.1.2008.g., a svoje iskustvo presnosim tek sada iz razloga što me je još iste večeri počela hvatati, a onda slijedeća četiri dana uništila takva gripa da još danas jedva držim glavu uspravno dok ovo pišem..

 

no idemo na bitno.

komisija: Mladen Sučević, odvjetnik; Zlata Hrvoj-Šipek, zamjenica GDO; Senka Klarić-Baranović, sutkinja VSRH; Ivan Mikšić, sudac VSRH; g. Komadina, sudac Upr. suda.

 

moja ocjena na prvi pogled bila je - tako, tako... međutim, ispostavilo se da nije moglo biti bolje. ne mislim samo zbog konkretnog rezultata, nego kao cijelokupan dojam ispita.

 

prvo i osnovno: presude ne trebaju predstavljati gotovo nikakovu brigu iz dva razloga. prvo, veći dio ispitivača ih gotovo niti ne pogleda, i drugo, presuda vam ni u kojem slučaju neće "presuditi" o prolazu/padu, odnosno ne možete ju niti tako loše niti tako dobro napisati da ona odlučno utječe na vaš nastup na usmenom dijelu ispita. ono što je bitno jest da presuda formom i sadržajem (redoslijedom sastavnih dijelova i osvrtom na ključna pitanja) odgovara zakonu i sudskom poslovniku.

 

sučević

dočekali smo ga kao najgoreg člana komisije, naravno poučeni iskustvom onih prije nas. stvarno ne znam šta da kažem, da li ljudi pretjeruju ili g. sučević uistinu zna biti strašan, ali činjenica je da je toga dana pred nama bio mlađi, dobro raspoloženi gospodin, koji ničime nije "plašio" kandidate. malo "scary" je bio jedino prizor kada je počeo vaditi sve one silne debele zakone i slagti ih na jednu hrpu. a onda je krenuo od ZOO, ZV+ZZK, ZN, ZTD i to je to, koliko se sjećam. pitanja čita iz zakona, tako da se može zalomiti uvijek nešto novo, ali ih bira, tako da u pravilu vrijede njegova pitanja. važno je znati da odgovori moraju također biti iz zakona, a ne iz knjige/skripte i kada mu to date, dozvoljava i da mu na pitanje odgovorite sa "ne znam" - nadam se da vam to neće biti potrebno, ali meni je na taj odgovor rekao "hvala što ne mrcvarite zakonski tekst" i pitao kolegicu do da li možda ona zna. iz trgovačkog je pitao samo osnove, a iz stečaja niti jedno pitanje.

 

Hrvoj-Šipek

sve već rečeno na legalisu, u pogledu nje nema nepodudarnosti u doživljajima - žena je uistinu zlatna, drži se svojih pitanja, ne uzima za zlo ako se nešto baš i ne zna, pomaže, šali se...sve pet

 

Klarić-Baranović

kada sam ju ranije slušao, ostavila mi je dojam stroge ispitivačice, međutim to je stvar izraza lica. najvažnije je da je dobronamjerna, želi da kandidati shvate bit svog odgovora (što je neke kolege malo zbunilo, jer nakon što su dali cjelovit i točan odgovor, ona im odgovor ponovi, polako, naglašavajući ključne riječi i završi sa ptanjem "razumijete?"), drži se pitanja koja kruže po legalisu, jedino što osobno ne volim to je što ona pita tablicu ublažavanja i ti i po starom zakonu i po novom. mada nije uzela za zlo kolegici koja nije znala po starom zakonu.

 

Mikšić

ZPP je svetinja, nemojte improvizirati odgovore, uhvatit će se za makar jedan netočan termin i neće odostati dok se ne ispravite. drži se svojih pitanja, mada je mene zaskočio s jednim (mislim da je bilo nešto oko imenovanja prethodnika) na što sam odgovorio da ne znam, pa je samo lijepo otišao dalje. kratka pitanja, kratki i precizni odgovori.

 

Komadina

doslovno se drži svojih pitanja koja su već sva objavljena i svjestan je toga i hvala mu na tome...

 

jedna opća primjedba

moja ocjena kod ovih ispitivača je da dobro reagiraju na kratke i jasne odgovore, te da vam puno priče neće biti od pomoći (npr. gđa. Baranović je svakom kandidatu postavila pitanje sa jednim-dva potpitanja, bez obzira da li ste odgovarali na pitanje "da" ili "ne" ili ste izbacili čitav esej na zadanu temu), dok vam baš to može zakomplicirati život ako vam se makar i kao lapsus omakne koja kriva (npr. kod Mikšića). I pokušajte gledati ispitivače u oči dok odgovarate, tako se uspostavi neposredniji kontakt, nešto kao razgovor, a i odmah vidite po njima kad fulate. a i pristojno je. mislim da to cijene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
a ne one pricice iz Klariceve knjige

nadovezujem se samo na cijenjenog kolegu- icu jer te "pričice" iz Vedriš-Klarić su meni uveliko olakšale i tako suhoparno učenje tako da, kada bi bilo više zakona provučeno kroz takve knjige i učenje bi bilo jednostavnije!

po toj sam knjizi uostalom i spremala ispit kod prof. Klarića i bio mi je pravi gušt učiti ga! :roker:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Evo da i ja dam mali pregled moje komisije od subote...

Ja, naime, nisam bila nimalo nervozna, dapace, jedva sam cekala da sve prodje i da vise dobijemo taj papir pa da idemo kuci i da se mogu posvetiti najglupavijim stvarima na svijetu, a knjigu vise ni ne taknut!

Dakle, komisija je bila: Miletić, Garačić, Komadina, Jug i Kriletić...

Miletić je jedna duša od čovjeka, mislim da svatko ko vidi da ga ima u komisiji, može se smatrati velikim sretnikom! Čovjek uopće ne izlazi iz okvira svojih pitanja, striktno po njima pita, a još ako dobro objasnite presudu zašto ste tako i tako presudili, nemate nikakvih bedova!

Komadina je ok, isto klasika, čita svoja pitanja s nekih papira i isto sva točno kako su objavljena na Legalisu, čak istim redom! Pitao nas je po kojem smo Zakonu o strancima ucili pa je kolega rekao po novom, ja rekla po starom pa nas na kraju iz tog nije pitao nijedno pitanje...Ovo drugo doista samo najosnovnije pa tako i upravu i radno...

Garačićka je bila dobre volje, tu smo se čak nešto malo i počeli spetljavati, ali nam je na sve rekla da je dobro i prešla na drugo pitanje, ima svoja pitanja s famoznih kartica i kod nje je doista njena skrita iz kazennog vise nego dovoljna, a iz kpp-a po pitanjima.

Onda je došao Jug, malo mi se učinio mrk, ali na kraju je ispao više nego ok...Isto se drži svojih pitanja, iako ja imam osjećaj da nas je pitao kraće nego inače, pa nas npr.nadležnost nije ni dotakao, nego neke onako osnovne stvari, još se i šalio i pričao nešto sa strane...

Na kraju nam je rekao da vidi da smo naučili i sve super!

A onda je na kraju došla Kriletić...ma milina, žena postavi glavno pitanje i onda pričaš štogod znaš o tome, čak se ne mora previše ni detaljizirati, nego onako odokativno i onda uz to glavno postavi još par potpitanja...pa onda kolegi do tebe pa onda opet tebi, svatko je dobio jedno 4 glavna pitanja s malim potpitanjima, ali ništa strašno!

Uglavnom , ja imam osjećaj da smo imali jako sreće s komisijom, koja je eto, možeda i zato što je bila subota,bila dosta blagonaklona i bili smo gotovi za dva i pol sata!

Ljudi, samo se držite pitanja zadnjih deset dana kad saznate komisiju i nema beda!

Sretno svima koji sad idu polagati!

Pitanja će od subote valjda netko i objaviti, zamolila sam slušače da objave pa ćete vidjeti.

P!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Ispit od 30.svibnja 2008. Komisija: Miljević-kazneno, Damjanović-građansko, Vlahinja-uprava, Mikšić-gpp i Gagro-Ustav.

Nepotrebno je pisat pitanja koja su me pitali, jer su doslovno ponavljali svoja uobičajena, bez ikakvog odstupanja. Miljević je čak to i rekao kolegici nakon što dosta toga nije znala: " Ma da ste samo jednom slušali moj ispit (ili pogledali pitanja op.a.) znali bi da uvijek pitam isto.".

Damjanovićka je bila jako ugodna, i kod nje mi se dogodilo da sam odgovorila na pitanje prije nego ga je dovršila jer STVARNO pita uvijek isto.Radila sam jedino i isključivo po Vedriš-Klariću, te nadopunila par njezinih pitanja sa ZOO-om. Trgovačko pita detaljnije od ostalih ispitivača,ali vrti uvijek istih 10 pitanja. One svoje cake pita tek u 2,3 podpitanju. Prvo pitanje je uvijek normalno, osnovno i općenito.

Vlahinja je genijalan čovjek. To mi je bila 3. grupa predmeta i dosta mi je pala koncentracija tako da sam većinu pitanja odgovorila tek iz druge. Ma boli njega brige i za greške i za propuste, njemu je sve šta kažete dobro.

Ako itko ide doslovno po redu po pitanjima s legalisa onda je to Gagro. Ugodan i predvidiv.

Mikšić. Vratio me gpp tako da ne mogu bit objektivna. Ono što vam mogu reći je: nemojte zanemarit ovrhu!!! Istina, ponavlja i on uvijek ista pitanja,ali ja sam se spetljala na ponavljanju postupka kod ovrhe i toliko me ucijepio da ja više nisam znala kako se zovem. Ponavljam, neće progledati kroz prste. Spočitnuo mi je što sam odvjetnička vježbenica i što to moram sve znat. Čak je bio pomalo i neugodan s tim nabijanjem presinga.No, i on se držao svog redoslijeda pitanja, tako ako znate odgovor iz prve, bez greške neće ići u dubinu. Drugim riječima; da sam znala taj lijek kod ovrhe definirat ko u zakonu ne bi me počeo peglat s dijelovima rješenja o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave.

Da zaključim: ispit mi je trajao 4 sata, jer cura koja je samnom odgovarala nije znala. To je predugo i satare vas. Kako god da ste naučili bolje je odgovarat s nekim ko zna jer onda ide brže. Ispitivači pomažu, navode, čekaju.Sve je na vašoj strani osim živaca.Citirat ću svoju kolegicu: "Nije problem naučit, nije problem položit, problem je podnit sav taj pritisak."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi moja ja sam baš stigla sa slušanja i evo nekoliko dojmova o ispitivačima:

 

gđa BREŽANSKI- starija gospođa, ugodno ispituje, pokušava pomoći da se kandidat prisjeti i prekida kad vidi da se tečno zna, ali pita opširno i puno, no građansko i je opširno, a trgovačko po dva tri kratka pitanja svakom kandidatu

 

gđa BARANOVIĆ- kao prvo uopće nije tako draga i simpatična kao što se priča, voli da joj se zakon tumači i s praktične strane naročito KZ, pazi na svaku riječ-preciznost, katkad se uhvati nečeg i očekuje da kandidat pogodi točno to što ona hoće, al sve u svemu solidna

 

VLAHINJA- najbolji ispitivač na roku, nasmijan, jednostavan, nema cjepidlačenja, ako vidi da se zna, pa se kandidat malo spetlja prihvača kao da je odgovor točan, olakšava nabrajanja, jako puno pomaže, pita jako jako kratko ako vidi da ide..

 

gđa ĐUROVIć-izuzetno ugodna osoba, nasmijana, ali voli da joj se sve nabraja precizno, pomaže, govori kad je zadovoljna, ide kandidatu na ruku koji je nešto započeo krivo odgovarati na neko pitanje, pa ga poslije pita pitanje o tome.

 

gđa BULJAN- ne traži savršeno zananje, dopušta dosta brljanja i nestrpljiva pa pomaže kandidatu požurujući ga, pita dosta toga iz ZPP da se zaključi zašto je neka odredba baš takva, pa logično razmišljanje puno znači, obiteljsko ne pita puno.

 

Eto nadam se da vam je ovo od neke pomoći!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo mog iskustva sa ispitivačima (inače, komisija je bila za poželjeti :-D ).

Komadina, Jesenković, Gagro - ne znam da li se tu uopće ima nešto za reći. Samo njihova pitanja i to je to.

Klier - ugodan, dobar ispitivač, koji razumije ogromnu količinu stresa i nervoze na usmenom. Sve najbolje.

Sučević - ne znam zašto je kolega odvjetnik toliko ocrnjen na Legalisu, ali čovjek je zakon. Pita svoja pitanja (moj je savjet - pitanja obavezno pogledati), traži kratke i jasne odgovore i to je to. Ništa strašno, i naravno definicije ne moraju biti striktno iz zakona kao što se priča.

 

Ljudi moji, sretno svima, moja je muka gotova!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Moraš biti spremna na promjenu komisije - nije čest slučaj al budi spremna utoliko da se ne uspaničiš ako ti uđe netko neočekivan.

 

Vrlo je mala vjerojatnost da se promjene baš svi članovi (osobno nikad nisam čuo da se dogodilo).

 

Zato, svakako ponavljaj (ovo "ponavljaj" nikako ne shvatiti kao "učit") po pitanjima onih koji su ti po rasporedu u komisiji i sve će biti ok.

 

I da, nemoj se bojat Novosela. Kad sam ga ja slušao bio je neugodan. Vikao je, hvatao se za glavu, govorio je kandidatima "ajme nama s ovakvim pravnicima"... al nešto što sam primjetio kod tog čovjeka možda i više nego kod drugih ispitivača je želja da taj ispit prođeš (i ovo dvoje s kojima nam je kao "ajme" je prošlo).

 

Sad kad znam kp i kpp i pogledam pitanja sa slušanja vidim da su to osnove osnova i da nije nikakav problem. Ponovi malo bolje glavnu raspravu - pitanja tipa Čime počinje?, tko kada govori?(ako se optuženik izjasnio krivim ili da se ne osječa krivim) tko postavlja pitanja? i tko se uvijek mora ispitati zadnji?

 

Zaista Novosel ide za tim da te pusti, i to zaista želi.

 

Toj želji se pridružujem i ja.

 

Sretno!

 

T.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega Tozo, i ja sam baš sad pred kraj učenja kpp-a, pa me zanima jedno, a s obzirom da vidim da si pun informacija nadam se da ćeš mi moći dati pravi odgovor. Iz čega treba učiti građansko pravo? Iz Vedriša ili iz ZOO-a, ZV-a itd? Neki govore jedno,a neki drugo, valjda ovisi o ispitivačima, ali ne mogu se kockati učiti po jednom, pa da me dopadne član komisije koji ispitiva po onom po čemu ja nisam radila. Da li je još netko u dilemi oko ovog kao i ja???????????? Please help.

 

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga kolegice iDR,

 

pitanje učenja građanskog je vječno pitanje na ovom forumu i nemam ambiciju da ga ja odgovorim.

 

Al, ja polazim (i u svom učenju) od slijedeće logike. Nije udžbenik Vedriš - Klarić zasnovan na Kuranu (bez uvrede kolegama islamske vjeroispovjesti) nego upravo na ZOO-u, ZV-u Zakonu o nasljeđivanju, ZZK. Zašto ljudi ulaze u dvojbu da li učiti po zakonima ili V-K knjizi? Kao da jedno s drugim nema veze. Vidite da vrijedni prof. Klarić sa svakom i manjom izmjenom nekog od zakona objavi novo izdanje (novo je iz kolovoza ove godine).

 

Kad se zakoni pišu nitko nema na umu da će se iz toga učiti, i ni jedan zakon nije ni pedagoški ni metodološki namjenjen učenju, nego nečem drugom.

 

Prema tome, ukoliko je jedan dio gradiva prekriven literaturom koja objašnjava zakonske institute i još k tome DAJE PRIMJERE naravno da je puno zahvalnije koristiti tu literaturu.

 

Ja ću ti čak reći da sam za neke djelove zakona o vlasništvu učio i po knjizi Gavella i dr. al s obzirom da sam ja, a vjerujem i više manje svi vremenski itekeko ograničeni na žalost ne možemo ići u veliku širinu.

 

Vedriš- Klarić je za potrebe pravosudnog sasvim dovoljan.

 

Zakon svakako pročitaj, ali moja je preporuka - ne uči.

 

Sretno!

 

T.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Klarić treba biti temelj jer je razumljivo stukturiran i pojašnjen primjerima. Određene institute jednostavno nije moguće razumjeti ako se uči iz zakona, npr. pravo stvarnog tereta, kao novo stvarno pravo kod nas, čitajući ZV teško se može razumjeti a još teže raproducirati na ispitu. To važi i za neke druge glave ZV. S druge strane, potrebno je nešto učiti i iz Klarića i iz zakona, npr. odgovornost za štetu i popravljanje štete potrebno je učiti i iz ZOO. Dok neka druga pitanja treba raditi uglavnom po Klariću, jer iako je novi ZOO puno bolje stukturiran od ZOO 78, još uvijek se odgovor na neko određeno pitanje ne može naći na jednom mjestu, npr. odgovor na pitanje nevaljani pravni poslovi, prestanak obveze i sl. Isto tako, Klarić je zemljišne kmnjige prešturo obradio, npr. odgovor na pitanje "amortizacija hipoteke" nećete znati ako učite samo po Klariću. Inače, ja sam položio prije dva tjedna pa govorim iz vlastitog iskustva. Vraćam dug legalisu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija