Jump to content

Ukidanje zakona o 10% i povećanje osobne invalidnine ??


Skywalker007

Preporučene objave

Poštovane kolege branitelji, kako se ovih dana krećem po braniteljskim udrugama na Božićnim druženjima s prijateljima braniteljima u razgovoru sam čuo da su neki bili u Ministarstvu branitelja te da su tamo čuli da se radi na ukidanju zakon o smanjenju mirovina po posebnim propisima za 10% takozvani zakon Jadranke Kosor kao i povećanje osobne invalidnine. Malo sam gledao na internetu i nisam vidio ništa o tome osim na aktualcu u saboru da se nešto spominje. Stoga vas molim ako je netko negdje nešto konkretnije pročitao jer 100 očiju puno bolje vidi od 2 oka ili čuo da napiše ovdje jer vjerujem da to zanima sve koji se nalaze u takvim mirovinama koje su smanjene za 10%.

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 29 minuta, Skywalker007 je napisao:

Poštovane kolege branitelji, kako se ovih dana krećem po braniteljskim udrugama na Božićnim druženjima s prijateljima braniteljima u razgovoru sam čuo da su neki bili u Ministarstvu branitelja te da su tamo čuli da se radi na ukidanju zakon o smanjenju mirovina po posebnim propisima za 10% takozvani zakon Jadranke Kosor kao i povećanje osobne invalidnine. Malo sam gledao na internetu i nisam vidio ništa o tome osim na aktualcu u saboru da se nešto spominje. Stoga vas molim ako je netko negdje nešto konkretnije pročitao jer 100 očiju puno bolje vidi od 2 oka ili čuo da napiše ovdje jer vjerujem da to zanima sve koji se nalaze u takvim mirovinama koje su smanjene za 10%.

Kaj to znači za nas kojima su godinama isplaćivali minus 10% mirovine ?

Hoće li nam vratiti oduzeto ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovane kolege branitelji, kako se ovih dana krećem po braniteljskim udrugama na Božićnim druženjima s prijateljima braniteljima u razgovoru sam čuo da su neki bili u Ministarstvu branitelja te da su tamo čuli da se radi na ukidanju zakon o smanjenju mirovina po posebnim propisima za 10% takozvani zakon Jadranke Kosor kao i povećanje osobne invalidnine. Malo sam gledao na internetu i nisam vidio ništa o tome osim na aktualcu u saboru da se nešto spominje. Stoga vas molim ako je netko negdje nešto konkretnije pročitao jer 100 očiju puno bolje vidi od 2 oka ili čuo da napiše ovdje jer vjerujem da to zanima sve koji se nalaze u takvim mirovinama koje su smanjene za 10%.

I HSU ih je to tražio, pisali smo o tome ovdje 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , MarkoDelija je napisao:

I HSU ih je to tražio, pisali smo o tome ovdje 

 

Poštovani Marko, da sjećam se naravno da su i oni tražili jer sam im i osobno poslao mail, ali znam da su i neke udruge branitelja tražile to ukidanje preko ministarstva branitelja i povećanje osobne invalidnine za hrvi tj. neko normalniji izračun. Bilo bi normalno da ukinu taj zakon o smanjivanju mirovina za 10%, pošto su javne službe, države službe i dužnosnici dobili veće plaće, jer mi nismo tražili povećanje nego samo da da ukinu taj zakon o smanjenju. Otvaranjem nove teme samo sam želio da vidimo da li je to stvarno netko nešto čuo ili pročitao tj. koliko je to realno da se i ostvari.

 

Zakon o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju

pročišćeni tekst zakona

NN 71/10, 130/11, 157/13

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Skywalker007 je napisao:

Otvaranjem nove teme samo sam želio da vidimo da li je to stvarno netko nešto čuo ili pročitao tj. koliko je to realno da se i ostvari.

Ne bih želio nama 10postotno osakaćenim davati lažne nade, ali "gore" se ovaj puta zaista ozbiljno razmišlja o tome. No kako je to politika, mislim da će do toga doći, ali vjerojatno će se tražiti najpovoljniji timing

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovani Marko, da sjećam se naravno da su i oni tražili jer sam im i osobno poslao mail, ali znam da su i neke udruge branitelja tražile to ukidanje preko ministarstva branitelja i povećanje osobne invalidnine za hrvi tj. neko normalniji izračun. Bilo bi normalno da ukinu taj zakon o smanjivanju mirovina za 10%, pošto su javne službe, države službe i dužnosnici dobili veće plaće, jer mi nismo tražili povećanje nego samo da da ukinu taj zakon o smanjenju. Otvaranjem nove teme samo sam želio da vidimo da li je to stvarno netko nešto čuo ili pročitao tj. koliko je to realno da se i ostvari.

 

Zakon o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju

pročišćeni tekst zakona

NN 71/10, 130/11, 

Oni bi se ubili za lipu, tj cent. Ti ne daju nego uzimaju. Ne treba njima vjerovat nista

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jesi li neki izbori na pomolu, ako jesu naći će se i sredstva i ukinuti taj HDZ-ov harač , oni ga  donijeli neka ga i ukinu. O toj opciji se šapuće već dvije godine a za svaki glas će se trebati boriti tako da je velika šansa da se to i realizira. 

Sad po pitanju retroaktivnog djelovanja, vjerujem da neće ali je dovoljno i to povećanje od 10% u naprijed o donošenja zakona o ukidanju zakona  (barem će novinari mrzitelji pisati o tome kao o povećanju povlaštenih mirovina a ne kao o povratu otetoga). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 24. 12. 2022. godine Gospodnje, daklem danas, ministar Hrvatskih branitelja Tomo Medved u emisiji HRT-a Veterani mira  je najavio da ide usklada invalidnina za branitelje  koje nisu usklađivane dvadesetak godina, kao i vraćanje Kosoričinih 10%. Usklađivanje invalidnina  ide odmah početkom godine, dok povratak 10% mirovine tokom godine (nije precizno rekao mjesec).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , ivek_73 je napisao:

Dana 24. 12. 2022. godine Gospodnje, daklem danas, ministar Hrvatskih branitelja Tomo Medved u emisiji HRT-a Veterani mira  je najavio da ide usklada invalidnina za branitelje  koje nisu usklađivane dvadesetak godina, kao i vraćanje Kosoričinih 10%. Usklađivanje invalidnina  ide odmah početkom godine, dok povratak 10% mirovine tokom godine (nije precizno rekao mjesec).

Evo pogledao snimak HTV emisije Veterani mira pa ministar kaže da će se osobne invalidnine povećavati i usklađivati tijekom 2023. godine. Za onih 10% kaže pošto je vlada 16.12. primila braniteljske udruge te su analizom primijetili nepravdu tim smanjivanjem mirovina u prijašnjim vladama, da vjeruje da će se i to riješiti tijekom 2023.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, Skywalker007 je napisao:

Evo pogledao snimak HTV emisije Veterani mira pa ministar kaže da će se osobne invalidnine povećavati i usklađivati tijekom 2023. godine. Za onih 10% kaže pošto je vlada 16.12. primila braniteljske udruge te su analizom primijetili nepravdu tim smanjivanjem mirovina u prijašnjim vladama, da vjeruje da će se i to riješiti tijekom 2023.   

Blago nama i njegovom vjerovanju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Skywalker007 je napisao:

Za onih 10% kaže pošto je vlada 16.12. primila braniteljske udruge te su analizom primijetili nepravdu tim smanjivanjem mirovina u prijašnjim vladama, da vjeruje da će se i to riješiti tijekom 2023. 

super,nakon 7 godina (ove vlasti) primjetili nepravdu i još im treba vremena....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Skywalker007 je napisao:

Evo pogledao snimak HTV emisije Veterani mira pa ministar kaže da će se osobne invalidnine povećavati i usklađivati tijekom 2023. godine. Za onih 10% kaže pošto je vlada 16.12. primila braniteljske udruge te su analizom primijetili nepravdu tim smanjivanjem mirovina u prijašnjim vladama, da vjeruje da će se i to riješiti tijekom 2023.   

Vjerojatno će ići sa ukidanjem smanjenja od 10% od 01.01.2024., pred izbore...
Tako su planirali i sa povećanjem obiteljskih mirovina pa su zbog Hreljine ruke u saboru dali povećanje godinu dana ranije...

To se realno može lako riješiti već na idućoj sjednici odlukom vlade... Ali kod njih je sve u tajmingu... Zašto vratiti sada kada može pred izbore...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sretan i blagoslovljen Božić svim braniteljima i vašim obiteljima sa puno dobrog zdravlja. Kao što je poštovani MarkoDelija napisao sve je ovo moguće tek pred izbore 2024. Već par dana pregledavam braniteljske portale, kao i stranice poznatih braniteljskih udruga i ne mogu vjerovati da nitko nigdje nije ništa napisao u svezi toga. Znam da novinari jedva čekaj da nešto loše napišu ali to nije povećanje nego jednostavno vraćanje na normalnu isplatu mirovina braniteljima kojima je i ovako nažalost životni vijek kraći od normalnog prosjeka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , 1971-91 je napisao:

Možda će nekima izgledati nevjerojatno, ali Slovenija daje letni dodatek svojim umirovljenicima. Za 2023. za  mirovine do 600€ iznosi455€!!  To je uređena država koja brine za sve svoje umirovljenike. 

letni dodatek? rijetki su umirovljenici koji lete. jedva i za bus nagrecaju. 😂

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 22. 12. 2022. u 19:41, Mister-X je napisao:

bit ćeš sretan ako ne budu uzimali zauvijek :)

 

Hoće,  ako im mi, to dopustimo . Naravno da hoće. Zašto ne bi uzimali?

Pa tko ne bi uzimao ?

No, iako si me citirao , nisi odgovorio na moje pitanje. Hvala.

Dana 26. 12. 2022. u 0:28, 1971-91 je napisao:

Možda će nekima izgledati nevjerojatno, ali Slovenija daje letni dodatek svojim umirovljenicima. Za 2023. za  mirovine do 600€ iznosi455€!!  To je uređena država koja brine za sve svoje umirovljenike. 

A za one sa mirovinama od 1000 + € , nula .

Baš uređena država.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 22. 12. 2022. u 14:48, Kompa je napisao:

Kaj to znači za nas kojima su godinama isplaćivali minus 10% mirovine ?

Hoće li nam vratiti oduzeto ?

 

Dana 22. 12. 2022. u 19:41, Mister-X je napisao:

bit ćeš sretan ako ne budu uzimali zauvijek :)

 

 

prije 1 sat , Kompa je napisao:

Hoće,  ako im mi, to dopustimo . Naravno da hoće. Zašto ne bi uzimali?

Pa tko ne bi uzimao ?

No, iako si me citirao , nisi odgovorio na moje pitanje. Hvala.

 

dal će vratiti?.....pa iz mog odgovora se da zaključiti da neće vratiti "oduzeto" i da budem precizniji bit ćemo sretni (ne samo ti) ako nam prestanu uzimati....

a vratit će kad budu i ako budu morali....i to je prava ruzna istina ....neće vratiti jer je to pravda ili bar je pravda za ove sa nizim mirovinama npr 4-5 tisuća kn koji krpaju-kraj sa krajem ,već će vratiti kad to bude lijepo izgledalo za popularnost .

da je njima stalo do toga onda bi bar privremeno kod ove enormne inflacije bar digli limit na 6-7 tisuća kn jer  je i taj iznos ispod prosječne plaće i nedostatan za život....

prije 2 sati , Kompa je napisao:

Hoće,  ako im mi, to dopustimo . Naravno da hoće. Zašto ne bi uzimali?

"Mi" smo se pokazali........sjedi negdje u društvo bivših kolega pa ćeš vidjeti razlike između onih koji imaju 10 000kn i onih sa 4 ili 5 000kn ....za koga će biti?...ili onih koji su  3-5 000kn dobili neznaju ni oni kako i onih koji su za toliku mirovinu prošli desetke terena....

u jednu ruku mi je i drago što ne vraćaju.....jedni ni ne zaslužuju ,a jednima možda se i otvore oči......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 22. 12. 2022. u 14:48, Kompa je napisao:

Hoće li nam vratiti oduzeto ?

Hoće ali samo 

a. povećati mirovinu za iznos koji ti je prvi puta umanjen 

b. povećati trenutnu mirovinu za 10% ili za % koliko su ti umanjili

 

prije 11 sati , Kompa je napisao:

Hoće,  ako im mi, to dopustimo .

Nisu te pitali za dopuštenje ni za smanjenje tako da te neće pitat ni za ukidanje zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dana 31. 12. 2022. u 10:36, obrisan je napisao:

zapravo su pitali, na način da su bacili probne balone po medijima a hvidra i neke braniteljske udruge (čitaj oni sa debelim mirovinama) se upecale i veselo poručile da su spremni podnijeti teret krize kao što smo se žrtvovali u ratu...

jaca se na to slatko nasmijala. 

 

Istina !

Upravo tako je bilo.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 31. 12. 2022. u 10:36, obrisan je napisao:

zapravo su pitali, na način da su bacili probne balone po medijima a hvidra i neke braniteljske udruge (čitaj oni sa debelim mirovinama) se upecale i veselo poručile da su spremni podnijeti teret krize kao što smo se žrtvovali u ratu...

jaca se na to slatko nasmijala. 

 

Tako se ne pita.Bit će da se nisu "upecali" nego su shvatili da je bolje "pristati" na 10% nego da Jaca odredi 20% ili više.A čim je kao "pitala" znala je da će uzet.

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 10. 01. 2023. u 7:00, sivko je napisao:

Tako se ne pita.Bit će da se nisu "upecali" nego su shvatili da je bolje "pristati" na 10% nego da Jaca odredi 20% ili više.A čim je kao "pitala" znala je da će uzet.

Upravo tako se pita .

Odgovor je dobila takav kakav je dobila i to joj je bilo zeleno svijetlo da odreže 10%.

Da su ti isti naši predstavnici , rekli NE i organizirali prosvjed u kojem bi bile sve braniteljske udruge,  pa kada bi na ulice izišlo na 1000 i više branitelja i  stavio se šator , do istog smanjenja sigurno ne bi došlo. 

No, tim našim predstavnicima tih 10 % ne znači ništa jer oni za razliku od nas malih imaju ,  zato su i pristali na isto rezanje.

Tako da, Jaca je pitala naše predstavnike koji su joj dali zeleno svijetlo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema prosvjeda i šatora kad je HDZ na vlasti.A smisli su umanjenje prije nego su "pitali" tako da bi do smanjenja svakako došlo.Mnogo se ti uzdaš u te predstavnike i udruge koji su si umanjenje prikupili po raznoraznim osnovama.I btw nisu oni tamo zbog tebe nego radi sebe.Kad se toliko jako brinu što nisu tražili i prije ukidanje zakona?Njima je dobro a sirotinja može glabat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neće oni ništa dati ako se ne bude tražilo, prijetnjom ulice ili na ulici.

Vođe braniteljskih udruga su sve HDZ-ovci i sve čine da drže branitelje pod kontrolom.

Predstavnici ministarstva lažu i daju lažnu nadu,  to im je posao.

Svakim danom nas je sve manje, godišnje umire oko 6000 branitelja i jedini cilj im je rješiti nas se što prije.

Znam, teško je prihvatiti istinu, mada je svi tobože žele čuti!

uređeno: od revizor
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 30. 12. 2022. u 7:14, sivko je napisao:

Hoće ali samo 

a. povećati mirovinu za iznos koji ti je prvi puta umanjen 

b. povećati trenutnu mirovinu za 10% ili za % koliko su ti umanjili

 

Nisu te pitali za dopuštenje ni za smanjenje tako da te neće pitat ni za ukidanje zakona.

Jasno mi je sve oko ukidanja ovog nameta Kosorke od 10%...

Nego, kako mislite povećati će trenutnu mirovinu za iznos koliko je prvi puta umanjena? To mislite možda ako je tada umanjena sa recimo 3600 kn na 3240 kn da će vratiti tu razliku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali možda netko ne zna ali vama svima nije umanjena mirovina samo za iznos od 10%, vama su smanjeni osobni bodovi...
Ja sam otišao prije 5 godina u očevu obiteljsku mirovinu kao 100% invalid i na mom rješenju je pisalo da se moja obiteljska mirovina računa tako da se osobni mirovinski bodovi umrloga korisnika koji iznose 75,4791 pomnože sa koeficijentom 0,7 i sa AVM... Onda sam pogledao mirovinsko rješenje oca i vidio da je on imao preko 80 bodova (2003. umirovljeni satnik DVO) i naveo sam to između ostaloga u žalbi na rješenje... Odgovorili su mi da su smanjeni bodovi odlukom Vlade za 10%...

Znači jedini način da se vrati 10% ukidanjem nameta Jadranke Kosor je taj da se svima povećaju bodovi za 10% tj. vrate na početne... 

Nema nikakvog vraćanja određenog iznosa, nego mirovinskih bodova...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dio ZAKONA O SMANJENJU MIROVINA ODREĐENIH, ODNOSNO OSTVARENIH PREMA POSEBNIM PROPISIMA O MIROVINSKOM OSIGURANJU

.... Smanjenje mirovina i mirovinskih primanja iz članka 2. ovoga Zakona iznosi 10%, a primjenjuje se na svotu mirovine koja pripada korisniku mirovine prema zakonu, prije odbitka dodatnog doprinosa za zdravstveno osiguranje, poreza, prireza i drugih obustava.

... Smanjenje mirovina i mirovinskih primanja prema ovome Zakonu izvršit će Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, BEZ DONOŠENJA RJEŠENJA.

Ovaj Zakon će se objaviti u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu 1. srpnja 2010. godine.

 

Dio NN: Službeni
Vrsta dokumenta: Zakon
Izdanje: NN 71/2010   
 
Broj dokumenta u izdanju: 2137
Donositelj:Hrvatski sabor
Datum tiskanog izdanja: 10.6.2010.
ELI: /eli/sluzbeni/2010/71/2137

 

AMEN!

 

Što tu nije jasno? Ove godine u srpnju napunt će se 13 godina primjene ovog zakona, dakle 156 mjeseci, dakle više nego cjelokupni jednogodišnji iznos mirovine. Dakle, AKO Vlada predloži, a Sabor usvoji mirovina će rasti 10% po zadnjem isplaćenom iznosu prije ukinuća zakona.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, ecwashere je napisao:

a Sabor usvoji mirovina će rasti 10% po zadnjem isplaćenom iznosu prije ukinuća zakona.

da budemo precizniji rasla bi cca 11%

Dana 11. 01. 2023. u 9:30, revizor je napisao:

Vođe braniteljskih udruga su sve HDZ-ovci i sve čine da drže branitelje pod kontrolom

to ti se samo čini ;)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , MarkoDelija je napisao:

Ali možda netko ne zna ali vama svima nije umanjena mirovina samo za iznos od 10%, vama su smanjeni osobni bodovi...
Ja sam otišao prije 5 godina u očevu obiteljsku mirovinu kao 100% invalid i na mom rješenju je pisalo da se moja obiteljska mirovina računa tako da se osobni mirovinski bodovi umrloga korisnika koji iznose 75,4791 pomnože sa koeficijentom 0,7 i sa AVM... Onda sam pogledao mirovinsko rješenje oca i vidio da je on imao preko 80 bodova (2003. umirovljeni satnik DVO) i naveo sam to između ostaloga u žalbi na rješenje... Odgovorili su mi da su smanjeni bodovi odlukom Vlade za 10%...

Znači jedini način da se vrati 10% ukidanjem nameta Jadranke Kosor je taj da se svima povećaju bodovi za 10% tj. vrate na početne... 

Nema nikakvog vraćanja određenog iznosa, nego mirovinskih bodova...

Poštovani ako je starosna mirovina kao DVO čl. 6, 6a ili 11 onda 10% znači na cijeli iznos, ako je invalidska prema zakonu o braniteljima onda 10% ide na onaj dio izvan obrane suvereniteta RH pa su tu ti bodovi što ste naveli.

Snimka zaslona 2023-01-12 160648.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Skywalker007 je napisao:

Poštovani ako je starosna mirovina kao DVO čl. 6, 6a ili 11 onda 10% znači na cijeli iznos, ako je invalidska prema zakonu o braniteljima onda 10% ide na onaj dio izvan obrane suvereniteta RH pa su tu ti bodovi što ste naveli.

Snimka zaslona 2023-01-12 160648.png

Moj otac je imao DVO invalidsku mirovinu 6a, umirovljen zbog profesionalne nesposobnosti za rad, nije imao status HRVI. Bio je zapovjednik satnije od početka rata u brigadama do mirovine kada je bio zapovjednik satnije VP... 

I sa bodova mu je skinuto 10%, kažem da sam žalbu pisao jer nisam znao o čemu se radi, u obračunu mi je bilo manje bodova nego je on imao i objasnili su mi u odgovoru da su bodovi skinuti po odluci o smanjenju mirovina za 10%...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , MarkoDelija je napisao:

Nego, kako mislite povećati će trenutnu mirovinu za iznos koliko je prvi puta umanjena? To mislite možda ako je tada umanjena sa recimo 3600 kn na 3240 kn da će vratiti tu razliku?

Meni su skinuli 570 kn po njenom zakonu.Znači ili mi "vanredno" povećao za 570 kn ili trenutnu povećaš  za 10% (560 kn).Tako bi bilo vraćanje.Ili ova sa 3600 poveća mu za 100 kn (jer je limit bio 3500) ili digne trenutnu za taj % koliko je smanjena.

A ako ne bude vraćanja (ni ne očekujem) onda kod ukidanja zakona samo znači da budućim umirovljenicima više neće skidati.A kome krivo kome pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 52 minuta, sivko je napisao:

Meni su skinuli 570 kn po njenom zakonu.Znači ili mi "vanredno" povećao za 570 kn ili trenutnu povećaš  za 10% (560 kn).Tako bi bilo vraćanje.Ili ova sa 3600 poveća mu za 100 kn (jer je limit bio 3500) ili digne trenutnu za taj % koliko je smanjena.

A ako ne bude vraćanja (ni ne očekujem) onda kod ukidanja zakona samo znači da budućim umirovljenicima više neće skidati.A kome krivo kome pravo.

Ali kao što sam već napisao, ako se bude išlo u ukidanje tog nameta od 10%... 

Može samo na jedan način...

Da se ukine odredba/zakon i svima povećaju bodovi za 10% tj. vrate na početne... 

Zato što je kod tog zakona došlo do smanjenja mirovinskih bodova svima preko 3500kn i samo oni se mogu vratiti...

Drugačije nikako ne može, ukidanjem odredbe/zakona može se samo vratiti točno ono što je uzeto, ništa drugo, niti na nikakav drugi način...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni su prvo skinuli mirovinu do 3500 kn , odnosno uzeli 10% jer mi je prolazila 3500 kn,  tada sam bio u profesionalnoj.

Drugi puta , također po istom zakonu , kada sam išao na obnovu postupka , dobio sam novi izračun mirovine , sada po općoj nesposobnosti , i ponovo su mi  skinuli 10% jer mi je po novom izračunu mirovina prelazila 3500 kn.

 

Znaci , meni su dva puta uzeli po 10 % po tom Jadrankinom zakonu. Prvi puta dok sam bio u profesionalnoj nesposobnosti za rad , drugi puta kada sam dobio drugo rješenje,  za opću nesposobnost .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da žele ukinuti to mogu napraviti za par dana. Nije im u interesu i to je to, jer da je riješili bi to danas popodne.

Oni što imaju preko 3.500 kuna baš briga njima je dobro i oni odlučuju o tome dali ukinuti ili ne.

Želim i ja da se to ukine ali nisam baš optimista. Bit ću zadovoljan ako povečaju invalidninu.

Mislim kao i sivko- ako ukinu,  budućim umirovljenicima više neće skidati a od nekog povrata neće biti ništa.

uređeno: od zoranp
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema nista od te bajke.vec sam napisao.jedino uskladjivanje nam podiže mirovine sve ostalo su priče za malu djecu.drzava će imati puno problema zbog eura.bolje je da sutimo.razjedinili su nas .onaj koji ima 7,8 tisuća kuna on se baš neće buditi.mozda neznatno broj.oni oko 3,4 tisuće koji imaju mirovine oni se uzalud nadaju.nase kolega koji sada idu u mirovine mogu biti sretni ako dobiju 4000 kuna.to je stvarnost.sve drugo je bajka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram još nešto reći.percepcija u javnom životu nije nam baš sjajna.kao:imate dobre mirovine,cijeli dan ste u birtiji ma,kladionicama.itd.I na djecu mi stvaraju pritisak.barem je tako u mojoj sredini.pobjedio nas je unutarnji neprijatelj.nazalost.nismo više potrebni današnjem društvu.postali smo uteg vlastitom narodu.zalosno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , MarkoDelija je napisao:

Ali kao što sam već napisao, ako se bude išlo u ukidanje tog nameta od 10%... 

Može samo na jedan način...

Da se ukine odredba/zakon i svima povećaju bodovi za 10% tj. vrate na početne... 

Zato što je kod tog zakona došlo do smanjenja mirovinskih bodova svima preko 3500kn i samo oni se mogu vratiti...

Drugačije nikako ne može, ukidanjem odredbe/zakona može se samo vratiti točno ono što je uzeto, ništa drugo, niti na nikakav drugi način...

Nisu umanjili nikakve bodove nego cifru mirovine.Znam što mi piše u rješenju.Kod tebe je neki drugi slučaj.

Mogu vratiti ali i ne moraju.Donesu odredbu da se ukida zakon o smanjenju i kraj priče.Ne piše nigdje u zakonu da moraju vratit na staro (onima koji su već bili u mirovini) niti da će vratit onima koji su otišli nakon uvođenja zakona.

Ne treba se uopće previše sekirati hoće li ukinut zakon ili neće i hoće li vratit oduzeto (10 ili manje %) ili neće.Ako vrate dobro ako ne vrate opet dobro.Tako je kako je i šibamo dalje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , sivko je napisao:

Nisu umanjili nikakve bodove nego cifru mirovine.Znam što mi piše u rješenju.Kod tebe je neki drugi slučaj.

Mogu vratiti ali i ne moraju.Donesu odredbu da se ukida zakon o smanjenju i kraj priče.Ne piše nigdje u zakonu da moraju vratit na staro (onima koji su već bili u mirovini) niti da će vratit onima koji su otišli nakon uvođenja zakona.

Ne treba se uopće previše sekirati hoće li ukinut zakon ili neće i hoće li vratit oduzeto (10 ili manje %) ili neće.Ako vrate dobro ako ne vrate opet dobro.Tako je kako je i šibamo dalje.

Ne, ja sam kada je otac preminuo skupljao njegovu papirologiju svu u fascikl i našao rješenje njegovo o mirovini originalno iz 2003., i imao je 80 i nešto mirovinskih bodova i po tome je izračunat iznos mirovine njegove.  I kada sam ja dobio rješenje o obiteljskoj mirovini umjesto 80 i nešto bodova pisalo je 75,nešto i kada sam u žalbi pitao zašto su smanjeni njegovi mirovinski bodovi točno sam dobio crno na bijelo odgovor HZMO-a da su bodovi smanjeni za tih 10% mirovine što mu je kasnije skinuto 2010. ili kada je već Kosorka to odradila... Pa je automatski skinuto i meni pri izračunu obiteljske mirovine...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osobni bod za obiteljsku mirovinu je 0.7 od boda umrlog korisnika pa je to možda to.

Ecwashere ti je stavio odredbu zakona gdje se spominje "svota mirovine" a ne osobni bodovi.Znači kad izračunaju mirovinu po svim parametrima onda umanjuju za jacinih 10% ili manje.I to je to, sukladno zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 14. 01. 2023. u 12:02, sivko je napisao:

Osobni bod za obiteljsku mirovinu je 0.7 od boda umrlog korisnika pa je to možda to.

Ecwashere ti je stavio odredbu zakona gdje se spominje "svota mirovine" a ne osobni bodovi.Znači kad izračunaju mirovinu po svim parametrima onda umanjuju za jacinih 10% ili manje.I to je to, sukladno zakonu.

"Svota obiteljske mirovine utvrđuje se na način da se osobni bodovi umrlog korisnika, koji iznose 75,4791 pomnože sa mirovinskim faktorom 0,7 i aktualnom vrijednošću mirovine na dan priznanja prava na obiteljsku mirovinu"

Točno to piše evo u mom rješenju, a moj otac je imao oko 83-84, nešto bodova (tu negdje ne nađem sada njegovo rješenje)...

Kada sam napisao žalbu, HZMO mi je odgovorio da su mi "osobni bodovi umanjeni za 10% zakonom o smanjenju mirovina određenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju"... Crno na bijelo su mi napisali da su mi zbog toga skinuli bodove...

Ono ne pišem uporno to bez veze, sve imam crno na bijelo na papirima da su umanjeni bodovi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro, nepotrebno se morite oko toga jesu li smanjeni bodovi ili svota.

Mirovinu čini umnožak osobnog boda, mirovinskog faktora i aktualne vrijednosti mirovine.

Ako je svota mirovine smanjena za deset posto, samim time je smanjen i osobni bod.

Obiteljska mirovina iza korisnika se određuje od osobnih bodova umrlog korisnika u trenutku smrti.

U trenutku smrti je u isplati bila smanjena svota mirovine sa smanjenim bodovima jer jedino smanjeni bodovi daju smanjenu svotu mirovine.

Umnožak starih bodova, daje svotu bez umanjenja deset posto.

Dakle, u rješenju vam je samo napisano kako se svota odredila. I ispravno je određena od bodova u trenutku smrti korisnika koji su bili u isplati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E ti "novi" ne smiju ukidati jer će izgubiti sljedeće izbore a više oni imaju koristi da su na vlasti nego da izgube izbore.A pošto kradezeu ide malo lošije zato će ukinut zakon da dobiju više birača.A lova iz proračuna ionako nije njihova.Još jedan kredit ili dva nije bitno jer ga ionako oni ne vraćaju nego mi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
prije 2 sati , caramba je napisao:

Najavljeno ukidanje penalizacije od 10% se odnosi na mirovine iz ZOHB ili na sve tzv. povlaštene mirovine (dvo i ps)? 

Koliko sam shvatio iz medija što na internetu, što vidio na TV gdje je ministar Medved pričao mislim da će taj zakon ukinuti nekom dopunom zakona recimo da neće vrijediti za one koji imaju status hrvatskog branitelja (bar se nadam zbog prijatelja i koleda policajaca koji planiraju u mirovinu) bez obzira da li išli prema zakonu DVO i PS ili ZOHBDR ili ZOMO, invalidsku ili starosnu mirovinu. E sad oni spominju nekih 62 000 branitelja pa onda ne znam ni sam na koga misle i kako će to ukinuti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 54 minuta, pop84 je napisao:

ljudi božiji... nisu nam uzeli 350kn , 500,kn ili bilo koji iznos u kunama. Uzeli su 10 % od mirovine , znači ovo što sada primamo + 10%

Ok ..hvala na pojasnjenju .  Znaci  hladno 5%  u  ozujku uskladjivanje  u srpnju ovih 5%  pa onda rujan opet recimo 5% uskladjivanje   pa za novu godinu ovaj drugi dio 5% ...jel tako?pa to je 20%  veca mirovina u ovo vrijeme na godinu ,jelda?

uređeno: od redov2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 25 minuta, redov2 je napisao:

Ok ..hvala na pojasnjenju .  Znaci  hladno 5%  u  ozujku uskladjivanje  u srpnju ovih 5%  pa onda rujan opet recimo 5% uskladjivanje   pa za novu godinu ovaj drugi dio 5% ...jel tako?pa to je 20%  veca mirovina u ovo vrijeme na godinu ,jelda?

Ok.kuzim postotak.daj bože da je tako.dobit ću više.a,da.2010 mirovina 3850 danas t, nakon uskladjivanja5200

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, hasko je napisao:

Pa sad, vidjet ćemo. Nisu svakom oduzeli 10%. To je bila maksimala, a nekome su skinuli 1%.

Poštovani ne razumijem vas, 10 % je skinuto svima koji imaju mirovinu višu od 3500 kn a mirovinu su ostvarili prema posebnim zakonima tj. 18 kategorija kao što su branitelji, vatrogasci, policajci, vojnici saborski zastupnici, ustavni sudci itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 58 minuta, bare je napisao:

To te ja pitam.ukratko .moje objašnjenje je bilo da su uzimali jednokratno.npr.imas 3620 kuna,uzmu ti 120 kuna.to nije 10 %.čekaš uskladjivanja i mirovina se penje ali nema više skidanja.jedan nas kolega tvrdi uporno,neću imenovati,da nakon što su ti uzeli 120 kuna,sljedećim uskladjivanjima moraš doći do 3850i onda počinje od 3500.ja sam ponavljao da se skida jednokratno.nekome 10%,nekome,3ili 5%.molim znalce da potvrde moju tezu ili ne.pozz

Meni su skinuli 540 kuna znaci vratice mi tih 540 kuna na dvaput i to je to

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , bare je napisao:

To te ja pitam.ukratko .moje objašnjenje je bilo da su uzimali jednokratno.npr.imas 3620 kuna,uzmu ti 120 kuna.to nije 10 %.čekaš uskladjivanja i mirovina se penje ali nema više skidanja.jedan nas kolega tvrdi uporno,neću imenovati,da nakon što su ti uzeli 120 kuna,sljedećim uskladjivanjima moraš doći do 3850i onda počinje od 3500.ja sam ponavljao da se skida jednokratno.nekome 10%,nekome,3ili 5%.molim znalce da potvrde moju tezu ili ne.pozz

Tvoj primjer: izračun mirovine je 3620, penalizirali te sa 10% ali ti to ne uzmu sve jer je granica 3500.

Kolega nam je u pravu jer izračun treba usklađivanjem rasti preko 3850 da bi se ti odlijepio sa 3500.

Da dodam-  ta mirovina od 3620 usklađivanjem raste za 5%, to je 3801. Opet dobiješ 3500. 

uređeno: od caramba
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 minuta, bare je napisao:

Al ja sam siguran da se jednokratno odbijalo iz razloga što uskladjivanja nije bilo svake godine.,tri godine nije ga bilo a par godina bilo je oko 1do dva %.znam iz razloga zato da su meni vraćali mirovinu do 3850.nebi danas dosega ovu cifru.sutra nadjem vremena pa uslikam tablicu uskladjivanja zadnjih 12 godina

Jednokratno je donesen zakon o 10% penalizaciji koji se primjenjuje svaki mjesec pri isplati mirovina kroz uskraćivanje iznosa od 10% na mirovine veće od 3500. 

Ne o iznosu kuna na taj dan kad je donesem zakon. 

Složeno ukamaćivanje, kažu, je jedno od svjetskih čuda, možda te zbog tog razloga pozitivno čudi visina sadašnje mirovine. 

Uzmi osobu kojoj mirovinsko izračuna da joj pripada 3600 kn. 

Ide usklađenje od 2% al to ta osoba ne osjeti jer dobije 3500., pa ne kuži par usklađivanja za redom i misli da ih nema jer joj je stalno 3500. E, a ovaj kojem je izračunato 3840 već na prvom usklađivanju od 1- 2% osjeti povišicu. 

Brkaš postotni račun s kunskim iznosom. 

Nije izuzet snapshot  u trenutku donošenja zakona o penalizaciji postojećih mirovina niti na nadnevak umirovljenja novih umirovljenika. 

uređeno: od caramba
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire locked this forumu
Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija